Lifli Zayıflatan Yiyecekler Size Yardımcı Olabilir.

L

Zayıflatan yiyecekler söz konusu olduğunda fiber genellikle göz ardı edilen önemli bir besindir. Basitçe söylemek gerekirse, lif bağırsağınız tarafından sindirilemeyen karbonhidratları ifade eder.

Lif, boşaltım sistemini düzenlediği ve sağlıklı bir bağırsak işlevselliğine sahip olmanızı sağladığı için insan diyetinin çok önemli bir parçasıdır. Lif, insan vücudunun sindirim sisteminin işleyemediği protein olarak kategorize edilir. En çok meyve ve sebzelerde bulunur.

Bunun dışında, aynı zamanda ağırlığın korunmasını sağlayan metabolizmayı düzenleyen sistemde de aktif bir rol oynamaktadır. Suda çözünüp çözülmediğine bağlı olarak çözünür veya çözünmez olarak sınıflandırılır.

Çözünmez lifler çoğunlukla hacim arttırıcı maddeler olarak işlev görür ve dışkınıza içerik katar. Buna karşılık, belirli tipte çözülebilir lifler kilonuzu olduğu gibi sağlığınızı ve metabolizmanızı da önemli ölçüde etkileyebilir.

Bu makalede, çözünebilir lifin kilo kaybını nasıl destekleyebileceği açıklanmaktadır.

Lifli Zayıflatan Yiyecekler Nasıl Etki Eder?

Lif Faydalı Gut Bakterileri Besler

Bağırsakta, esas olarak kalın bağırsakta 100 trilyon bakteri yaşar.

Sindirim sisteminizde bulunan diğer mikroplarla birlikte, bu bakteriler genellikle bağırsak florası veya bağırsak mikrobiyomu olarak adlandırılır.

Farklı bakteri türleri, kilo yönetimi, kan şekeri kontrolü, bağışıklık ve hatta beyin fonksiyonlarını içeren çeşitli sağlık yönlerinde önemli roller oynamaktadır.

Diğer organizmalar gibi, bakteriler de sağlıklı kalmak için iyi beslenmelidir.

Çözünür lif, sindirim sisteminizden geçmeden çoğunlukla değişmez, sonuçta sindirim yapan dost bağırsak bakterilerinize ulaşır ve kullanılabilir enerjiye dönüştürür.

Bağırsak bakterilerinize yarar sağlayan lif, prebiyotik lif veya fermente edilebilir lif olarak bilinir. Sağlık ve vücut ağırlığı için çok yararlı olduğu düşünülmektedir.

Dirençli nişasta gibi belirli çözünmeyen lifler de prebiyotikler olarak işlev görür.

Lif sindirilmez ve kalın bağırsağınıza nispeten değişmez. Bazı çözünebilir lifler, iyi bir sağlık için gerekli olan dost bağırsak bakterilerini beslemeye yardımcı olur.

İyi Bakteriler İltihaPla Savaşır

Gut bakterileri, kronik iltihap üzerindeki etkileri ile ünlüdür.

Kolonunuzdaki hücreleri besleyen kısa zincirli yağ asitleri de dahil olmak üzere vücudunuz için besin üretirler.

Bu, azalmış bağırsak iltihabına ve ilgili iltihaplı bozukluklardaki gelişmelere yol açar.

Sadece açıklığa kavuşturmak için, akut (kısa süreli) iltihap yararlıdır çünkü vücudunuzun yabancı istilacılara karşı savaşmasına ve hasarlı hücreleri onarmasına yardımcı olur.

Bununla birlikte, kronik (uzun süreli) iltihap ciddi bir sorundur çünkü vücudunuzun kendi dokularıyla savaşmaya başlayabilir.

Kronik, düşük seviyeli iltihap , kalp hastalığı, Alzheimer ve metabolik sendrom dahil olmak üzere, hemen hemen her kronik Batı hastalığında önemli bir rol oynar.

İltihabın kilo alımı ve obezite ile ilişkili olduğuna dair kanıtlar da vardır.

Çeşitli gözlemsel çalışmalar, yüksek lif alımının, kan dolaşımındaki düşük düzeydeki inflamatuar belirteçlerle bağlantılı olduğunu göstermektedir.

İltihap , obezite dahil olmak üzere birçok yaşam tarzı hastalığı ile ilişkilidir. Fiber tüketimi azaltılmış iltihaba bağlanmıştır.

İyi bakteriler ayrıca midede pH seviyesini azaltmada aktif rol oynar. Çeşitli kanallar tarafından yiyeceklerin parçalanması ve emilmesi için salgılanan tüm asitler, gıda artık orada olmadığında vücuda zararlıdır. Aşırı asitlik daha fazla yiyecek tüketmek isteyen kişiye yol açar ve döngü kırılmaz. Bu genellikle obeziteye yol açar. Bunu önlemek için, iyi bakteri, yemekten hemen sonra asit seviyesini azaltır, böylece kendinizi rahat hissedersiniz.

Zengin Viskoz Lif Kaynakları

Viskoz lifler sadece bitki besinlerinde ortaya çıkar. Çözünür lif su ile karışır ve viskoz hale gelir. Bunun mideye dolgun bir etkisi vardır ve açlık hissi beynin reseptör hücrelerine ulaşmaz. Bu, artık iştahınızın azaldığı ve artık vücudun enerji gereksinimlerinin karşılanması için kullanılan mevcut yağ mevduatına yol açacak daha fazla kalori tüketmeyeceğiniz anlamına gelir.

Zengin kaynaklar arasında bakla ve baklagiller, keten tohumu, kuşkonmaz, Brüksel lahanası ve yulaf yer alır.

Yüksek lifli bir diyete geçmeyi planlıyorsanız, vücudunuzun zamanını ayarlamak için yavaş yavaş yapmasını unutmayın.

Eğer lif alımınızı çok hızlı bir şekilde artırırsanız, karın ağrısı, kramplar ve hatta ishal sık görülen yan etkilerdir.

Viskoz, çözünür lif sadece bitki besinlerinde bulunur. Fasulye, kuşkonmaz, Brüksel lahanası ve yulaf gibi bütün bitkisel gıdalar viskoz fiber açısından zengindir.

Kilo kaybı İçin Lif Takviyeleri Etkili Midir?

Lif takviyeleri tipik olarak lifin bitkilerden izole edilmesiyle yapılır.

Bu izole liflerin bazı sağlık yararları olsa da, kilo kontrolü için kanıt karışık ve ikna edici değildir.

Çok büyük bir gözden geçirme çalışması, hem çözülebilir hem de viskoz fiberlerin psilyum ve guar zamkının kilo kaybı takviyeleri olarak etkisiz olduğunu bulmuştur.

Göze çarpan bir istisna, konjak kökünden çıkarılan bir lif olan glukozandır.

Bu inanılmaz derecede viskoz diyet lifi, ek olarak kullanıldığında mütevazı kilo kaybına neden olur.

Bununla birlikte, izole edilmiş besinlerle takviye nadiren kendi başına çok fark yaratır.

En büyük etki için, lif takviyelerini diğer sağlıklı kilo verme stratejileriyle birleştirmelisiniz.

Glukozan ve diğer çözünür lif takviyeleri iyi bir seçenek olsa da, diyetinizi tüm bitkisel gıdalara odaklamak en iyisidir.

Lif takviyeleri genellikle kilo kaybı için etkisizdir – glucomannan hariç. Bununla birlikte, lifinizin tüm bitkisel besinlerden alınması, takviye etmekten daha iyidir.

Sonuç

Lifçe zengin olan daha fazla gıda – özellikle viskoz lif – yemek, kilo vermek için etkili bir strateji olabilir.

Ancak, birçok kilo verme yöntemi gibi, uzun ömürlü bir yaşam tarzı değişikliği ile eşleştirmezseniz, uzun vadeli sonuçlar alamazsınız.

Lif takviyelerinin, lif açısından zengin tüm gıdalardan daha az genel bir sağlık etkisine sahip olduğunu unutmayın.

Ayrıca, bu sağlığın vücut ağırlığıyla ilgili olmadığını unutmayın. Gerçek gıdalardan bol miktarda lif almak birçok sağlık yararına sahip olabilir.

Kaynaklar: 1, 2Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler