Testis Kanseri Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

T

Testis kanseri, testis torbası içinde yer alan testislerde, penisin altındaki gevşek bir deri torbada meydana gelir. Testisler üreme için erkek seks hormonları ve sperm üretir.

Diğer kanser türlerine kıyasla, testis kanseri nadirdir. Ancak testis kanseri, 15 ve 35 yaşları arasındaki erkeklerde en sık görülen kanserdir.

Kanser testis dışına yayıldığında bile testis kanseri tedavi edilebilir. Testis kanserinin tipine ve evresine bağlı olarak, birkaç tedaviden birini veya bir kombinasyonu alabilirsiniz.

Testis Kanseri Belirtileri

Testis kanserinin belirtileri şunlardır:

 • Testislerde bir yumru veya genişleme
 • Testis torbasında ağırlık hissi
 • Karında veya kasıkta sıkıcı bir ağrı
 • Testis torbasında ani sıvı toplanması
  Bir testis veya testis torbasında ağrı veya rahatsızlık
 • Göğüslerin genişlemesi veya hassasiyeti
 • Sırt ağrısı

Kanser genellikle sadece bir testisi etkiler.

Testis Kanseri Nedenleri

Çoğu durumda testis kanserine neyin neden olduğu açık değildir.

Doktorlar testis kanserinin, testis içindeki sağlıklı hücreler değiştiğinde meydana geldiğini bilir. Sağlıklı hücreler vücudunuzun normal çalışmasını sağlamak için düzenli bir şekilde büyür ve bölünür. Ancak bazen bazı hücreler anormallikler geliştirir ve bu büyümenin kontrolden çıkmasına neden olur, yeni hücreler gerekmediğinde bile bölünmeye devam eder. Biriken hücreler testis içinde bir kütle oluşturur.

Hemen hemen tüm testis kanserleri, testislerde, olgunlaşmamış sperm üreten hücreleri olan germ hücrelerinde başlar. Germ hücrelerinin anormal olmasına ve kansere dönüşmesine neden olan şey bilinmemektedir.

Risk Faktörleri

Testis kanseri riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:

 • İnmemiş bir testis (kriptorşidizm). Testisler fetus gelişimi sırasında abdominal bölgede oluşur ve genellikle doğumdan önce testis torbasına iner. Testisleri, testis torbasına inmemiş olan kişiler, testisleri inmiş olan kişilere nazaran, daha fazla testis kanserine yakalanma riskine sahiptirler. Testis, testis torbasına cerrahi olarak yerleştirilse bile risk artmaktadır. Yine de, testis kanseri geliştiren erkeklerin çoğunluğunda inmemiş testis geçmişi yoktur.
 • Anormal testis gelişimi. Klinefelter sendromu gibi testislerin anormal şekilde gelişmesine neden olan durumlar, testis kanseri riskinizi artırabilir.
 • Aile geçmişi. Aile üyeleri testis kanseri geçirdiyse, riskiniz artabilir.
 • Yaş. Testis kanseri özellikle genç yaşları 15 ve 35 yaşları arasındaki genç erkekleri etkiler. Ancak her yaşta ortaya çıkabilir.
 • Irk. Testis kanseri beyaz erkeklerde siyah erkeklerden daha yaygındır.

Testis Kanserini Önleme

Testis kanserini önlemenin hiçbir yolu yoktur.

Bazı doktorlar testis kanserini en erken aşamada tanımlamak için düzenli testis muayenelerini önermektedir. Ama tüm doktorlar aynı fikirde değil. Sizin için doğru olup olmadığından emin değilseniz, doktorunuzla görüşün.

Testis Kanseri Tanı ve Tedavisi

Bazı vakalarda erkekler, testis kanserini, istemsiz olarak veya yumruları kontrol etmek için kendi kendine muayene yaparken keşfederler. Diğer durumlarda, doktorunuz rutin bir fizik muayene sırasında bir yumru tespit edebilir.

Bir yumrunun testis kanseri olup olmadığını belirlemek için doktorunuz aşağıdakileri önerebilir:

 • Ultrason. Testiküler ultrason testi, skrotum ve testislerin bir görüntüsünü oluşturmak için ses dalgalarını kullanır. Bir ultrason sırasında bacaklarınız yayılırken sırtınızda uzanırsınız. Doktorunuz daha sonra skrotumunuza açık bir jel uygular. Ultrason görüntüsünü oluşturmak için elle tutulan bir prob skrotumun üzerine taşınır.

Ultrason testi, doktorunuzun topakların katı veya sıvı dolu olması gibi testis topaklarının yapısını belirlemesine yardımcı olabilir. Ultrason ayrıca, doktorunuza yumruların testislerin içinde veya dışında olduğunu söyler.

 • Kan testleri. Doktorunuz kanınızdaki tümör belirteçleri düzeylerini belirlemek için testler isteyebilir. Tümör belirteçleri kanınızda normal olarak bulunan maddelerdir, ancak bu maddelerin düzeyleri, testis kanseri de dahil olmak üzere belirli durumlarda yükselebilir. Kanınızdaki bir tümör belirleyicisinin yüksek seviyesi kanseriniz olduğu anlamına gelmez, ancak doktorunuzun tanınızı belirlemede yardımcı olabilir.
 • Bir testis aldırmak için cerrahi (radikal inguinal orşiektomi). Testis üzerindeki yumruğun kanserli olabileceği tespit edilirse, testisin alınması için ameliyat önerilebilir. Alınmış testis, yumrunun kanserli olup olmadığını ve eğer öyleyse, ne tür bir kanser olup olmadığını belirlemek için analiz edilecektir.

Kanser türünün belirlenmesi

Alınan testis, kanserin türünü belirlemek için analiz edilecektir. Sahip olduğunuz testis kanseri türü, tedavinizi ve sonuç tahminini belirler. Genel olarak, iki tipte testis kanseri vardır:

 • Seminoma. Seminoma tümörleri tüm yaş gruplarında görülür, ancak daha yaşlı bir erkek testis kanseri geliştirirse, seminom olma olasılığı daha yüksektir. Seminomlar, genel olarak, nonseminomlar kadar agresif değildir.
 • Nonseminoma. Nonseminoma tümörleri yaşamın erken döneminde gelişir ve hızla büyür ve yayılır. Koriokarsinom, embriyonal karsinom, teratoma ve yolk kesesi tümörü dahil olmak üzere birçok farklı tipte nonseminoma tümörü mevcuttur.

Testis Kanseri Tedavisi

Testis kanserinizi tedavi etmek için seçenekler, kanserin türü ve evresi, genel sağlığınız ve kendi tercihleriniz dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır.

Testis kanserini tedavi etmek için kullanılan işlemler şunlardır:

 • Testis kemerinizi çıkarmak için cerrahi (radikal inguinal orşiektomi), hemen hemen tüm evreler ve testis kanseri tipleri için birincil tedavidir. Testislerinizi çıkarmak için, cerrahınız kasıklarınızda bir kesi yapar ve tüm testisleri açıklıktan çıkarır. Seçerseniz, prostetik, salin dolu bir testis takılabilir. Erken evre testis kanseri vakalarında, testisin cerrahi olarak çıkarılması gerekli tek tedavi olabilir.
 • Yumrudaki bir insizyon yoluyla yakınlardaki lenf düğümlerini (retroperitoneal lenf nodülü diseksiyonu) çıkarmak için cerrahi yapılır. Cerrahınız lenf düğümlerini çevreleyen sinirlere zarar vermekten kaçınır, ancak bazı durumlarda sinirler zarar görebilir. Hasarlı sinirler ejakülasyona neden olabilir, ancak bir ereksiyona sahip olmanızı engellemez.

Eğer testis kanseri için tek tedavi cerrahiyse, doktorunuz takip randevuları için bir program önerecektir. Bu randevularda – genellikle ilk birkaç yıl boyunca her birkaç ayda bir ve bundan sonra daha az sıklıkta – kanserinizin geri döndüğü işaretlerini kontrol etmek için kan testleri, BT taramaları ve diğer prosedürlerden geçersiniz.

Kaynaklar: 1, 2

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler