Grip Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Hakkında Bilimsel Bilgiler

G

Grip olmak konusunda endişeli misiniz? Bunu önlemek için bazı yollar öğrenmek ister misiniz? Grip belirtileri ve korunmanın yollarını öğrenin. Gribin ne olduğu, nasıl yayıldığı ve kimin en büyük risk altında olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Gribin önlenmesi söz konusu olduğunda bilgi güçtür!

Grip Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Hakkında Bilimsel Bilgiler

Grip Nedir?

Yaygın şekilde grip olarak bilinen influenza, influenza A veya influenza B virüslerinin neden olduğu aşırı bulaşıcı bir solunum hastalığıdır. Grip en sık kış ve erken ilkbaharda görülür. Grip virüsü vücuda üst ve / veya alt solunum yolundan yayılarak saldırabilir.

Soğuk Algınlığı ve Grip Arasındaki Fark Nedir?

Hem soğuk algınlığı hem de grip bulaşıcı viral bir solunum yolu enfeksiyonudur. İlk başta benzer belirtilere sahip olsalar da grip çok daha kötüdür. Her ikisi de solunum yolu hastalığıdır ve benzer semptomlara neden olabilirler. Ancak farklı farklı virüsler bu iki hastalığa neden olur. Deneyimlediğiniz belirtiler aralarındaki fark hangisi olduğunu söylemenize yardımcı olur.

Soğuk Algınlığı ve Grip İçin Ortak Belirtiler

 • Burun akıntısı veya burun tıkanıklığı
 • Hapşırma
 • Vücut ağrıları
 • Genel yorgunluk

Önemli Not: Grip belirtileri soğuk algınlığı semptomlarından daha şiddetlidir.

İkisi arasındaki diğer bir fark, ne kadar ciddi olduklarıdır. Soğuk algınlığı nadiren diğer sağlık sorunlarına veya semptomlarına neden olur. Ancak grip sinüs ve kulak enfeksiyonlarına, pnömoniye ve sepsise yol açabilir.

Belirtilerin soğuktan mı yoksa gripten mi olduğunu belirlemek için doktorunuzu görmeniz gerekir. Doktorunuz, belirtilerin arkasında ne olduğunu belirlemenize yardımcı olabilecek testler yürütecektir.

Doktorunuz soğuk algınlığı tanısında bulunduğu takdirde, sadece belirtileri virüsün kendi rotasını kontrol edene kadar tedavi etmeniz gerekir. Bu tedaviler, reçetesiz (OTC) soğuk algınlığı ilaçların kullanımını, nemlendirilmeyi ve bol bol dinlenmeyi içerebilir.

Grip ilacını virüsün erken döneminde almak hastalığın şiddetini azaltmaya ve hasta olduğunuz süreyi kısaltmaya yardımcı olabilir. Dinlenme ve hidrasyon da grip olan kişiler için faydalıdır. Soğuk algınlığına çok benzeyen grip, vücudunuzda yayılması için zamana ihtiyaç duyar.

Grip belirtileri nelerdir?

İşte gribin genel belirtilerinden bazıları.

Ateş

Grip neredeyse her zaman vücut sıcaklığınızda bir artışa neden olur. Bu aynı zamanda ateş olarak da bilinir. Grip ile ilişkili ateş 37.8 ila 40 derece arasında değişir.

Her ne kadar endişe verici olsa da, küçük çocukların yetişkinlerden daha yüksek ateşli olmaları nadir değildir. Çocuğunuzun grip olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuza bakın.

Yüksek bir sıcaklığa sahip olduğunuzda ateşli hissedebilirsiniz. Grip belirtileri vücudunuzun yüksek sıcaklığına rağmen üşüme, terleme veya soğuk algınlığı gösterir. Çoğu ateş, bir haftadan az, genellikle üç ila dört gün kadar sürer.

Öksürük

Grip kuru, kalıcı bir öksürüğe neden olur. Öksürük kötüleşebilir, rahatsız edici ve acı verici olabilir. Bu süre zarfında nefes darlığı veya göğüs rahatsızlığı yaşayabilirsiniz. Grip ile ilgili öksürük yaklaşık iki hafta sürebilir.

Kas ağrıları

Bu gribe bağlı kas ağrıları en çok boyun, sırt, kol ve bacaklarda görülür. Genellikle ağır olabilirler ve temel görevleri yerine getirmeye çalışırken bile hareket etmeyi zorlaştırırlar.

Baş ağrısı

İlk grip belirtiniz ciddi bir baş ağrısı olabilir. Bazen ışık ve ses hassasiyeti de dahil olmak üzere göz semptomları baş ağrınızla birlikte gider.

Yorgunluk

Yorgun hissetmek grip için belirgin olmayan bir semptomdur. Genellikle kendini iyi hissetmemek birçok hastalığın bir işareti olabilir. Bu yorgunluk ve yorgunluk duyguları hızlı bir şekilde ortaya çıkabilir ve üstesinden gelmek zor olabilir.

Grip Aşısı: Gerçekleri Bilin

İnfluenza, her yıl birçok hastalığa yol açan ciddi bir virüstür. Enfeksiyondan hastalanmak için genç olmanız ya da bağışıklık sisteminizin zayıf olması gerekmez. Sağlıklı insanlar gribe yakalanabilir ve arkadaşları ve ailelerine bulaştırabilir.

Bazı durumlarda grip, ölümcül bile olabilir. Griple ilişkili ölümler, 65 yaşın üstündeki kişilerde yaygındır, ancak çocuklarda ve genç erişkinlerde de görülebilir.

Gribin ve yayılmasının önlenmesi için en iyi ve en etkili yol bir aşılamadır. Ne kadar çok insan grip aşsı olursa grip o kadar az yayılır. Aşılama, hasta olduğunuz zamanı kısaltmaya yardımcı olabilir ve grip belirtileri azaltılabilir.

Grip Aşısı Nasıl Çalışır?

Aşı yapmak için bilim insanları, grip virüsünün soylarını (ırk, nesil) seçiyorlar, bu da araştırmaların gelecek grip mevsiminde yaygın olacağını gösteriyor. Bu soylarla milyonlarca aşı üretilmekte ve dağıtılmaktadır.

Aşı olduğunuzda, vücudunuz virüsün bu soyuna karşı antikor üretmeye başlar. Bu antikorlar virüse karşı koruma sağlar. Daha sonraki bir noktada grip virüsü ile temas ederseniz, bir enfeksiyonu önleyebilirsiniz.

Ancak, virüsün farklı bir türüyle temasta olursanız hastalanabilirsiniz. Aş yaptırdığınız için grip belirtileri daha az şiddetli olacaktır.

Grip Aşısının Yan Etkileri

Birçok kişi, her yıl onları hasta edeceği korkusuyla grip aşısından kaçınıyor. Grip aşısının grip geliştirmenize neden olamayacağını anlamak önemlidir. Aşı olmak sizi hasta yapmaz. Grip aşıları ölü grip virüsü içerir. Bu soylar bir hastalığa neden olacak kadar güçlü değildir.

Bununla birlikte, grip aşısı bazı yan etkiler yaşayabilirsiniz. Bu yan etkiler genellikle hafiftir ve sadece kısa bir süre geçer. Bir aşının yan etkileri daha sonra bir grip enfeksiyonunun olası semptomlarına ağır basar.

Grip aşısının en sık görülen yan etkileri şunlardır:

 • Grip aşısı enjeksiyon bölgesi etrafında ağrı
 • Enjeksiyondan hemen sonraki günlerde düşük dereceli ateş
  hafif ağrı ve sertlik
 • Oluşan herhangi bir yan etki genellikle sadece bir veya iki gün sürmektedir. Birçok insan herhangi bir yan etki yaşamamaktadır.

Nadir durumlarda, bazı insanlar aşılamaya karşı ciddi bir alerjik reaksiyona sahip olabilir. Daha önce herhangi bir aşı veya ilaca karşı alerjik bir reaksiyon geçirdiyseniz, doktorunuzla konuşun.

Grip ne kadar sürer?

Çoğu kişi yaklaşık bir hafta içinde gripten kurtulur. Ancak, normal sağlığınıza geri dönmeniz birkaç gün sürebilir. Grip belirtilerinizin azalmasından birkaç gün sonra yorgun hissetmek olasıdır.

En az 24 saat ya da grip temelli ateşten kurtuluncaya kadar evde kalmak önemlidir. Grip olduysanız, belirtilerinizden bir gün önce ve beş ila yedi gün sonra bulaşıcı olursunuz. Bu da çevrenizdeki insanların risk altında olduğunu gösterir.

Grip Tedavisi

Çoğu grip vakası, reçeteli ilaçlar olmadan kendinizi evde tedavi edebilecek kadar hafiftir. Grip semptomlarını ilk fark ettiğinizde evde kalmanız ve diğer insanlarla temastan kaçınmanız önemlidir.

Ayrıca şunları da yapmalısınız:

 • Bol sıvı tüketin. Buna su, çorba ve düşük şekerli aromalı içecekler dahildir.
 • OTC ilaçları ile baş ağrısı ve ateş gibi semptomları tedavi edin.
 • Virüsün diğer yüzeylere veya evinizdeki diğer insanlara yayılmasını önlemek için ellerinizi yıkayın.
 • Öksürük ya da hapşırık esnasında ağzınızı kağıt havlu ya da benzeri bir şeyle kapatın. Kullandığınız kağıt havlunun bulaşıcı virüs taşıdığını bilerek atın ya da imha edin. Semptomlar kötüleşirse, doktorunuzu arayın. Antiviral bir ilaç reçete edebilirler. Bu ilacı ne kadar çabuk alırsanız, o kadar etkili olur. Grip belirtileri başlamasından itibaren 48 saat içinde tedaviye başlamalısınız.

Griple ilgili komplikasyonlar için yüksek risk altındaysanız belirtiler ortaya çıkar çıkmaz doktorunuza başvurun. Bu yüksek riskli gruplar şunları içerir:

 • Zayıf bağışıklık sistemi olan insanlar
 • Hamile olan kadınlar
 • 65 yaş üstü insanlar
 • 5 yaşın altındaki çocuklar

Doktorunuz grip virüsü için hemen test yapabilir. Ayrıca komplikasyonları önlemek için antiviral bir ilaç da reçete edebilirler.

Kaynaklar: 1, 2

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler