Hamilelikte Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

H

Hamilelikte kasık ağrısı oldukça yaygındır. Sempizis pubis diastasis (SPD) olarak bilinen bir durum genellikle bu acıya neden olur. Genellikle hamilelikte, relaxin hormonu, özellikle pubik kemikte pelvisin gevşemesine neden olur. Bu anne ve bebek açısından doğumu kolaylaştırdığı için iyi bir şeydir. Bununla birlikte, bazen ayırma abartılmakta ve hamileliğin sonunda veya erken doğum sonrası dönemde anne için oldukça acı verici olabilmektedir.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Pelviste çok fazla gevşeklik olduğunda, kararsızlık ve ağrı olabilir. SPD’nin en sık görülen semptomu, pubik kemik ağrısıdır. Ağrının çoğu tipik olarak kasık kemiği bölgesinde, mons pubis (kasık tüylerinin altında. venüs tepesi olarak da bilinir.) bölgesindedir. Bazı kadınlar için hareketler ağrılı olabilir. Özellikle yataktan kalkarken, küvete ya da arabaya binerken, pantolon giyerken, uzun süreler için otururken ya da tekrarlayan görevler yaparken hamilelikte kasık ağrısı yaşanmasına neden olabilir.

Ayrıca, kasık kemiği bölgesinde bir miktar şişlik olabilir ve badi badi yürüme ya da bacakların birbiriyle tam olarak birleşmediği durumlar yaşanabilir. Yürürken veya bacaklar hareket ettirirken bir tıklama sesi hissedilebilir. Doktorlar belirtilerin en iyi şekilde anlaşılmasına yardımcı olacaktır.

Hamile kadınlarla ilişkilendirilmiş olan badi badi yürüme şekli pelvik bağlarının gevşetilmesinin bir sonucudur.

Hamilelikte Kasık Ağrıları Nedenleri Nelerdir?

Bazı kadınlar, farklı ağrı türlerine neden olan hamilelik sırasında ciddi komplikasyonlar geliştirir. Ateş ve kanama gibi belirli semptomlarla birleşmiş pelvik ağrılarınız varsa, derhal doktora başvurun.

Gelişen plasenta relaksin denilen bir hormon seviyesinin artmasına neden olur. Relaxin sadece isminin ne anlama geldiğini gösterir: Pelvisin kemiklerini tutan bağları rahatlatır, böylece bebeğin kafasının doğum sırasında geçmesini kolaylaştırır. Hamilelik sırasında daha yüksek östrojen ve progesteron seviyeleri de bu gevşeme etkisine katkıda bulunabilir.

Gevşemiş bağlar çok uzarsa zarar verebilir. Veya, yerinde tuttukları kemiklerin hareket etmelerine izin verebilirler. Kemikler, çevredeki kaslara baskı yapabilir ve ağrıya neden olabilir.

Kilo artışı ve değişen ağırlık merkeziniz de pelvik ağrıya katkıda bulunabilir. Göbeğiniz büyüdükçe, pelvisiniz ileriye doğru itilir ve alt sırtınızın eğrisi daha belirgin hale gelir. Bu, pelvisin içinde ve çevresinde kaslara ve bağlara çok fazla baskı yapabilir. Aslında, bel ağrısı ve pelvik ağrı sıklıkla birbiriyle ilişkilidir.

İşte hamilelik sırasında pelvik ağrının daha ciddi nedenleri.

 • Düşük
 • Ektopik gebelik
 • Erken doğum
 • Plasentanın erken ayrılması
 • Böbrek Taşları

Risk Faktörleri Nelerdir?

Çoklu gebelik yaşıyorsanız, ilk bebeğiniz değilse, çok büyük bir bebeğiniz varsa veya daha önceki hamilelikte kasık ağrısı yaşadıysanız, kasık kemiği ağrısını deneyimlemeniz daha olasıdır.

İyi haber şu ki, doğumdan kısa bir süre sonra, pelvis gevşemesi durduğu için rahatlama yaşanıyor. Birkaç hafta sonra kendinizi daha iyi hissetmiyorsanız, ek bir tarama yapılmasını isteyebilirsiniz. Kasık kemiği bölgesinde kas gücü oluşturmaya yardımcı olmak için fizik tedavi gibi ek tedaviler eklemeniz gerekebilir.

Teşhis

Hamilelik sırasında, X-ışınları önerilmediği için doktorunuz bir ultrason uygulaması önerebilir. Ultrason, leğen kemikleri arasındaki boşluğa bakmaya yöneliktir. Bununla birlikte, sadece belirtilerinize dayalı bir tanı koyduktan sonra tedaviye başlamak daha yaygındır. Bebeğinizi doğurduysanız ve hala ağrınız varsa, bir X-ışını mevcut olan en iyi tanılama testidir.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte kasık ağrısı genellikle bebek doğduktan sonra rahatlamış olsa da, hamileyken kullanılabilecek bazı tedaviler vardır.

 • Doğum öncesi beşiği gibi bir hamilelik / doğum kuşağı kullanmak. Çalışmalar, esnek bir kemer veya kuşağın sert olmasından daha iyi sonuçlar verdiğini göstermektedir. Bu ayrıca yaralanma olasılığını önlemeye yardımcı olabilir.
 • Fizik tedavi. Bu uzun vadede yardımcı olabilir. Yoğun zaman gerektirse de, buna değecektir. Ayrıca, evde neler yapılabileceği konusunda bilgi edinilebilir.
 • Acıya neden olan durumlardan kaçınmak. Örneğin, oturarak pantolon giymek ya da küvetin yan tarafında oturmak ve her iki bacağı da birlikte sallamak.
 • Uzun süreler boyunca ayakta durmaktan kaçınmak en iyisidir. Eğer ayağa kalkmak gerekiyorsa, hassas ayakkabılar giyerek ayakları sürüyerek dolaşmak faydalı olacaktır. Ayağa kalkmak için küçük bir tabure veya kutu kullanmak olası ağrı ve sakatlanmaları engelleyecektir.
 • Isı, bir ağrı kesici kaynağı olabilir. Ağrı olan bölgeye (pelvis) sıcak su şişesi uygulamak yararlı olabilir. Bu tamamen güvenlidir. Günde birden çok kez yapılabilir.
 • Bazı egzersiz biçimleri yardımcı olabilir. Yapılabilecek hareketler için doktora, ebe’ye veya fizyoterapistine danışmak hamilelikte kasık ağrısına yararlı olacaktır. Örneğin, batmadan su içinde bulunmak ağrıyı hafifletebilir.
 • Bazen, ağrı kesici ilaç uygundur. Doktorlar en çok neyin yardımcı olacağına karar verilmesine yardımcı olabilir. Ağrı kesici ilaçların en yaygın biçimleri arasında analjezikler ve iltihap önleyiciler bulunur.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Ne Zamana Kadar Sürer?

Pelvik ağrı kadınlar arasında yaygın bir sorundur. Doğası ve şiddeti dalgalanma gösterebilir ve nedeni genellikle belirsizdir. Bazı durumlarda, hiçbir hastalık belirgin değildir. Pelvik ağrı ya akut olarak kategorize edilebilir, yani ağrı ani ve şiddetlidir, ya da kroniktir, yani ağrı ya gelir ve gider ya da sabittir, aylar ya da daha uzun bir süre devam eder. 6 aydan uzun süren ve tedavi ile hiçbir iyileşme göstermeyen pelvik ağrı, kronik pelvik ağrı olarak bilinir. Pelvik ağrı pelvisin içinde ve çevresinde genital veya diğer organlardan köken alabilir veya psikolojik olabilir. Bu, herhangi bir fiziksel problem olmadığında, acıyı daha da kötüleştirebilir veya aslında bir ağrı hissine neden olabilir.

Hamileliğin 8 ila 12 haftası arasında, regl döneminde hissettiğiniz gibi kramp benzeri ağrılarla karşılaşabilirsiniz. Kanama olmadığı sürece, muhtemelen sadece rahminiz genişler.

Sonuç

Hamilelikte kasık ağrısı, yaşamın en temel bazı görevlerini biraz daha zor hale getirebilir. Bir doktor ya da ebe ile konuşmak, ağrıyı en aza indirmek ve normal yaşantıya daha hızlı bir şekilde devam etmek için neler yapılabileceği konusunda yardımcı olabilir.

Çoğu zaman bu, yaşam tarzı düzenlemelerini ve bebeğin doğmasını beklemeyi içerir, ancak fizik tedavi ve bazen de ilaçlar dahil olmak üzere başka yardım formları da olabilir.

Kaynaklar: 1, 2, 3

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler