Kanser Nedir? Kanser Nedenleri Nelerdir?

K

Kanser karmaşık bir hastalık grubudur. Bu bölümde bilinen en olası kanser nedenleri ve kanserojenler hakkında genel bilgiler ve genetiğin kanserde nasıl bir rol oynadığı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kanser Nedir?

Kanser, ilgili hastalıkların bir koleksiyonuna verilen isimdir. Tüm kanser türlerinde, vücudun bazı hücreleri durmadan bölünmeye ve çevreleyen dokulara yayılmaya başlar.

Kanser, trilyonlarca hücreden oluşan insan vücudunda hemen hemen her yerde başlayabilir. Normal olarak, insan hücreleri vücudun ihtiyaç duyduğu gibi yeni hücreler oluşturmak için büyür ve bölünür. Hücreler yaşlandıkça veya hasar gördüklerinde ölür ve yeni hücreler yerini alır.

Ancak kanser geliştiğinde, bu düzenli süreç bozulur. Hücreler gittikçe daha anormal hale geldikçe, yaşlı veya hasarlı hücreler ölmeleri gerektiğinde hayatta kalır ve ihtiyaç duyulmadığında yeni hücreler oluşur. Bu ekstra hücreler durmadan bölünebilir ve tümörler olarak adlandırılan büyüme oluşturabilir.

Birçok kanser, doku kitlesi olan katı tümörleri oluşturur. Lösemiler gibi kan kanserleri genellikle katı tümörler oluşturmaz.

Kanserli tümörler maligndir, yani yakın dokulara yayılabilirler veya istila edebilirler. Ek olarak, bu tümörler büyüdükçe, bazı kanser hücreleri kan veya lenf sistemi yoluyla vücuttaki uzak yerlere kopabilir ve seyahat edebilir ve orijinal tümörden uzak yeni tümörler oluşturabilir.

Kötü huylu tümörlerden farklı olarak, iyi huylu tümörler yakın dokulara yayılmazlar veya onları işgal etmezler. Bununla birlikte, benign tümörler bazen oldukça büyük olabilir. Kaldırıldığında, genellikle geri büyümezler, ancak kötü huylu tümörler bazen yaparlar. Vücudun başka bir yerinde en iyi huylu tümörlerden farklı olarak benign beyin tümörleri hayatı tehdit edebilir.

Kanser Nedenleri Nelerdir?

Kanser, hücrelerdeki DNA’ya yapılan değişikliklerden (mutasyonlar) kaynaklanır. Bir hücrenin içindeki DNA, çok sayıda bireysel genin içinde paketlenmiştir, her biri, hücreye, hangi fonksiyonların gerçekleştirileceğini, yanı sıra nasıl büyüyeceğini ve bölebileceğini söyleyen bir dizi talimatı içerir. Talimatlardaki hatalar, hücrenin normal işlevini durdurmasına neden olabilir ve hücrenin kanserli hale gelmesine izin verebilir.

Gen mutasyonları ne yapar?

Bir gen mutasyonu sağlıklı bir hücreye şunları yapabilir:

  • Hızlı büyümeye izin verir. Bir gen mutasyonu, bir hücrenin büyümesini ve daha hızlı bir şekilde bölünmesini söyleyebilir. Bu, hepsi aynı mutasyona sahip olan birçok yeni hücre oluşturur.
  • Kontrolsüz hücre büyümesini durdurulamaz. Normal hücreler büyümenin ne zaman durduğunu bilir, böylece her bir hücre tipinin doğru sayısına sahip olursunuz. Kanser hücreleri, büyümeyi ne zaman durduracağını söyleyen kontrolleri (tümör baskılayıcı genleri) kaybeder. Bir tümör baskılayıcı genindeki bir mutasyon, kanser hücrelerinin büyümeye ve birikmeye devam etmesine izin verir.
  • DNA hatalarını tamir ederken hatalar oluşur. DNA onarım genleri, bir hücrenin DNA’sındaki hataları arar ve düzeltmeler yapar. DNA onarım genindeki bir mutasyon, diğer hataların düzeltilmediği, önde gelen hücrelerin kanserli hale geleceği anlamına gelebilir.

Bu mutasyonlar kanserde bulunan en yaygın olanlardır. Ancak diğer birçok gen mutasyonu kansere neden olabilir.

Gen mutasyonlarına ne sebep olur?

Gen mutasyonları çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir, örneğin:

  • Doğduğunuz gen mutasyonları. Ailenizden miras aldığınız bir genetik mutasyonla doğmuş olabilirsiniz. Bu tip mutasyon, küçük bir kanser yüzdesini ifade eder.
  • Doğumdan sonra ortaya çıkan gen mutasyonları. Çoğu gen mutasyonu doğduktan ve miras kalmamış olduktan sonra ortaya çıkar. Bir dizi kuvvet, sigara, radyasyon, virüsler, kansere neden olan kimyasallar (karsinojenler), obezite, hormonlar, kronik iltihap ve egzersiz eksikliği gibi gen mutasyonlarına neden olabilir.
  • Gen mutasyonları normal hücre büyümesi sırasında sık görülür. Bununla birlikte, hücreler bir hatanın meydana geldiği zamanı algılayan ve hatayı tamir eden bir mekanizma içerir. Bazen, bir hata cevapsızdır. Bu hücrenin kanserli olmasına neden olabilir.

Gen mutasyonları birbirleriyle nasıl etkileşir?

Doğduğunuz gen mutasyonları ve yaşamınız boyunca edindiğiniz kişiler birlikte kansere neden olurlar.

Örneğin, sizi kansere yatkınlaştıran bir genetik mutasyon geçirdiyseniz, bu kanser elde etmek için kesin olduğunuz anlamına gelmez. Bunun yerine, kansere neden olmak için bir veya daha fazla gen mutasyonuna ihtiyacınız olabilir. Kalıtsal gen mutasyonunuz, kansere neden olan belirli bir maddeye maruz kaldığında diğer kişilerin kansere yakalanma olasılığından daha yüksek olabilir.

Kanser oluşması için kaç tane mutasyon birikmesi gerektiği açık değildir. Bu muhtemelen kanser türleri arasında değişir.

Risk faktörleri

Doktorlar kanser riskinizi artırabilecek bir fikre sahip olsa da, kanserlerin çoğu bilinen herhangi bir risk faktörü olmayan kişilerde görülür. Kanser riskinizi artırdığı bilinen faktörler şunları içerir:

Yaşınız

Kanser gelişmek için on yıllar alabilir. Bu yüzden kanser teşhisi konan çoğu kişi 65 yaş ve üstüdür. Daha yaşlı yetişkinlerde daha sık görülürken, kanser sadece yetişkin bir hastalık değildir – kanser her yaşta teşhis edilebilir.

Alışkanlıklarınız

Bazı yaşam tarzı tercihlerinin kanser riskinizi arttırdığı bilinmektedir. Sigara içme, günde birden fazla alkollü içecek (65 yaşından büyük erkek ve kadınlar için) veya günde iki içki (65 yaş ve daha küçük erkekler için), güneşe aşırı maruz kalma veya sık sık yanan güneş yanıkları, obez olmak, ve güvensiz cinsel ilişkiye sahip olmak kanser nedenleri olarak değerlendirilmelidir.

Bu alışkanlıkları, kanser riskini azaltmak için değiştirebilirsiniz – bazı alışkanlıkların değiştirilmesi diğerlerinden daha kolay olsa da.

Aile geçmişiniz

Sadece küçük bir kanser bölümü kalıtsal bir durumdan kaynaklanır. Eğer ailenizde kanser yaygın ise, mutasyonların bir nesilden diğerine geçmesi de kanser nedenleri arasındadır. Belirli kanserlerin riskini artırabilecek miras mutasyonları olup olmadığını görmek için genetik test için aday olabilirsiniz. Kalıtsal bir genetik mutasyona sahip olmanızın mutlaka kanser olacağınız anlamına gelmediğini unutmayın.

Sağlık koşullarınız

Ülseratif kolit gibi bazı kronik sağlık koşulları, belirli tip kanser nedenleri arasındadır. Riskiniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Çevreniz

Çevreniz, yine kanser nedenleri arasındadır. Kanser riskinizi artırabilecek zararlı kimyasallar içerebilir. Sigara içmiyor olsanız bile, insanların sigara içtiğine ya da sigara içen biriyle yaşıyorsanız, ikinci elden duman içebilirsiniz. Evinizdeki veya iş yerinizdeki asbest ve benzen gibi kimyasal maddeler de, kanser riskinin artmasıyla ilişkilidir.

Kaynaklar: 1, 2, 3

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler

x