Makat Kanseri Nedir?

M

Makat kanseri iseniz, sizi ne beklediğini bilmek başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Bu makalede makat kanseri risk faktörleri, anal tümörler makat kanseri nedenleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Makat Kanseri Nedir?

Kanser vücuttaki hücrelerin kontrolden çıkmaya başladığı zaman başlar. Vücudun hemen her yerinde bulunan hücreler kansere dönüşebilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Kanserlerin nasıl başladığı ve yayıldığı hakkında daha fazla bilgi için bkz. Kanser Nedir?

Anal açıklık, anal kanal tarafından rektuma bağlanır. Anal kanal yaklaşık 1-1 / 2 inç uzunluğundadır. Rektumdan anal eşiğe gider. Kanalın anüsteki dış cilde bağlandığı yer burasıdır.

Anal kanserler genellikle farklı şekilde tedavi edilen 2 gruba ayrılır:

  • Anal kanal kanserleri (anal eşiğin üstünde)
  • Anal sınırın kanserleri (anal sınırın altında)

Bazen anal kanserler bir bölgeden diğerine uzanır, bu yüzden tam olarak nerede başladığını bilmek zordur.

Anal kanal, dışkıyı bağırsak hareketi sırasında gevşeyene kadar dışarı çıkaran dairesel bir kas olan sfinkter ile çevrilidir.

Anal Tümörler

Anüste birçok tümör türü gelişebilir. Bu tümörlerin hepsi kanserler değildir – bazıları iyi huyludur (kanser değil).

Polipler

Polipler mukozada veya hemen altında oluşan küçük, inişli çıkışlı veya mantar benzeri büyümelerdir. Çok çeşit var.

  • İnflamatuar polipler, yaralanma veya enfeksiyondan kaynaklanan tahriş nedeniyle başlar.
  • Lenfoid polipler, lenf dokusunun aşırı çoğalmasıyla oluşur (bu, bağışıklık sisteminin bir parçasıdır). Anal iç astar (mukoza) altındaki lenf dokusu normaldir, ancak bu aşırı büyüme değildir.
  • Hipertrofik anal papilla, skuamöz hücrelerle kaplanan bağ dokusunun iyi huylu büyümeleridir. Bunlar basitçe, dentat çizgisinde bulunan küçük mukoza kıvrımları olan normal papillalardır. Hipertrofik anal papilla da fibroepitelyal polipler olarak adlandırılır.

Makat Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Araştırmacılar, bir kişinin anal kanser riskini artıran bazı risk faktörleri bulmuşlardır, ancak anal kanserin kesin nedeni bilinmemektedir.

HPV enfeksiyonu

Çoğu anal kanser, insan papilloma virüsü (HPV) ile enfeksiyona bağlı gibi görünmektedir. HPV enfeksiyonu, makat kanseri gelişiminde önemli görünmekle birlikte, HPV enfeksiyonları olan kişilerin büyük çoğunluğu makat kanserine yakalanmamaktadır.

HPV’nin anal kansere neden olabileceğini öğrenmek için çok sayıda araştırma yapılmaktadır. HPV’nin birçok anal skuamöz hücreli karsinoma neden olduğuna dair iyi kanıtlar vardır. Ancak bu virüsün anal adenokarsinomlara neden olan rolü daha az belirgindir.

HPV’nin 150’den fazla alt tipi bulundu. HPV-16 olarak bilinen alt tip, sıklıkla skuamöz hücreli karsinomda bulunur ve bazı anal siğillerde de bulunur. Başka bir alt tip olan HPV-18, daha az sıklıkla bulunur. Çoğu anal siğil, HPV-6 ve HPV-11’den kaynaklanır. HPV-6 veya HPV-11 içeren siğiller HPV-16 içerenlere göre kansere yakalanma olasılığından daha azdır.

HPV, normal hücrelerde 2 önemli tümör süpresör proteinini kapatabilen proteinleri (E6 ve E7) yapar. Bu proteinler – p53 ve Rb – normal olarak hücrelerin kontrol dışına çıkmasını engellemek için çalışır. Bu proteinler aktif olmadığında, hücrelerin kanserli olma olasılığı daha yüksektir.

Düşük Bağışıklık

Vücudun enfeksiyonlarla daha az mücadele edebileceği durumlarda, HPV gibi virüsler daha aktif hale gelebilir ve bu da anal kanser gelişimini tetikleyebilir. AIDS’e neden olan virüs, organ nakilleri olan hastalarda reddi önlemek için kullanılan ilaçlar gibi vücudun bağışıklık sistemini zayıflatır.

Sigara içmek

Çoğu insan sigara içmenin akciğer kanserinin ana sebebi olduğunu bilir. Ancak, tütün dumanındaki kansere neden olan kimyasalların, akciğerlerden vücudun diğer bölgelerine gidebileceğini ve diğer kanser türlerine neden olabildiğini anlar. Sigara içmek ayrıca, bağışıklık sistemini HPV enfeksiyonlarıyla mücadelede daha az etkili hale getirmektedir. Birçok çalışma, sigara içenlerde artmış bir anal kanser oranına dikkat çekmiştir ve sigara içmenin etkisi, anal kanser için diğer risk faktörleri olan kişilerde özellikle önemlidir.

Anal kanserli bazı kişilerin bilinen bir risk faktörüne sahip olmadıklarını ve kanserlerinin nedenlerinin bilinmediğini hatırlamak önemlidir.

Makat Kanseri için Risk Faktörleri

Bir risk faktörü, kanser gibi bir hastalık yakalama şansınızı etkileyen herhangi bir şeydir. Farklı kanserlerin farklı risk faktörleri vardır. Sigara veya diyet gibi bazı risk faktörleri değiştirilebilir. Diğerleri, bir kişinin yaşı veya aile geçmişi gibi olamaz.

Bazı faktörler, anal kanser riskinizi etkileyebilir. Fakat bir risk faktörü veya hatta birkaç risk faktörüne sahip olmak, kansere yakalanmanız anlamına gelmez. Risk faktörleri olan pek çok kişi asla anal kanser geliştirmezken, bu hastalığa sahip olanların bilinen risk faktörleri çok azdır veya hiç yoktur.

İnsan papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonu

Çoğu yassı hücreli anal kanser, insan papilloma virüsü (HPV) ile enfeksiyöz, aynı zamanda birçok kanser türünün yanı sıra servikal kansere neden olan virüs ile de bağlantılıdır. Aslında, serviks kanseri (veya kanser öncesi) geçmişi olan kadınlar artmış makat  kanseri riski taşırlar.

Başka kanserlerin olması

Rahim boynu, vajina veya vulva kanseri olan kadınlar artmış anal kanser riski altındadır. Bu muhtemelen, bu kanserler de HPV ile enfeksiyondan kaynaklanmaktadır.

Erkeklerde, HPV enfeksiyonuna da bağlı olan penil kansere sahip olmanın, anal kanser riskini artıracağı, ancak bu bağlantının çalışmalarda görülmediği görülecektir.

HIV enfeksiyonu

AIDS’e neden olan virüs olan insan immün yetmezlik virüsü (HIV) ile enfekte olan kişilerin, bu virüse bulaşmamış olanlardan daha fazla anal kanser elde etme olasılığı daha yüksektir.

Cinsel aktivite

Çoklu seks partnerlerine sahip olmak HIV ve HPV ile enfeksiyon riskini artırır. Aynı zamanda anal kanser riskini artırır.

Alıcı anal seks, hem erkeklerde hem de kadınlarda anal kanser riskini artırır. Bu nedenle, erkeklerle seks yapan erkeklerin bu kanser riski yüksektir.

Cinsiyet ve ırk / etnik köken

Anal kanser kadınlarda genel olarak erkeklerden daha yaygındır, ancak bu ırk / etnik gruplara göre değişir ve yaşa göre değişebilir. Örneğin, 60 yaşından küçük Afrikalı Amerikalılarda, erkeklerde kadınlardan daha yaygındır, ancak 60 yaşından sonra kadınlarda daha yaygındır.

Anal Kanser Önlenebilir mi?

Birçok makat kanseri vakasının nedeni bilinmediğinden, bu hastalığı tamamen önlemek mümkün değildir. Ama yapabileceğiniz şey, anal kanser riskinizi azaltabilir.

HPV ile enfeksiyon anal kanser riskini artırır. HPV enfeksiyonu herhangi bir semptom vermeden yıllarca mevcut olabilir, bu nedenle görünür siğillerin yokluğu, birinin HPV’si olup olmadığını anlamak için kullanılamaz. Birisi siğil (ya da başka bir semptom) geçirmemiş olsa bile, o (ya da o) hala HPV ile enfekte olabilir ve bir başkasına iletebilir.

Kaynaklar: 1, 2

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler