Sedimantasyon (ESR) Nedir? Sedimantasyon Yüksekliği Neden Olur?

S

Sedimantasyon Nedir?

Sedimantasyon testinin yapılmasının amacı vücutta oluşan iltihaplanmayı ölçmek ve ne oranda iltihaplanma olduğunu tespit etmektir. Bu test ile alyuvarlarda ki çökelme oranı anlaşılmaya çalışılır. Bu sebeple çökelme testi de denilmektedir. Sedimantasyon bir kişinin özel kan damarından alınan kan tüpünde görülen çökme oranı anlamına gelmektedir. Bu numunelerdeki çökelme hızına bağlı şekilde farklı zamanlarda yeniden ölçülmektedir. Ölçülebilir olan değerler için her yarım saatte, iki saatte veya yirmi dört saatte bir geliştirilmiş tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Çökelme testi veya sedimantasyon testi kanser, bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıklar ve enfeksiyon rahatsızlıklarının teşhisi için kullanılmaktadır.

Sedimantasyon Nedir

Sedimantasyon tahlili kırmızı kan hücrelerinin sedimantasyon hızını yani çökelme hızını ölçmektedir. Teste sedimantasyon, çökelme veya ESR ismi verilmektedir. Muayene sürecinde hastaya yaptırılmaktadır. Test sonrasında çökme sürecinin normal sınırların ötesinde olduğu tespit edilirse bu bir hastalık olduğunu göstermektedir. Ancak hastalığın hangi hastalık olduğunu göstermez. Eritrositler yani kırmızı kan hücrelerinin sedimantasyon hızının ölçülmesi, şikayet sonucu doktora başvurulduktan sonra gerçekleşmektedir. Normal sedimantasyon değerleri sağlıklı bir insanda; kadınlar için 8, erkekler için ise 5 olmalıdır. Üst sınır ise kadınlarda 20 ve erkeklerde 15 olarak görülmektedir.

Sedimantasyon değerleri yaşlı bireylerde herhangi bir sebebe bağlı olmadan hafif bir artış gösterebilir. Yani bu illaki bir rahatsızlık var şeklinde algılanmamalıdır. Bu noktada hastanın söylediği şikayetler oldukça önemlidir. Doktorlar bu doğrultuda karar vermektedir veya farklı testler vermektedir. Sedimantasyon testi hiçbir zaman, hiçbir hastalığın teşhisi anlamına gelmemektedir. Gebeliklerde ise, dördüncü aydan itibaren sedimantasyon değerlerinde yükselme görülebilir, doğumdan sonraki 3 ile 8 hafta aralığında da yüksek bir seviyeye ulaşmaktadır. Daha sonrasında düşerek normal seviyelere gerilemektedir. Sedimantasyon test sonucu yüksek olduğunda hastalar genellikle ciddi bir rahatsızlıktan korkarak panikler ancak paniklemek için erkendir.

Sedimantasyon Testinin Yapılma Nedeni

Sedimantasyon testi çeşitli hastalıkların teşhis sürecinde kullanılmaktadır. Test yapılması için doktora gelen hastalarda genellikle baş ağrısı, kalça ağrısı, boyun ve omuz bölgesinde ağrı, anemi, sorunsuz kilo kaybı ve eklem sertliği rahatsızlıkları bulunmaktadır. Bunun dışında açıklanamayan yükselen ateş durumunda beyaz kasları etkileyen semptomların belirlenmesi için, inflamasyon ile şişme sonucu ortaya çıkan hastalıkların teşhis sürecinde test talep edilebilir. Sedimantasyon testi bu durumlarda hastanın şikayetlerinden yola çıkarak muayene sürecinde doktorun teşhisini kolaylaştırmak amacı ile yapılmaktadır. Dolayısıyla tek başına sedimantasyon değerleri bir şey ifade etmemektedir. Doktorun diğer talep ettiği testler ve gözlemleri sonucunda teşhis konulmaktadır.

Sedimantasyon Yüksekliği Neden Olur?

Vücutta bakteri, mantar gibi zararlı enfeksiyonlar çoğaldığında sedimantasyon sonucu da yüksek çıkabilir. Bu enfeksiyonların fazla olması apandiste, organların iflas etmesine ve tüberküloz rahatsızlığına sebep olabilir. Bu sebeple sedimantasyon testi oldukça önemli testlerden bir tanesi olarak görülmelidir. Sedimantasyon yüksekliğine aynı zamanda lenfoma gibi kanser türleri de sebep olabilmektedir.

Ek olarak gebelik sürecinde kanda zehirlenme olması da çökelmenin artması anlamına gelmektedir. Bu durumun sonucu da annenin kaybedilmesi riski taşımaktadır. Bu sebeple sedimantasyon gebelik sürecinde dikkat edilmesi gereken testlerden bir tanesidir. Çökelmenin artması kaslarda, damarlarda, eklemlerde veya salgı bezlerinde inflamasyona sebep olan tiroid bezlerinin, kas dokularının ve eklem bölgelerinin iltihaplanmasna sebep olabilir. Bu sebeple sedimantasyon sonucu yüksek çıktığında, düşürülme sürecine başlanmaktadır. Öncelikle hastalık teşhis edilmekte, sonrasında ise tedavi sürecine çökelme oranının düşürülmesi de dahil edilmektedir. Sedimantasyon sonucunun yüksek çıkmasında; deri tahrişi ve alerjik damarların iltihaplanması gibi bağışıklık sisteminin iltihaplanması ile sonuçlanan problemler sebep olabilir. Bu durum ek olarak romatizma iltihaplanmasına da neden olmaktadır.

Sedimantasyon sonucunun yüksek olması vücutta ilthaplanmanın etkilerini, böyle bir hastalık olup olmadığını teşhis etmektedir. Proteinler gibi maddeler alyuvarların bir araya gelip daha hızlı bir şekilde çökmesine sebep olabilmektedir. Ancak tek başına sedimantasyon sonucunun yüksek çıkması anlam ifade etmez. Diğer testler ile birlikte değerlendirilerek sonuca varılabilir.

Sedimantasyon Düşürülme Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sedimantasyon testi genellikle dahili tıp doktoru tarafından talep edilen ve yaptırılan bir testtir. Bu teste ek olarak çeşitli farklı testler de isteyebilir. Çökelmenin düşürülme sürecinde düzenli spor yapmaya dikkat edilmesi önerilmektedir. Gün içerisinde hafif tempolu, herkesin yapabileceği egzersizler yapmak bu anlamda önemlidir. Yine herkesin yapabileceği gibi kısa yürüyüşlere çıkılabilir veya kısa mesafelerde bisiklet kullanılabilir. Bu dönemde iyi uyku uyumak da hastaya iyi gelecektir. 8 saat yeterli gelmeyebilir. Kişinin uykuya doyması, iyi dinlenmesi ve zinde kalkması faydalı olacaktır. Yeterli uyku uyuyamamak vücutta iltihaplanma durumunu desteklemektedir.

Vücutta susuzluk durumu birçok sağlık problemine sebep olmaktadır. Sedimantasyon seviyesi düşürülürken günde en az 2 litre su içmek oldukça faydalı olacaktır. Her bireyin ihtiyaç duyduğu su oranı farklıdır. Bu konuda bilgi edinerek gün içinde içilmesi gereken su vücuda kazandırılmalıdır. Beslenme düzeninde de iltihaplanmayı azaltacak sarımsak, kekik, zencefil ve zerdeçal gibi ürünler tüketmek yararlı olacaktır. Besin tüketiminde doktora danışmak ve bilgi almak gerekmektedir.

TOZ ALERJİSİ BELİRTİLERİ, NEDENLERİ VE TEDAVİSİ NELERDİR?

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler

x