Toz Alerjisi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

T

Evin rahatlatıcı bir havası olması gerekiyordu, ancak toz alerjisi olan insanlar için ev rahatsız edici semptomları tetikleyebilir. Toz alerjisi belirtileri genellikle vakumlama, süpürme ve toz alma sırasında veya hemen sonra kötüleşir. Temizlik işlemi toz partiküllerini karıştırarak, nefes almayı zorlaştırabilir.

Toz akarı alerjisi olan kişiler en çok acıyı genellikle evlerinde veya başka insanların evlerinde çekerler. Toz akarları, ev tozunu ve havada bulunan nemi besleyen mikroskopik organizmalardır. En yaygın kapalı alerjenlerden biridir ve semptomlar yıl boyunca mevcut olabilir. Alerjik nezleye ek olarak, toz akarı alerjisi ayrıca astımı tetikleyebilir ve egzamaya neden olabilir.

Toz Alerjisi Belirtileri

 • Hapşırma
 • Burun akıntısı veya burun tıkanıklığı
 • Kırmızı, kaşıntılı gözler
 • Hırıltı, öksürük, göğüste sıkışma ve nefes darlığı
 • Kaşıntı

Toz Alerjisi Tetikleyicileri Nelerdir?

 • Toz akarları. Toz akarları – bazen yatak akarları denir – ev tozundan kaynaklanan alerjinin en yaygın nedenidir. Toz akarları, sıcak ve nemli yerlerde kolaylıkla yaşar ve çoğalırlar. 70 derece Fahrenheit sıcaklıkta veya% 75 ile 80 arasında nem oranı ile sıcaklıkları tercih ediyorlar. Nem oranı yüzde 50’nin altına düştüğünde ölürler. Genellikle kuru iklimlerde bulunmazlar.Toz akarı partikülleri genellikle yastık, minder, halı ve döşemeli mobilyalarda bulunur. Boşluklar bittiğinde, bir halı üzerinde yürürken veya yatakları rahatsız ettiğinde havaya karışırlar ve rahatsızlığın sona ermesinden sonra yerleşirler.Toz akarları çocuklarda astımın yaygın bir nedenidir.

  Bir evin toz akarı alerjisi reaksiyonunu tetiklemek için gözle görülebilir şekilde kirli olması gerekmez. Parçacıklar görülmek için çok küçüktür ve normal temizlik prosedürleri kullanılarak çoğu zaman çıkartılamaz. Aslında, güçlü bir temizlik alerjik bir kişinin semptomlarını daha da kötüleştirebilir.

 • Hamamböcekleri. Hamamböceği her türlü bina ve mahallede yaşamaktadır. Bazı insanlar hamamböceği çevresinde olduklarında alerji belirtileri geliştirirler. Hamambölenin küçük parçacıkları ev tozunun ortak bir bileşenidir ve toz alerjisinin gerçek sebebi olabilir.
 • Küf mantarı. Küf mantarı havada yüzen sporları yapan bir mantardır. Bir küf alerjisi olan kişiler sporları solunduğunda, alerji belirtileri gözlemler. Pek çok farklı küf mantarı çeşidi vardır.Küf mantarları her yerde (kütükler ve düşmüş yapraklar üzerinde, banyolar ve mutfaklar gibi nemli yerlerde yaşarlar. Minik mantar parçacıkları ve sporlar ev tozunun ortak bir bileşenidir ve toz alerjisinin gerçek sebebi olabilir.
 • Polen. Polen ağaçlardan, otlardan, çiçeklerden ve yabani otlardan gelir. İnsanlar farklı polen türlerine karşı alerjik olabilirler. Örneğin, bazı insanlar sadece kayın ağaçlarından polen alerjisi vardır; diğerleri sadece belirli türdeki çimlerden polene alerjidir. Polen, ev tozunun ortak bir bileşenidir ve toz alerjisinin gerçek sebebi olabilir.
 • Hayvan kılları, tüyleri ve tüyleri. Evcil hayvanlar alerjik hastalar için çeşitli şekillerde sorunlara neden olabilir. Kepek (deri pulları), tükürük ve idrar, özellikle ev tozu ile kombine edildiğinde alerjik reaksiyona neden olabilir. Kuşları, tüyleri ve kuş pisliği olan hanelerde de ev tozuna gömülebilir ve bunlara alerjisi olan kişilerde sorunlara neden olabilir.

Toz Alerjisi Tedavisi

Ev tozunun bileşenlerinden herhangi birine karşı alerjiniz olabileceğini düşünüyorsanız, bir doktora baş vurunuz. Belirtilerin nedenini saptamak için, alerji uzmanı çalışmalarınız ve ev ortamlarınız, aile tıbbi geçmişiniz, semptomların sıklığı ve şiddeti, evcil hayvanlara maruz kalma ve diğer olası tetikleyiciler hakkında ayrıntılı sorular soracaktır.

Çoğu zaman bir alerjistin, alerjik reaksiyonu tetikleyen şeyi belirlemek için bir deri testi yapması gerekecektir.

Cilt testleri, cildin polen ve hayvan kepeği gibi yaygın alerjenlerden alınan ekstreler ile delinmesi ve reaksiyonun gözlemlenmesi için küçük, steril bir prob kullanılmasını içerir. Pozitif bir reaksiyon, bu maddeye karşı alerjiniz olduğunu gösterebilir. Bazen, doktorunuz bir alerjiyi doğrulamak için bir kan testi ve cilt testi isteyebilir.

Toz alerjisi belirlendikten sonra, alerjiniz aşağıdaki tedavilerin bir veya daha fazlasını önerecektir:

 • İlaçlar
 • Alerji çekimleri (deri altı immünoterapi)
 • Tabletler (oral immünoterapi)
 • Evinizin rutindeki değişiklikler

Toz Alerjisinin Yönetilmesi

Bir toz alerjisini yönetmek için, alerjik reaksiyona neden olabilecek şeylerden kaçınmak en iyisidir. İç mekan tozuna maruz kalmayı azaltmak için bazı basit adımlar atılabilir.

 • Mümkün olduğunda, özellikle yatak odalarında duvardan duvara halılar üzerine ahşap döşeme tercih edin.
 • Evinizi düzenli olarak, merkezi bir vakum veya HEPA filtreli bir vakum kullanarak temizleyin. Alerjik iseniz, toz, süpürme veya vakumlama yaparken N95 filtre maskesi kullanın. (Tam bir temizlemenin ardından tozun çökmesi iki saatten fazla sürebilir; bu nedenle, eğer mümkünse, alerjik hasta uzaktayken temizleyin ve geceleri alerjik bir kişinin yatak odasını temizlemekten kaçının.)
 • Şiltelerinizde ve yastıklarınızda akar tutmayan kılıfları kullanın. Sıcak su kullanarak tüm yatak çarşaflarını düzenli olarak yıkayın.
 • Alerjik kişinin yatak odasında bir HEPA hava temizleyici bulundurun.
 • Evcil hayvanları her zaman alerjik kişinin yatak odasından uzak tutun.
 • Soğutulmamış tüm yiyecekleri kapalı tutun; Gıda atıklarını sıkıca kapalı bir çöp kutusuna atınız.
 • Hamamböceği bilinen bir problemse, profesyonel haşere kontrol servisiyle düzenli ziyaretler planlayın.
 • Fırında ve klima ünitesinde 11 veya 12 MERV derecesine sahip yüksek verimli bir ortam filtresi takın. Parçacıkları temizleyen bir “bütün ev” hava filtresi oluşturmak için fanı açık bırakın. Havayı yıl boyunca temiz tutmak için en az üç ayda bir (mevsimlerin değişmesiyle) filtreyi değiştirin. Isıtma ve iklimlendirme ünitelerinizi altı ayda bir kontrol ettirin ve bakım yapın.
 • Evinizdeki nemi ölçmek için bir higrometre kullanma alışkanlığını kazanın; nem seviyesini yüzde 55’in altında tutun. Nemli veya yapışkan bir ortamda yaşıyorsanız, nem gidericiyi kullanmanız yararlı olabilir. Banyolarda ve mutfakta nemi çıkarmak için havalandırma fanı kullanabilirsiniz. Tüm su sızıntılarının giderilmesi ayrıca nemin uzak tutulmasına yardımcı olacaktır.

Kaynaklar: 1, 2

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler