Lavman Nedir? Lavman Nasıl Yapılır, Riskleri Nelerdir

L

Lavman Nedir?

Lavman yönetimi, bağırsakları uyararak dışkı tahliyesini sağlamak için kullanılan bir tekniktir. Şiddetli kabızlığı rahatlatmak için en yaygın olarak kullanılan sıvı bir tedavidir. Ayrıca bir çok ameliyattan önce örneğin normal doğum, kolonoskopi öncesi lavman yapılarak bağırsakların boşaltılması için lavman yapılmaktadır. Lavmanlar ev kullanımı için eczanelerde satın alınabilir, ancak yaralanmaları önlemek için sağlık biriminde uygulatmanız tavsiye edilmektedir. Özellikle kabızlık ilacı olarak lavman kullanılacaksa diğer bütün alternatifleri denediğinizden emin olun. Alternatif kabızlık ilaçlarını makalemizin ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Lavman eğer hastanede uygulanıyorsa Kolonun temizlenmesi ve kolon kanseri, poliplerin daha iyi tespit edilmesi için farklı lavman tipleri uygulanır. Lavman sonrası yan etkiler gözlemliyorsanız zaman kaybetmeden doktorunuza danışın.

Lavman ne için UYGULANIR?

Kabızlık yaygın bir gastrointestinal durumdur. Kolon rektumdan atığı çıkaramadığında oluşur. Bu duruma sahip insanlar yedi günlük bir süre boyunca üç veya daha az bağırsak hareketine sahiptir. Hafif kabızlık genellikle yeterince lif yemediğinizde veya düzenli olarak yeterli miktarda su içmediğinizde ortaya çıkar. Günlük egzersiz ayrıca kabızlığı önlemeye yardımcı olur.

Lavman uygulaması en sık alt bağırsağın temizlenmesi için kullanılır. Ancak, lavmanın  kabızlık tedavisi için son çare olduğunu unutmayın. Diyet ve egzersiz bağırsaklarını düzenli tutmaya yetmezse, doktorunuz lavmanı denemeden önce bir müshil önerebilir. Bazı durumlarda laksatifler, lavman yönetiminden önceki gece atık akışını teşvik etmek için kullanılır.

Lavman kolonun tıbbi muayenelerinden önce de kullanılabilir. Doktorunuz polipleri tespit etmek için kolonun röntgeni öncesinde bir lavman önerebilir, böylece daha net bir resim elde edebilirler. Bu prosedür kolonoskopiden önce genellikle yapılır.

Lavman türleri

Birçok yaygın lavman türü vardır.

Temizlik lavmanının amacı, kolonun hafifçe yıkanmasıdır. Kolonoskopi veya diğer tıbbi muayenelerden önce tavsiye edilebilir. Kabızlık, yorgunluk, baş ağrısı ve sırt ağrıları temizleyici bir lavman tarafından rahatlatılabilir. Temizleyici bir lavman sırasında, kalın bağırsağın hareketini uyarmak için küçük bir konsantrasyonda dışkı yumuşatıcı, kabartma tozu veya elma sirkesi içeren su bazlı bir çözelti kullanılır. Temizleyici bir lavman, hem solüsyonu hem de etkilenen dışkı maddelerini hızla atmak için bağırsakları uyarmalıdır.

Bir tutma lavmanı da bağırsakları uyarır, ancak kullanılan solüsyon 15 dakika veya daha uzun süre vücutta “tutulur”.

Lavman Nasıl Yapılır

Hazırlık

Lavmandan önceki günlerde özel diyet talimatlarını etmeniz istenebilir. Talimatlar, doktorunuza ve kişisel sağlık ihtiyaçlarınıza bağlı olarak değişebilir.

lavman seti
Lavman ön hazırlık set

Evde lavman nasıl yapılır diyorsanız öncelikle  kullandığınız tüm ekipmanın sterilize edildiğinden ve elinizde bir kayganlaştırıcı olduğundan emin olun.  Eczanede satılan bazı lavman türleri için kendiniz tıbbi bileşenleri karıştırmanız gerekebilir.

Kolonunuzda hissedilen basıncı azaltmak için lavmanı başlamadan önce mesanenizi boşaltın. Kolonunuzu boşaltmak istediğinizde, bağırsaklarınızdan sıvı sızıyorsa, küvetinizle tuvaletin arasındaki alana bir havlu veya bez yerleştirmeniz gerekebilir. İlk kez kullandığınızda lavman tüpünü ölçmek ve işaretlemek önemlidir, böylece tüpü rektumunuza 10 cm fazla sokmamış olursunuz.

lavman solüsyonu
Solüsyon – Solüsyonun biraz ılık olması kasılmaları engeller

Hastanede ve Evde lavman nasıl uygulanır

Hastanede Lavman Nasıl Uygulanır

Eğer lavmanlara aşina değilseniz, sizin için profesyonel bir tıp uzmanı gözetiminde yapmanız uygundur. Ayrıca, eczanelerde bulunan lavman ev kitleri talimatlarına da uyabilirsiniz. Kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Bazı tür lavmanlar yalnızca hastanelerde ameliyat öncesi yada kolonoskopi öncesi uygulanır. Örneğin bir baryum lavmanı, gastrointestinal sistemin belirli bölgelerini vurgulayan bir sıvı bileşiği kullanır. Bu, bir muayenede doktorunuzun görebileceği yolun miktarını artırır. Baryum lavmanları kabızlık tedavisinde kullanılmaz.

Hastanelerde ameliyat öncesi yada kolonoskopi öncesi lavman bir hemşire tarafında solüsyon karıştırılır daha sonra ucu kayganlaştırılarak yaklaşık 6-9 cm rektuma sokularak boca edilir. Lavmanın etki süresi yaklaşık olarak 3 ila 10 dk arasındadır ve tahminen yarım saat içinde tüm bağırsağın  boşalması beklenilir.

Evde Lavman Nasıl Uygulanır

Lavman kendi evinizin konforunda uygulanabilir. Bu şekilde daha ucuz olabilir, ancak daha önce ayrıntılı talimatlar için doktorunuza danışmalısınız. Prosedürün hassas doğası nedeniyle, lavman uygularken size yardımcı olabilecek birisinin bulunması önerilir.

Lavmanlar tüpün bir tarafında bir torbaya yerleştirilmiş bir tuzlu su çözeltisi kullanır. Diğer kısım yağlanır ve doğrudan rektuma yerleştirilir. Çözeltinin kolonunuza düzgün bir şekilde ulaşması için, dizlerinizi karnınızın üzerinde veya yanınızda yatarken dizlerinin üstüne koyun. İşte standart talimatlar:

Lavman torbası ılık su kullanarak solüsyonla doldurun. Kelepçenin kapalı olduğundan emin olun. Torbayı hortum ucuyla aşağıya doğru tutun ve kolona sokmak istemediğiniz hava kabarcıklarından kurtulmak için kelepçeyi bir an için açın. Böylece torbanın içinde hava kalmadığına emin olun.

lavman-nasil-yapilir
Solüsyonu torbaya boşaltın

Tüpü yerleştirmeden önce, rektumunuza en fazla 8-9 cm sokmak için tüpün ucunu kayganlaştırın. Aşağıya doğru eğilin ve tüpü yerleştirirken itin. Sol tarafına uzanıp ve dizlerini göğsüne doğru çekmek en çok önerilen yöntemdir.

lavman-nasil-yapilir
Klipsi açarak sıvının aktığına emin olun
lavman
Torbayı yüksek bir yere asın

Sıvıyı rektuma doğru akıtın, derin nefes alın ve torbayı boşaltın.

Vucüdunuzu önerilen pozisyonlardan birine getirmeyi unutmayın.

pozisyon-1

lavman pozisyonu 2

Lavman tüpünün ucunu rektumunuzdan yavaşça çıkarın.

Banyoyu kullanma isteğini hemen (“tahliye”) hissedeceksiniz. Temizleyici bir lavman yapıyorsanız, dikkatlice ayağa kalkıp tuvalete gidin.

Lavman yönetim sonuçları

Çözeltinin tamamı kolon içine boşaltıldıktan sonra, 1 saat içinde bağırsak hareketi beklenir. Herhangi bir atığı atmazsanız, doktorunuzu arayın. Prosedürü daha sonra yeniden gerçekleştirmeniz doktorunuz tarafında tavsiye edilebilir. Başarılı uygulamalar, rektumdan atıkların tamamen çıkarılmasına neden olur.

Araştırmalara Göre Lavmanın yararları – zararları ve Riskleri?

Lavmanların iç temizliği için yararlı bir yöntem olarak savunucuları vardır. Büyük ölçüde Batı tıbbı için, düzenli olarak uygulanan ev lavmanlarının kanıtlanmış faydaları olup olmadığına karar verilememiştir. Uzun vadeli sağlık faydalarına ilişkin ise çok fazla kesin bir araştırma yapılmamıştır. Ekipmanınız steril olduğu ve dikkatli bir şekilde talimatlara uyduğunuz sürece, “kolon irrigasyonu” ve kabızlığın giderilmesi için lavmanların nadiren kullanılması büyük olasılıkla size zarar vermeyecektir. Ancak, lavmanın uygulanmasının riskleri olduğunu unutmayın.

Lavman yönetiminin potansiyel riskleri

Bir doktorun talimatlarına uygun olarak yapıldığında, lavman yönetimleri genellikle güvenli kabul edilir. Bir baryum lavmanı, atıkların birkaç gün sonra beyaz bir renk almasına neden olabilir. Bu, baryumun normal etkisidir ve kendi kendine temizlenmelidir. Eğer atık üretemiyorsanız, dışkınızı boşaltmanın yolları hakkında doktorunuzla konuşun.

Bir lavmanı rektuma zorlamak tahrişe ve çevredeki dokulara zarar verebilir. Tüpü asla gerğinden fazla rektuma sokmayın. Tahriş ve acı hissederseniz, daha sonra uygulamayı deneyin veya doktorunuzu arayın. Lavmandan sonra dışkıda bulunan kan rektal hasar veya altta yatan tıbbi bir sorun olduğu anlamına gelebilir. Herhangi bir rektal kanama ile ilgili bir doktora danışın.

Tüpleri günde birden çok kez uygularsanız, lavmanla ilgili komplikasyon riskleriniz daha fazladır. En iyi etki, lavmanları günde bir kez ve her gün aynı saatte bir doktor tarafından yönlendirildiği şekilde kullanmaktır. Bu sadece yan etkileri azaltmaz, aynı zamanda düzenli olarak atıkları serbest bırakmak için vücudunuzu eğitmenize yardımcı olur. Kabızlık birkaç günden fazla devam ederse, doktorunuzu arayın.

Son derece nadir durumlarda, bir lavmanın yanlış uygulanması, bir embolinin (veya tıkanıklığın) oluşmasına neden olabilir. Akciğerlerde ortaya çıkan pulmoner emboliler ölümcül olabilir. Diğer nadir durumlarda yanlış uygulanan baryum lavmanı rektumun delinmesi ile sonuçlanabilir.

Yaşlı yetişkinler sodyum fosfat içeren “Fleet” lavmanından kaçınmalıdır. JAMA Dahiliye’de yapılan küçük bir çalışma, böbrek yetmezliği gibi ciddi komplikasyonlara bağlanmıştır.

Lavman sonrası

Lavmandan sonraki saatlerde bağırsak hareketleri devam edebilir. Bu nedenle, birçok kişi bir lavman verildikten sonra günün geri kalanı için evde kalmayı planlamaktadır. Ama çoğunlukla, lavman süreci tamamlandıktan sonra normal rutininizde devam edebilirsiniz.

Soru Cevap :

Lavmanlara alternatifler nelerdir? 

Enemlar genellikle diyet yemememize bağlı olarak kabızlık için kullanılır. Lif bakımından zengin (günde en az 25 gram). Öğünlerinize düzenli olarak meyve ve sebzeleri dahil etmede kabızlığı gidermede yardımcı olacaktır. Metamucil gibi lif takviyeleri de vardır. Probiyotikler ve laksatifler de kabızlığı rahatlatacak ve lavmanlara iyi alternatifler olacaktır.

Kaynaklar: 1, 2

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler