Karaciğer Kanseri Nedir?

K

Karaciğer kanseri iseniz, ne beklemeniz gerektiğini bilmek başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Burada, karaciğer kanseri, risk faktörleri ve kaçınma hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Karaciğer Kanseri Nedir?

Kanser vücuttaki hücrelerin kontrolden çıkmaya başladığı zaman başlar. Vücudun hemen her yerinde bulunan hücreler kansere dönüşebilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Kanserlerin nasıl başladığı ve yayıldığı hakkında daha fazla bilgi için bkz. Kanser Nedir?

Sadece karaciğerde başlayan kanserler, karaciğer kanseri (birincil karaciğer kanseri) olarak adlandırılır. Karaciğer kanserini anlamak için karaciğerin normal yapısını ve işlevini bilmek faydalıdır.

Karaciğer en büyük iç organdır. Sağ akciğerinizin hemen altında sağ kaburgaların altında bulunur. Loblara bölünür.

Karaciğer Hakkında

Karaciğeriniz olmadan yaşayamazsınız. Birkaç önemli işlevi vardır:

 • Vücudunuzun çalışması gereken bağırsaktan emilen besinlerin çoğunu yıkar ve depolar. Bazı besinler, enerji için kullanılmadan veya vücut dokuları inşa etmek ve onarmak için kullanılmadan önce karaciğerde değiştirilmelidir (metabolize edilir).
 • Kesildiğinde veya yaralandığında sizi çok fazla kanamadan uzak tutan pıhtılaşma faktörlerinin çoğunu yapar.
 • Besinleri (özellikle yağları) emmeye yardımcı olmak için safraları bağırsaklara salgılar.
  Kandaki alkol, uyuşturucu ve toksik atıkları parçalara ayırır, daha sonra vücuttan idrar ve dışkı ile geçilir.

Karaciğer esas olarak hepatosit denilen hücrelerden oluşur. Aynı zamanda, kan damarlarını ve karaciğerde safra kanalları olarak adlandırılan küçük tüpleri tutan hücreleri de içeren hücreler de dahil olmak üzere diğer hücre tiplerinden oluşur. Safra kanalları karaciğere uzanır ve safra kesesinden karaciğere veya doğrudan bağırsaklara doğru safra taşır.

Karaciğerdeki bu farklı hücre tipleri, çeşitli tiplerde malign (kanserli) ve benign (kanserli olmayan) tümörler oluşturabilir. Bu tümörlerin farklı nedenleri vardır, farklı tedavi edilirler ve farklı bir prognoza sahiptirler (görünüm).

Karaciğer Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Hepatoselüler kanser için çeşitli risk faktörleri bilinmesine rağmen, bunların normal karaciğer hücrelerini nasıl kansere dönüştükleri kısmen anlaşılmaktadır.

Bir hücre DNA’sı hasar gördüğünde kanserler gelişir. DNA, genlerimizi oluşturan hücrelerimizin her birindeki kimyasaldır – hücrelerimizin nasıl çalıştığına dair talimatlar. Bazı genler, hücrelerin ne zaman büyüdüğünü kontrol etmeye, yeni hücrelere bölünmeye ve ölmeye yönelik talimatlara sahiptir.

Hücrelere büyümek ve bölünmesini söyleyen bazı genlere onkogenler denir.
Hücre bölünmesini yavaşlatan veya hücrelerin doğru zamanda ölmesine neden olan genlere tümör baskılayıcı genler denir.

Kanserler, onkojenleri açan veya tümör baskılayıcı genleri kapatan DNA değişikliklerinden kaynaklanabilir. Birkaç farklı genin genellikle bir hücrenin kanserli hale gelmesi için değişikliklere ihtiyacı vardır.

Karaciğer kanserine neden olan bazı kimyasalların, aflatoksin gibi, karaciğer hücrelerindeki DNA’ya zarar verdiği bilinmektedir. Örneğin, çalışmalar aflatoksinlerin normalde hücrelerin çok fazla büyümesini önlemek için çalışan TP53 tümör baskılayıcı genine zarar verebileceğini göstermiştir. TP53 geninin hasar görmesi, anormal hücrelerin artmasına ve kanser oluşumuna neden olabilir.

Karaciğer hücrelerinin hepatit virüsleri ile enfeksiyonu da DNA’ya zarar verebilir. Bu virüslerin, hücrelere nasıl bulaştığı ve daha fazla virüs üreteceği konusunda talimatlar taşıyan kendi DNA’ları vardır. Bazı hastalarda bu viral DNA, hücrenin genlerini etkileyebileceği bir karaciğer hücresi DNA’sına yerleştirilebilir. Ancak bilim adamları, bunun tam olarak nasıl kansere yol açabileceğini bilmiyorlar.

Karaciğer kanserinin açık bir şekilde birçok farklı nedeni vardır ve kuşkusuz gelişmesinde birçok farklı gen vardır. Karaciğer kanserlerinin nasıl geliştiğini daha iyi anlamak, doktorların onları daha iyi önleme ve tedavi etmenin yollarını bulmalarına yardımcı olacaktır.

Karaciğer Kanseri Risk Faktörleri

Bir risk faktörü, kanser gibi bir hastalık yakalama şansınızı etkileyen herhangi bir şeydir. Farklı kanserlerin farklı risk faktörleri vardır. Sigara içmek gibi bazı risk faktörleri değiştirilebilir. Diğerleri, bir kişinin yaşı veya aile geçmişi gibi, değiştirilemez.

Ancak risk faktörleri bize her şeyi anlatmıyor. Bir risk faktörüne, hatta birkaç risk faktörüne sahip olmak, hastalığı alacağınız anlamına gelmez. Ve hastalığa yakalanan bazı kişiler bilinen risk faktörlerine sahip olabilirler.

Bilim adamları, bir kişiyi hepatosellüler karsinom (HCC) geliştirme olasılığını artıran çeşitli risk faktörleri buldular.

Cinsiyet

Hepatoselüler karsinom erkeklerde kadınlardan daha yaygındır. Bunun büyük kısmı, muhtemelen aşağıda açıklanan bazı risk faktörlerini etkileyen davranışlardan kaynaklanmaktadır. HCC’nin fibrolamellar alt tipi kadınlarda daha sıktır.

Irk / etnisite

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Asyalı Amerikalılar ve Pasifik Adalıları en yüksek karaciğer kanseri oranlarına sahiptir, bunu Amerikan Yerlileri / Alaska Yerlileri ve İspanyollar / Latinler, Afrikalı Amerikalılar ve beyazlar izlemektedir.

Kronik viral hepatit (Hep-B veya Hep-C)

Dünya genelinde, karaciğer kanseri için en yaygın risk faktörü, hepatit B virüsü (HBV) veya hepatit C virüsü (HCV) ile kronik (uzun süreli) enfeksiyondur. Bu enfeksiyonlar karaciğerin sirozuna yol açar ve dünyanın birçok yerinde karaciğer kanserini en yaygın kanser haline getirmekten sorumludur.

Siroz

Siroz, karaciğer hücrelerinin hasar gördüğü ve yerini skar dokusu aldığı bir hastalıktır. Sirozlu kişilerde artmış karaciğer kanseri riski vardır. Karaciğer kanseri geliştirenlerin çoğunun (ama hepsinin değil) zaten bazı siroz kanıtları vardır.

Sirozun birkaç olası nedeni vardır. Alkolü kötüye kullanan veya kronik HBV veya HCV enfeksiyonlarına sahip kişilerde görülür.

Alkolden Bağımsız Karaciğer Yağlanması

Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı, az ya da hiç alkol tüketmeyen insanların yağlı bir karaciğer geliştirdiği bir durumdur, obez kişilerde yaygındır. Alkolsüz steatohepatit (NASH) olarak bilinen bu tür bir hastalığa sahip insanlar, siroz geliştirmeye devam edebilir.

Karaciğer Kanserinden Kaçınma

Dünya çapında, karaciğer kanseri için en önemli risk faktörü, hepatit B virüsü (HBV) ve hepatit C virüsü (HCV) ile kronik enfeksiyondur. Bu virüsler, kontamine iğnelerin (uyuşturucu kullanımı gibi) ve korunmasız cinsel ilişkilerin paylaşılması yoluyla insandan insana bulaşabilir, bu nedenle bu kanserlerin bazıları iğnelerin paylaşılmaması ve daha güvenli seks uygulamaları (kondomların tutarlı kullanımı gibi) ile önlenebilir.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, aşağıdakilerden birini yaptıysanız hepatit B riskiniz vardır.

 • Enfekte olan biriyle seks yapmak
 • Birden çok seks partnerine sahip olmak
 • Diğer erkeklerle seks yapan erkek
 • Enjekte edilen ilaçlar kullanmak
 • Kronik HBV’si olan biriyle yaşamak
 • Birçok kişinin HBV’si olduğu ülkelere seyahat etmek
  İşte kana maruz kalmak
 • Uzun süreli hemodiyaliz

Kaynak: 1, 2

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler