Meme Kanseri Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi

M

Meme kanseri, meme hücrelerinde oluşan kanserdir. Cilt kanserinden sonra meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanserdir. Meme kanseri hem erkeklerde hem de kadınlarda ortaya çıkabilir, ancak kadınlarda çok daha yaygındır.

Göğüs kanseri bilinci ve araştırma finansmanı için önemli destek, meme kanserinin teşhisinde ve tedavisinde ilerleme sağladı. Göğüs kanseri sağkalım oranları artmıştır ve bu hastalık ile ilişkili ölümlerin sayısı, büyük ölçüde, erken teşhis, tedaviye yeni kişiselleştirilmiş yaklaşım ve hastalığın daha iyi anlaşılması gibi faktörlere bağlı olarak, giderek azalmaktadır.

Meme Kanseri Türleri

 • Anjiyosarkom
 • Duktal karsinoma in situ (DCIS)
 • İnflamatuar meme kanseri
 • İnvaziv lobüler karsinom
 • Erkek meme kanseri
 • Memenin Paget hastalığı
 • Tekrarlayan meme kanseri

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme kanseri belirtileri ve semptomları şunları içerebilir:

 • Çevreleyen dokudan farklı hissedilen bir meme yumru ya da kalınlaşma
 • Memenin büyüklüğünde, şeklindeki veya görünüşünde değişiklik
 • Göğüs üzerinde cilt gibi değişiklikler
 • Ters çevrilmiş meme ucu
  Nipel (areola) veya meme derisini çevreleyen cildin pigmentli alanının soyulması, kabuklanması, kabuklanması veya dökülmesi
 • Meme üstünde kızarıklık veya çukurlaşma,

Meme Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Doktorlar, bazı meme hücreleri anormal büyümeye başladığında meme kanserinin meydana geldiğini biliyorlar. Bu hücreler sağlıklı hücrelere göre daha hızlı bölünür ve bir yumru ya da kütle oluşturarak birikmeye devam eder. Hücreler, göğsünüzden lenf düğümlerine veya vücudunuzun diğer bölgelerine yayılabilir (metastaz).

Göğüs kanseri en sık olarak süt üreten kanallardaki (invaziv duktal karsinom) hücrelerle başlar. Göğüs kanseri, lobüller (invaziv lobüler karsinom) veya meme içindeki diğer hücrelerde veya dokularda da glandüler dokuda başlayabilir.

Araştırmacılar göğüs kanseri riskinizi artırabilecek hormonal, yaşam tarzı ve çevresel faktörleri tanımlamışlardır. Ancak, risk faktörleri olmayan bazı kişilerin neden kanser geliştirdiği açık değildir, ancak risk faktörleri olan başka insanlar asla yapmaz. Muhtemelen meme kanseri, genetik makyajınızın ve çevrenizin karmaşık bir etkileşiminden kaynaklanır.

Kalıtsal meme kanseri

Doktorlar, meme kanserlerinin yaklaşık yüzde 5 ila 10’unun, bir ailenin kuşakları boyunca geçirilen gen mutasyonlarına bağlı olduğunu tahmin etmektedir.

Meme kanserinin olasılığını artırabilen bir dizi kalıtsal mutasyona uğramış gen tanımlanmıştır. En çok bilinenler meme kanseri geni 1 (BRCA1) ve meme kanseri geni 2 (BRCA2), her ikisi de hem meme kanseri hem de yumurtalık kanseri riskini önemli ölçüde arttırmaktadır.

Eğer güçlü bir aile öyküsü varsa veya başka kanserler varsa, doktorunuz BRCA veya ailenizden geçmekte olan diğer genlerdeki spesifik mutasyonları tanımlamak için bir kan testi önerebilir.

Aile sağlığı geçmişinizi gözden geçirebilecek bir genetik danışmana başvurmak için doktorunuza danışmayı düşünün. Bir genetik danışman, ortak karar verme konusunda size yardımcı olmak için genetik testlerin yararlarını, risklerini ve sınırlamalarını da tartışabilir.

Meme Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

Göğüs kanseri risk faktörü, meme kanserine yakalanma olasılığını artıran bir şeydir. Ancak bir veya birkaç göğüs kanseri risk faktörüne sahip olmak, göğüs kanseri geliştireceğiniz anlamına gelmez. Meme kanseri geliştiren pek çok kadının, sadece kadın olmaktan başka bilinen bir risk faktörü yoktur.

Artmış göğüs kanseri riski ile ilişkili faktörler şunlardır:

 • Kadın olmak. Kadınlar göğüs kanserini geliştirmek için erkeklerden çok daha fazladır.
 • Artan yaş. Yaşlandıkça meme kanseri riskiniz artar.
 • Kişisel bir meme durumu geçmişi. Lobide karsinoma in situ (LCIS) veya memenin atipik hiperplazisi bulunan bir meme biyopsisi varsa, göğüs kanseri riskiniz artar.
 • Kişisel bir göğüs kanseri geçmişi. Bir memede meme kanseri olsaydı, diğer memede kansere yakalanma riskiniz artar.
 • Bir aile meme kanseri geçmişi. Anneniz, kız kardeşiniz veya kızınız özellikle genç yaşta teşhisi konulduysa, göğüs kanseri riskiniz artar. Yine de teşhis konan kişilerin çoğunun aile öyküsü yoktur.
 • Kanser riskini arttıran kalıtsal genler. Meme kanseri riskini artıran bazı gen mutasyonları ebeveynlerden çocuklara geçebilir. En iyi bilinen gen mutasyonları BRCA1 ve BRCA2 olarak adlandırılır. Bu genler, göğüs kanseri ve diğer kanserler riskinizi büyük ölçüde artırabilir, ancak kanseri kaçınılmaz hale getirmezler.
 • Radyasyona maruz kalma. Göğsünüze çocuk veya genç bir yetişkin olarak radyasyon tedavisi uyguladıysanız, göğüs kanseri riskiniz artar.
 • Obezite. Obez olmak göğüs kanseri riskinizi arttırır.
 • Adet dönemine genç yaşta başlamak. 12 yaşından önce adet döneminin başlaması göğüs kanseri riskini artırır.
 • Menopuzun geç yaşta başlaması. Daha yaşlı bir yaşta menopoza girerseniz, göğüs kanseri geliştirmeniz daha olasıdır.
 • İlk çocuğa geç yaşta sahip olmak. İlk çocuklarına 30 yaşından sonra doğum yapan kadınların meme kanseri riski artabilir.
 • Hiç hamile kalmamak. Hiç hamile kalmayan kadınlar, bir veya daha fazla hamilelik geçiren kadınlara göre daha fazla göğüs kanseri riski taşırlar.
 • Postmenopozal hormon tedavisi. Östrojen ve progesteronu menopozun belirtilerini ve semptomlarını tedavi etmek için birleştiren hormon tedavisi ilaçları alan kadınların göğüs kanseri riski artmıştır. Kadınlar bu ilaçları almayı bıraktıklarında meme kanseri riski azalır.
 • Alkol içmek. Alkol almak göğüs  kanseri riskini artırır.

Meme Kanserinden Kaçınma

Günlük yaşamınızda değişiklikler yapmak, meme kanseri riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Deneyin:

Göğüs kanseri taraması hakkında doktorunuza danışın. Meme kanseri tarama sınavlarına ve klinik meme muayeneleri ve mamogramlar gibi testlere ne zaman başlayacağınız konusunda doktorunuzla görüşün.

Taramanın yararları ve riskleri hakkında doktorunuzla konuşun. Birlikte, hangi meme kanseri tarama stratejilerinin sizin için uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

Meme farkındalığı için göğüs muayenesi yoluyla göğüslerinize aşina olun. Kadınlar, göğüslerinin farkında olmaları için göğüs muayenesi sırasında göğüslerini ara sıra inceleyerek göğüslerine aşina olmayı seçebilirler. Göğsünüzde yeni bir değişiklik, topaklar veya diğer sıra dışı işaretler varsa derhal doktorunuzla konuşun.

Meme farkındalığı göğüs kanserini önleyemez, ancak göğüslerinizin normal değişikliklerini daha iyi anlamanıza ve olağan dışı belirtileri ve semptomları tanımlamanıza yardımcı olabilir.

İsterseniz ılımlı alkol tüketin. İçmeyi seçerseniz, içtiğiniz alkol miktarını günde birden fazla içeceğe sınırlayın.
Haftanın çoğu günü egzersiz yapın. Haftanın çoğu günü en az 30 dakika egzersiz yapın. Son zamanlarda aktif değilseniz, doktorunuza sorun olup olmadığını sorun ve yavaş başlayın.
Postmenopozal hormon tedavisini sınırlayın. Kombinasyon hormonu tedavisi, meme kanseri riskini artırabilir. Hormon tedavisinin yararları ve riskleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Bazı kadınlar menopoz sırasında rahatsız edici belirtiler ve semptomlar yaşarlar ve bu kadınlar için artmış göğüs kanseri riski menopoz belirtilerini ve semptomlarını hafifletmek için kabul edilebilir.

Meme kanseri riskini azaltmak için, en kısa süre için mümkün olan en düşük hormon terapisi dozunu kullanın.

Sağlıklı bir kilo verin. Kilonuz sağlıklıysa, bu ağırlığı korumak için çalışın. Kilo vermeniz gerekiyorsa, doktorunuza bunu başarmak için sağlıklı stratejilerden isteyin. Her gün yediğiniz kalori sayısını azaltın ve egzersiz miktarını yavaşça artırın.
Sağlıklı bir diyet seçin. Sızma zeytinyağı ve karışık yemişler ile desteklenen bir Akdeniz diyetini yiyen kadınlar, meme kanseri riskini azaltabilir. Akdeniz diyeti çoğunlukla meyve ve sebzeler, tam tahıllar, baklagiller ve fındık gibi bitki bazlı gıdalara odaklanmaktadır. Akdeniz diyetini takip eden insanlar, zeytinyağı, tereyağı ve kırmızı et yerine balık gibi sağlıklı yağları seçerler.

Kaynaklar: 1, 2

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler