Serbest T3 Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedenleri ve Tedavisi

S

Serbest T3 Nedir?

Tiroid bezi, Adem’in elmasının hemen altında, boynun içinde yer alır. Tiroid hormonları oluşturur (Serbest T3 gibi) ve vücudunuzun enerjiyi nasıl kullandığını ve vücudunuzun diğer hormonlara karşı duyarlılığını kontrol eder.

Doktorunuz Kanınızdaki T3’ü ölçerek,  tiroid probleminiz olup olmadığını belirleyebilir.

serbest t3

 

Serbest T3 hormonu tıp dilinde triiyodotironin adı ile bilinmektedir. Bu hormon, tiroid bezinin ürettiği hormonlardan birisidir. Vücutta bulunan hücrelerin ve metabolizmanın doğru şekilde çalışmasını sağlayan tiroid bu hücrelere etki ederek, vücudun bazı temel yapı taşlarının gerektiği kadar işlev görmesini sağlar. T3 gibi hormonlar kanda proteinlere bağlı kalarak, vücuda taşınır. Fakat herhangi bir proteine bağlı kalmadan kanda kendiliğinden dolaşan hormonlara serbest T3 hormonu denilmektedir. Bu hormonun simgesi ise fT3 olarak bilinmektedir. Normalde kan değerlerinde T3 hormonu oldukça düşük bulunmaktadır. Fakat vücuda en fazla etkiye sahip hormonda yine  T3 hormonudur. Kan testleri ile kolaylıkla ölçülebilen bu hormon, vücutta oldukça etkilidir.

 

Serbest T3 Hormonunun Ölçüm Amacı

Serbest T3 hormonu kan tahlilleri sonucunda ölçülebilir. Bu testin yapılması ise bazı amaçlara dayanmaktadır. Bu amaçlar;

 1. Kişide tiroid ile ilgili bir rahatsızlığın görülmesi sonucunda, rahatsızlığın doğru şekilde tespit edilmesi amacı ile ölçülmektedir.
 2.  Kişilerde gerekli testlerin yapılmasından sonra zehirli guatr belirtileri görülüyorsa ve diğer tiroid hormonundan olan serbest T4 hormonu normal seviyelerde çıkmışsa yine serbest T3 hormonu ile ilgili bulgulara başvurulur.
 3. Tiroid hormonu ile ilgili bir tedavi gören kişilerin tedavinin ne şekilde kabul edildiğinin izlenmesi için de bu hormon testine başvurulur.
 4. Tiroid rahatsızlığı yaşayan kişilerin normalden fazla tiroid hormonu üretmesi sonucunda oluşan hastalıklarla ilgili değerlendirme yapmak amacı ile serbest T3 hormonunda ölçüm yapılmaktadır.

Anormal T3 test sonuçları ne anlama geliyor?

Tiroidin fonksiyonları karmaşık olduğundan, bu tek test doktorunuza neyin yanlış olduğu hakkında kesin bir cevap vermeyebilir. Bununla birlikte, anormal sonuçlar onları doğru yönde göstermeye yardımcı olabilir. Doktorunuz ayrıca tiroid fonksiyonunuzun daha net bir resmini elde etmek için bir T4 veya TSH testi yapmayı seçebilir.

Gebe kadınlarda ve karaciğer hastalığı olanlarda anormal derecede yüksek T3 seviyeleri yaygındır. T3 testiniz de serbest T3 seviyesini ölçtüyse, doktorunuz bu koşulları göz ardı edebilir.

Serbest T3 Hormon Yüksekliğinin Sebepleri

Kişilerde tiroid bezleri normalden fazlaca hormon üretirse kişide yapılan testler sonucunda serbest T3 değeri yüksek çıkmaktadır. Serbest T3 değerinin yüksek olmasındaki sebepler ise şu şekildedir;

 1. Hipertiroid adı da verilen tiroid bezlerinin olduğundan fazla hormon üretmesi doğrudan serbest T3 hormonunun yükselmesine neden olacaktır. Graves hastalığı da olmak üzere aşırı hormon üretimi sonrasında nodüller serbest T3 hormonlarının bir anda yükselmesine yol açacaktır.
 2. Levotiroksin adındaki tiroid hormonlarını çalıştıran ilaçlar da T3 hormonunun yükselmesine neden olur. Özellikle, troid bezi olduğundan yavaş çalışan ya da bir rahatsızlık sonucunda tiroid bezlerinin bir kısmı alınmış olan kişiler hormon seviyesini yükselten levotiroksin gibi ilaçlar kullanmaktadır. Bu ilaçların fazla alınması halinde serbest T3 hormonu yüksek çıkmaktadır.
 3. Tiroid bezlerinde herhangi bir iltihaplanma olması halinde iltihaplara karşı hormonlar doğrudan kana salındığı için test sonuçlarında serbest T3 değerleri yüksek çıkmaktadır. Kandaki hormon seviyesinde bir yükselme olduğunu gösteren bu durum genel olarak iltihaplara karşı ilaç tedavisi ile giderilmektedir.
 4. Tiroid bezlerinin doğru şekilde hormon üretebilmesi için iyot verilmektedir. İyotlu ilaç ya da tedavi görüldükten sonra eğer serbest T3 hormonunda bir ölçüm yapılırsa, genel olarak değerler olduğundan fazla çıkacaktır. Fakat bu durum tamamen ilacın bir etkisidir ve genellikle geçici bir durumdur.

 

Serbest T3 Hormonunun Yüksekliği Nasıl Belli Olur?

T3 hormonunun yüksek olması bazı sebeplere bağlı iken hormonun yükselmesi kişinin vücudunda bazı problemlere de yol açabilir. Özellikle, bir belirti şeklinde ortaya çıkan bu durumlar kişinin hayatının büyük bir kısmını etkilemektedir. Serbest T3 hormon yüksekliğinin belirtileri şu şekildedir;

 1. Öğünlerde ve kişinin yeme düzeninde bir değişiklik olmamasına rağmen kişinin aşırı derecede zayıflaması, her geçen gün kilo vermesi durumunda serbest T3 hormonu yüksek çıkmaktadır.
 2. Gün içerisinde kişide huzursuzluk ve ani sinirlenme durumları hatta psikolojik depresyon hali hormon seviyesinin yüksek olduğunun kanıtıdır.
 3. Vücut sıcaklığının bir anda artması, aşırı terleme, sıcağa karşı psikolojik olarak rahatsızlık duyma sorunları,
 4. Tremor adı verilen halsizlik ve titreme durumları. Özellikle ellerde sürekli titreme durumları hormon seviyesinin çok yüksek olduğunun bir göstergesidir.
 5. İshal durumları, normalden daha sık tuvalete çıkma ve çok fazla dışkılama hali de genellikle  T3 hormonu ile ilgilidir. Bu durumların tamamı normal seviyeden daha fazla olursa T3 ile ilgili bir problem oluşur.
 6. Gün içerisinde hastanın kendisini sürekli bitkin ve halsiz hissetmesi de hormonlarla ilgili bir durumdur. Özellikle, güçsüzlük ve vücutta zayıflık serbest T3 hormonunun yüksek olmasına bağlıdır.
 7. Bayanlarda adet dönemlerinde gecikme durumları, adetin bir anda kesilmesi ve düzensizlik durumları da serbest T3 hormon yükselmesinin belirtileri arasındadır.

Serbest T3 Düşüklüğü

Anormal derecede düşük T3 seviyeleri hipotiroidizm veya açlığa işaret edebilir. Ayrıca, hasta olduğunuzda T3 seviyelerinin azalmasından bu yana uzun süreli bir hastalığınız olduğunu gösterebilir. Hastanede yatmak için yeterince hastaysanız, T3 seviyenizin düşük olması muhtemeldir. Bu, doktorların T3 testini tiroid testi olarak rutin olarak kullanmamalarının bir nedenidir. Bunun yerine, tiroidinizin nasıl çalıştığına dair daha eksiksiz bir resim elde etmek için sıklıkla T4 ve TSH testi ile birlikte kullanırlar.

Kaynaklar; 1

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler

x