Tüm Yönleri ile Kanser Belirtileri

T

Kanser, kontrol edilemeyecek şekilde bölünen ve normal vücut dokusuna sızma ve yok etme kabiliyetine sahip olan anormal hücrelerin gelişmesiyle karakterize edilen çok sayıda hastalığın herhangi birine karşılık gelir. Kanser genellikle vücudunuza yayılma yeteneğine sahiptir.

Kanser, 21. yüzyılda en çok öldüren hastalıklar arasındadır. Ancak kanser tarama ve kanser tedavisindeki gelişmeler sayesinde sağkalım oranları birçok kanser türünde gelişmektedir.

Kanser Belirtileri Nelerdir?

Kanser belirtileri, vücudun hangi bölümünün etkilendiğine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Kansere özgü olan ancak spesifik olmayan bazı genel belirtiler ve semptomlar şunlardır:

 • Yorgunluk
 • Cildin altında hissedilebilen yumuşatıcı veya kalınlaşma alanı
 • İstenmeyen kayıp veya kazanç dahil ağırlık değişimleri
 • Cildin sararması, koyulaşması ya da kızarması, iyileşmeyen yaralar ya da var olan benlerdeki değişiklikler gibi cilt değişiklikleri
 • Bağırsak veya mesane alışkanlıklarındaki değişiklikler
 • Kalıcı öksürük veya nefes darlığı
 • Yutma güçlüğü
 • Ses kısıklığı
 • Yedikten sonra kalıcı hazımsızlık veya rahatsızlık
 • Kalıcı, açıklanamayan kas veya eklem ağrısı
 • Kalıcı, açıklanamayan ateşi veya gece terlemeleri
 • Açıklanamayan kanama veya morarma

Ne zaman Doktora Görünmek Gerekir?

Sizi ilgilendiren herhangi bir belirti veya semptomunuz varsa doktorunuzla randevu alın.

Herhangi bir belirti veya semptomunuz yoksa, ancak kanser riskiniz konusunda endişeleniyorsanız, endişelerinizi doktorunuzla görüşün. Hangi kanser tarama testlerinin ve prosedürlerinin sizin için uygun olduğunu sorun.

Kanser Nedenleri Nelerdir?

Kanser, hücrelerdeki DNA’ya yapılan değişikliklerden (mutasyonlar) kaynaklanır. Bir hücrenin içindeki DNA, çok sayıda bireysel genin içinde paketlenmiştir, her biri, hücreye, hangi fonksiyonların gerçekleştirileceğini, yanı sıra nasıl büyüyeceğini ve bölebileceğini söyleyen bir dizi talimatı içerir. Talimatlardaki hatalar, hücrenin normal işlevini durdurmasına neden olabilir ve hücrenin kanserli hale gelmesine izin verebilir.

Kanser, kanser nedenleri, genetiğin kanserde nasıl bir rol oynadığı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Komplikasyonlar Nelerdir?

Kanser ve tedavisi de dahil olmak üzere çeşitli komplikasyonlara neden olabilir:

 • Ağrı. Tüm kanser ağrılı olmasa da, ağrı kansere veya kanser tedavisine bağlı olabilir. İlaçlar ve diğer yaklaşımlar kansere bağlı ağrıyı etkili bir şekilde tedavi edebilir.
 • Yorgunluk. Kanserli insanlarda yorgunluğun birçok nedeni vardır, ancak çoğu kez yönetilebilir. Kemoterapi veya radyasyon terapisi tedavileri ile ilişkili yorgunluk yaygındır, ancak genellikle geçicidir.
 • Zorlukla Nefes Alma. Kanser veya kanser tedavisi, nefes darlığı hissine neden olabilir. Tedaviler rahatlama getirebilir.
 • Mide Bulantısı. Bazı kanserler ve kanser tedavileri bulantıya neden olabilir. Doktorunuz bazen tedavinizin bulantıya neden olup olmayacağını tahmin edebilir. İlaçlar ve diğer tedaviler mide bulantısını önlemenize veya azaltmanıza yardımcı olabilir.
  İshal veya kabızlık. Kanser ve kanser tedavisi bağırsaklarınızı etkileyebilir ve ishale veya kabızlığa neden olabilir.
 • Kilo kaybı. Kanser ve kanser tedavisi kilo kaybına neden olabilir. Kanser normal hücrelerden yiyecek toplar ve onları besinlerden mahrum eder. Bu genellikle kaç kalori ya da ne tür yiyeceklerin yendiğinden etkilenmez; tedavi etmek zor. Çoğu durumda, tüpler aracılığıyla mide veya damar içine yapay beslenme kullanarak kilo kaybını değiştirmeye yardımcı olmaz.
 • Vücudunuzda oluşan kimyasal değişiklikler. Kanser vücudunuzdaki normal kimyasal dengeyi bozabilir ve ciddi komplikasyon riskinizi artırabilir. Kimyasal dengesizliklerin belirtileri ve semptomları aşırı susama, sık idrara çıkma, kabızlık ve karışıklık içerebilir.
  Beyin ve sinir sistemi problemleri. Kanser yakındaki sinirlere basabilir ve vücudunuzun bir kısmının ağrı ve işlev kaybına neden olabilir. Beyin içeren kanser, vücudunuzun bir tarafındaki zayıflık gibi baş ağrılarına ve felç benzeri belirtilere ve belirtilere neden olabilir.
 • Kansere olağandışı bağışıklık sistemi reaksiyonları. Bazı durumlarda vücudun bağışıklık sistemi, sağlıklı hücrelere saldırarak kanserin varlığına tepki verebilir. Paraneoplastik sendrom olarak adlandırılan bu çok nadir reaksiyonlar, yürüme ve nöbetler gibi çeşitli belirtilere ve semptomlara yol açabilir.
 • Yayılan kanser. Kanser ilerledikçe, vücudun diğer bölgelerine yayılabilir (metastaz). Kanser yayıldığı zaman kanser türüne bağlıdır.
 • Geri dönen kanser. Kanserden kurtulanların kanser nüksü riski vardır. Bazı kanserlerin diğerlerine göre daha fazla olması daha olasıdır. Kanser nüks riskinizi azaltmak için neler yapabileceğiniz konusunda doktorunuza danışın. Doktorunuz tedaviden sonra sizin için bir bakım planı hazırlayabilir. Bu plan, kanser nüksünü aramak için tedaviden sonraki aylar ve yıllar içinde periyodik taramaları ve muayeneleri içerebilir.

Kanseri Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Kanserden korunmanın kesin bir yolu yok. Ancak doktorlar, kanser riskinizi azaltmanın çeşitli yollarını belirledi, örneğin:

 • Sigara içmeyi bırakın. Sigara içersen bırak. Sigara içmiyorsan, başlama. Sigara içmek sadece birkaç kanser türüyle bağlantılıdır – sadece akciğer kanseri değildir. Şimdi durdurmak, gelecekte kanser riskinizi azaltacaktır.
 • Aşırı güneş ışığından kaçının. Güneşten gelen zararlı ultraviyole (UV) ışınları, cilt kanseri riskinizi artırabilir. Güneş ışığınızı gölgede kalarak, koruyucu kıyafetler giyerek veya güneş koruyucu uygulayarak sınırlayın.
 • Sağlıklı beslenin. Meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet seçin. Tam tahıl ve yağsız proteinleri seçin.
 • Haftanın çoğu günü egzersiz yapın. Düzenli egzersiz, daha düşük bir kanser riskine bağlıdır. Haftanın çoğu günü en az 30 dakika egzersiz yapın. Düzenli egzersiz yapmıyorsanız, yavaşça başlayın ve 30 dakika ya da daha uzun bir süre çalışın.
  Sağlıklı bir kilo verin. Aşırı kilolu veya obez olmak kanser riskinizi artırabilir. Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz kombinasyonu ile sağlıklı bir kilo elde etmek ve sürdürmek için çalışın.
 • İçmeyi tercih ederseniz, alkolü ılımlı olarak için. Alkol almayı tercih ederseniz, 65 yaşından büyük bir erkek veya günde 65 yaşında veya daha küçük bir erkekseniz günde bir içki içmek için kendinizi günde bir içkiyle sınırlayın.
 • Kanser tarama sınavları planlayın. Risk faktörlerinize göre hangi türden kanser tarama sınavlarının sizin için en iyi olduğu konusunda doktorunuzla konuşun.
  Bağışıklama hakkında doktorunuza danışın. Bazı virüsler kanser riskinizi artırır. İmmünizasyonlar, karaciğer kanseri riskini arttıran hepatit B ve servikal kanser ve diğer kanserler riskini artıran insan papilloma virüsü (HPV) de dahil olmak üzere bu virüslerin önlenmesine yardımcı olabilir. Bu virüslere karşı aşılamanın sizin için uygun olup olmadığını doktorunuza sorun.

Kaynaklar: 1, 2

 

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler

x