Kurdeşen Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

K

Kurdeşen olarak da bilinen ürtiker hastalığı, insanların %20’sini yaşamları boyunca zaman zaman etkiler. Birçok madde veya durum tarafından tetiklenebilir ve genellikle şişmiş kırmızı izlere dönüşen ciltte kaşıntılı bir bölgesi olarak başlar. Kaşıntı hafif ilâ şiddetli olabilir. Cildi kazıma, alkollü içecekler, egzersiz ve duygusal stres kaşınmayı kötüleştirebilir. Her hangi bir uyarı olmadan ortaya çıkar, en az altı hafta sürer ve temizlendikten sonra aniden tekrar ortaya çıkabilir.

Kurdeşen Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kronik kurdeşen belirtileri şunlardır.

 • Vücudun herhangi bir yerinde görülebilen kırmızı veya ten rengi kaynakların (wheals) yığınları.
 • Boyutları değişen, şekil değiştiren ve reaksiyonun seyri devam ederken tekrar tekrar ortaya çıkan ve azaltan kaynak
 • Şiddetli olabilen kaşıntı,
 • Dudakların, göz kapaklarının ve boğazın içinde ağrılı şişlik
 • Isı, egzersiz ve stres gibi tetikleyicilerle parlama belirtileri.
 • Altı haftadan uzun süredir devam eden belirtiler ve bazen aylar ya da yıllar boyunca sık ve tahmin edilemez bir şekilde tekrarlama eğilimi.

Kısa süreli (akut) kurdeşen aniden ortaya çıkar ve birkaç hafta içinde geçer.

Kronik kurdeşen, altı haftadan daha uzun bir süre için neredeyse her gün meydana gelir ve tipik olarak kaşıntılıdır. Her kabarcık 24 saatten az sürer. Çürümezler, yara izi bırakmazlar.

Eğer kurdeşen bir aydan fazla sürerse veya zamanla tekrarlarsa, belirtilerinizin nedenini anlamak için ayrıntılı bir fizik muayene yapacak bir alerjist görünmek gerekir. Tetikleyicileri tanımlamak için bir cilt testi gerekebilir.

Terapiler soğuk kaşıntıdan kaşıntıyı gidermek için reçeteli ilaçlar ve bağışıklık sisteminizi değiştirebilecek ilaçlar gibi diğer ilaçlara kadar uzanır.

Anjioödem ve Kurdeşen

Anjioedema (Cildin yüzeyinin altında doku şişmesi), kurdeşen ile karıştırılabilir veya bunlarla ilişkilendirilebilir. Alerjik reaksiyonlar, ilaçlar veya bazı enzimlerin kalıtımsal yetersizliğinden kaynaklanabilir. Aşağıdaki belirtiler anjioödemi gösterebilir:

 • Gözlerde veya ağızda şişlik
 • Ellerin, ayakların veya boğazın şişmesi
 • Zor nefes alma, mide krampları veya kemoz (gözlerin kaplamasının şişmesi)

Bir alerji hem kovanları hem de anjiyoödem tanısı koyabilir ve tedavi edebilir.

Kurdeşen Teşhisi

Bazı durumlarda, tetikleyici açıktır (fıstık veya karides yedikten kısa bir süre içinde etkilenmek gibi). Diğer durumlar, hem hasta hem de hekim tarafından çalışma gerektirir, çünkü birçok olası sebep vardır. Birkaç durumda, neden tespit edilemez.

Tek bir kurdeşen bölümü genellikle kapsamlı testler gerektirmez. Bir gıda alerjisinden şüpheleniliyorsa, ne yediğinizi takip etmeyi düşünün.

Kronik kurdeşen, sizin ve ailenizin tıbbi geçmişi, evde ve işte maruz kaldığınız maddeleri, evcil ve diğer hayvanlarla ve son zamanlarda aldığınız ilaçlarla ilişkili olabileceği alerjist tarafından değerlendirilmelidir. Bir yemek günlüğü tutuyorsanız, doktorunuza gösterin.

Doktorunuz, kurdeşenin nedenini belirlemek için cilt testleri, kan testleri ve idrar testleri yapmak isteyebilir. Belirli bir gıda şüpheli tetikleyici ise, doktorunuz tanıyı doğrulamak için cilt testi veya kan testi yapabilir; Tetikleyici belirlendikten sonra, muhtemelen bu yiyecek ve ürünlerden kaçınmanız önerilir. Nadir durumlarda, alerji uzmanları, oral bir gıda mücadelesi önerebilir. (Dikkatli bir şekilde izlenen testte, kurdeşen gelişip gelişmediğini görmek için şüpheli bir tetikleyici miktarını izlemek) Bir ilacın tetikleyici olduğundan şüpheleniliyorsa, doktorunuz benzer testler yapabilir ve tanıyı doğrulamak için ihtiyatlı bir ilaç kullanımı gerekebilir. Anafilaksi olasılığı nedeniyle bu testler acil tıbbi müdahale ve eldeki ekipmanları ile sıkı gözetim altında yapılmalıdır.

Kurdeşen Tedavisi

Araştırmacılar, kurdeşene neden olabilecek faktörlerin çoğunu (hepsi değil) tanımlamayı başardılar. Bunlar ilaçlar gibi diğer maddeleri içerir. Bazı insanlar sadece belirli öğelere temas ederek kurdeşen geliştirir. Bazı hastalıklar da kurdeşene sebep olur. İşte en yaygın nedenlerden bazıları.

 • Bazı yiyecekler (özellikle fıstık, yumurta, fındık ve kabuklu deniz ürünleri)
 • Antibiyotikler (özellikle penisilin ve sülfa), aspirin ve ibuprofen gibi ilaçlar
 • Böcek sokmaları veya sokması
 • Basınç, soğuk, ısı, egzersiz veya güneşe maruz kalma gibi fiziksel uyarılar
 • Lateks
 • Kan nakilleri
 • İdrar yolu enfeksiyonları ve strep boğazını içeren bakteriyel enfeksiyonlar
 • Soğuk algınlığı, enfeksiyöz mononükleoz ve hepatit gibi viral enfeksiyonlar
 • Evde beslenen hayvan
 • Polen
 • Zehirli meşe ve zehirli sarmaşık gibi bazı bitkiler

Antihistaminikler

Antihistaminikler kurdeşen için sıklıkla tavsiye edilen tedavidir. Ciltte bulunan ve kimyasallar dahil olmak üzere alerjiye neden olabilecek bir kimyasal olan histamin etkisini engelleyerek çalışırlar. Düşük sedatif (sakinleştirici) veya nonsedatif antihistaminikler tercih edilir. Etkili ve uzun ömürlüdürler (günde bir kez alınabilirler) ve çok az yan etkisi vardır. Alerjiniz, kurdeşen tedavisi için iki veya üç antihistaminik kombinasyonun yanı sıra belirtileri hafifletmek için soğuk kompresler tavsiye edebilir.

Şiddetli ürtiker atakları, semptomların şiddetini azaltabilen benzer bir kortikosteroid ilacı veya prednizon ile geçici tedavi gerektirebilir.

Eğer tepkiniz dilinizin veya dudaklarınızın şişmesini içeriyorsa veya nefes almakta zorlanıyorsanız, doktorunuz her zaman elinizin altında olması için epinefrin (adrenalin) oto enjektörünü reçete edebilir. Bunlar, anafilaksinin erken belirtileri olabilir, potansiyel olarak ölümcül bir alerjik reaksiyon olup, nefes alma düzenini bozar ve vücudu şoka sokabilir. Anafilaksi için tek tedavi epinefrindir. Eğer kurdeşen geliştirirseniz ve enjektörünüz yakınınızda değilse ya da otomatik enjektörün kullanılması semptomların derhal iyileşmesine neden olmazsa derhal bir acil servise gidin. Ayrıca otomatik enjektör kullandıktan sonra da acil servise gitmelisiniz.

Kurdeşenin nedeni tespit edilebilirse, en iyi tedavi tetikleyiciden kaçınmak veya ortadan kaldırmaktır:

 • Gıdalar: Belirtilerinize neden olduğu tespit edilen yiyecekleri yemeyin.
 • Sürtünme veya çizilme: Sert sabunlardan kaçının. Sık banyolar kaşınmayı ve kaşınmayı azaltabilir.
 • Sabit basınç: Sıkı kıyafetlerden kaçının.
 • Sıcaklık: Soğuk algınlığına maruz kaldığında kurdeşen geliştiriyorsanız, soğuk suda yalnız yüzmeyin ve daima bir epinefrin (adrenalin) otomatik enjektör taşıyın. Soğuk havaya maruz kalmaktan kaçının ve soğuk havalarda burnunuzun ve ağzınızın etrafında bir eşarp kullanın. Soğukta kalmanız gerekiyorsa, sıcak giysiler giyin.
 • Güneşe maruz kalmayın: Koruyucu kıyafet giyin; güneş koruyucu uygulayın.
 • İlaçlar: Belirli bir ilacın kurdeşene neden olduğundan şüphelenirseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Kronik Kurdeşen

Bazı kurdeşen vakaları altı haftadan fazla sürer ve aylar veya yıllar sürebilir. Bu durum kronik kurdeşen olarak bilinir.

Ayrıntılı bir tıbbı geçmiş araştırması ve testten sonra bile nedeni belirlenemiyorsa, duruma kronik idiyopatik ürtiker denir. (“İdiyopatik”, “bilinmeyen” anlamına gelir.) Bu vakaların yaklaşık yarısı, bazı bağışıklık bulguları ile ilişkilidir. Kronik kurdeşen ayrıca tiroid hastalığı, diğer hormonal problemler veya çok nadir durumlarda kanser ile ilişkili olabilir.

Fiziksel Kurdeşen

Fiziksel kurdeşende, kurdeşenin ısıya, soğuğa veya basınca maruz kalma gibi fiziksel bir nedeni vardır.

Genel tetikleyiciler şunları içerir:

 • Sürtünme veya tırmalama (basit dermografizm). Bu, fiziksel ürtikerlerin en sık nedenidir. Semptomlar, ovulduğu veya çizildiği ve tipik olarak bir saatten az sürdüğü yerde birkaç dakika içinde ortaya çıkar.
 • Basınç veya daralma. Geciken basınç ürtikeri, basınçtan altı ila sekiz saat sonra (örneğin, kayışlar veya sıkılaştırıcı giysiler) kırmızı bir şişme olarak görünebilir. Semptomlar, vücut tabanlarında, ayak tabanları gibi sabit basınç altında da oluşabilir.
 • Sıcaklık değişimi. Soğuk ürtiker, düşük sıcaklıklara maruz kalmanın ardından tekrar ısınmaya neden olur. Bu, genel bir vücut soğutması varsa, örneğin bir yüzme havuzuna daldıktan sonra şiddetli ve hayati tehlike oluşturabilir.
 • Daha yüksek vücut ısısı. Kolinerjik ürtiker, terleme, egzersiz, sıcak duşlar ve / veya kaygı nedeniyle vücut ısısında artışa bağlıdır.
 • Güneşe maruz kalma. Güneş ürtikeri güneşe maruz kaldıktan birkaç dakika sonra ortaya çıkabilir.
 • Kan damarlarının veya vaskülitin iltihaplanması da kovanlara neden olabilir. Bu kovanlar kaşıntılı olmaktan daha acı verici, ciltte bir çürük bırakabilir ve çoğu zaman bir günden fazla sürebilir.

Kaynaklar: 1, 2, 3

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler