Kanamasız Düşükler, Kanama Olmadan Düşük Olur Mu?

K

Çoğu zaman, kanama bir düşük yapmış olmanın ilk belirtisidir ancak kanamasız düşükler çok yaygın olmasa da mümkündür, bir çok hamile kanama olmadan düşük olur mu sorunun cevabını aramaktadır.. Şöyle ki, kanama olmadan bir düşük yapma durumu olabilir, ilk önce düşüğün başka belirtiler ortaya çıkabilir. Bu anlamda kanama olmadan düşük olur mu sorusunun bir cevabı budur. Kanamasız düşüklerin diğer nedenleri ise makalemizin ilerleyen bölümlerinde değineceğiz.

Düşük riski en sık hamileliğin ilk haftalarında görülür ve hamilelik ilerledikçe risk sürekli olarak azalır.

kanamasiz dusuk

Düşük ne zaman kanama olmadan gerçekleşir?

Düşükler her zaman kanama içermez. Aslında, bir kadın herhangi bir semptomla karşılaşmayabilir ve sadece bir doktorun rutin ultrason kontrolü sırasında bebeğin kalp atışının tespit edemediği durumda öğrenebilir.

Düşükte kanamanın temel nedeni şudur; Rahim boşaldığında düşük  sırasında kanama olur. Bazı durumlarda, fetus ölür fakat rahim boşalmaz ve dolayısıyla kanama olmadan düşük yaşanacaktır.

Hamileliği sırasında rutin kontroller aksatıldığı durumlarda düşük, haftalarca fark edilmeyebilir.

Amerikan Hamilelik Derneği’ne göre , çoğu kayıp hamileliğin ilk 13 haftasında meydana gelir. Tüm bilinen gebeliklerin tahmini yüzde 10-25’i gebelik kaybıyla sonuçlansa da, ikinci trimesterde bir kayıp çok nadirdir.

Kanama öyküsü

Bazı kadınlarda dış gebelik kaybı belirtileri yoktur. Kayıp erken ortaya çıktığında, bir kadının gebeliğin birkaç belirtisi olabilir, bu da kaybın daha zor tanımlanmasını sağlayabilir.

Hamilelik belirtilerinde zaman içinde, özellikle de ilk trimesterden ikinci trimestere geçişte değişiklikler görülmesi normaldir. Bu değişiklikler genellikle gebeliğin kaybını göstermez.

Kanama olmadan düşüğün bazı uyarı işaretleri şunlardır:

 • Hamilelik belirtilerinde ani bir düşüş
 • Negatif sonuç gösteren gebelik testleri
 • Mide bulantısı, kusma veya ishal
 • Sırt ağrısı
 • Hamilelik ilerlediyse, fetal hareket fark edilir derecede yavaşlayabilir veya durdurabilir.

DAHA FAZLA BİLGİ

Düşük Belirtileri

Kanamasız Düşüklerde Teşhis

Kanama olmadan yapılan düşüğün doğrulanması için bir ultrason ihtiyacı vardır.

Bir düşük işlemi olası bir şekilde teşhis etmek için ultrason taraması gereklidir.

Bir doktor ayrıca hamilelik hormonlarının seviyelerindeki düşüş veya diğer hamilelik belirtilerindeki sıra dışı bir azalma gibi diğer endikasyonlardan dolayı bir kayıptan da şüphelenebilir.

Kan testleri, bir gebelik kaybının olasılığını değerlendirmek için yardımcı olabilecek hormon düzeylerini belirleyebilir. Düşüğün tam olarak teşhis etmek için, doktorun bir kalp atışı olup olmadığını kontrol etmek için bir ultrason yapması gerekir.

Kalp atışı, 6-7 haftalık gebelik dönemine kadar gelişmez, bu nedenle kalp atımının bu saatten önce olmaması, bir kaybı göstermez.

Gebelik kaybını doğrulamak için, doktor birden fazla günde tarama yapmayı seçebilir.

Bir kaybın nedenini belirlemek için, doktor ayrıca genetik test, ileri ultrason taramaları veya kan testi önerebilir.

Kanamalı yada Kanamasız Düşük: Bilmeniz gerekenler

Her kadının gebelik kaybı deneyimi farklıdır. Bu kısımda, bir kaybın olduğundan şüpheleniyorsanız ne yapacağınızı ve düşük riskini nasıl azaltacağınızı açıklayacağız.

tedavi

Tedavinin amacı, uterustan fetusu ve dokuyu çıkarmak ve uterus enfeksiyonu gibi komplikasyonları önlemek.

Hamilelik kaybı kanama olmaksızın gerçekleştiğinde, tedaviye başlamadan önce birkaç hafta beklemek genellikle güvenlidir, çünkü uterus kendi başına çıkabilir.

Kanama olmadan düşükte, bir kadın, dokunun çıkmasını sağlayan kanamayı bekleyebilir. Bu genellikle bir haftadan az sürer ve kramplar buna eşlik edebilir.

Uterus boşalmazsa veya bir kadın beklemek istemiyorsa, en yaygın tedavi seçenekleri şunlardır:

 • Fetusun salınmasını teşvik eden ilaç
 • Dilatasyon ve kürtaj denen cerrahi prosedür
 • Bir doktor ilişkili krampları azaltmak için ağrı kesici ilaçlar önerebilir.
 • Nadir durumlarda, gebelik kaybı tedavi gerektiren bir uterus enfeksiyonuna yol açar.

Bir tedavi seçerken ruh sağlığını göz önünde bulundurmak önemlidir. Birçok kadın hamilelik kaybını takiben muazzam bir keder hisseder. Suçluluk ve endişe de yaygın tepkilerdir.

Terapi ve destek grupları yardımcı olabilir. Bazı kadınlar ayrıca antidepresan ilaçları kullanabilirler.

Nedenler

Birçok kadın hamileliklerinin kaybından sorumlu olduklarından endişe duymaktadır. Çoğu durumda, bu doğru değildir ve kayıp bir kişinin kontrolünün dışındadır.

Gebelik kaybının en yaygın nedeni bebeğin hayatta kalmasını imkansız kılan bir kromozomal anormalliktir.

Daha az görülen nedenler şunlardır :

 • Enfeksiyonlar
 • Hastalıklar
 • Fiziksel yaralanmalar
 • Rahim veya diğer üreme organlarında anormallikler
 • Diyabet veya böbrek yetmezliği gibi tedavi edilmemiş tıbbi durumlar
 • Uterin polipler veya yapışıklıklar
 • Endometriyozis – (Çikolata kisti)

Kanamalı ve Kanamasız Düşükte İyileşme süresi

Düşük ile ilişkili iyileşme süresi, hamilelik boyunca ne kadar uzak olduğu da dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır.

Çoğu kadın için, fiziksel olarak iyileşme zamanı nispeten kısadır. Fetusun cerrahi olarak çıkarılması gereken kadınlar, kanama durduktan sonra herhangi bir fiziksel semptom görmeyebilirler.

Uterus enfeksiyonu gibi komplikasyonlar yaşayanlar daha uzun bir iyileşme süresi bekleyebilir.

Bununla birlikte, hamilelik kaybının duygusal etkileri çok daha uzun sürebilir. Bazı kadınlar ömür boyu yaşıyorlar. Başkaları ise başka bir bebeğe hamile olduktan sonra daha iyi hissederler.

Birçok kadın için, sevdiklerinize konuşmak, bir destek grubuna katılmak ve gebelik kaybında uzmanlaşan bir terapistle görüşmek yardımcı olur.

2016 yılında yapılan bir araştırma , kadınların gebelik kaybı sonrasında oluşan döngü sırasında tekrar hamile kalmaya çalıştıklarını ortaya koydu. Aslında, araştırmacılar bu araştırmada gebe kalma ihtimalinin bir kayıptan sonra biraz daha yüksek olabileceğini bulmuşlardır. Tekrar denemeye hazır olan kadınlar beklemek zorunda gibi hissetmemeliler.(Ancak farklı görüşlerde vardır 3 aydan – 18 aya kadar bekleme tavsiye edilen durumlarda mevcuttur)

Hamilelik kaybının ardından, birçok kadın tekrar hamile kalamayacaklarından endişe ediyor. Bununla birlikte, düşükten sorumlu olan konular çoğu zaman tekrarlanmamaktadır.

SONUÇ

Sonuç olarak kanamasız düşükler yani kanama olmadan düşük yapmak mümkündür ve özellikle hamileliliğin ilk haftalarında daha sık rastlanır. Hamileler çoğu zaman düşüğün farkında olmaz bu durumda düşük rutin doktor kontrollerinde ultrason ile bebeğin kalbini dinleme yada daha erken safhada yani henüz kalp atımı oluşmadıysa bir takım testler aracılığı ile öğrenilir. Son olarak düşük yaptığınızdan şüpheleniyorsanız lütfen doktorunuz ile acilen görüşün.

Kaynaklar: 1, 2

1 Yorum

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler