Zatürre Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Z

Zatürre, bir veya her iki akciğerde hava keselerinin şişerek iltihaplanmasına neden olan bir enfeksiyondur. Hava keseleri sıvı ya da iltihaplı (pürülan madde) ile doldurabilir, balgam ya da iltihap, ateş, titreme ve nefes alma zorluğu ile öksürüğe neden olabilir. Bakteriler, virüsler ve mantarlar da dahil olmak üzere çeşitli organizmalar zatürreye neden olabilir. Zatürre belirtileri gözlemlendiğinde müdahale edilmelidir.

Zatürre Belirtileri Nelerdir?

Zatürre belirtileri, enfeksiyona neden olan mikrop türü, yaşınız ve genel sağlığınız gibi faktörlere bağlı olarak hafif ya da şiddetli olmak üzere değişiklik gösterir. Hafif belirtiler genellikle soğuk algınlığı veya griple benzerdir, ancak daha uzun sürer.

Zatürre belirtileri şunları içerebilir:

 • Nefes aldığınızda veya öksürdüğünüzde göğüs ağrısı
 • Kafa karışıklığı veya zihinsel farkındalıktaki değişiklikler (65 yaş ve üzerindeki yetişkinlerde)
 • Balgam üretebilir öksürük,
 • Yorgunluk
 • Ateş, terleme ve titreme titreme
 • Normal vücut ısısından daha düşük (65 yaşından büyük yetişkinlerde ve zayıf bağışıklık sistemine sahip kişilerde)
 • Mide bulantısı, kusma veya ishal
 • Nefes darlığı
 • Yenidoğan ve bebekler enfeksiyonun herhangi bir belirtisi görülmeyebilir. Kusabilirler, ateş oluşabilir, öksürebilirler, huzursuz veya yorgun görünürler veya nefes almakta ve yemek yemekte zorluk çekerler.

Zatürre Nedenleri Nelerdir?

Birçok mikrop zatürreye neden olabilir. Zatürre belirtileri farklılık gösterebilir. En yaygın olanları soluduğumuz havadaki bakteriler ve virüslerdir. Vücudunuz genellikle bu mikropların akciğerlerinizi enfekte etmesini önler. Ama bazen bu mikroplar, sağlığınız genel olarak iyi olsa bile, bağışıklık sisteminizi yenebilir.

Zatürre, enfeksiyona neden olan mikropların türlerine göre sınıflandırılır.

Toplum Kökenli Zatürre

Toplum kökenli zatürre en sık görülen türdür. Hastanelerin veya diğer sağlık kuruluşlarının dışında oluşur.

 • Bakteriler. ABD’de bakteriyel zatürrenin en yaygın nedeni Streptococcus pneumoniae’dır. Bu tip bir zatürre kendi başına veya soğuk algınlığı veya grip olduktan sonra ortaya çıkabilir. Akciğerde bir kısım (lob), lober pnömoni olarak adlandırılan bir durumu etkileyebilir.
 • Bakteri benzeri organizmalar. Mycoplasma pneumoniae ayrıca zatürreye neden olabilir. Tipik olarak diğer zatürre tiplerinden daha hafif semptomlar üretir. Yürüyen Zatürre, tipik olarak yatak istirahatı gerektirecek kadar şiddetli olmayan bu tip zatürreye verilen gayri resmi bir isimdir.
 • Mantarlar. Bu tip zatürre, kronik sağlık sorunları ya da zayıflamış bağışıklık sistemleri olan kişilerde ve organizmaların büyük dozlarını soluyan kişilerde daha yaygındır. Buna neden olan mantarlar toprakta veya kuş pisliklerinde bulunabilir ve coğrafi yere göre değişir.
 • Virüsler. Soğuk algınlığı ve grip yapan bazı virüsler zatürreye neden olabilir. Virüsler, 5 yaşından küçük çocuklarda zatürrenin en yaygın nedenidir. Viral zatürre genellikle hafiftir. Ancak bazı durumlarda çok ciddi olabilir.

Hastane kaynaklı zatürre

Bazı insanlar başka bir hastalık için hastanede kaldıkları süre boyunca zatürreye yakalanırlar. Hastane kaynaklı zatürre ciddi olabilir çünkü enfeksiyona neden olan bakteriler antibiyotiklere karşı daha dirençli olabilir. Genellikle yoğun bakım ünitelerinde kullanılan solunum makineleri kullanan kişiler, bu tip zatürrelerin daha yüksek riski altındadır.

Sağlık Merkezleri Kaynaklı Zatürre

Sağlık hizmeti verilen merkez kaynaklı zatürre, uzun süreli bakım tesislerinde yaşayan veya böbrek diyaliz merkezleri de dahil olmak üzere polikliniklerde bakım gören kişilerde meydana gelen bir bakteriyel enfeksiyondur. Hastane kaynaklı zatürre gibi, sağlık ocaklarında bulaşan zatürreye antibiyotiklere daha dirençli bakteriler neden olabilir.

Aspirasyon zatürresi

Aspirasyon zatürresi, akciğerlerinize yiyecek, içecek, kusmuk veya tükürük soluduğunuzda ortaya çıkar. Bir şey, beyin zedelenmesi, yutma problemi, alkol veya ilaçların aşırı kullanımı gibi normal gag refleksinizi bozarsa aspirasyon daha olasıdır.

Risk faktörleri

Zatürre herkesi etkileyebilir. Fakat zatürre belirtileri en yüksek risk altındaki iki yaş grubu 2 yaşında veya daha küçük olan çocuklar ve 65 yaş ve üstü kişilerde gözlemlenir.

Diğer risk faktörleri şunlardır:

 • Hastaneye. Hastane yoğun bakım ünitesindeyseniz, özellikle nefes almanıza yardımcı olan bir makinadaysanız, zatürre riski daha fazladır.
 • Kronik hastalık. Astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (COPD) veya kalp hastalığınız varsa zatürreye yakalanma olasılığınız daha yüksektir.
 • Sigara içmek. Sigara içmek vücudunuzun doğal savunmasını zarara neden olan bakterilere ve virüslere karşı korur.
 • Zayıflamış veya bastırılmış bağışıklık sistemi. HIV / AIDS geçiren, organ nakli geçiren veya kemoterapi veya uzun süreli steroid alan kişiler risk altındadır.

Komplikasyonlar

Tedavi ile bile olsa, pnömoni olan bazı kişiler, özellikle yüksek risk grubundakiler de dahil olmak üzere komplikasyonlar yaşayabilir:

 • Kan akışındaki bakteriler (bakteriyemi). Akciğerinizden kan dolaşımına giren bakteriler, enfeksiyonu diğer organlara yayabilir ve potansiyel olarak organ yetmezliğine neden olabilir.
 • Zorluk nefes almak. Eğer zatürreniz şiddetliyse veya altta yatan kronik akciğer hastalıklarınız varsa, nefes almada zorluk çekebilirsiniz. Akciğeriniz iyileşirken hastaneye yatırılmanız ve bir solunum cihazı (ventilatör) kullanmanız gerekebilir.
 • Akciğerlerin etrafında sıvı birikimi (plevral efüzyon). Pnömoni, akciğerleri ve göğüs boşluğunu (pleura) çevreleyen doku katmanları arasındaki ince alanda sıvı birikmesine neden olabilir. Sıvı enfekte olursa, göğüs tüpünden süzülmesini veya ameliyatla çıkarılmasını gerekebilir.
 • Akciğer apsesi. Akciğerde bir boşlukta irin oluşursa apse oluşur. Bir apse genellikle antibiyotiklerle tedavi edilir. Bazen, iliği çıkarmak için apse içine yerleştirilen uzun bir iğne veya tüp ile cerrahi veya drenaj gereklidir.

Zatürreden Korunma

 • Aşı olun. Bazı pnömoni ve grip türlerini önlemek için aşılar mevcuttur. Bu görüntüleri almak için doktorunuzla konuşun. Aşılama kuralları zamanla değişmiştir, bu nedenle daha önce bir pnömoni aşısı olduğunu hatırlatıyor olsanız bile, aşı durumunuzu doktorunuzla birlikte gözden geçirdiğinizden emin olun.
 • Çocukların aşılandığından emin olun. Doktorlar, 2 yaşından küçük çocuklar için ve özellikle pnömokok hastalığı riski taşıyan 2 ila 5 yaş arası çocuklar için farklı bir pnömoni aşısı önermektedir. Bir grup çocuk bakım merkezine giden çocukların da aşı yaptırması gerekir. Doktorlar ayrıca 6 aydan büyük çocuklar için grip aşısı önermektedir.
 • İyi hijyen uygulayın. Kendinizi bazen pnömoniye yol açan solunum enfeksiyonlarına karşı korumak için ellerinizi düzenli olarak yıkayın ya da alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
 • Sigara içmeyin. Sigara içmek akciğerlerinizin solunum yolu enfeksiyonlarına karşı doğal savunmasına zarar verir.
 • Bağışıklık sisteminizi güçlü tutun. Yeterli uyu, düzenli egzersiz yap ve sağlıklı bir diyet yap.

Zatürre Tedavisi

Zatürre tedavisi, enfeksiyonu tedavi etmeyi ve komplikasyonları önlemeyi içerir. Toplum kökenli Zatürre olan kişiler genellikle evde ilaçla tedavi edilebilir. Semptomların çoğu birkaç gün ya da haftada kolaylaşsa da, yorgunluk hissi bir ay veya daha uzun süre devam edebilir.

Özel tedaviler, zatürrenizin türü, şiddeti, yaşınız ve genel sağlığınıza bağlıdır. Seçenekler şunları içerir:

 • Antibiyotikler. Bu ilaçlar bakteriyel pnömoniyi tedavi etmek için kullanılır. Zatürrenize neden olan bakteri türünü tanımlamak ve tedavi etmek için en iyi antibiyotiği seçmek zaman alabilir. Belirtileriniz düzelmezse, doktorunuz farklı bir antibiyotik önerebilir.
 • Öksürük ilacı. Bu ilaç öksürüğünüzü yatıştırmak için kullanılabilir, böylece dinlenebilirsiniz. Öksürük, cildinizdeki sıvıların gevşemesine ve hareket etmesine yardımcı olduğundan, öksürüğünüzü tamamen ortadan kaldırmamak iyi bir fikirdir. Ayrıca, çok az sayıda araştırmanın, reçetesiz öksürük ilaçlarının, pnömoninin neden olduğu öksürüğü azaltıp azaltmadığını incelediniz. Öksürük baskılayıcıyı denemek istiyorsanız, dinlenmenize yardımcı olan en düşük dozu kullanın.
 • Ateş düşürücüler / ağrı kesiciler. Bunları ateş ve rahatsızlık için gereken şekilde alabilirsiniz. Bunlar aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) ve asetaminofen (Tylenol, diğerleri) gibi ilaçları içerir.

Kaynaklar: 1, 2

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler