Kanser Tedavisi ve Teşhis

K

Kanseri erken evrelerinde teşhis etmek genellikle kanser tedavisi için en iyi şansı sağlar. Bunu aklınızda tutarak, hangi türden kanser taramasının sizin için uygun olabileceği konusunda doktorunuzla konuşun.

Kanser Taraması

Birkaç kanser türü için, çalışmalar tarama testlerinin kanseri erken teşhis ederek hayat kurtarabildiğini göstermektedir. Diğer kanserler için, tarama testleri sadece artan riski olan kişiler için önerilir.

Çeşitli tıbbi kuruluşlar ve hasta savunucu gruplarının kanser taraması için tavsiyeleri ve kılavuzları vardır. Doktorunuzla çeşitli yönergeleri gözden geçirin ve birlikte kanser için kendi risk faktörlerine göre sizin için en iyi olanı belirleyebilirsiniz.

Kanser Nasıl Teşhisi Edilir?

Doktorunuz kanseri teşhis etmek için bir veya daha fazla yaklaşım kullanabilir:

 • Fizik sınavı. Doktorunuz tümörü gösterebilecek topaklar için vücudunuzun bölgelerini hissedebilir. Fizik muayenede, cilt renginde değişiklikler veya organın büyümesi gibi kanserin varlığına işaret eden anormallikler arar.
 • Laboratuvar testleri. İdrar ve kan testleri gibi laboratuvar testleri, doktorunuzun kanserin neden olabileceği anormallikleri belirlemesine yardımcı olabilir. Örneğin, lösemili kişilerde, tam kan sayımı denen yaygın bir kan testi, sıra dışı bir sayı veya beyaz kan hücresi tipini ortaya çıkarabilir.
 • Görüntüleme testleri. Görüntüleme testleri doktorunuzun kemiklerinizi ve iç organlarınızı invaziv olmayan bir şekilde incelemesine izin verir. Kanser teşhisinde kullanılan görüntüleme testleri arasında bilgisayarlı tomografi (BT) taraması, kemik taraması, manyetik rezonans görüntüleme (MRI), pozitron emisyon tomografisi (PET) taraması, ultrason ve X-ray, diğerleri yer alabilir.
 • Biyopsi. Bir biyopsi sırasında, doktorunuz laboratuvarda test için bir hücre örneği toplar. Bir örnek toplamak için çeşitli yollar vardır. Sizin için hangi biyopsi prosedürü uygunsa, kanser türünüze ve bulunduğunuz yere bağlıdır. Çoğu durumda, kanseri kesin olarak teşhis etmenin tek yolu biyopsistir.

Laboratuarda, doktorlar mikroskop altında hücre örneklerine bakarlar. Normal hücreler, benzer boyutlarda ve düzenli bir organizasyonla tek tip görünürler. Kanser hücreleri, değişen boyutlarda ve görünür bir organizasyon olmadan daha az düzenli görünüyorlar.

Kanser Evreleri

Kanser teşhis edildikten sonra, doktorunuz kanserinizin derecesini (evresini) belirlemek için çalışacaktır. Doktorunuz, tedavi seçeneklerinizi ve tedavi şansınızı belirlemek için kanserinizin sahnesini kullanır.

Evreleme testleri ve prosedürleri, kanserin vücudun diğer bölgelerine yayılıp yayılmadığını görmek için kemik taramaları veya X-ışınları gibi görüntüleme testlerini içerebilir.

Kanser aşamaları genellikle daha ileri kansere işaret eden daha yüksek rakamlarla birlikte I ila IV arasında Romen rakamları ile gösterilir. Bazı durumlarda, kanser aşaması harfler veya kelimeler kullanılarak belirtilir.

Kanser Tedavisi

Birçok kanser tedavisi mevcuttur. Tedavi seçenekleriniz, kanserinizin tipi ve evresi, genel sağlığınız ve tercihleriniz gibi çeşitli faktörlere bağlı olacaktır. Siz ve doktorunuz, sizin için en uygun olanı belirlemek için her kanser tedavisinin yararlarını ve risklerini tartabilir.

Kanser tedavisinin hedefleri

Kanser tedavileri farklı amaçlara sahiptir, örneğin:

 • Çare. Tedavinin amacı, normal bir yaşam süresi yaşamak için kanser için bir tedavi sağlamaktır. Özel durumunuza bağlı olarak bu mümkün olabilir veya olmayabilir.
  Birincil tedavi. Birincil tedavinin amacı, kanseri vücudunuzdan tamamen çıkarmak veya kanser hücrelerini öldürmektir.
 • Herhangi bir kanser tedavisi birincil tedavi olarak kullanılabilir, ancak en sık görülen kanserler için en yaygın birincil kanser tedavisi cerrahidir. Kanseriniz radyasyon tedavisi veya kemoterapiye özellikle duyarlıysa, birincil tedaviniz olarak bu terapilerden birini alabilirsiniz.
 • Adjuvan tedavi. Adjuvan tedavinin amacı, kanserin tekrarlama olasılığını azaltmak için birincil tedaviden sonra kalabilecek herhangi bir kanser hücresini öldürmektir.

Herhangi bir kanser tedavisi, bir adjuvan tedavi olarak kullanılabilir. Ortak adjuvan terapiler arasında kemoterapi, radyasyon terapisi ve hormon tedavisi yer alır.

 • Hafifletici tedavi. Palyatif tedaviler, tedavinin yan etkilerini veya kanserin neden olduğu belirti ve semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Ameliyat, radyasyon, kemoterapi ve hormon tedavisi tüm belirtileri ve semptomları gidermek için kullanılabilir. İlaçlar ağrı ve nefes darlığı gibi semptomları hafifletebilir.

Palyatif tedavi, kanserinizi iyileştirmek için öngörülen diğer tedaviler ile aynı anda kullanılabilir.

Kanser Tedavileri

Doktorlar kanser tedavisi konusunda birçok araç kullanıyor. Kanser tedavisi seçenekleri şunları içerir:

 • Ameliyat. Ameliyatın amacı, kanseri veya kanseri olabildiğince çok çıkarmaktır.
  Kemoterapi. Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için ilaçlar kullanır.
  Radyasyon tedavisi. Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek için X-ışınları gibi yüksek güçlü enerji ışınları kullanır. Radyasyon tedavisi vücudunuzun dışındaki bir makineden (dış ışın radyasyonu) gelebilir veya vücudunuzun içine yerleştirilebilir (brakiterapi).
 • Kök hücre nakli. Kök hücre nakli de kemik iliği nakli olarak bilinir. Kemik iliğiniz kemiklerinizdeki kan hücresi hücrelerini oluşturan malzemedir. Bir kök hücre nakli kendi kök hücrelerinizi veya bir donörden gelen kök hücreleri kullanabilir.

Bir kök hücre nakli, doktorunuzun kanserinizi tedavi etmek için daha yüksek dozda kemoterapi kullanmasına izin verir. Ayrıca hastalıklı kemik iliğinin yerini almak için de kullanılabilir.

 • İmmünoterapi. Biyolojik terapi olarak da bilinen immünoterapi, vücudunuzun bağışıklık sistemini kansere karşı savaşmak için kullanır. Kanser vücudunuzda kontrolsüz kalabilir, çünkü bağışıklık sisteminiz bunu bir saldırgan olarak kabul etmez. İmmünoterapi, bağışıklık sisteminizin kansere “bakmasını” sağlayabilir ve ona saldırabilir.
 • Hormon tedavisi. Bazı kanser türleri vücudunuzun hormonları tarafından beslenir. Örnekler arasında meme kanseri ve prostat kanseri bulunur. Bu hormonları vücuttan uzaklaştırmak veya etkilerini engellemek, kanser hücrelerinin büyümesini durdurabilir.
  Hedefli ilaç tedavisi. Hedeflenen ilaç tedavisi, kanser hücrelerinin hayatta kalmalarını sağlayan spesifik anormalliklere odaklanır.
 • Klinik denemeler. Klinik deneyler, kanseri tedavi etmenin yeni yollarını araştırmak için yapılan çalışmalardır. Binlerce kanser klinik çalışması devam ediyor.
  Kanser türünüze bağlı olarak diğer tedaviler sizin için mevcut olabilir.

Alternatif Tıp İle Kanser Tedavisi Mümkün Mü?

Kanser tedavisi için alternatif bir kanser tedavisi kanıtlanmamıştır. Ancak alternatif tıp seçenekleri, yorgunluk, mide bulantısı ve ağrı gibi kanser ve kanser tedavisinin yan etkileriyle başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Alternatif ilaç seçeneklerinin bazı faydalar sağlayabileceği konusunda doktorunuzla konuşun. Ayrıca bu tedavilerin sizin için güvenli olup olmadığını veya kanser tedavisinize müdahale edip edemeyeceğini tartışabilir.

Kanser hastalarına yardımcı olabilecek bazı alternatif tıp seçenekleri şunları içerir:

 • Akupunktur
 • Hipnoz
 • Masaj
 • Meditasyon
 • Rahatlama teknikleri
 • Yoga

Kaynaklar: 1, 2

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler