MCH Nedir? MCH Düşüklüğü ve MCH Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

M

MCH Nedir?

MCH, Ortalama Hemoglobin anlamına gelir ve bir kişinin kırmızı kan hücrelerinin her birinde bulunan ortalama hemoglobin miktarının bir hesaplamasıdır. Hemoglobin, akciğerlerden kan dolaşımı yoluyla vücudun hücrelerine oksijen taşıyan maddedir. Kan testi ile belirlenen anormal derecede yüksek veya düşük MCH seviyeleri, besin eksikliğinden kronik hastalıklara kadar, vücuttaki bazı problemlerin göstergesidir.

MCH kan testi değerlendirilirken, hematokrit (HCT), beyaz kan hücrelerini (WBC) ve trombositlerin (PLT) yanı sıra hemoglobin(HGB) ve kırmızı kan hücrelerini(RBC) kontrol  eden bir Tam Kan Sayımı (CBC) denen bir kan testinin bir bileşeni olarak yapılır. Kişinin genel sağlığı hakkında genel bir bakış elde etmek için genellikle bu kan değerine bakılır.

MCH direkt olarak ölçülmez, ancak kandaki hemoglobin toplam ölçüsü olan hemoglobin değerine (HGB) ve kandaki kırmızı kan hücrelerinin sayısı olan RBC’ye dayanarak hesaplanır. MCH’yi hesaplamak için HGB, RCB’ye bölünür ve kırmızı kan hücresi başına düşen ortalama bir miktar hemoglobini yani MCH’yi verir. Normal MCH seviyeleri, kırmızı kan hücresi başına (RBC) başına 26 ve 33 pikogram (pg) hemoglobin arasındadır.

MCH
Mch – Anemi

 

Normal MCH Değerleri

Doktorlar genellikle bir kişinin MCH seviyelerini bulmak için bir CBC testi sipariş ederler. Normal degerler ise, yetişkinlerde hücre başına 27 ila 33 pikogram (pg) civarındadır. Bu sayılar testi gerçekleştirmek için kullanılan laboratuvarlara ve ülkelere  göre değişebilir.

MCH normal değerleri küçük çocuklar ve bebekler de farklıdır. Düşük bir MCH’si olan bir kişi, hücre başına 26 pg veya daha düşük konsantrasyonlara sahiptir. Yüksek seviyeleri olan bir kişi, hücre başına 34 pg veya daha fazla konsantrasyonlara sahip olacaktır.

 

MCH Düşüklüğü

MCH Düşüklüğünün Nedenleri

Farklı anemi tipleri düşük MCH seviyelerine neden olabilir. Örneğin, kan hücreleri çok küçük olduğunda mikrositik anemi oluşur ve gerektiği kadar hemoglobini alamazlar. Bu, yetersiz beslenme veya beslenme eksikliklerine bağlı olabilir.

Kandaki düşük miktarlarda demir de düşük MCH seviyelerine neden olabilir. Vücut hemoglobin yapmak için demire ihtiyaç duyar. Vücudun demir tükendiği durumlarda demir eksikliği anemisi MCH düşüklüğüne neden olabilir. Bu tür anemi vejeteryanlarda veya beslenme bozukluğu zayıf olan kişilerde daha yaygın olabilir.

Çölyak hastalığı vücudun demiri düzgün bir şekilde emmesini engelleyebilir, bu da demir seviyelerini olması gereken yerde tutmayı çok zorlaştırır ve genel olarak kişide demir eksikliği oluşur.Bu durumda vücut yeterli hemoglobini üretemez ve MCH düşüklüğü meydana gelir.

Aynı şekilde, mide sorunları olan kişiler de demirleri de gerektiği kadar absorbe edemeyebilirler.

Aşırı adet kanaması olan kadınlar da adet kanında daha fazla demir kaybettiklerinden anemik olabilirler.

Mch Düşüklüğü bazı temel vitamin eksikliklerinde de sıkça görülmektedir. Folat ve B12 gibi yeterli B vitaminleri almayanların testlerinde düşük MCH konsantrasyonları görülür. Aynı zamanda Vitamin eksikliği bazı bireylerde MCH yüksekliğine de neden olabildiğinden, doktorlar kesin tanı koymak için daha fazla laboratuar testi isteyebilirler.

MCH Düşüklüğünün Belirtileri

Mch düşüklüğünün en temel belirtisi sürekli yorgunluk hali ve düşük vücut direncidir.

Mch düşüklüğü belirtileri ancak  çok aşırı düşme halinde ortaya çıkmaktadır ve belirtiler şu şekilde sıralanabilir;

 • Nefes darlığı
 • Sürekli yorgunluk hali
 • Baş dönmesi
 • Vücuttaki zayıflık
 • Düşük değerler da cildi etkileyebilir. Düşük MCH seviyeleri olan bir hastada cilt kolayca soluklaşabilir.

MCH YÜKSEKLİĞİ

Mch Yüksekliği genellikle makrositik aneminin bir göstergesidir. Bu durum, kan hücrelerinin çok büyük olduğunda oluşur; bu durma ise vücutta yeterli miktarda B12 veya folik asit bulunmamasından kaynaklanmaktadır.

 • Mch Yüksekliği makrostik anemi dışında aşağıda sayılan nedenlerdende kaynaklanmaktadır;
 • Karaciğer hastalıkları
 • Aşırı aktif tiroid bezi
 • Düzenli ve çok olarak alkol tüketmek
 • Belirli kanserlerden kaynaklanan komplikasyonlar
 • Enfeksiyondan kaynaklanan komplikasyonlar
 • Östrojen içeren çok fazla ilaç almak

MCH YÜKSEKLİĞİ belirtileri

Makrositik aneminin neden olduğu yüksek MCH, belirli bir paterni takip eden semptomlar yaşayabilir. İnsanlar ilk başta belirtileri fark etmeyebilirler, fakat zamanla giderek daha da kötüleşebilirler. MCH Yüksekliği belirtileri şunlardır:

 • Yorgunluk
 • Çok soluk ten
 • Hızlı nabız
 • Kırılgan ve kolayca kırılan tırnaklar
 • Hafıza kaybı

Makrositik anemi olan insanlar da sindirim sorunları yaşayabilir. İştahı olmayabilir, kilo veremezler ve düzenli ishal geçirebilirler. Bu semptomlardan herhangi birini yaşayan bir kişi en kısa sürede doktorlarıyla konuşmalıdır.

MCH Yüksekliği ve  Düşüklüğünün Tedavisi

Demir bakımından zengin yeşil sebzelerin eklenmesi de dahil olmak üzere bir diyette yapılacak değişiklikler, MCH düzeylerinin yükselmesine yardımcı olabilir.

Doktorların dengesiz MCH seviyelerini nasıl tedavi ettikleri her vakaya göre değişebilir. Tedavi büyük ölçüde dengesizliğin nedeninin tedavisine bağlıdır.

Diyete daha fazla B12 vitamini ve folik asit eklenmesi, yüksek MCH düzeylerini düzenlemek için iyi bir yol olabilir. Bunları çeşitli ve dengeli bir diyetten elde etmek en iyisidir, ancak takviyeler de bu seviyelerin olması gerektiği yerde kalmasına yardımcı olabilir.

Mch Düşüklüğü genellikle anemiye yol açan demir eksikliğinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Doktorlar, bireylerin diyetlerine daha fazla demir ve B6 vitamini eklemelerini tavsiye edebilir. C vitamini ve lifin yanı sıra demir içeren yiyecekleri de yemek, seviyenin normalleşmesini kolayca sağlar.

MCH Yüksekliği ve  Düşüklüğünün, her ne kadar anormal MCH düzeylerinin olası nedenlerinin yukardaki listelerinde belirtildiği gibi, ciddi sağlık sorunlarının bir göstergesi olması gerekmemekle birlikte, bunlar olabileceği için önemlidir. Anormal değerlerin olası nedenlerinin birçoğu, anemi ve diğer kan bozuklukları, tiroid hastalığı ve beslenme yetersizlikleri gibi sağlığı korumak için tedavi gerektirir.

Doktorunuz, anormal MCH sonuçlarının nedenini (kan sayımı) CBC’nin diğer bileşenlerinin yardımıyla belirleyebilir, örneğin MCV sonuçları, alyuvarların ortalama büyüklüğünü ,MCHC’yi , hemoglobin konsantrasyonunu ölçer. Beslenme eksikliklerinin bir sorun olup olmadığını belirlemek için beslenme durumunuzu belirlemek için kan testleri de yapılabilir.

Doktorunuz tiroid hastalığından şüpheleniyorsa anormal MCH düzeyinizin kökü olabilirse, tiroid bezinin sağlık ve işlevini değerlendirmek için tiroid fonksiyon paneli olarak adlandırılan bir kan testi kullanılabilir.

Genel sağlığınızın ve yaşadığınız herhangi bir semptomun değerlendirilmesine bağlı olarak, doktorunuz MCH Yüksekliği ve Mch Düşüklüğüne ilişkin sonuçlarınızın nedenini belirlemek için çeşitli başka testler isteyebilir.

Kaynaklar; 1, 2, 3

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler