Köpek Alerjisi Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi

K

Köpek alerjisi olan bir kişi için, köpek seven bir ülkede yaşam kolay değildir. Öyleyse, insanın en iyi arkadaşına karşı bir alerjiyle nasıl yaşayabilirsin? İşte, köpek alerjilerinin nedenleri ve tedavileri ile birlikte maruz kalmanın azaltılması ile ilgili ipuçları.

Köpek Alerjisi Belirtileri

Köpek alerjisinin belirtileri genellikle başka herhangi bir nazal alerjininki gibidir.

 • öksürük ve hırıltı
 • kırmızı, kaşıntılı gözler
 • akıntısı, kaşıntılı, burun tıkanıklığı
 • hapşırma

Köpek alerjisi olan bazı kişilerde cilt reaksiyonları da vardır. Mesela, bir köpeğin onları yaladığı yerlerde kızarık ve çatlaklar oluşabilir. Daha şiddetli alerjileri olanlar, yüzlerinde veya göğsünde kurdeşen geliştirebilirler. Astım hastalarının yanı sıra evcil hayvan alerjisi olan insanlar da özellikle ciddi semptomlara sahip olabilir.

Köpek Alerjisi Nedenleri

Bazı köpek ırklarının köpek alerjisi belirtileri sorumlusu olduğunu, kısa tüylü köpeklerin güvenilir ya da uzun tüylü köpeklerin tüy dökmeye daha meyilli olduklarını duymuşsunuzdur. Ama bütün olarak, uzmanlar böyle olmadığını söylüyor. Aslında, aynı cinsin iki köpek, her biri çok farklı seviyelerde alerjen verebilir.

Köpeğin saçları ya da kürkleri gerçek sorun değildir. Bunun yerine, insanlar genellikle ölü cildin kepeklerinin yanı sıra tükürük ve idrara karşı alerjidir. Yani, saç ne kadar uzun veya kısa olursa olsun, herhangi bir köpek potansiyel olarak alerjik reaksiyona neden olabilir.

Köpek kepeğinin neden böyle bir etkisi olduğunu merak edebilirsiniz. Alerjisi olan kişiler aşırı duyarlı bağışıklık sistemine sahiptir. Vücutları zararsız maddelere aşırı tepki verirler – köpek kepeği gibi – ve bakteri ya da virüs ile karşılaşmışsasına tepki verebilir. Hapşırma ve sulu gözler, vücudun alerjeni yok etme veya yıkaması girişiminin sadece yan etkileridir.

Köpek Alerjileri Testi

Doktorunuz, köpek alerjisi olup olmadığını öğrenmek için bir cilt testi veya kan testi yapabilir. Alerjik olduğunuzu kesin olarak bildirseniz bile, test yapmak her zaman iyi bir fikirdir. Köpek alerjisi olduğunu varsayan bazı insanlar, sahip olmadıkları ortaya çıkıyor. Bunun yerine, köpeğin dışarıdan taşıdığı polen veya küf alerjisi vardır.

Alerji testleri yardımcı olsa da, her zaman kesin değildir. Yani eğer bir köpeğiniz varsa, doktorunuz sizin nasıl yaşadığınızı görmek için bir süreliğine onsuz yaşamayı denemenizi isteyebilir. Semptomlarınızı iyi anlamak biraz zaman alabilir.

Köpek Alerjileri Tedavisi

Köpek alerjileri standart alerji ilaçları ile tedavi edilebilir.

 • Köpek alerjisi semptomlarını tetikleyen bir kimyasalın etkilerini engelleyen antihistaminikler; Bunlar kontratazin (Zyrtec), difenhidramin (Benadryl), feksofenadin (Allegra) ve loratadin (Claritin) veya reçeteyle satılmaktadır. Azelastin (Astelin) gibi bazı antihistaminikler burun spreyleri olarak mevcuttur.
 • Burunda şişmeyi azaltan ve tıkanıklığı hafifleten dekonjestanlar; örnekler tezgah üstü Sudafed ve Allegra-D
 • Alerjik semptomları rahatlatan iltihaplanma ile rahatlatan spreyler olan nazal steroidler, alerjiler için ilk basamak tedavidir. Budesonid (Rhinocort Allergy), flutikazon (Flonaz) ve triamsinolon (Nasacort Allergy 24HR) spreyler, reçetesiz olarak temin edilirken, diğerleri reçete ile kullanılabilir.

Alerji aşıları, köpek alerjisi olan kişiler için başka bir seçenektir. Herkeste işe yaramaz ve tam bir tedavi süreci yıllar alabilir. Ancak hayvan alerjisi olan bazı insanlara gerçekten yardımcı olabilirler. Doktorunuzla artıları ve eksileri hakkında konuşun.

Çevre ve Köpek Alerjileriniz

Alerjistlerin çoğu, ilacın yardımcı olmasına rağmen, köpek alerjilerini kontrol etmenin en iyi yolunun, köpeklerle temastan kaçınmak olduğu konusunda hemfikirdir. İşte bazı ipuçları:

 • Mesafeni koru. Dokunma, evcil hayvan ya da bir köpeği öpmeyin. Elinizden geldiğince, köpekli evlere gitmekten kaçının.
 • İlaçlarını kullan. Yakında bir köpekle temasa geçeceğinizi biliyorsanız, ilacınızı birkaç hafta önceden almaya başlayın. İlacı önleyici olarak alarak, başlamadan önce alerjik reaksiyonu durdurabilirsiniz.
 • Köpek sahibi olan ziyaretçilere karşı dikkatli olun. Köpek döküntüleri kıyafetlere ve valizlere yapışabilir. Evinizdeki misafirler köpeklerini evde bıraksalar bile, döküntüleri size getirebilirler – bu da size çok fazla sorun yaratabilir.

Tabii ki, yukarıdaki tavsiyelerin bazıları evinizde zaten bir köpeğiniz varsa o kadar yardımcı olmaz. O zaman bile, yapabileceğiniz şeyler var:

 • Fanatikçe temizle. Köpek kepeği her yere gidebilir. Bu yüzden zeminleri, halıları vakumlu süpürüp yıkamanız ve düzenli olarak mobilya temizlemeniz gerekiyor. Mümkünse, bir HEPA filtreli bir vakum alın.
 • Havayı filtreleyin. Merkezi ısı ve iklimlendirme, köpek kepçesini evinizin her odasına sokabilir – hatta köpeğin girmesine izin verilmez. Merkezi hava temizleyici – havalandırma deliklerinin filtrelerinin yanı sıra – yardımcı olabilir.
 • Köpeği yatak odandan uzak tutun. Yatak odasında her gün üçte birini harcadığınız için, mümkün olduğu kadar köpeğinizi yatak odanızdan uzak tutun. Kapalı bir kapı alerjenleri tamamen kapatmaz, ancak yardımcı olacaktır.
 • Köpeği serbest bırakmayın. Evinizin diğer bölgelerini de köpeksiz alan olarak belirleyerek kendinizi koruyun. İklime ve çevreye bağlı olarak, köpeği olabildiğince dışarıda tutmayı da düşünebilirsiniz.

Köpeğin yıkanması alerji belirtilerinin üzerinde herhangi bir etkisi olacak mı?

Uzmanlar emin değil; Bazı araştırmalar, banyoların havadaki döküntü miktarını azalttığını, diğerlerinin ise bir fark bulamadığını göstermiştir. Haftalık banyoları kesinlikle deneyebilir ve neler olduğunu görebilirsiniz.

Bu tekniklerin köpek alerjisine yardımcı olduğunu görebilirsiniz. Ama olmazsa, daha sert önlemler almalısınız – köpeği bırakmak gibi. Yapması zor, ama gerçekçi düşünmelisin. Bir burun akıntısı ve acımasız hapşırma uyarısı olmadan kendi evinde yaşayamamak köpek alerjisi olanlara haksızlık olur. Kontrolsüz alerjiler, ciddi bir hastalık olan astıma da katkıda bulunabilir.

Siz ya da bir aile üyesinin köpek alerjisi varsa, bir doktora başvurun. Semptomların kontrol altına alınması sadece kendinizi daha iyi hissettirmekle kalmayacak, aynı zamanda sizi hasta olmaktan korumaya yardımcı olacaktır.

Kaynaklar: 1, 2

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler