Kedi Alerjisi Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi

K

Burnunuz akıyor, gözleriniz sulanıyor, bir köpek ya da kedi ile oynadıktan sonra hapşırmaya ve hırıltı yapmaya başlıyorsanız, muhtemelen bir kedi alerjiniz vardır. Bir kedi alerjisi, kedi bulunmasa bile, iş yerinde, okulda, gündüz bakımında veya diğer iç ortamlarda ortaya çıkabileceğinden, sürekli alerji semptomlarına katkıda bulunabilir.

Evcil Hayvan Alerjisi Belirtileri

 • Hapşırma
 • Burun akıntısı veya burun tıkanıklığı
 • Yüz ağrısı (burun tıkanıklığından)
 • Öksürük, göğüste sıkışma, nefes darlığı ve hışıltılı solunum
 • Sulu, kırmızı veya kaşıntılı gözler
 • Deri döküntüsü veya kurdeşen

Kedi Alerjisi

Eğer burnunuz akarsa ve gözleriniz sulanırsa ya da sevişme ya da bir kedi ile oynadıktan sonra hapşırmaya ve hırıltmaya başlarsanız, muhtemelen bir kedi alerjiniz vardır. Bir kedi alerjisi, bir kedi bulunmasa bile, iş yerinde, okulda, gündüz bakımında veya diğer iç ortamlarda ortaya çıkabileceğinden, sürekli alerji semptomlarına katkıda bulunabilir.

Kediler birden fazla alerjen üretir (alerjiye neden olabilen proteinler). Bu alerjenler, kürk, deri ve tükürükte bulunur. Bütün kediler alerjen üretir. Birden fazla kedi barındıran evlerde daha yüksek seviyelerde kedi alerjenleri bulunur. Bir kedinin tüyünün uzunluğu, cinsiyeti ve bir kedinin iç mekanda geçirdiği zaman miktarı gibi özellikler, kedi alerjen seviyeleri ile ilişkili değildir.

Bir kedinin kürkündeki toz ve polen de alerji semptomlarına neden olabilir. Bu durumlarda, alerji kediden değil, toz veya polenden kaynaklanır.

Tüm polen, küf ve hayvan alerjenleri, toz akarları arasından kedi tüyü kesinlikle en küçük alerjendir. Ve bunun anlamı, alerjenin odayı rahatsız ettikten sonra en az 30 dakika boyunca havada kalmasıdır. Bu alerjene sürekli maruz kalınmasına neden olur.

Kedi Alerjisi Belirtileri

Kedi alerjisi belirtileri, bireyin hassasiyetine ve alerjenlere maruz kalma düzeyine bağlı olarak, hafif ila şiddetli arasında değişir. Bu değişkenler ayrıca, maruziyet sonrası semptomların ne kadar hızlı geliştiğini de etkileyebilir. Son derece hassas kişiler, bir kediye dokunmak veya kedi bulunan bir eve girerek dakikalar içinde solunum problemleri veya döküntü gibi belirtiler geliştirebilirler.

Kedi alerjisi belirtileri şunları içerebilir:

 • Hapşırma veya akıntısı veya tıkalı burun
 • Yüz ağrısı (burun tıkanıklığından)
 • Öksürük, göğüste sıkışma, nefes darlığı ve hışıltılı solunum
 • Sulu, kırmızı veya kaşıntılı gözler
 • Deri döküntüsü veya kurdeşen

Bazı insanlar ayrıca bir kedi tarafından tırmalandıktan sonra bir döküntü veya kurdeşen de gelişebilir.

Kedi Alerjisi Neden Olur?

ABD nüfusunun yaklaşık %10’unun evcil hayvan alerjisi vardır ve kediler en yaygın suçlulardan biridir. Kedi alerjileri, köpek alerjileri kadar yaygındır. Ama düşünebildiğinizin aksine, gerçek sorun olan kürk ya da kıl değildir. Kedi alerjisi olan kişiler, kedinin tükürük, idrar ve kepeğinde bulunan proteinlerine karşı alerjiye sahiptir.

Bu küçük proteinler vücutta böylesine büyük bir alerjik reaksiyona nasıl sebep olur? Alerjisi olan kişiler aşırı duyarlı bağışıklık sistemine sahiptir. Vücutları, tehlikeli bir şey için tehlikeli kediler gibi zararsız şeylerle uğraşırlar ve onlara bakteri veya virüs gibi saldırırlar. Alerjinin belirtileri, vücudunuzun allerjiye veya tetiklemeye maruz kalmasının yan etkileridir.

Kedi Alerjileri Tanısı

Kedi alerjilerinden muzdarip olduğundan şüpheleniyor musunuz? Bir alerjist size bir teşhis ve tedavi sağlayabilir.

Bir deri prick testi, bir kedi alerjisinin teşhis edilmesinin en yaygın yoludur. Bu test için cildinize az miktarda bir miktar kedi alerjeni yerleştirilir. Cildiniz daha sonra küçük ve steril bir probla tıkanır ve bu da sıvının cildin yüzeyinin altına sızmasına izin verir. Ardından, alerjiye işaret eden, şişlik, kızarıklık ya da bir reaksiyonun diğer belirtileri için izlenir. Sonuçlar tipik olarak 15 ila 20 dakika içinde ortaya çıkar.

Belirtilerin bir kediden kaynaklandığından emin olsanız bile, belirtilerin gerçekte başka çevresel maruziyetlerden kaynaklanabileceğinden, test edilmesi iyi bir fikirdir.

Kedi Alerji Yönetimi ve Tedavisi

Kaçınma, bir kedi alerjisini yönetmenin en iyi yoludur. Bir kediniz varsa ve kedilere alerjiniz varsa, kediyi evden çıkarmayı düşünün.

Bir kediniz varsa, ancak yeni bir ev bulmak istemiyorsanız veya ailenizde bir kedinin alerjisi olmasına rağmen bir kedi isterse, aşağıdaki belirtilerden korunmaya yardımcı olabilecek bazı stratejiler:

 • Kedinizi yatak odanızdan uzak tutun ve sadece birkaç odayla sınırlayın. Kediyi sadece bir odada tutmanın alerjenleri o odayla sınırlamayacağını unutmayın.
 • Evde beslenmeyin, sarılmayın ya da öpmeyin; eğer yaparsanız, ellerinizi sabun ve suyla yıkayın.
 • Yüksek verimli parçacıklı hava (HEPA) temizleyicileri yatak odası ya da oturma odasında sürekli olarak çalıştırılması zamanla alerjen seviyelerini azaltabilir.
 • Yüksek verimli bir elektrikli süpürgenin veya merkezi bir vakumun düzenli kullanımı alerjen seviyelerini azaltabilir.
 • Kedinize haftada en az bir kez banyo yaptırmak, havada bulunan kedi alerjenlerini azaltabilir.

Kedi alerjisi tedavileri, semptomlara bağlı olarak değişir.

Alerjiniz, kedi alerjinizi tedavi etmek için en iyi tedavinin hangisi olacağını belirlemenize yardımcı olabilir. Nazal semptomlar sıklıkla steroid burun spreyleri, oral antihistaminikler veya diğer oral ilaçlar ile tedavi edilir. Göz semptomları genellikle antihistamin göz damlaları ile tedavi edilir. Solunum yolları veya astım semptomları, solunum semptomlarını önlemek veya rahatlatmak için inhale kortikosteroidler veya bronkodilatörler ile tedavi edilebilir.

Alerji çekimleri (immünoterapi), allerjenin artan dozlarını aşamalı olarak enjekte ederek zaman içinde tolerans oluşturarak alerjilerin etkili bir tedavisidir.

Alerjiye neden olmayan kedi var mıdır?

Kediler birden fazla alerjen üretir (alerjiye neden olabilen proteinler). Bu alerjenler, kürk ve deride ve tükürükte bulunur. Bütün kediler alerjen üretir; Çalışmalar kedilerin hipoalerjenik olabileceğini göstermemiştir. Birden fazla kedi barındıran evlerde daha yüksek seviyelerde kedi alerjenleri bulunur. Bir kedinin tüyünün uzunluğu, cinsiyeti ve bir kedinin iç mekanda geçirdiği zaman miktarı gibi özellikler, kedi alerjen seviyeleri ile ilişkili değildir.

Kaynaklar: 1, 2

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler