Vajinal Akıntı Nedenleri ve Tedavisi

V

Genel Bakış

Vajinal akıntı çoğu zaman normal ve düzenli bir durumdur. Bununla birlikte, bir enfeksiyonu gösterebilen belli tipte akıntı vardır. Anormal deşarj sarı veya yeşil, kıvamda tıkanıklık veya kötü kokulu olabilir.

Maya veya bakteriyel bir enfeksiyon genellikle anormal akıntıya neden olur. Alışılmadık veya kötü kokan herhangi bir akıntı fark ederseniz, teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurun.

Vajinal Akıntı Çeşitleri – Vajinal Akıntı Rengi

Vajinal akıntı çeşitleri birkaç farklı çeşide sahiptir. Bu tipler renklerine ve tutarlılığına göre sınıflandırılır. Bazı akıntı türleri normaldir. Diğerleri tedavi gerektiren altta yatan bir durumu gösterebilir. Vajinal akıntı rengi hakkında aşağıdan bilgi alabilirsiniz.

Beyaz Vajinal Akıntı

Menstrüel siklusunuzun başlangıcında veya sonunda bir miktar beyaz akıntı normaldir. Bununla birlikte, taburcu kaşıntı ile birlikte geliyorsa ve kalın, süzme peynir benzeri bir kıvama veya görünüme sahipse, bu normal değildir ve tedaviye ihtiyaç duyar. Bu tip bir akıntı maya enfeksiyonu belirtisi olabilir.

Berrak ve Sulu – Vajinadan Su gibi akıntı Gelmesi

Berrak ve sulu bir akıntı – vajinadan su gibi akıntı gelmesi tamamen normaldir. Ayın herhangi bir saatinde gerçekleşebilir. Egzersizden sonra özellikle ağır olabilir.

Berrak ve Esnek Vajinal Akıntı

Sulu ve mukoza benzeri akıntı olduğunda, ovülasyon (yumurtlama) olasılığınızın yüksek olduğunu gösterir. Bu normal bir akıntı türüdür.

Kahverengi ya da Kanlı Vajinal Akıntı

Kahverengi veya kanlı akıntı genellikle normaldir, özellikle adet döneminiz sırasında veya sonrasında meydana gelirse. Dönemin sonunda gerçekleşen bir akıntı, kırmızı yerine kahverengi görünebilir. Ayrıca dönemler arasında az miktarda kanlı akıntı yaşayabilirsiniz. Buna leke denir.

Eğer lekelenme periyodunuzun normal döneminde gerçekleşirse ve kısa bir süre önce korunmadan seks yaptıysanız, bu hamilelik belirtisi olabilir. Hamileliğin erken evresinde lekelenme, bir düşük göstergesi olabilir, bu yüzden bir uzman ile görüşülmelidir.

Nadir durumlarda, kahverengi veya kanlı akıntı endometriyal veya rahim ağzı kanseri belirtisi olabilir. Fibroidler veya diğer anormal büyüme gibi başka problemler olabilir. Bu yüzden yıllık bir pelvik muayene ve Pap smear almak önemlidir. Jinekologunuz bu işlemler sırasında servikal anormallikleri kontrol edecektir.

Sarı veya Yeşil

Özellikle kalın, tıknaz veya hoş olmayan bir kokunun eşlik ettiği sarı veya yeşil akıntı, normal değildir. Bu tip bir akıntı, enfeksiyon göstergesi olabilir. Genellikle cinsel ilişki yoluyla yayılır.

Vajinal Akıntı Nedenleri Nelerdir?

Normal vajinal akıntı sağlıklı bir bedensel işlevdir. Vücudunun temizlenme ve vajinayı koruma şeklidir. Örneğin cinsel dürtü ve yumurtlama ile akıntı yaşamak normaldir. Egzersiz, doğum kontrol haplarının kullanımı ve duygusal stres de akıntı ile sonuçlanabilir.

Bununla birlikte anormal vajinal akıntı genellikle bir enfeksiyondan kaynaklanır.

Bakteriyel vajinozis

Bakteriyel vajinozis oldukça yaygın bir bakteriyel enfeksiyondur. Bazı durumlarda hiçbir belirti vermese de, güçlü, kötü ve bazen de balık kokusuna sahip olan vajinal akıntının artmasına neden olur. Oral seks alan veya birden fazla cinsel eşi olan kadınlar bu enfeksiyona yakalanma riskini artırmaktadır.

Trikomonas

Trichomoniasis başka bir enfeksiyon türüdür. Bu protozoan veya tek hücreli bir organizma tarafından neden olur. Enfeksiyon genellikle cinsel temasla bulaşır, ancak havlu veya banyo kıyafetleri de paylaşılarak daraltılabilir. Kötü bir kokuya sahip sarı veya yeşil deşarja neden olur. Ağrı, iltihaplanma ve kaşıntı da yaygın belirtilerdir, ancak bazı kişilerde herhangi bir semptom görülmez.

Mantar enfeksiyonu

Bir maya enfeksiyonu, yanma ve kaşıntı hislerine ek olarak beyaz, süzme peynir benzeri deşarj üreten bir mantar enfeksiyonudır. Vajinadaki maya varlığı normaldir, ancak büyümesi belirli durumlarda kontrol dışına çıkabilir. Aşağıdakiler maya enfeksiyonları olasılığınızı arttırabilir:

  • stres
  • şeker hastalığı
  • doğum kontrol haplarının kullanımı
  • gebelik
  • antibiyotikler, özellikle 10 gün boyunca uzun süreli kullanım

Gonore ve klamidya

Gonore ve klamidya, anormal akıntıya neden olabilen cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardır (STIs). Genellikle sarı, yeşilimsi veya bulutlu renklidir.

Pelvik inflamatuar hastalık (PID)

Pelvik inflamatuar hastalık (PID) sıklıkla cinsel temasla yayılan bir enfeksiyondur. Bakteri vajinayı ve diğer üreme organlarına yayıldığında ortaya çıkar. Ağır, kötü kokulu bir akıntı oluşturabilir.

İnsan papilloma virüsü (HPV) veya rahim ağzı kanseri

İnsan papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonu cinsel temasla bulaşır. Servikal kansere yol açabilir. Herhangi bir semptom olmamasına rağmen, bu tip bir kanser hoş olmayan bir kokuya sahip kanlı, kahverengi veya sulu bir akıntı oluşturabilir. Servikal kanser, yıllık Pap smear ve HPV testi ile kolayca taranabilir.

Vajinal akıntı için evde bakım

Enfeksiyonları önlemek için iyi hijyen uygulayın ve nefes alabilir pamuklu iç çamaşırı giyin. Diyet kullanmayın, çünkü yararlı bakterileri çıkararak deşarjı daha da kötüleştirebilir. Ayrıca, CYBE önlemek için güvenli seks ve koruma kullanın.

Antibiyotik alırken maya enfeksiyonlarının olasılığını azaltmak için canlı ve aktif kültürler içeren yoğurt tüketin. Eğer maya enfeksiyonu olduğunu biliyorsanız, reçetesiz bir maya enfeksiyonu kremi veya fitiliyle de tedavi edebilirsiniz.

Yukarıdaki bağlantıyı kullanarak alışveriş yaparsanız, sağlık ve iş ortaklarımız gelirlerin bir kısmını alabilir.

Vajinal Maya Enfeksiyonu

Kandidiyaz olarak da bilinen bir vajinal mantar enfeksiyonu yaygın bir durumdur. Sağlıklı bir vajina, bakteri ve bazı maya hücrelerini içerir. Fakat bakteri ve maya dengesi değiştiğinde, maya hücreleri çoğalabilir. Bu yoğun kaşıntıya, şişmeye ve tahrişe neden olur.

Vajinal bir maya enfeksiyonu tedavisi birkaç gün içinde semptomları hafifletebilir. Daha ciddi durumlarda, iki hafta kadar sürebilir.

Vajinal mantar enfeksiyonları cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon (STI) olarak kabul edilmez. Cinsel temas onu yayabilir, ancak cinsel olarak aktif olmayan kadınlar da bunları alabilir. Bir maya enfeksiyonu aldığınızda, başka bir tane almanız daha olasıdır.

Kaynaklar: 1, 2

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler