Mide Kanseri Belirtileri ve Nedenleri

M

Sizde ya da bir yakınınızda mide kanseri varsa, sizi neler beklediğini bilmek, başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Bu makalede risk faktörleri, mide kanseri belirtileri ve nasıl tedavi edildiği dahil olmak üzere mide kanseri hakkında her şeyi bulabilirsiniz.

Kanser vücuttaki hücrelerin kontrolden çıkmaya başladığı zaman başlar. Vücudun hemen her yerinde bulunan hücreler kansere dönüşebilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Kanserlerin nasıl başladığı ve yayıldığı hakkında daha fazla bilgi için bkz. Kanser Nedir?

Tüm Yönleri ile Kanser Belirtileri genel olarak kanser belirtileri hakkında bilgi almanız için faydalı bir başlıktır.

Mide kanseri, gastrik kanser olarak da bilinmektedir.

Mide Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Mide kanseri için bilinen birçok risk faktörü vardır, ancak bu faktörlerin mide astarının hücrelerinin nasıl kansere neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bu devam eden araştırma konusu.

Mide astarında kanser öncüsü olabileceği düşünülen birkaç değişiklik olabilir.

Kronik atrofik gastritte, midenin normal bezleri azalır veya yoktur. Bir dereceye kadar iltihaplanma da vardır (mide hücreleri bağışıklık sisteminin hücreleri tarafından zarar görür). Atrofik gastrit genellikle H pilori enfeksiyonundan kaynaklanır. Bir kişinin bağışıklık sisteminin mideyi kaplayan hücrelere saldırdığı bir otoimmün reaksiyondan da kaynaklanabilir. Bu rahatsızlığı olan bazı insanlar, kanser dahil olmak üzere, pernisiyöz anemi veya diğer mide problemlerini geliştirmeye devam ederler.

Bir başka olası kanser öncesi değişiklik bağırsak metaplazisidir. Bu durumda, midenin normal kaplaması, genellikle bağırsağı hizalayan hücrelere çok benzeyen hücrelerle değiştirilir. Bu durumdaki kişilerde genellikle kronik atrofik gastrit vardır. Bu değişikliğin neden ve neden ortaya çıktığı ve mide kanserine nasıl ilerlediği iyi anlaşılmamıştır. Bu ayrıca H pylori enfeksiyonu ile de ilişkili olabilir.

Son araştırmalar bazı mide kanserlerinin nasıl oluştuğuna dair ipuçları verdi. Örneğin, H pylori bakterileri, özellikle bazı alt tipler, bazı gıdalardaki maddeleri mide astarındaki hücrelerin DNA’larında mutasyonlara (değişikliklere) neden olan kimyasallara dönüştürebilir. Bu ayrıca korunmuş etler gibi bazı gıdaların neden bir kişinin mide kanserine yakalanma riskini artırdığını da açıklayabilir. Diğer taraftan, meyve ve sebze gibi mide kanseri riskini azaltabilecek bazı gıdalar, bir hücrenin DNA’sına zarar veren maddeleri engelleyebilen antioksidanlar içerir.

Bilim adamları, DNA’daki bazı değişikliklerin normal mide hücrelerinin anormal şekilde büyümesine ve kanserler oluşturmasına nasıl sebep olabileceğini anlamada çok ilerleme kaydettiler. DNA, hücrelerimizin nasıl çalıştığını kontrol eden genlerimizi taşıyan hücrelerdeki kimyasaldır. Ebeveynlerimize benziyoruz çünkü onlar bizim DNA’mızın kaynağı. Fakat DNA nasıl göründüğümüzden daha fazlasını etkiler.

Mide Kanseri Risk Faktörleri

Bir risk faktörü, kanser gibi bir hastalığa yakalama şansınızı etkileyen herhangi bir şeydir. Farklı kanserlerin farklı risk faktörleri vardır. Sigara içmek gibi bazı risk faktörleri değiştirilebilir. Diğerleri, bir kişinin yaşı veya aile geçmişi gibi, değiştirilemez.

Ancak, bir risk faktörüne veya hatta birkaç risk faktörüne sahip olmak, hastalığı alacağınız anlamına gelmez. Hastalığı alan pek çok insanın bilinen risk faktörleri az veya hiç yoktur.

Bilim adamları, bir kişinin mide kanserine yakalanma olasılığını artıran çeşitli risk faktörleri buldu. Bunlardan bazıları kontrol edilebilir.

Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Erken evre mide kanseri nadiren belirtilere neden olur. Bu mide kanserinin erken saptanması çok zor nedenlerinden biridir. Mide kanseri belirtileri şunları içerebilir:

 • İştahsızlık
 • Kilo kaybı (denemeden)
 • Karın (göbek) ağrısı
 • Genellikle göbek üstünde karın bölgesindeki belirsiz rahatsızlık
 • Küçük bir yemek yedikten sonra üst karında dolgunluk hissi
 • Mide ekşimesi ya da hazımsızlık
 • Mide bulantısı
 • Kan ile veya kan olmadan kusma
 • Karında şişme veya sıvı birikmesi
 • Dışkıda kan
 • Düşük kırmızı kan hücresi sayısı (anemi)

Bu belirtilerin çoğunun, mide virüsü veya ülser gibi kanser dışındaki şeylerden kaynaklanması daha olasıdır. Diğer kanser türlerinde de olabilirler. Ancak, bu sorunlardan herhangi birine sahip olan, özellikle de gitmediği veya daha da kötüye gitmediği takdirde, doktoruna danışarak nedeninin bulunup tedavi edilebilmesi için doktoruna danışmalısınız.

Mide Kanseri Tedavisi

Mide kanseri teşhisi konulduysa, kanser bakım ekibiniz tedavi seçeneklerinizi sizinle tartışacaktır. Her tedavi seçeneğinin yararlarını olası risklere ve yan etkilere karşı tartmak önemlidir. Mide kanseri tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Mide Kanseri Erken Teşhis Edilebilir Mi?

Tarama, mide kanseri belirtisi olmayan insanlarda test amacı taşımaktadır. Mide kanserinin çok yaygın olduğu Japonya gibi ülkelerde, popülasyonun kitle taraması, erken ve tedavi edilebilir bir aşamada birçok vakayı bulmasına yardımcı olmuştur. Bu, bu hastalıktan ölen kişilerin sayısını azaltabilir, ancak bu kanıtlanmamıştır.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çalışmalar, mide kanseri için ortalama risk altındaki insanlarda rutin taramanın faydalı olduğunu, çünkü bu hastalığın yaygın olmadığını bulmuştur. Öte yandan, bazı mide kanseri risk faktörleri olan kişiler taramadan yararlanabilir. Mide kanseri riskiniz veya taramanın yararları hakkında herhangi bir sorunuz varsa, lütfen doktorunuza danışın.

Üst endoskopi gibi tarama için kullanılabilecek testlerden bazıları Mide Kanseri Testleri’nde tanımlanmıştır.

Mide kanseri için rutin tarama yapılmadığından, bu hastalığa sahip kişilerin çoğu, tıbbi testlere duyulan gereksinime işaret eden belirli belirti ve semptomlara sahip olana kadar teşhis edilmemektedir.

Mide Kanseri Tedavisi Sonrası Yaşam

Mide kanseri olan bazı kişiler için, tedavi kanseri kaldırabilir veya yok edebilir. Tedavinin sonu hem stresli hem de heyecan verici olabilir. Tedaviyi bitirmek için rahatlamış olabilirsiniz, ancak kanser için endişelenmenize gerek yok.

Diğer insanlar için kanser asla tamamen ortadan kalkamaz. Bazı insanlar, kanseri kontrol altında tutmak için kemoterapiyi, hedefe yönelik tedaviyi veya diğer tedavileri alabilirler. Gitmeyen kanserle yaşamayı öğrenmek zor ve çok stresli olabilir.

Mide kanserinden sonraki yaşam, bazı tanıdık şeylere geri dönmek ve bazı yeni seçimler yapmak anlamına gelir.

Kaynaklar: 1, 2

 

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler