Menopoz Belirtileri, Nedenleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

M

Menopoz, yumurtalık oositlerinin yaşlanmadan kaynaklanan doğal tükenmesi nedeniyle adet döngüsünün kalıcı olarak durduğu zaman noktası olarak tanımlanır. Yaşlanmanın etkileri 40’lı yaşlarda hızlanır. Bu geçiş perimenopoz olarak bilinir. Tanı, peş peşe 12 ay boyunca adet görülmediğinde geriye dönük olarak hesaplanır. Doğurganlığın kalıcı olarak durmasının bir işaretidir ve ortalama yaş 51’dir. Menopoz belirtileri, çoğu kadın için belirgin olarak deneyimlenir. Bu belirtilerin süresi ve şiddeti kadından kadına değişir.

Menopoz ile ilişkili semptomların çoğu aslında perimenopoz aşamasında gerçekleşir. Bazı kadınlar herhangi bir komplikasyon ya da hoş olmayan semptomlar olmadan menopoza girer.

Kadınlar tipik olarak 51 yaşına adar adet görürler. Bazı kadınlar 40 yaşında menopoz yaşayabiliyorken çok az bir yüzde 60 yaşına kadar adet görmeye devam edebilmektedir. Sigara içen kadınlar, sigara içmeyenlerden birkaç yıl önce menopoz geçirme eğilimindedir. Kadınların çoğu, reglin sona ermesinden birkaç yıl öncesine kadar, daha yakın olan adet dönemleri ve arada sırada ağır dönemler gibi bazı adet değişiklikleri fark eder. Adet dönemlerinin birbirine çok yakın, ağır ve uzun sürmesi rahim kanseri belirtisi olabilir. Bu gibi durumlarda tıbbi destek almak şarttır.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz belirtileri genellikle, perimenopoz olarak bilinen dönemlerinizin durmasından birkaç ay veya yıl sonra başlar ve daha sonra bir süre devam edebilir.

Ortalama olarak, çoğu belirti son adet döneminizden yaklaşık dört yıl sürer. Bununla birlikte, her 10 kadından 1’i, bu belirtileri 12 yıl kadar deneyimleye bilir.

Menopozu kademeli olarak aniden görüyorsanız – örneğin, kanser tedavisinin bir sonucu olarak – semptomlarınız daha da kötü olabilir.

Adet Dönemindeki Değişiklikler

Menopoz belirtileri içinde ilki genellikle adet dönemlerinizin normal düzeninde bir değişikliktir. Olağandışı hafif veya ağır adet dönemlerine sahip olabilirsiniz. Dönemlerinizin sıklığı da etkilenebilir. Her iki ya da üç haftada bir olabilir ya da ay içinde hiç olmayabilir. Sonunda, tümüyle adet görmeyi bırakacaksınız.

Genel Menopoz Belirtileri

Her 10 kadından yaklaşık 8’i, süreleri başlamadan önce ve sonra bir süre daha fazla bilirtilere sahip olacaktır. Bazı kadınlar için günlük yaşam üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

Genel menopoz belirtileri şunlardır:

 • Sıcak Basması – kısa, ani ısı hissi, genellikle yüz, boyun ve göğüs, cildinizi kırmızı ve terli hale getirebilir
 • Gece Terlemeleri – geceleri oluşan sıcak basması
 • Uyuma zorluğu – bu gün boyunca yorgun ve huzursuz hissetmenizi sağlayabilir
  azaltılmış bir cinsel dürtü (libido)
 • hafıza ve konsantrasyon problemleri
 • seks sırasında vajinal kuruluk ve ağrı, kaşıntı veya rahatsızlık
 • baş ağrısı
 • Düşük ruh hali veya anksiyete gibi ruh hali değişiklikleri
 • çarpıntı – aniden daha fark edilir kalp atışı
 • eklem sertliği, ağrı ve ağrıları
 • azaltılmış kas kütlesi
 • sistit gibi tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları (UTI’ler)
 • Menopoz da zayıf kemikler (osteoporoz) gibi diğer bazı problemleri geliştirme riskinizi artırabilir.

Menopoz Tedavisi

Besleyici bir diyet, D vitamini ve kalsiyum takviyesi, düzenli ağırlık egzersizleri, sigara ve alkolün bırakılması dahil olmak üzere sağlıklı bir yaşam tarzı, osteoporoz, kemik kırıkları ve kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltabilir.

Menopoz Tedavisi Varmı?

Her kadın menopoz belirtileri hafiflesin diye tedavi istemez, ancak belirtileri özellikle zahmetli bulursanız tedaviler yapılabilir.

Menopoz belirtileri için ana tedavi, hormon replasman tedavisi (HRT) olup, bazı semptomlar için başka tedaviler de mevcuttur.

Hormon replasman tedavisi östrojen, progesteron ve muhtemelen testosteron, menopoz semptomlarını hafifletmeye veya azaltmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, meme kanseri, kan pıhtıları, miyokard enfarktüsü ve felç risklerini azaltmak için mümkün olan en kısa sürede mümkün olan en düşük dozun kullanılması önerilir.

Hormon replasman tedavisi (HRT)

HRT, vücudunuzun menopoz dönemindeki kendi düzeyindeki düşüşün yerini alacak şekilde östrojen almayı içerir. Bu ilişkili semptomların çoğunu rahatlatabilir.

İki ana tip HRT vardır:

 • Kombine HRT (östrojen ve progestojen) – hala kendi rahmine sahip olan menopoz belirtileri olan kadınlar için (kendi başına östrojen, rahim kanseri riskini artırabilir)
 • Östrojen-sadece HRT – rahmi bir histerektomi (rahmin alınması) geçirmiş kadınlar için

HRT tablet, cilt yaması, cilde veya implantlara sürtünmesi için bir jel olarak mevcuttur.

HRT, özellikle sıcak basması ve gece terlemesi gibi menopoz semptomlarını hafifletmekte son derece etkilidir, ancak göğüs hassasiyeti, baş ağrısı ve vajinal kanama gibi bir takım yan etkiler vardır. Ayrıca bazı kadınlarda artmış kan pıhtılaşması ve meme kanseri riski ile ilişkilidir.

Bazı kadınlar için, (belirli tipte meme kanseri olan veya meme kanseri riski yüksek olanlar gibi) HRT önerilmemektedir.

Sıcak Basması ve Gece Terlemeleri

Menopoz sonucunda sıcak basmaları ve gece terlemeleri yaşarsanız, basit önlemler bazen yardımcı olabilir:

 • hafif giysiler giymek
 • yatak odanı gece serin tutmak
 • serin bir duş almak, bir vantilatör kullanmak veya soğuk bir içecek almak
 • stres seviyenizi azaltmaya çalışmak
 • baharatlı yiyecekler, kafein, sigara ve alkol gibi potansiyel tetikleyicilerin önlenmesi
  aşırı kiloluysanız düzenli egzersiz yapmak ve kilo vermek
 • Eğer kızarmalar ve terler sık veya şiddetliyse, doktorunuz HRT almayı önerebilir.

Eğer HRT sizin için uygun değilse veya tercih etmiyorsanız, doktorunuz klonidin (yüksek tansiyon tıbbı) veya bazı antidepresanlar gibi yardımcı olabilecek diğer ilaçları önerebilir.

Bu ilaçlar hoş olmayan yan etkilere neden olabilir, bu nedenle tedaviye başlamadan önce doktorunuzla riskleri ve faydaları tartışmak önemlidir.

Duygudurum Değişimleri

Bazı kadınlar, menopoz döneminde duygudurum değişimleri, düşük ruh hali ve anksiyete yaşarlar. Dinlenmek, düzenli egzersiz yapmak, yoga ve tai chi gibi rahatlatıcı aktiviteler yapmak gibi kendi kendine yardım önlemleri yardımcı olabilir. HRT ve bilişsel davranışçı terapi (CBT) dahil olmak üzere ilaç ve diğer tedaviler de mevcuttur.

Azalmış Cinsel İstek

Kadınların menopoza girdiği zaman cinsel ilişkiye ilgi duymaması yaygındır, ancak HRT buna sıklıkla yardımcı olabilir. HRT etkili değilse, bir testosteron takviyesi önerilebilir.

Testosteron erkek seks hormonudur, ancak menopoz dönemindeki kadınlarda cinsel düzelmeyi geri kazanmaya yardımcı olabilir. Şu anda kadınlarda kullanım için lisanslı değildir, ancak yardımcı olabileceğini düşündüğü takdirde bir doktor tarafından reçete edilebilir.

Testosteron takviyelerinin olası yan etkileri akne ve istenmeyen tüy büyümesini içerir. Libido ve kadın cinsel sorunlarının kaybı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Vajinal Kuruluk ve Rahatsızlık

Eğer vajinanız menopozun bir sonucu olarak kuru, ağrılı veya kaşıntılı hale gelirse, doktorunuz vajinanın içine bir peser, krem veya vajinal halka olarak yerleştirilen östrojen tedavisini reçete edebilir.

Bu HRT ile güvenle kullanılabilir.

Genellikle tedavi durduğunda semptomlarınız geri döneceğinden, vajinal östrojeni süresiz kullanmanız gerekir. Bununla birlikte, yan etkiler çok nadirdir.

Vajinal östrojen veya vajinal östrojen yerine ek olarak vajinal nemlendiriciler veya yağlayıcılar da kullanabilirsiniz.

Yaşlandıkça vajinal kuruluk ve seks hakkında daha fazla bilgi edinin.

Zayıf Kemikler

Menopozdan geçen kadınlar, vücuttaki östrojen seviyesinin düşük olması nedeniyle osteoporoz (zayıf kemikler) geliştirme riski taşımaktadır.

Gelişen osteoporoz olasılığınızı azaltabilirsiniz:

 • HRT almak – HRT, osteoporozun önlenmesine yardımcı olabilir, ancak bu etki tedavi durduktan sonra devam etmez.
 • Düzenli egzersiz – ağırlık taşıma ve direnç egzersizleri dahil
 • Bol miktarda meyve, sebze ve az yağlı süt ve yoğurt gibi kalsiyum kaynakları içeren sağlıklı bir diyet yeme
 • Cildinize güneş ışığı alan güneş ışığı almanız kemiklerinizi güçlü tutmanıza yardımcı olabilecek D vitamini üretimini tetikler.
 • Sigarayı bırakmak ve alkolü kesmek
 • Bunlardan yeterince aldığınızı hissetmiyorsanız kalsiyum ve / veya D vitamini takviyeleri almak – bunu doktorunuzla tartışınız.

Menopoz ve kemik sağlığı hakkında daha fazla bilgi edinin ve osteoporozu önleyin.

Kaynaklar: 1, 2, 3

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler