Hazımsızlık ve Mide Bozulmasına Etkili 13 Evde Tedavi Yöntemi

H

Herkes yemek yedikten ya da içtikten sonra zaman zaman mide rahatsızlığı, hazımsızlık ya da dispepsi (sindirim zorluğu) yaşar. Bu durum genellikle endişe verici değildir ve çoğu zaman evde tedavi etmek mümkündür.

Hazımsızlık ve mide rahatsızlığı belirtileri şunlardır:

  • Mide yanması veya asit reflü
  • Mide bulantısı
  • Şişkinlik
  • Gaz
  • Geğirme, bazen acı veya faul tatlandırıcı sıvı veya yiyecek getiriyor
  • Yellenme
  • Kötü kokulu veya ekşi nefes
  • Hıçkırık veya öksürük

Hazımsızlığa Ne İyi Gelir?

Mide rahatsızlığı ve hazımsızlık için en popüler evde tedavi yöntemlerinden bazıları şunlardır:

1. Su İçin

Vücudun besinleri ve içecekleri verimli bir şekilde sindirmek ve emmesi için suya ihtiyaç vardır. Susuz kalmak sindirimi daha zor ve daha az etkili kılar, bu da mide rahatsızlığının artmasına neden olur.

Genel olarak, Sağlık ve Tıp Bölümü (HMD) şunları önermektedir:

  • Kadınlar günde ortalama 2,7 litre (l) veya 91 ons (oz) olmalıdır.
  • Erkekler günde ortalama 3.7 litre veya 125 oz olmalı.

Bunun yaklaşık yüzde 20’si yiyeceklerden, geri kalanı da içeceklerden geliyor. Çoğu insan için, amaçlamak için iyi bir rakam günde yaklaşık 8 veya daha fazla su. Küçük çocuklar yetişkinlerden biraz daha az su gerektirir.

Sindirim sorunları olanlar için, hidrate kalmak zorunludur. Kusma ve ishal çok hızlı bir şekilde dehidrata yol açabilir, bu nedenle bu semptomları olan insanlar içme suyu tutmalıdır.

2. Yatmaktan Kaçınmak

Vücut yatay olduğunda, mide asidinin geriye doğru gitmesi ve yukarı doğru hareket etmesi daha olasıdır, bu da mide ekşimesine neden olabilir.

Rahatsız bir mide olan insanlar, geçene kadar en az birkaç saat boyunca yatmadan ya da yatmadan kaçınırlar. Uzanması gereken biri başlarını, boynunu ve göğsünü yastıklar ile ideal bir şekilde 30 derecelik bir açıyla desteklemelidir.

3. Zencefil

Zencefil, mide ve hazımsızlık için yaygın bir doğal çaredir.

Zencefil, mide kontraksiyonlarını hızlandırabilen gingerol ve shogaols denilen kimyasallar içerir. Bu, mide yoluyla hazımsızlığa neden olan yiyecekleri daha hızlı bir şekilde hareket ettirebilir.

Zencefildeki kimyasallar da bulantı, kusma ve ishali azaltmaya yardımcı olabilir.

Rahatsız bir mide olan insanlar yemeklerine zencefil katmaya ya da bir çay olarak içmeye çalışabilirler. Bazı doğal zencefil ales de bir mide yerleşmek için yeterli zencefil içerebilir.

Zencefil çayı, süpermarketler ve çevrimiçi olarak satın alınabilir.

4. Nane

Nefesin güzel kokmasını sağlamaya ek olarak, nane içindeki mentol aşağıdakilere yardımcı olabilir:

  • Kusma ve ishali önleme
  • Bağırsaklarda kas spazmlarının azaltılması
  • Ağrıyı gidermek

Nane, İran, Pakistan ve Hindistan’da hazımsızlık, gaz ve ishal için geleneksel bir tedavi olarak kullanılmaktadır.

Çiğ ve pişmiş nane yaprakları tüketim için uygundur. Geleneksel olarak, insanlar genellikle çay yapmak için nane yaprakları kakule ile kaynatır. Toz veya meyve suyu nane yaprakları da kullanılabilir ve diğer çaylar, içecekler veya gıdalar ile karıştırılabilir. Nane yaprakları aktarlarda ve internette yaygın olarak bulunur.

Nane şekerlerinin emilmesi, mide ekşimesinin acı ve rahatsızlığını azaltmaya yardımcı olmanın başka bir yolu olabilir.

5. Sıcak bir banyo yapmak veya bir ısıtma torbası kullanmak

Isı, gergin kasları gevşetebilir ve hazımsızlık hissini azaltabilir, bu nedenle sıcak bir banyo yapmak, mide rahatsızlıklarının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Isıtılmış bir poşetin veya yastığın mideye 20 dakika veya soğumayana kadar uygulanması yararlı olabilir.

6. BRAT diyeti

Doktorlar BRAT diyeti ishal olan kişilere tavsiye edebilir.

BRAT, muz, pilav, elma püresi ve tost anlamına gelir. Bu yiyeceklerin hepsi nişastadır, bu nedenle, yiyecekleri daha sıkı bir hale getirmek için gıdaları birbirine bağlamaya yardımcı olabilirler. Bu, bir kişinin geçtiği dışkı sayısını azaltabilir ve ishallerini kolaylaştırır.

Bu yiyecekler yumuşak olduğundan, mide, boğaz veya bağırsakları tahriş eden maddeler içermezler. Bu nedenle, bu diyet kusmuk asitlerden kaynaklanan doku tahrişini yatıştırır.

BRAT diyeti içerisindeki yiyeceklerin çoğu, potasyum ve magnezyum gibi besin maddelerinde de yüksektir ve ishal ve kusma ile kaybedilenin yerini alabilir.

7. Sigara ve alkol kullanmaktan kaçınma

Sigara içmek boğazı tahriş edebilir ve mide rahatsızlığı artabilir. Kişinin kusması halinde, sigara zaten mide asitlerinden gelen hassas dokuyu tahriş edebilir.

Bir toksin olarak, alkol sindirmek zordur ve karaciğer ve mide astarına zarar verebilir.

Rahatsız bir midesi olan kişiler, daha iyi hissedinceye kadar sigara ve alkol içmekten kaçınmalıdırlar.

8. Sindirilmesi zor gıdalardan kaçınmak

Bazı yiyeceklerin diğerlerine göre sindirilmesi daha zordur, bu da mide rahatsızlığı riskini artırır. Hazımsızlığı olan herkes;

  • Kızarmış veya yağlı
  • Zengin veya kremsi
  • Tuzlu veya konserve (lakerda dahil)

gıdalar tüketmekten kaçınmalıdır.

9. Ihlamur veya limon suyu, kabartma tozu ve su

Bazı araştırmalar, kireç veya limon suyunu su içinde bir tutam kabartma tozu ile karıştırmanın çeşitli sindirim şikayetlerini gidermeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Bu karışım, gazı ve hazımsızlığı azaltmaya yardımcı olabilecek karbonik asit üretir. Karaciğer sekresyonunu ve bağırsak hareketliliğini de geliştirebilir. Kireç veya limon suyundaki asit ve diğer besinler, safra asitlerini nötralize ederken ve midede asitliği azaltırken, yağları ve alkolü sindirip emmeye yardımcı olabilir.

Çoğu geleneksel tarifler aşağıdaki miktarları karıştırmanızı önerir:

Taze limon veya limon suyu 1 yemek kaşığı (tbsp)
1 çay kaşığı (tsp) kabartma tozu
Temiz su 8 oz (1 oz=29,5ml)

10. Tarçın

Tarçın, sindirimi kolaylaştırmaya ve sindirim sistemindeki tahriş ve hasar riskini azaltmaya yardımcı olabilecek birkaç antioksidan içerir. Tarçındaki bazı antioksidanlar şunları içerir:

  • Eugenol
  • sinnamaldehit
  • Linalol
  • Kâfur

Tarçındaki diğer maddeler gazı, şişmeyi, krampları ve geğirmeyi azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca mide ekşimesini ve hazımsızlığını azaltmak için mide asiditesini nötralize etmede yardımcı olabilirler.

Bir mide rahatsızlığı olan insanlar, yemeklerine 1 çay kaşığı kaliteli toz tarçın veya bir tutam tarçın çubuğu ekleyebilirler. Alternatif olarak, bir çay yapmak için tarçın kaynar suyla karıştırmayı deneyebilirler. Bunu günde iki veya üç kez yapmak hazımsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir.

11. Karanfil

Karanfil, midede gazı azaltmaya ve gastrik sekresyonları arttırmaya yardımcı olabilecek maddeler içerir. Bu, basıncı ve krampları azaltabilecek yavaş sindirimi hızlandırabilir. Karanfil ayrıca bulantı ve kusmayı azaltmaya da yardımcı olabilir.

Rahatsız bir mide olan bir kişi, yatmadan önce günde bir kez 1 çay kaşığı toprak veya toz karanfil 1 veya 2 tsps karıştırmayı deneyebilir. Mide bulantısı ve mide ekşimesi için karanfilleri 8 oz kaynar su ile birleştirerek karanfil çayı haline getirebilirler, ki bunlar günde bir veya iki kez yavaşça içilmelidirler.

12. Kimyon

Kimyon tohumları, yardımcı olabilecek aktif içerikler içerir:

  • hazımsızlık ve aşırı mide asitlerini azaltma
  • azalan gaz
  • bağırsak iltihabının azaltılması
  • antimikrobiyal olarak davranmak

Midesi rahatsız olan bir kişi yemeklerine 1 veya 2 tsps öğütülmüş veya toz kimyon karıştırmayı deneyebilir. Alternatif olarak, çay yapmak için birkaç çay kaşığı kimyon tohumu veya tozu kaynar suya ekleyebilirler.

Bazı geleneksel tıbbi sistemler, mide ekşimesini hafifletmek için bir tutam veya iki çiğ kimyon tohumu veya tozu çiğnemeyi önerir.

Kimyon tohumları online satın almak için kullanılabilir.

13. İncir

İncir, kabızlığı kolaylaştırmak ve sağlıklı bağırsak hareketlerini teşvik etmek için laksatifler olarak hareket edebilen maddeler içerir. İncir ayrıca hazımsızlığı kolaylaştırmaya yardımcı olabilecek bileşikler içerir.

Mide rahatsızlığı olan bir kişi, semptomlar düzelene kadar incir meyvelerini günde birkaç kez yemeyi deneyebilir. Alternatif olarak, bir çay yapmak için 1 veya 2 tsp incir yaprağı demlemeye çalışabilirler.

Ancak, insanlar da ishal yaşıyorsa, incir tüketmekten kaçınmalıdır.

14. Aloe suyu

Aloe suyu içindeki maddeler aşağıdakilerden fayda sağlayabilir:

  • Aşırı mide asidini azaltma
  • Aağlıklı bağırsak hareketlerini ve toksin giderimini teşvik etmek
  • Protein sindirimini iyileştirmek
  • Sindirim bakterilerinin dengesini teşvik etmek
  • Inflamasyonu (iltihaplanma) azaltma

Bir çalışmada, araştırmacılar, 4 hafta boyunca günlük 10 mililitre (ml) aloe suyu içen kişilerin, gastrointestinal reflü hastalığının (GERD) aşağıdaki semptomlarından kurtulduklarını bulmuşlardır:

  • Mide ekşimesi
  • Geğirme
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Asit ve gıda regurjitasyonu (kusma olmaksızın yiyeceklerin ağızdan dışarı çıkması durumu)

Kaynaklar: 1, 2

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler