Sedef Hastalığı

S

Sedef hastalığı esas olarak cildi etkileyen kronik bir otoimmün (bağışıklık sisteminin aşırı duyarlılığı) hastalıktır. Bu bulaşıcı değildir. Kırmızımsı, pullu döküntü (genellikle kırmızı, pullu yamalar olarak adlandırılır.) genellikle kafa derisinin yüzeylerinde, kulakların çevresinde, dirseklerde, dizlerde, göbekte, genital bölgelerde ve kalçalarda bulunur.

Psoriatik plaklar olarak da bilinen pullu izler, iltihap ve aşırı cilt üretimidir. Cilt, etkilenen bölgede hızla oluşur, çünkü cilt üretimi vücudun dökülme yeteneğinden daha hızlıdır. Psoriatik plakalı alanlar gümüşsü beyaz bir görünüm alır.

Ekzemadan farklı olarak, psöriyazis yaygın olarak eklemin ekstansör yönü üzerinde bulunur.

Sedef hastalığı şiddete göre değişir. Bazı hastalar yalnızca küçük lokalize yamalar içerebilir, diğerleri ise vücudun her yerinde etkilenir. Psöriazis tırnak distrofisi, sedef hastaları arasında yaygındır. Tırnak ve ayak tırnakları etkilenir. Psöriyazis, psoriazis artriti gibi, psoriazis hastalarının yaklaşık % 10 ila %15’ini etkileyen eklemlerin iltihaplanmasına da neden olabilir.

Romatizma Tedavisi Hakkında Bilgi Edinin.

Uzmanlar sedef hastalığına neyin neden olduğundan emin değiller. Çoğu, cilde uzun süreli bir yaralanma ile tetiklenebilecek genetik bir bileşen olduğuna inanır. Aşırı alkol tüketimi, sigara içimi, zihinsel stres ve sistemik kortikosteroid ilaçlarının kesilmesinin sedef hastalığını şiddetlendirebilecek faktörler olduğu söylenir.

İngiltere Ulusal Sağlık Servisi’ne göre, İngiliz nüfusunun yaklaşık % 2’si sedef hastalığından etkilenmektedir. Sedef hastalığı olan kişiler en sık 11 ve 45 yaşları arasındaki semptomları geliştirir. Ancak, herhangi bir yaşta başlayabilir.

İnsan vücudu en düşük cilt seviyesinde yeni cilt hücreleri üretir. Yavaş yavaş bu hücreler, en sonunda, ölecekleri ve parçaladıkları en uzak seviyeye ulaşana kadar deri katmanları boyunca hareket ederler. Tüm döngü cilt hücresi üretimi, cilt ölümüne ve dökülmesine kadar, 21 ila 28 gün arasında sürer. Sedef hastalığı olan hastalarda, döngü sadece 2 ila 6 gün sürer; Cildin yüzeyinde hızlı bir hücre birikimi ile sonuçlanan, daha sonra dökülen gümüş pullarla kaplı kırmızı, lapa lapa, pullu, kabuklu yamalara neden olur.

Sedef hastalığı kronik bir durumdur, uzun ömürlüdür. Bazı insanlar hiçbir semptomu olmayan dönemlere sahiptir, diğerleri ise her zaman işaret ve semptomlarla yaşamaktadır. Bazı insanlar için sedef hastaları ciddi olarak devre dışı bırakabilir.

Sedef hastalığı için güncel bir tedavi olmamasına rağmen, semptomlara yardımcı olabilecek tedaviler vardır.

Medilexicon’un tıbbi sözlüğüne göre (1) :

Psöriyazis “Sınırlı, ayrık ve konfluent, kırmızımsı, simli ölçekli makülopapüllerin kabarması ile karakterize, yaygın bir multifaktöriyel kalıtsal durumdur; yaralar çoğunlukla dirseklerde, dizlerde, kafa derisinde ve gövdede ortaya çıkar ve mikroskobik olarak karakteristik parakeratoz ve rete sırtlarının uzaması, azalan halkalı guanosin monofosfat nedeniyle epidermal keratinosit geçiş süresinin kısalmasıyla ortaya çıkar. ”

“Sedef hastalığı” kelimesi, “kaşıntılı” anlamına gelen Yunanca sözcüklü sedef hastalığıdır.

Sedef Hastalığı Türleri Nelerdir?

Birkaç çeşit sedef vardır, örnekler şunlardır:

Psöriyazis (psoriasis vulgaris)Sedef hastalığı olan kişilerin yaklaşık % 80 ila % 90’ı bu tipte bulunur. Semptomlar gümüşsü beyaz pullu deri (plaklar) ile kaplı iltihaplı cildin kabarık bölgelerini içerir. Ölü deri hücrelerinin pul pul beyaz oluşumu plaklarda birikmektedir; buna pul denir.

Plak sedef hastalığı herhangi bir cilt yüzeyinde görünebilir. En çok etkilenen bölgeler dizler, kafa derisi, gövde, tırnak ve dirseklerdir. Bu pul yerinden çıkar ve plaklardan sarkar. Cildin etkilenen bölgeleri genellikle aşırı derecede kuru, kaşıntılıdır. Bazen cildin ağrı ve çatlaması vardır. Psoriasis vulgaris “yaygın sedef hastalığı” anlamına gelir.

Esnek psoriazis (invers Psöriyazis) – Sedef hastalığı, özellikle koltuk altları, genital bölgeler, pannus (aşırı kilolu bir kişinin mide altında), göğüslerin (inframamin kıvrımı) ve kalçaların altında cilt kıvrımlarında (fleksiyon kırışıklıkları) oluşur. Etkilenen bölgeler, iltihaplı ve kırmızı olan pürüzsüz, kuru bölgeler olarak görünür. Bununla birlikte, plak sedef hastalığı ile ortak olan ölçeklendirmeye sahip değildirler. Bu tip sedef hastalığı aşırı kilolu / obez bireylerde daha fazladır – daha fazla cilt kıvrımına sahip olanlar; terleme ve sürtünmeden kaynaklanan tahrişe karşı hassas olan deri kıvrımları. Fleksural sedef hastalığı olan bireyler, mantar enfeksiyonlarına karşı hassastır.

Guttat sedef hastalığı – vücudun her yerinde, özellikle gövde, bacaklarda ve kafa derisinde kırmızı, pullu cilt lekeleri ile karakterizedir. Genellikle streptokokal boğaz enfeksiyonu ile bağlantılıdır.

Püstüler Psöriyazis – püstüller (bulaşıcı olmayan iltihaplı kabarık yumrular) olarak görünür. Püstüllerin etrafındaki ve altındaki deri ihale ve kırmızıdır. Bu tip sedef hastalığı örneğin ayak ve ellere (palmoplantar pustulosis) lokalize olabilir ya da vücudun herhangi bir yerinde rastgele meydana gelen yamalar genelleştirilebilir.

Psöriatik artrit – cilt iltihabı (sedef hastalığı) ve eklem ve bağ dokusu (artrit) içerir. Herhangi bir eklem etkilenebilir, ancak çoğunlukla parmak ve ayak eklemleri, datilit (parmakların / parmakların sosis şeklinde şişmesi) ile sonuçlanır. Kalça ve dizler de etkilenebilir. Bazı hastalar spondilit geliştirir (omurga etkilenir). ABD Ulusal Sedef Vakfına göre, sedef hastalığı olan kişilerin yaklaşık% 10 ila% 30’u bu tip sedef hastalığına yakalanmışlardır.

Psoriatik artrit tedavisi romatoid artrit ile benzerdir. Bu tip sedef hastalığı, sedef hastalığının ilk belirtileri ve semptomlarından yaklaşık 10 yıl sonra gelişir. Çoğu insan 30 ila 50 yaş arasında psoriatik artrit geliştirir, ancak çocuklar da dahil olmak üzere her yaştan insanı etkileyebilir. Az sayıda vakada cilt semptomlarından önce artrit semptomları ortaya çıkabilir.

Eritrodermik sedef – sedef hastalığının en nadir formu. Yaygın iltihaplanma ve cildin (vücudun yüzeyinin çoğunda) dökülmesini (dökülmesini) içeren özellikle iltihaplı bir sedef hastalığıdır. Bu tip sedef hastalığı en sık olarak, lezyonların açıkça tanımlanmadığı, stabil olmayan plak psoriazisi olan bireylerde görülür. Sistemik tedavinin aniden çekilmesinden sonra gelişebilir (kan dolaşımından vücudun tüm bölgelerine ulaşan tedavi). Deride aralıklı, yaygın ateşli kızarıklık ile karakterizedir. Eksfoliyasyon ve cildin kızarması sırasında hasta şiddetli kaşıntı ve ağrı yaşayabilir; ve ayrıca şişme.

Sedef hastalığının bu formu, vücudun sıcaklığın yanı sıra cildin bariyer fonksiyonlarını düzenleme yeteneğini zayıflattığı için ölümcül olabilir.

Tırnak psoriasisi – tırnak plakasının altında, altındaki bir damla yağı andıran tırnaklar, çivilerin çentikleri, çivi boyunca görülen çizgiler ve tırnak altında cildin kalınlaşması gibi renkler vardır. Tırnaklar uçlarda, sırtlar ve çukurlarla kalınlaşır. Tırnak ayrıca gevşetebilir ve parçalanabilir (onikoliz). Bu tip psoriazis, sedef hastalığı olan hastalar arasında yaygındır – rapor edilen insidanslar % 10’dan % 78’e kadar değişmektedir. Psoriatik artriti olan bireylerin yanı sıra yaşlı hastalar arasında daha yaygındır.

Sedef Hastalığını Tetikleyen Faktörler nelerdir?

 • Alkol tüketimi (özellikle ağır alkol tüketimi).
 • Enfeksiyonlar – bazı durumlarda enfeksiyonlar sedef hastalığını tetikleyebilir. Dermatologlar, bir hastalıkla ilgili aile geçmişi olan hastaların, strep boğaz enfeksiyou olduklarını ve ilk sedef yaralarını birkaç hafta içinde, özellikle de guttat sedef hastalığını geliştirdiklerini söylüyorlar.

Aşağıdaki enfeksiyonlar sedef hastalığını da tetikleyebilir:

 • HIV (insan immün yetmezlik virüsü)
 • Kaynama (stafilokok deri enfeksiyonları)
 • Viral üst solunum yolları. Enfeksiyon tedavi edilirse, semptomlar genellikle azalır veya tamamen temizler.
 • Sigara içmek
 • Deride bir kesik, kazıma, güneş yanığı veya böcek ısırığı.
  Zihinsel stres
 • Soğuk hava
 • Bazı ilaçlar – bazı hastalar zaten sedef hastalığı ile karşılaşabilirler, bazıları ise bazı ilaçları aldıktan sonra ilk kez sedef hastalığı geçirebilir:
  Anti-sıtma ilaçları – uzmanlar, insanların bu ilaçları aldıktan sonra ilk kez semptomlar geliştirebileceğini söylüyor.
  – Beta-blokerler – anjina, yüksek tansiyon (hipertansiyon), bazı anormal kalp ritimleri, kalp yetmezliği, miyokardiyal enfarktüs (kalp krizi), anksiyete, aşırı aktif tiroid semptomları, glokom ve migren tedavisinde kullanılır. Semptomlar sedef hastalığı olan bazı hastalar için kötüleşir.
  – Kortikosteroidler – bu ilaçlar sedef hastalığı semptomlarının tedavisinde çok etkili olabilir. Bununla birlikte, aşırı ve ani çekilme bazı durumlarda semptomları şiddetlendirebilir.
  – Artrit ve diğer enfeksiyonların tedavisinde kullanılan bazı non-steroidal ilaçlar – örneğin, Indometasin, semptomları şiddetlendirebilir.
  – Bipolar bozukluk ve bazı diğer psikiyatrik hastalıkların tedavisinde kullanılan lityum, önemli sayıda psoriazis hastasında semptomları şiddetlendirebilir.
  – Ace-Önleyiciler – hipertansiyon tedavisinde kullanılır (yüksek tansiyon). Sedef hastalarında semptomları şiddetlendirebilir.

Kaynaklar: 1, 2, 3

2 Yorum

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler