Sırt Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

S

Sırt ağrısı çok yaygındır ve normalde birkaç hafta veya ay içinde iyileşir. Alt sırttaki bel ağrısı (lumbago) özellikle yaygındır, ancak omurga boyunca boynundan kalçalara kadar herhangi bir yerde hissedilebilir. Çoğu durumda ağrı, ciddi bir şeyden kaynaklanmaz ve genellikle zamanla geçer. Rahatlatmak için yapabileceğiniz şeyler var. Ama bazen ağrı uzun sürebilir veya tekrarlayabilir.

Sırt Ağrısı Neden Olur? Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sırt ağrısı, bel ağrısı, orta sırt ağrısı, üst sırt ağrısı veya siyatik bel ağrısını içerir. Sinir ve kas problemleri, dejeneratif disk hastalığı ve artrit sırt ağrısına neden olabilir. Sırt ağrısı semptomları ağrı kesici ilaçlarla veya ağrı kesicilerle tedavi edilebilir.

Sırt ağrısına Ne İyi Gelir?

Aşağıdaki ipuçları sırt ağrınızı azaltmaya yardımcı olabilir ve iyileşme süresini hızlandırabilir:

 • Mümkün olduğunca aktif kalın ve günlük etkinliklerinize devam etmeye çalışın. Bu yapabileceğiniz en etkili ve önemli olan şeydir. Uzun süre dinlenmek, hareketsiz kalmak sırt ağrısı seviye ve süresini olumsuz anlamda etkileyecektir.
 • Sırt ağrısı için özel egzersizleri ve ürünleri deneyin; yürüyüş, yüzme, yoga ve pilates gibi diğer etkinlikler de yararlı olabilir.
 • Ibuprofen (ilaç etken maddesi) gibi anti-inflamatuar ağrı kesiciler. Emin değilseniz ilk önce ilaç almak ve bir eczacıya sormak için güvenli olduğunu kontrol etmeyi unutmayın.
 • Kısa süreli rahatlama için sıcak veya soğuk sıkıştırma paketlerini kullanın. Bunları eczaneden satın alabilir, ya da sıcak su şişesi ve bir bezle sarılı bir dondurulmuş sebze torbası da kullanabilirsiniz.

Zor olsa da, iyimser olun, ağrıya rağmen pozitif kalmayı başaran insanlar daha hızlı iyileşme eğiliminde olurlar.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Sırt ağrısı genellikle birkaç hafta veya birkaç ay içinde kendi kendine iyileşir ve bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına görünmenize gerek olmayabilir.

Ancak şu durumlarda yardım almak iyi bir fikirdir:

 • Acı birkaç hafta içinde iyileşmeye başlamaz ise
 • Ağrı günlük etkinliklerinizi engelliyor ise
 • Ağrı çok şiddetli veya giderek kötüleşiyor ise

bir uzmandan yardım almayı deneyebilirsiniz.

Doktorunuz, semptomlarınız hakkında sorular soracaktır, sırtınızı inceleyecek ve olası tedavileri size anlatacaktır. Daha fazla yardım için sizi uzman bir doktora veya fizyoterapistlere yönlendirebilir.

Sırt Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Sırt ağrısının nedenini belirlemek her zaman mümkün değildir, ancak nadiren ciddi bir şeydir. Çoğu insan hayatında bazen sırt ağrısı çekmiştir. Sırt ağrısının nedenleri çoktur; Bazıları ömür boyu kötü alışkanlıklardan dolayı kendiliğinden oluşur. Diğer sırt ağrısı nedenleri arasında kazalar, kas ekilmeleri ve spor yaralanmaları sayılabilir. Nedeni farklı olsa da, çoğu zaman aynı belirtleri paylaşırlar.

Spesifik Olmayan ve Mekanik Sırt Ağrısı

Çoğu sırt ağrısı belirgin bir nedeni olmayan (spesifik olmayan) veya omurgaların içindeki ve çevresindeki eklemler, kemikler veya yumuşak dokulardan kaynaklanan (mekanik) bir şeydir.

Bu tip bir sırt ağrısı:

 • Pozisyonunuza bağlı olarak daha iyi veya daha kötü olma eğilimindedir . Örneğin, otururken veya uzanırken daha iyi hissedebilirsiniz.
 • Hareket halindeyken genellikle daha kötü hissedilir. Ancak, durumunuzu daha da kötüleştirebileceğinden, sırtınızı tamamen hareket ettirmekten kaçınmak iyi bir fikir değildir.
 • Aniden veya yavaş yavaş gelişebilir.
 • Bazen kötü bir duruşun veya ağır bir şeyleri kaldırmanın sonucu olabilir.
 • Burkulma veya gerginlik (kas çekilmesi) gibi küçük bir yaralanmaya bağlı olabilir.
 • Stresli veya tükenmiş hissi ile ilişkili olabilir.
 • Genellikle birkaç hafta içinde iyileşmeye başlar

Tıbbi durumlardan Kaynaklanan Sırt Ağrısı

Bu tip sırt ağrısına neden olabilecek durumlar şunlardır:

 • Kaymış (prolaps) bir disk (bir sinir üzerinde omurgada bir kıkırdak diski). Bu vücudun diğer bölgelerinde sırt ağrısı ve uyuşma, karıncalanma ve halsizliğe neden olabilir.
 • Siyatik (alt sırttan ayaklara kadar uzanan sinirlerin tahrişi). Bu, bel, kalça ve ayaklarda ağrı, uyuşukluk, karıncalanma ve halsizliğe neden olabilir.
 • Ankilozan spondilit (omurgadaki eklemlerin şişmesi). Bu, genellikle sabahları daha kötü olan ağrı ve sertliğe neden olur ve hareket ile iyileşir.
 • Spondilolistezis (omurgadaki bir kemiğin konumundan ayrılması). Bu, bel ağrısı ve sertliğin yanı sıra uyuşukluk ve karıncalanma hissine neden olabilir.

Bu koşullar, spesifik olmayan sırt ağrısına göre farklı şekilde tedavi edilir.

Çok nadiren, sırt ağrısı ciddi bir sorunun belirtisi olabilir:

 • Omurgada kırık bir kemik
 • Bir enfeksiyon
 • Cauda Equina sendromu (alt sırttaki sinirler ciddi şekilde sıkışır)
 • Kanser

Hamilelikte Bel Ağrısı

Hamilelik sırasında sırt ağrısı veya rahatsızlık yaygındır ve çoğu kadın tarafından bir dereceye kadar beklenmelidir. Sırt ağrısı, hamileliğinizin herhangi bir döneminde yaşanabilir; Bununla birlikte, en yaygın olarak, bebek büyüdükçe, daha sonra gebelikte ortaya çıkar.

Hamilelik sırasında sırt ağrısı, bir takım faktörlerle ilgilidir. Bazı kadınlar hamileliğin başlangıcında bel ağrısı çekmeye başlar. Sırt ağrısı için en fazla risk altında olan kadınlar, hamilelik öncesi aşırı kilolu veya sırt ağrısı olanlardır.

Sırt ağrısı günlük rutinizi bozabilir veya iyi bir uyku gecesine müdahale edebilir. İyi haber, yaşadığınız sırt ağrısını yönetmek için atabileceğiniz adımlar var. Hamilelikte bel ağrısı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hamilelik sırasında sırt ağrısı ne kadar yaygındır?

Hamileliğiniz sırasında sırt ağrısı yaşıyorsanız yalnız değilsiniz. Sırt ağrısı yaygınlığı gebe kadınların yüzde 50 ila 70’ini kapsamaktadır.

Sırt Ağrısı Tedavisi

Doktorunuz, uzmanınız veya fizyoterapistiniz, ağrınızın sadece kendi kendine yardım önlemleri ile iyileşeceğini düşünmüyorlarsa, ekstra tedaviler önerebilir.

Bunlar şunları içerebilir:

 • Grup egzersiz sınıfları. Kaslarınızı güçlendirmek ve duruşunuzu geliştirmek için egzersizler yaptığınız yerler.
 • Manuel terapi. Genellikle fizyoterapistler, kiropraktörler veya osteopatlar tarafından gerçekleştirilen omurga ve masajı manipüle etme gibi tedaviler.
 • Bilişsel davranışçı terapi (CBT) gibi psikolojik destek. Bu ağrıyla başa çıkmak için mücadele ediyorsanız tedavinin yararlı bir parçası olabilir.

Bazı insanlar doktora görünmeden önce manuel terapi için bir terapist görmeyi tercih ederler. Bunu yapmak isterseniz, genellikle özel tedavi için ödeme yapmanız gerekir.

Cerrahi müdahale genellikle sadece bel ağrısının belirli bir tıbbi durumdan kaynaklandığı az sayıda vakada düşünülür.

Sırt Ağrısının Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir?

Sırt ağrısını önlemek zordur, ancak aşağıdaki ipuçları riskin azaltılmasına yardımcı olabilir:

 • Düzenli sırt egzersizleri ve uzanmalar yapın. Doktorunuz veya bir fizyoterapist denemeniz gereken egzersizler hakkında size tavsiyede bulunabilir.
 • Aktif kalmak. Düzenli egzersiz yapmak sırtınızı güçlü tutmanıza yardımcı olabilir; Yetişkinlere haftada 150 dakika egzersiz yapmaları tavsiye edilir.
 • Sürüş sırasında veya işteyken uzun süre oturmaktan kaçının.
 • Bir şeyleri kaldırma sırasında dikkatli olun. Bazı güvenli kaldırma ipuçlarını okuyun.
 • Otururken, bilgisayar kullanırken ve televizyon seyrederken duruşunuzu kontrol edin. Doğru şekilde nasıl oturulacağını ve dizüstü bilgisayar kullanıcılarına yönelik ipuçlarını öğrenin.
 • Yatağınızın düzgün şekilde desteklenmesini sağlayın.
 • Aşırı kiloluysanız, sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersizle kilo verin. Aşırı kilolu olmak sırt ağrısı oluşma riskinizi artırabilir.

Sonuç

Sırt Ağrısı pek çok etkenden ötür ortaya çıkabilir. Pek çok durumda önemsiz olan sırt ağrıları çok yaygındır ve ağrılardan kurtulmak için doktora gitmeden yapılabilecek şeyler vardır. Hareketsiz bir yaşam sırt ağrılarına davetiye çıkaran en etkin sırt ağrısı sebebidir. İlaç tedavisine başlamadan önce egzersizlere başlamak, sırt destekleyici ürünler kullanmak rahatlamanıza ve ünlük yaşamınıza geri dönmeniz konusunda yardımcı olacaktır. Sanılanın aksine, istirahat etmek iyileşmenize değil, durumun daha da kötüleşmesine neden olacaktır.

Kaynaklar: 1, 2, 3

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler