Prostat Kanseri Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi

P

Prostat kanseri, erkeklerde, spermi besleyen ve taşıyan seminal sıvıyı üreten küçük, ceviz şekilli bir bez olan prostatta ortaya çıkan bir kanserdir.

Prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen kanser tiplerinden biridir. Genellikle prostat kanseri yavaş büyür. Prostat bezi ile sınırlı olan kanser başlangıçta ciddi zarara neden olmayabilir. Bununla birlikte, bazı hiç ya da basit tedaviye ihtiyaç duyan prostat kanseri türleri yavaşça büyürken, diğer tipler agresiftir ve hızla yayılabilir.

Erken tespit edilen prostat kanseri (hala prostat bezi ile sınırlı olduğunda) başarılı tedavi şansı daha yüksektir.

Prostat Kanseri Belirtileri

Prostat kanseri belirtileri, kanserin erken evrelerinde gözlemlenmeyebilir.

İlerlemiş prostat kanseri, aşağıdaki gibi belirti ve semptomlara neden olabilir:

 • İdrara çıkma problemi
 • İdrar akışında azalmış güç
 • Semende kan
 • Pelvik bölgede rahatsızlık
 • Kemik ağrısı
 • Erektil disfonksiyon

Prostat Kanseri Nedenleri

Prostat kanserine neyin sebep olduğu belli değil. Doktorlar, kanserin prostatınızdaki bazı hücrelerin anormal hale gelmesiyle başladığını söylemektedir. Anormal hücrelerin DNA’sındaki mutasyonlar, hücrelerin normal hücrelere göre daha hızlı büyümesine ve bölünmesine neden olur. Diğer hücreler ölünce anormal hücreler yaşamaya devam eder. Biriken anormal hücreler, yakındaki dokuları istila etmek için büyüyebilen bir tümör oluşturur. Bazı anormal hücreler de kopabilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir (metastaz).

Risk Faktörleri

Prostat kanseri riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:

 • Yaş. Prostat kanseri riskiniz yaşlandıkça artar.
 • Irk. Henüz belirlenemeyen nedenlerle, siyah erkekler diğer ırkların erkeklerinden daha fazla prostat kanseri riski taşırlar. Siyah erkeklerde prostat kanseri de agresif veya ilerlemiş olma olasılığı daha yüksektir.
 • Aile geçmişi. Ailenizdeki erkeklerde prostat kanseri varsa, riskiniz artabilir. Ayrıca, eğer meme kanseri (BRCA1 veya BRCA2) veya çok güçlü bir meme kanseri öyküsü riskini arttıran bir aile öyküsü varsa, prostat kanseri riskiniz daha yüksek olabilir.
 • Obezite. Prostat kanseri teşhisi konulan obez erkeklerin tedavi edilmesi daha zor olan ileri hastalıklara sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Komplikasyonlar

Prostat kanserinin komplikasyonları ve tedavisi şunları içerir:

 • Yayılan kanser (metastaz). Prostat kanseri, mesaneniz gibi yakındaki organlara yayılabilir veya kan dolaşımınız veya lenfatik sisteminizden kemiğinize veya diğer organlarınıza gidebilir. Kemiğe yayılan prostat kanseri, ağrı ve kırık kemiklere neden olabilir. Prostat kanseri vücudun diğer bölgelerine yayıldıktan sonra, tedaviye hala yanıt verebilir ve kontrol edilebilir, ancak tedavi edilmesi olası değildir.
 • İdrar kaçırma. Hem prostat kanseri hem de tedavisi üriner inkontinansa neden olabilir. İnkontinans tedavisi, sahip olduğunuz tipe, ne kadar şiddetli olduğuna ve zamanla iyileşme olasılığına bağlıdır. Tedavi seçenekleri ilaçlar, kateterler ve ameliyatı içerebilir.
  Erektil disfonksiyon. Erektil disfonksiyon, prostat kanseri veya cerrahi, radyasyon veya hormon tedavileri dahil olmak üzere tedavisinden kaynaklanabilir. Ereksiyon disfonksiyonunu tedavi etmek için ereksiyon ve cerrahiye yardımcı olan ilaçlar, vakum cihazları mevcuttur.

Prostat Kanserini Önleme

Aşağıdakileri göz önünde bulundurmak prostat kanseri riskini azaltacaktır.

 • Meyve ve sebzelerle dolu sağlıklı bir diyet seçin. Yüksek yağlı gıdalardan kaçının ve bunun yerine çeşitli meyveleri, sebzeleri ve tam tahılları seçmeye odaklanın. Meyve ve sebzeler sağlığınıza katkıda bulunabilecek birçok vitamin ve besin içerir.

Diyet yoluyla prostat kanserinin önlenip önlenemeyeceği henüz kesin olarak kanıtlanmamıştır. Ancak çeşitli meyve ve sebzelerle sağlıklı bir diyet yapmak genel sağlığınızı iyileştirebilir.

 • Takviyeleri üzerinde sağlıklı gıdalar seçin. Hiçbir çalışma, takviyelerin prostat kanseri riskini azaltmada rol oynadığını göstermemiştir. Bunun yerine, vitaminler ve mineraller açısından zengin olan yiyecekleri seçerek vücudunuzda sağlıklı vitamin düzeylerini koruyabilirsiniz.
 • Haftanın çoğu günü egzersiz yapın. Egzersiz genel sağlığınızı iyileştirir, kilonuzu korumanıza ve ruh halinizi geliştirmenize yardımcı olur. Egzersiz yapmayan erkeklerin daha yüksek PSA seviyelerine sahip olduklarına dair bazı kanıtlar bulunurken, egzersiz yapan erkeklerde prostat kanseri riski daha düşük olabilir.

Haftanın çoğu gününü egzersiz yapmaya çalışın. Egzersiz yapmak için yeniyseniz, yavaşlayın ve her gün daha fazla egzersiz zamanına kadar çalışın.

 • Sağlıklı bir kilo verin. Mevcut kilonuz sağlıklıysa, haftanın çoğu gününü egzersiz yaparak sürdürmek için çalışın. Kilo vermeniz gerekiyorsa, daha fazla egzersiz yapın ve her gün yediğiniz kalori sayısını azaltın. Sağlıklı kilo kaybı için bir plan oluştururken doktorunuza danışın.
 • Prostat kanseri riskini arttırmak için doktorunuzla konuşun. Prostat kanseri riski yüksek olan erkekler, risklerini azaltmak için ilaçları veya diğer tedavileri düşünebilirler. Bazı çalışmalar, finasterid (Propecia, Proscar) ve dutasteride (Avodart) dahil 5-alfa redüktaz inhibitörlerinin alınmasının prostat kanseri gelişme riskini azaltabileceğini düşündürmektedir. Bu ilaçlar erkeklerde prostat bezi genişlemesi ve saç dökülmesini kontrol etmek için kullanılır.

Ancak, bazı kanıtlar, bu ilaçları alan erkeklerin daha ciddi bir prostat kanseri (yüksek dereceli prostat kanseri) alma riskinin arttığını göstermektedir. Prostat kanseri geliştirme riskinizden endişe ediyorsanız, doktorunuzla konuşun.

Prostat Kanseri Tedavisi

Prostat kanseri tedavi seçenekleriniz, kanserinizin ne kadar hızlı büyüdüğü, ne kadar yayıldığı ve genel sağlığınızın yanı sıra tedavinin potansiyel yararları veya yan etkileri gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Hemen tedavi gerekli olmayabilir

Düşük riskli prostat kanseri teşhisi konan erkekler için, tedavi hemen gerekli olmayabilir. Bazı erkekler asla tedaviye ihtiyaç duymaz. Bunun yerine, doktorlar bazen aktif sürveyansı öneriyorlar.

Aktif izlemde kanserin ilerlemesini izlemek için düzenli takip kan testleri, rektal muayeneler ve muhtemelen biyopsiler yapılabilir. Testler kanserin ilerlediğini gösteriyorsa, ameliyat veya radyasyon gibi prostat kanseri tedavisini tercih edebilirsiniz.

Aktif izlem, kansere neden olan, semptomlara neden olmayan, çok yavaş büyümesi beklenen ve prostatın küçük bir alanı ile sınırlı bir seçenek olabilir. Aktif sürveyans, başka bir ciddi sağlık sorunu olan veya ileri yaşta olan ve kanser tedavisini daha zorlaştıran kişiler için de düşünülebilir.

Aktif gözetim, kanserin, tedaviler arasında daha az büyümesi ve kansere yakalanma olasılığını artıracak şekilde büyüyüp yayılabileceği riski taşır.

Kaynaklar: 1, 2

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler