İnme Nedir? İnme Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

İ

İnme, beynin bir kısmına kan beslemesi kesildiğinde ortaya çıkan ciddi, yaşamı tehdit eden bir tıbbi durumdur. İnme bir acil durumdur ve acil tedavi gereklidir. İnme tedavisi ne kadar erken uygulanırsa, oluşabilecek hasar o kadar azalabilir. Bazı tedaviler semptomların ilk birkaç saatinde başlamalıdır; Erken tedavi genellikle inmenin meydana gelmesini önlemeye yardımcı olabilir.

İnme (Felç) Nedir?

Beynimizle ilgili bir problem olan ve acil tedavi gerektiren inme nedir?  Beyninizin bir kısmına kan beslemesi kesildiğinde veya azaldığında, beyin dokusu oksijen ve besin maddelerinden mahrum kalır ve bir beyin krizi olan inme (ya da felç) denilen durum oluşur. Dakikalar içinde beyin hücreleri ölmeye başlar.

İnme tıbbi bir acil durumdur. Hızlı tedavi çok önemlidir. Erken hareket etmek, beyin hasarını ve olası komplikasyonları en aza indirebilir.

ABD’de yapılan bir araştırmada, inme nedeniyle ölen kişilerin yaklaşık yüzde 40’ı erkektir ve kadınlarda ölümlerin oranı yüzde 60’tır.

Amerikan Kalp Derneği’ne (AHA) (1) göre, Kafkasyalılar ile karşılaştırıldığında, Afro-Amerikalılar ilk kez inme riskinin iki katına ve inme nedeniyle daha yüksek ölüm riskine sahiptir.

İnme ile İlgili Gerçekler

 • İnme sırasında beyin yeterli oksijen veya besin almaz ve beyin hücrelerine ölmesine neden olur.
 • İnmeden kaynaklı beyin hasarını en aza indirmek için mümkün olduğunca çabuk teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi gerekir.
 • Tedavi, inme tipine bağlıdır.
 • İnmeyi önlemenin en etkili yolu, sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmek ve risk olabilecek altta yatan koşulları tedavi etmektir.

İnme Tedavisi

İskemik ve hemorajik inmeler farklı nedenlere sahip olduğundan, her ikisi de farklı tedavi şekilleri gerektirir.

Beyne yapılan hasarı azaltmak için inme tipinin hızlı bir şekilde teşhis edilmesi önemlidir, aynı zamanda farklı tipte bir tedaviyi gerçekleştirirken bir inme tipi için uygun bir tedavinin zararlı olabileceği de önemlidir.

İskemik İnme

İskemik inme, arterlerin bloke veya daralmış olmasından kaynaklanır ve bu nedenle tedavi beyine yeterli miktarda kan akışını geri kazandırmaya odaklanır.

Tedavi pıhtılaşmış kanları bertaraf eden ve kan pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlarla başlar. Aspirin, doku plazminojen aktivatörünün (TPA) bir enjeksiyonu gibi verilebilir. TPA, pıhtıları çözmede çok etkilidir, ancak 4.5 saatlik inme semptomları başlangıcında enjekte edilmesi gerekir.

Acil durum prosedürleri arasında TPA’nın beyindeki bir arter içine doğrudan uygulanması veya pıhtıyı fiziksel olarak uzaklaştırmak için bir kateter kullanılması yer alır. Bu prosedürlerin yararına olan araştırmalar halen devam etmektedir.

İnme veya TIA (Geçici İstemik Atak) riskini azaltmak için gerçekleştirilebilecek başka prosedürler vardır. Karotis endarterektomi, karotis arterini açan ve onu bloke eden herhangi bir plağı çıkartan bir cerrahi müdahaleyi içerir.

Alternatif olarak, bir anjiyoplasti, dar bir arterde küçük bir balonun kateter yoluyla şişirilmesini ve daha sonra bir stent olarak adlandırılan bir örgü tüpünün deliğe sokulmasını içerir. Bu, arterin tekrar daralmasını önler.

Hemorajik İnme

Hemorajik inme, beyne sızan kandan kaynaklanır, bu yüzden tedavi kanamanın kontrolüne ve beyin üzerindeki basıncın azaltılmasına odaklanır.

Tedavi, beyindeki basıncı azaltmak, genel kan basıncını kontrol etmek, nöbetleri önlemek ve kan damarlarının ani daralmasını önlemek için verilen ilaçlarla başlayabilir.

Bir kişi kan-inceltici antikoagülanlar, warfarin veya klopidogrel gibi bir antiplatelet ilaç kullanıyorsa, kan kaybını telafi etmek için ilaçların veya kan transfüzyonlarının etkilerine karşı ilaçlar verilebilir.

Cerrahi, hemorajik inmeye yol açabilecek veya yol açabilecek kan damarları ile ilgili sorunları gidermek için kullanılabilir. Cerrahlar anevrizma tabanına küçük kelepçeler yerleştirebilir veya kan akışını durdurmak ve kopmayı önlemek için çıkarılabilir bobinlerle doldurur.

Kanama arteriyovenöz malformasyonlardan (AVM) kaynaklanıyorsa, beyin de çok büyük ve çok derin değilse, bunları çıkarmak için ameliyat da kullanılabilir. AVM’ler, diğer normal kan damarlarına göre daha zayıf ve daha kolay patlayan arterler ve damarlar arasında karışık bağlantılardır.

İnmeyi Önlemek için Neler Yapılabilir?

Felçten korunmanın en iyi yolu, altta yatan nedenleri ele almaktır. Bu, aşağıdakiler dahil olmak üzere yaşam tarzı değişiklikleri yoluyla elde edilir:

 • sağlıklı bir yeme alışkanlığına sahip olmak
 • sağlıklı bir kiloyu korumak
 • düzenli egzersiz
 • sigara içmemek
 • alkolden kaçınma veya az tüketme

Besleyici bir yeme alışkanlığına sahip olmak, bol miktarda meyve, sebze ve sağlıklı kepekli tahıllar, kabuklu yemişler, tohumlar ve baklagiller anlamına gelir. Çok az ya da hiç kırmızı ya da işlenmiş et yemediğinizden, kolesterol ve doymuş yağ alımını sınırladığınızdan emin olun. Sağlıklı kan basıncını desteklemek için tuz alımını en aza indirin.

İnme riskini azaltmaya yardımcı olmak için alınan diğer önlemler şunlardır:

 • kan basıncını kontrol altında tutmak
 • diyabet yönetimi
 • obstrüktif uyku apnesi tedavisi

Bu yaşam tarzı değişikliklerinin yanı sıra, bir doktor antikoagülan veya antiplatelet ilaç reçete ederek gelecekteki iskemik inme riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Ek olarak, tekrarlayan inme riskini ve hala üzerinde çalışılan bazı diğer cerrahi seçenekleri azaltmak için arter cerrahisi de kullanılabilir.

İnme Türleri

Üç ana inme tipi vardır:

İskemik inme: Bu, en yaygın inme türüdür. Bir kan pıhtısı, kan ve oksijenin beyne ulaşmasını önler.

Hemorajik inme: Bu zayıflamış bir kan damarı rüptür ve normalde anevrizmalar veya arteriyovenöz malformasyonların (AVM) bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Geçici İskemik Ataklar (TIA): Mini-stroke olarak da adlandırılır, bunlar kan akışının beynin bir kısmına ulaşmasından sonra ortaya çıkar. Normal kan akışı kısa bir süre sonra devam eder ve semptomlar kesilir.

İnmenin Nedenleri. Felç Neden Olur?

Farklı inme tipleri farklı sebeplere sahiptir. Bununla birlikte, inme, aşağıdaki risk faktörleri varsa, insanları etkileme olasılığı daha yüksektir:

 • Aşırı kilolu olmak
 • 55 yaş ve üstü olmak
 • Kişisel veya aile felç hikayesi
 • Aktif olmayan bir yaşam tarzı
 • Ağır içki içmek, sigara içmek veya uyuşturucu kullanmak

Kaynaklar: 1, 2

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler

x