Narkolepsi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

N

Narkolepsi uyku ve uyanıklık kontrolünü etkileyen nörolojik bir hastalıktır. Narkolepsisi olan insanlar, gündüz aşırı uyku hali ve gündüz saatlerinde uykuya dalma, aralıklı, kontrol edilemeyen atak yaşarlar. Bu ani uyku atakları günün herhangi bir saatinde herhangi bir aktivite sırasında ortaya çıkabilir.

Tipik bir uyku döngüsünde, başlangıçta daha erken uyku evrelerine, daha derin uyku evrelerine ve en sonunda (yaklaşık 90 dakika sonra) hızlı göz hareketi (REM) uykusuna gireriz. Narkolepsi hastalığından muzdarip insanlar için, uyku döngüsünde ve uyanık saatlerde periyodik olarak REM uykusu hemen gerçekleşir. REM uykusunda rüyalar ve kas felci deneyimleyebiliriz ki bu da narkolepsi semptomlarının bazılarını açıklar.

Narkolepsi genellikle 15 ve 25 yaşları arasında başlar, ancak her yaşta belirgin hale gelebilir. Çoğu durumda, narkolepsi teşhis edilmez ve bu nedenle tedavi edilmez.

Narkolepsi Nedenleri? Narkolepsi Neden Olur?

Narkolepsi nedeni bilinmemektedir; Bununla birlikte, bilim insanları, hastalık ile güçlü bir şekilde ilişkilendirilen genleri tanımlamaya yönelik ilerleme kaydetmiştir. Bu genler, beyinde uyku ve uyanıklık döngülerine işaret eden kimyasalların üretimini kontrol eder. Bazı uzmanlar narkolepsi, beyin tarafından hipokretin adı verilen bir kimyasalın üretimindeki eksikliğe bağlı olabileceğini düşünüyor. Ayrıca, araştırmacılar REM uykusunu düzenleyen beynin çeşitli yerlerinde anormallikler keşfetmişlerdir. Bu anormallikler, semptom gelişmesine katkıda bulunuyor. Uzmanlara göre, narkolepsi, nörolojik disfonksiyona ve REM uyku bozukluğuna neden olan etkileşimde bulunan birden fazla faktörü içerir.

Narkolepsi Belirtileri Nelerdir?

Narkolepsi belirtileri şunlardır:

  • Aşırı Uyku Hali (EDS): Genellikle, EDS, narkolepsi olan bir kişinin gece yeterli uykuya sahip olup olmamasına bakılmaksızın, günlük olarak normal aktivitelere müdahale etmektedir. EDS’li kişiler zihinsel bulutluluk, enerji ve konsantrasyon eksikliği, hafıza kaybı, depresif duygudurum ve / veya aşırı tükenme bildiriyorlar.
  • Katapleksi: Bu semptom, güçsüzlük hissine ve gönüllü kas kontrolünün kaybına yol açan ani kas tonusu kaybından oluşur. Bu, kaslara bağlı olarak, konuşma bozukluğundan toplam vücut çökmesine kadar uzanan semptomlara neden olabilir ve genellikle sürpriz, kahkaha veya öfke gibi yoğun duygularla tetiklenir.
  • Halüsinasyonlar: Genellikle, bu sanrısal deneyimler canlı ve sıklıkla korkutucu. İçerik öncelikle görseldir, ancak diğer duyulardan herhangi biri söz konusu olabilir. Bunlar uyanıklık sırasında ortaya çıktıklarında uyku başlangıcı ve hipnopompik varsanılar eşlik ederken hipnogogik halüsinasyonlar denir.
  • Uyku felci: Bu semptom uykuya dalmak ya da uyanırken hareket etme ya da konuşma konusundaki geçici yetersizliği içerir. Bu bölümler genellikle kısadır ve birkaç saniye ile birkaç dakika arasında sürer. Bölümler bittikten sonra, insanlar hareket etme ve konuşma için tam kapasitelerini hızla toparlar.

Aşırı Uyku hali nedir?

Hepimiz bazen yorgun hissederiz, fakat nüfusun kabaca yüzde 20’si Aşırı Uykululuk hali olarak sınıflandırılabilir.

Aşırı uyku hali, uyku kliniği ziyaret eden hastaların önde gelen şikayetidir. Aşırı uykuluğu olan insanlar çoğu günlerde uykulu ve halsiz hisseder ve bu belirtiler genellikle iş, okul, etkinlik veya ilişkilere karışır. Bu rahatsızlığı olan hastalar genellikle “yorgunluk” dan şikayet etseler de, aşırı uykululuk, düşük enerji ve dinlenme ihtiyacı (zorunlu olarak uyumaya gerek yoktur) ile karakterize edilen yorgunluktan farklıdır. Aşırı uykululuk da, bir kişinin normal aktiviteler yapma isteğinin azaldığı depresyondan farklıdır.

Aşırı uyku hali kendi içinde bir bozukluk değildir. (pek çok farklı nedene sahip olabilen ciddi bir semptomdur.) Aşırı uykulu hissederseniz, siz ve doktorunuz daha fazla araştırmanız gerekir. Yaygın nedenler, uyku veya düzensiz uyku programı için azaltılmış fırsat, obstrüktif uyku apnesi gibi uyku bozukluğu, bazı ilaçların yan etkileri ve diğer altta yatan tıbbi durumlar gibi yetersiz uyku alışkanlıklarıdır. Siz ve doktorunuz aşırı uykuluğun nedenini belirledikten sonra, birlikte bir tedavi planı oluşturabilirsiniz. Çoğu insan için bu, uyku alışkanlıklarını değiştirmeyi ve uyku ortamının davranışlarını ve unsurlarını iyileştirmeyi içerir. Diğerleri için başka tıbbi testler veya uyku çalışmaları belirtilebilir.

Uzun süre aşırı yorgun düştüğünüzde, sizin için normal olabilir, ancak kötü uyku ve sonuçta aşırı uykunun sağlığınız üzerinde uzun süreli ve uzun süreli etkileri olabilir. Uyku azalması kardiyovasküler problemlere ve kilo alımına bağlıdır. Aşırı uykululuk semptomunu hissediyorsanız, doktorunuzla konuşun, böylece uyku alışkanlıklarınıza daha yakından bakabilir ve sağlığınızı iyileştirmek için gerekli adımları atabilirsiniz.

Katapleksi Nedir?

Katapleksi gün içinde ortaya çıkan ani ve kontrol edilemeyen kas zayıflığı veya felçidir ve genellikle heyecan veya kahkaha gibi güçlü bir duygu tarafından tetiklenir. Fazla uyarı olmadan, kişi kas tonusunu kaybeder ve yüzlerinde, kollarında, bacaklarında ve gövdesinde gevşek bir çene, kırık konuşma, diz çökmüş dizler veya toplam halsizlik olabilir. Toplam katapleksi yaşayan bir kişi uyanık kalır ve neler olduğunu fark eder, ancak hareket edemez. Bu bölümler bir ya da iki dakika kadar sürer ve bazı insanlar sonradan uyuyabilir. Katapleksi epizodlarının sıklığı narkolepsi hastalarında yaygın olarak değişmektedir. Bazı bireyler katapleksi yaratabilecek duygulardan kaçınırlar.

Kataplekste kas tonusunun kaybı, uykuyu ve uyanık durumları düzenleyememesinden ötürü oluşur – yani her birinin elementleri örtüşebilir. Normal hızlı göz hareketi (REM) uyku sırasında, doğal bir kas tonusu kaybı olur. Katapleksi durumunda, REM uykusunun bu özelliği aniden gündüz aniden ortaya çıkarak, kişinin bölüm sırasında uyanık kalmasına rağmen zayıflık veya tam felce neden olur.

Narkolepsi Nasıl Teşhis Edilir?

Narkolepsinin doğru teşhisi için bir fizik muayene ve ayrıntılı bir tıbbi geçmiş gereklidir. Bununla birlikte, ana belirtilerin hiçbiri narkolepsi için özel değildir. Tanı konulmadan önce genellikle uyku bozuklukları kliniğinde veya uyku laboratuarında yapılabilen birkaç özel test gereklidir. Narkolepsi tanısını doğrulamak için gerekli görülen iki test polisomnogram (PSG) ve çoklu uyku latans testi (MSLT).

PSG, bir hasta uyku döngüsündeki anormallikleri belgelemek için uykudayken sürekli çoklu ölçümler alan bir gece testidir. Bir PSG, REM uykusunun uyku döngüsünde anormal zamanlarda meydana gelip gelmediğini ortaya çıkarabilir ve bir bireyin semptomlarının başka bir durumdan kaynaklanması olasılığını ortadan kaldırabilir.

MSLT, bir kişinin uykuya dalma eğilimini ölçmek ve uyanık saatlerde REM’in izole elemanlarının uygunsuz zamanlarda içeri girip girmediğini belirlemek için gün boyunca gerçekleştirilir. Testin bir parçası olarak, bir bireyin genellikle iki saat arayla planlanan dört veya beş kısa uykuyu alması istenir.

Narkolepsi Nasıl Tedavi Edilir?

Narkolepsi için bir tedavi olmamasına rağmen, bozukluğun en rahatsız edici semptomları (EDS ve katapleksi gibi anormal REM uykusunun semptomları) ilaç tedavisi gören çoğu kişide kontrol edilebilir. Uyku hali amfetamin benzeri uyarıcılarla tedavi edilirken, anormal REM uykusunun semptomları antidepresan ilaçlarla tedavi edilir.

Son zamanlarda katapleksi ile narkolepsi hastası olanlar için onaylanmış yeni bir ilaç olmuştur. Xyrem olarak adlandırılan bu ilaç, narkolepsi hastalarının daha iyi bir gece uykusu çekmelerine yardımcı olur ve gün içinde daha az uykulu olmalarına yardımcı olur. Narkolepsisi olan hastalar, tıbbi tedavi ile büyük ölçüde yardımcı olabilir – ancak tedavi edilmez.

Kafein, alkol, nikotin ve ağır yemeklerden kaçınmak, uyku programlarını düzenlemek, gündüz aralıklarını (10-15 dakika) planlamak ve normal bir egzersiz ve yemek programı oluşturmak gibi yaşam tarzı ayarlamaları da semptomları azaltmaya yardımcı olabilir.

Kaynaklar: 1, 2, 26

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler