HBsAg Nedir? HBsAg Pozitif ve Negatif Nasıl Yorumlanır?

H

 Hbsag Nedir

Hbsag, vücutta bulunan hepatit b virüsünün üzerinde buluna antijen bir madde olarak tanımlanmaktadır. Kan tahlilinde hbsag çıkarsa, hepatit b hastalığına yakalandınız demektir. Akut, enfeksiyon ve kronik olup olmadığı bu testlerde tam olarak anlaşılmaz. Tedavi sürecinde hepatit b virüsüne karşı bağışıklık sistemi antikor üretir. Bu üretim, kısa zamanda hastanın iyileşmesini sağlar. Hbsag virüsünün pozitif olarak tanımlanması demek, hastanın bu hastalığa yakalandığını göstermektedir. Negatif sonuçlar, hastanın normal olduğunu göstermektedir. Kısaca hepatit b testleri ile teşhis şu şekilde yapılmaktadır.

HBsAg Negatif
Anti HBc Negatif Virüs ve aşı ile karşılaşılmaması durumu.
Anti HBS Negatif
HBsAg Negatif
Anti HBc Pozitif Enfeksiyon sonrası bağışıklık kazanılması durumu
Anti HBS Pozitif
HBsAg Negatif
Anti HBc Negatif Aşılama ile kazanılan bağışıklık
Anti HBS Pozitif
HBsAg Pozitif
ıgM Anti HBc Pozitif Akut Enfeksiyon
Anti HBc Pozitif
Anti HBS Negatif
HBsAg Pozitif
ıgM Anti HBc Pozitif Kronik Enfeksiyon
Anti HBc Negatif
Anti HBS Negatif
HBsAg Negatif
Anti HBc Pozitif 4 Ayrı olasılık bulunmaktadır. Hekiminize danışın.
Anti HBS Negatif

Belirtileri

Hasta bir ay ile altı ay içerisinde hastalığa yakalandığını anlayamaz. Bu zaman zarfında belirtiler ortaya çıkmaz. Erken teşhis bu dönemde meydana gelir. Pasif taşıyıcılarda belirti meydana gelmez. Bütün verileri normal çıkabilir. Karaciğerde her hangi bir problem meydana gelmez. Kronik taşıyıcılarda ise altı aydan fazla testler pozitif çıkar. Akut tedavi süresi ise altı aydır. Altı ay dolmadan iyileşme sağlanır. Bazı dönemlerde testler negatif çıkabilir. Ancak, bu hastalığın meydana gelmediği anlamına gelmez. Bu gibi durumlarda Anti-Hbc testi uygulanır.

hbsag-nedir
hbsag-testi

Hepatit B hastalığı (hbsag) kategorisinde, hastada bazı belirtiler ortaya çıkabilir. Eklem ağrıları, sarılık, idrar renginde koyulaşma, karın ağrısı, bulantı, kusma, iştahsızlık, halsizlik ve ateş gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bütün bu belirtiler, hastalığın nedeni olabilir. Ancak kesin sonuç tahlil sonucunda ortaya çıkar. Hbsag verilerinin pozitif çıkması durumunda hasta hepatit b hastalığına yakalandı anlamına gelmektedir. Bu belirtilerin biri veya bir kaçı aynı anda meydana gelebilmektedir.

Bulaşıcıdır

Kanda meydana gelen bu hastalık bulaşıcıdır. Bu nedenle bu hastalığa yakalanan kişilerin özel eşyaları kullanılmamalıdır. Kana direkt olarak bulaşabilen ve bu yolla birçok kişinin hastalanmasına neden olan hepatit b, her zaman için tedbir isteyen tehlikeli bir hastalıktır. Özellikle sağlık sektöründe, hepatit b virüsü olan hastalara daha dikkatli tedavi seçenekleri uygulanmaktadır. Bir hbsag taşıyıcısı bir hasta için kullanılan malzemeler, başka bir hasta için kullanılırsa, bu virüsün bulaşması an meselesidir.

Tedavisi

Bu hastalığın teşhisinde, erken dönemler çok önemlidir. Hastanın bağışıklık sisteminin kuvvetli olması ve hbsag ile mücadele edebilmesi, tedaviyi hızlandıran etkenler içerisinde yer almaktadır. Bu kategoride doktorunuz düzenli testlerle karaciğerinizin işlevini kontrol etmektedir. Ayrıca kandaki hbsag özellikleri de takibe alınmaktadır. Bağışıklık sistemi güçlenen birçok hasta, bu hastalıktan kısa sürede kurtulabilmektedir. Erken teşhiste ilaç tedavisi mümkündür.

Ancak geç kalınırsa, vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve bu hastalığa neden olan virüsü ortadan kaldırması gerekir. Tedavi süresince doktor tavsiyesine uymak gerekir. Gerekli testlerin düzenli bir şekilde yapılması, gerekli ilaçların satın alınması, bu kategoride oldukça önemlidir. Doğal seyri dinamik olan hbsag, tedavi süresi uzun olabilir. Bazı hastalar altı ay gibi kısa sürede tedavi olurken, bazı hastalar ömür boyu bu virüsü taşımak zorunda kalmaktadır. Bu hastalığın ilerlemesi durumunda karaciğer işlevini yerine getiremez. Bu nedenle ciddi bir şekilde takip edilmesi gerekir. Siroza neden olabilen bu hastalık, karaciğerin besin parçalama özelliğini ortadan kaldırmaktadır.

Korunma Yolları

Birden çok eşle ilişkiye girenler bu virüse yakalana bilmektedir. Aile yaşantısı bu kategoride oldukça önemlidir. Enjeksiyon işlemlerinde kesinlikle kullanılmış malzemeler kullanılmamalıdır. Bu kategoride uyuşturucu kullananlarda hbsag, aynı enjeksiyonun kullanılması ile yayılmaktadır. Virüslü kanın kullanılması da bu rahatsızlığın meydana gelmesinde etkilidir. Acil kan arama işlemlerinde, gerekli testler dikkatli bir şekilde takip edilmelidir. Ayrıca bu virüsü taşıyan annelerin bebekleri de bu hepatit b rahatsızlığına yakalanabilmektedir. Dövme, manikür ve pedikür gibi işlemlerde çok dikkatli olmak gerekir. Bu virüsü taşıyan kişilerin kullandığı manikür veya pedikür malzemeleri kullanmamak gerekir.

Cilt hastalığına neden olan dövme işlemlerinden uzak durmak gerekir. Ayrıca bu kategoride aşı tedavisi de uygulanmaktadır. Bu hastalık konusunda bilinçlenmek ve gerekli bütün korunma seçeneklerini değerlendirmek, korunmanın en önemli seçeneğini oluşturmaktadır. Hastalığın tam olarak teşhis edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması, her zaman etkili sonuçlar meydana getirmiştir. Bulaşıcı hastalık kategorisinde bilinçlenmek, o hastalıktan korunmanın en önemli konusudur. Hepatit b hastalığı dünya genelinde dokuzuncu sırada yer alan bir hastalıktır. Karaciğerin işlevsel özelliklerini ortadan kaldıran bu hastalığın erken teşhisi oldukça önemlidir. Dahiliye uzmanları bu hastalığın tedavisinde görevlendirilmektedir. Gerekli testler, ilaç tedavileri ve diğer tedavi şekilleri, dahiliye kategorisinde uzmanlaşmış doktorlar tarafından uygulanmaktadır.

Kaynaklar: 1, 2

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler