Yumurta Alerjisi Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Y

Yumurta yedikten sonra kurdeşen veya başka fiziksel belirtiler geliştirirseniz, özellikle çocukluk döneminde en yaygın alerjilerden biri olan yumurta alerjisi söz konusu olabilir. Yumurta alerjisi vücudun bağışıklık sistemi hassaslaştıkça ve yumurta akı veya sarısındaki mevcut proteinlere aşırı tepki gösterdiğinde gelişir. Yumurta yendiğinde, vücut, yumurtadaki proteinini yabancı bir istilacı olarak görür ve ona karşı savunmak için kimyasallar gönderir. Bu kimyasallar yumurta alerjisi belirtileri ile sonuçlanır.

Gıda alerjisi belirtileri ve nedenleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Uzmanlar, çocukların yüzde 2’sinin yumurta alerjisi olduğunu tahmin ediyor. Neyse ki, çalışmalar yumurta alerjisi olan çocukların yaklaşık yüzde 70’inin bu durumdan 16 yaşına kadar kurtulacağını gösteriyor.

Yine de, tehlike yüksektir: Yumurta alerjisi olan çocuklar hafif bir kızarıklıktan anafilaksiye, nefes darlığını bozan ve bedeni şok haline getirebilen hayatı tehdit eden bir duruma kadar değişen reaksiyonlara sahip olabilirler.

Yumurta Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

 • Kurdeşen veya döküntü gibi cilt reaksiyonları
 • Solunum problemleri
 • Karın ağrısı
 • Anafilaksi (daha az yaygın)
 • Yumurta en yaygın gıda alerjenlerinden biridir. Tavuk yumurtasına alerjisi olan kişiler, kaz, ördek, hindi ya da bıldırcın gibi diğer yumurta türlerine de alerjik olabilir.

Yumurtaları yedikten (ya da dokunduktan) kısa bir süre sonra, aşağıdaki belirtilerle karşılaşabilirsiniz:

 • Şişlik, kızarıklık, kurdeşen veya egzama gibi cilt reaksiyonları
 • Hırıltılı veya nefes alma zorluğu
 • Burun akıntısı ve hapşırma
 • Kırmızı veya sulu gözler
 • Mide ağrısı, mide bulantısı, kusma veya ishal
 • Anafilaksi (daha az yaygın)

Siz veya çocuğunuz bu belirtilerden biriyle karşılaşırsanız, bir doktora başvurun.

Yumurta Alerji Yönetimi ve Tedavisi

 • Yumurta yemekten kaçının.
 • Gıda etiketlerini okuyun; Tariflerde yumurta alternatifleri kullanın.
 • Sağlık uzmanlarınızı yumurta alerjiniz hakkında bilgilendirin; Bazı grip aşıları ve sarı humma aşısı, çeşitli miktarlarda yumurta proteinini içerir.

Yumurta alerjisini yönetmenin en iyi yolu yumurta yemekten kaçınmaktır.

Ne yazık ki, yumurta, konserve çorbalar, salata sosları ve köfte gibi birçok et bazlı yemekler de dahil olmak üzere birçok gıdada gizli bir içeriktir. Bazı ticari yumurta ikameleri bile yumurta proteinini içerir. Sonuç olarak, yumurta alerjisi olan kişiler, etiket okumak ve başkaları tarafından hazırlanan yiyeceklerin bileşenlerini sormak konusunda uyanık olmalıdır.

Yumurta, Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliği kapsamında özel etiketleme gerekliliklerine sahip sekiz alerjenden biridir. Bu yasa, üreticilere, satılan ürünlerde, yumurta veya yumurta ürünlerinin bulunması durumunda, ürün ambalajlarında açık ve okunabilir şekilde belirtme mecburiyeti getirmektedir.

Yumurta akı veya yumurta sarısına karşı alerjisi olan herkes yumurtadan tamamen kaçınmalıdır; beyazı yumurta sarısından tamamen ayırmak mümkün değildir.

Yumurta alerjisi olan kişiler bazen uzun bir süre yüksek sıcaklıkta ısıtılmış yumurta içeren fırınlanmış ürünleri ve diğer yiyecekleri tolere edebilirler. Yine de, yumurta alerjisi olan bir kişinin yumurta içeren herhangi bir ürünü ne zaman güvenle tolere edip edemeyeceğini tahmin etmenin bir yolu yoktur. Yumurtalara veya çocuğunuza alerjiniz varsa, alerjiye danışarak hangi yiyeceklerden kaçınmanız gerektiğini sorun.

Antihistaminikler, kaşıntı gibi yumurta alerjisinin hafif semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Buna ek olarak, doktorunuz, anafilaksi semptomları, nefes darlığı, boğazda şişme ve kan basıncında ani bir düşüşten kaynaklanan baş dönmesi dahil olmak üzere potansiyel olarak ölümcül bir reaksiyon geliştirdiğinizde otomatik enjektörde epinefrin (adrenalin) reçete edebilir. Doktorunuz her zaman yanınızda bulundurulması gereken ve semptomların ortaya çıkmaya başladığı anda kullanmanız gereken otomatik enjektörün nasıl kullanılacağını size öğretecektir. Semptomlar tekrarlayabileceğinden, siz ya da yakınlarınızdan biri, epinefrin rahatlama sağlasa bile, bir ambulans çağırmalıdır.

Aşılarda Yumurta Proteini

Mevsimsel grip (influenza) aşısının birkaç türü, az miktarda yumurta proteini içerir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, yumurta alerjisi olan kimse, grip aşısının burun spreyi versiyonunu almamalıdır.

Enfeksiyonla uygulanan bir grip aşısı, anafilaksi de dahil olmak üzere potansiyel yan etkilerle baş edebilecek bir tıbbi ofiste verildiği sürece, yumurta alerjisi olan çoğu insan için güvenlidir. Yumurtalara alerjiniz varsa, grip aşısını bir eczane veya süpermarket eczanesinde veya işyerinizde bir aşılama programının bir parçası olarak almamalısınız.

Bir tür enjekte grip aşısı (rekombinant aşı), herhangi bir yumurta proteini içermez; 18 ila 49 yaş arasındaki kişilerde kullanım için onaylanmıştır.

Sarı humma aşısı da yumurta proteinini içerir. Hem Dünya Sağlık Örgütü hem de CDC, ciddi bir yumurta alerjisinin, bu aşı için bir kontrendikasyon olduğunu belirtmektedir. Sarı humma en yaygın olarak Afrika ve Güney Amerika bölgelerinde bulunur; Aşı, hastalığın bulunduğu ülkelere seyahat için gerekli olabilir. Gerekirse, doktorunuz aşı gereksinimi için bir feragatname sağlayabilir.

Teşhis

Alerjiniz, bir Deri-prick testi veya kan testi yoluyla yumurta alerjisini teşhis edebilir. Deri-prick testinde, az miktarda sıvı içeren yumurta proteini, kolunuzun ön ya da arka kısmına yerleştirilir, daha sonra sıvı, cildin içine sızmasını sağlamak için küçük, steril bir probla doldurulur. Kabarmış, kırmızımsı bir nokta 15 ila 20 dakika içerisinde oluşursa, bu bir alerjiyi gösterebilir. Sıvıdaki proteine ​​bağlı olarak, cilt-prick testleri, alerjinizin yumurta akı proteinlerinden mi yoksa yumurta sarısı proteinlerinden mi kaynaklandığını belirleyebilir. Yumurta akı proteinleri alerjisi en yaygın olanıdır.

Kan testinde, yumurta proteinine immünoglobulin E antikorlarının varlığını test etmek için bir laboratuvara kan örneği gönderilir.

Bu testlerden kesin bir sonuç alınamaz ise, doktorunuz oral bir yemek siparişi verebilir. Tıbbi gözetim altında, bir reaksiyonun gelişip gelişmediğini görmek için küçük miktarlarda yumurta yemeniz istenecektir. Bir reaksiyonun şiddetli olabileceği ihtimalinden dolayı, bu test doktorunuzun ofisinde gerçekleştirilir.

Bir alerji mevcut olup olmadığını belirlemek için bir gıda eliminasyon diyeti de kullanılabilir. Yumurtalar diyetten çıkarıldığında belirtiler kaybolur ve yumurtalar tekrar yenildiğinde ortaya çıkarsa, yumurta alerjisi muhtemeldir.

Kaynaklar: 1, 2

 

 

 

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler