Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri ve Nedenleri

R

Eğer rahim ağzı kanseri teşhisi konulduysa veya bu konuda endişeleniyorsanız, muhtemelen soracak çok fazla sorunuz vardır. Rahim ağzı kanseri belirtileri gibi bazı temel bilgileri öğrenmek için bu makale faydalı olacaktır.

Rahim Ağzı Kanseri Nedir?

Kanser vücuttaki hücrelerin kontrolden çıkmaya başladığı zaman başlar. Vücudun hemen her yerinde bulunan hücreler kansere dönüşebilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Kanserlerin nasıl başladığı ve yayıldığı hakkında daha fazla bilgi için bkz. Kanser Nedir?

Rahim ağzı kanseri rahim boynunun (rahim) alt kısmında bulunan hücrelerde başlar. Buna bazen uterus serviks denir. Fetüs uterusun vücudunda (üst kısım) büyür. Rahim ağzı rahmin gövdesini vajinaya (doğum kanalı) bağlar.

Rahim ağzı iki farklı parçaya sahiptir ve iki farklı tipte hücre ile kaplıdır.

Rahmin gövdesine en yakın olan serviksin bir kısmı endokuryvix olarak adlandırılır ve glandüler hücrelerle kaplıdır.

Vajinanın yanındaki kısım ekzoserviks (veya ectocervix) olup skuamöz hücrelerde kaplıdır.
Bu iki hücre tipi, dönüşüm bölgesi olarak adlandırılan bir yerde buluşur. Transformasyon bölgesinin tam yeri, yaşlandıkça ve doğum yaparsanız değişir.

Rahim Ağzı Kanseri Türleri Nelerdir?

Rahim ağzı kanserleri ve servikal ön kanserler mikroskop altında nasıl göründüklerine göre sınıflandırılır. Ana servikal kanser tipleri, skuamöz hücreli karsinom ve adenokarsinomdur.

  • Çoğu (10’dan 9’a kadar) servikal kanser, skuamöz hücreli karsinomlardır. Bu kanserler exocervix’teki hücrelerden gelişir ve kanser hücreleri mikroskop altında skuamöz hücrelerin özelliklerine sahiptir. Skuamöz hücreli karsinomlar sıklıkla transformasyon bölgesinde başlar (ekzogenitin endokuryvayı kattığı yer).
  • Diğer servikal kanserlerin çoğu adenokarsinomdur. Adenokarsinomlar bez hücrelerinden gelişen kanserlerdir. Servikal adenokarsinom, endoservikalin mukus üreten bez hücrelerinden gelişir. Servikal adenokarsinomlar, son 20-30 yılda daha sık gözükmektedir.
  • Daha az yaygın olarak, servikal kanserler, hem skuamöz hücreli karsinomların hem de adenokarsinomların özelliklerine sahiptir. Bunlara adenoskuamöz karsinom veya karışık karsinom adı verilir.
    Hemen hemen tüm serviks kanserleri ya skuamöz hücreli karsinomlar ya da adenokarsinomlar olmakla birlikte, servikste başka kanser tipleri de gelişebilir. Melanom, sarkom ve lenfoma gibi diğer bu tipler, vücudun diğer kısımlarında daha sık görülür.

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim ağzı kanseri belirtileri genellikle ileri evrede olana kadar gözlemlenmez. Ayrıca, kadınlar belirtilerin adet döngüsü, maya enfeksiyonu veya idrar yolu enfeksiyonu gibi başka bir şeyle ilişkili olduğunu düşünebilirler.

Rahim ağzı kanseriyle ilişkili belirtilerin örnekleri arasında şunlar bulunur:

  • Menstrüel dönemler arasında kanama, cinsiyet sonrası, pelvik muayene sonrası veya menopoz sonrası anormal kanama
  • Vajinal akıntıda anorml miktar, renk, tutarlılık veya koku
  • Daha sık idrara gitmek zorunda kalmak
  • Pelvik ağrısı
  • Ağrılı idrara çıkma

Bütün kadınların rahim ağzı taraması yapması gerekir. Ayrıca, bu belirtilerle karşılaşırsanız, rahim ağzı kanseri taraması hakkında doktorunuzla konuşun.

Rahim Ağzı Kanseri Neden Olur?

Son yıllarda, kanserli hücrelerinde neler olup bittiğini anlamakta çok fazla ilerleme olmuştur. Ek olarak, bir kadının serviks kanseri geliştirebileceği olasılığını arttıran çeşitli risk faktörleri tanımlanmıştır.

Normal insan hücrelerinin gelişimi çoğunlukla hücrelerin DNA’sındaki bilgilere dayanır. DNA, hücrelerimizin hücrelerimizin nasıl çalıştığını kontrol eden genlerimizi oluşturan kimyasaldır. Ebeveynlerimize benziyoruz çünkü onlar bizim DNA’mızın kaynağı. Ama DNA nasıl göründüğümüzden daha fazlasını etkiler.

Hücrelerin büyüdüğü, bölüntüğü ve öldüğü bazı genler kontrol eder:

Hücrelerin büyümesine, bölünmesine ve hayatta kalmasına yardımcı olan genlere onkogenler denir.

Hücre büyümesini kontrol altında tutmaya veya hücrelerin doğru zamanda ölmesine yardımcı olan genlere tümör baskılayıcı genler denir.

Kanserlere onkogenleri açan veya tümör baskılayıcı genleri kapatan DNA mutasyonları (gen defektleri) neden olabilir.

İnsan papillomavirüsleri (HPV), bazı tümör baskılayıcı genleri kapatan E6 ve E7 olarak bilinen iki proteinin üretimine neden olur. Bu, servikal astar hücrelerinin çok fazla büyümesine ve bazı durumlarda kansere yol açacak ek genlerde değişikliklere neden olabilir.

Fakat HPV, servikal kanserin tek nedeni değildir. HPV’li kadınların çoğu rahim ağzı kanserine yakalanmaz ve sigara ve HIV enfeksiyonu gibi diğer bazı risk faktörleri, HPV’ye maruz kalan kadınların serviks kanseri geliştirme olasılığının daha yüksek olduğunu gösterir.

Rahim Ağzı Kanseri İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Bir risk faktörü, kanser gibi bir hastalık yakalama şansınızı değiştiren herhangi bir şeydir. Farklı kanserlerin farklı risk faktörleri vardır. Örneğin, cildi güçlü güneş ışığına maruz bırakmak, cilt kanseri için bir risk faktörüdür. Sigara içmek birçok kanser için bir risk faktörüdür. Ancak bir risk faktörü veya hatta birkaç tane olmak, hastalığı alacağınız anlamına gelmez.

Çeşitli risk faktörleri serviks kanseri geliştirme şansınızı arttırır. Bu risk faktörleri olmayan kadınlar nadiren rahim ağzı kanseri geliştirir. Bu risk faktörleri rahim ağzı kanseri gelişme olasılığını artırsa da, bu riskleri olan birçok kadın bu hastalığı geliştirmez. Bir kadın serviks kanseri veya kanser öncesi değişiklikler geliştirdiğinde, belirli bir risk faktörünün nedeni olduğunu söylemek mümkün olmayabilir.

Risk faktörlerini düşünürken, (sigara ve insan papillom virüsü enfeksiyonu gibi) değiştiremeyeceğiniz veya kaçınabileceğinizlere (yaşınız ve aile öykünüz gibi) odaklanmanıza yardımcı olur. Bununla birlikte, değiştirilemeyen risk faktörlerini bilmek hala önemlidir, çünkü bu faktörlere sahip kadınlar için rahim ağzı kanserini erken teşhis etmek için düzenli Pap testleri yaptırmak daha da önemlidir.

İnsan papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonu

İnsan papilloma virüsü (HPV) ile enfeksiyon servikal kanser için en önemli risk faktörüdür. HPV, 150’den fazla virüsün bir grubudur. Bazıları daha yaygın olarak siğiller olarak bilinen papillomlar adı verilen bir tür büyümeye neden olur.

HPV, cildin yüzeyindeki hücreleri ve genital, anüs, ağız ve boğazını kaplayan, ancak kalp veya akciğerler gibi kan veya iç organları kaplayan hücreleri enfekte edebilir.

Cilt-cilt teması sırasında HPV bir kişiden diğerine yayılabilir. HPV’nin yaydığı yollardan biri vajinal, anal ve hatta oral seks de dahil olmak üzere cinsel aktivitedir.

Farklı HPV tipleri vücudun farklı bölgelerinde siğillere neden olur. Bazıları el ve ayaklarda yaygın siğillere neden olur; diğerleri dudak veya dil üzerinde siğillere neden olma eğilimindedir.

Bazı HPV tipleri dişi ve erkek genital organlarda ve anal bölgede siğillere neden olabilir. Bunlar nadiren HPV olarak adlandırılır çünkü bunlar nadiren kansere bağlıdır.

Diğer HPV türleri yüksek riskli tipler olarak adlandırılır çünkü bunlar, kadınlarda serviks, vulva ve vajina kanseri, erkeklerde penis kanseri ve anüs, ağız ve boğaz kanserleri dahil olmak üzere kansere güçlü bir şekilde bağlıdır. KADIN.

HPV ile enfeksiyon yaygındır ve çoğu insan vücutta enfeksiyonu kendi başına temizleyebilir. Ancak bazen, enfeksiyon gitmez ve kronikleşir. Kronik enfeksiyon, özellikle belirli yüksek riskli HPV tiplerinden kaynaklandığı zaman, sonuçta serviks kanseri gibi belirli kanserlere neden olabilir.

Şu anda HPV enfeksiyonu için bir tedavi olmamasına rağmen, HPV’nin neden olduğu siğillerin ve anormal hücre büyümesinin tedavisi için yollar vardır.

Kaynaklar: 1, 2

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler