Göz Ağrısı

G

Göz ağrısı, neredeyse herkesin hayatının bir noktasında yaşadığı bir rahatsızlıktır. Bazen kendi başlarına zararsız olabilirler, ama aynı zamanda daha ciddi bir şeyin işareti de olabilirler. Göz doktorunuz neler olup bittiğini çözebilir ve sizin için doğru tedaviyi bulabilir.

Bazenağrı, gözünüzdeki veya çevresindeki parçalardan kaynaklanan bir problemden kaynaklanır:

 • Kornea: Gözünüzün ön tarafındaki ışığı odaklayan şeffaf pencere
 • Sklera: Gözlerin beyazları
 • Konjonktiva: Skleranızın ve göz kapağınızın içinde bulunan ultra ince kaplama
 • Iris: Gözünüzün renkli kısmı, ortadaki gözbebeği
 • Yörünge: Kafatasınızdaki göz ve kaslarının bulunduğu kemikli bir mağara (göz yuvası).
 • Ekstraoküler kaslar: Gözlerinizi döndürürler.
 • Sinirler: Gözünüzden görsel bilgiyi beyninize taşırlar.
 • Gözkapağı: Gözlerinizdeki nemi koruyan ve yayan dış kaplamalar.

Genel Göz Problemleri

Konjonktivit (pembe göz): Bu konjunktivanın iltihaplanmasıdır. Alerji veya enfeksiyonlardan (viral veya bakteriyel) olabilir. Konjonktivada kan damarları şişer. Bu, gözünüzün genellikle beyaz olan kısmının kırmızı görünmesini sağlar. Pembe göz rahatsızlığı göz ağrısı nedeni olabilir.

Kornea sıyrıkları: Bu, gözünüzün bu kısmında bir çizik için kullanılan bir terimdir. Küçük görünüyor olabilir ama acıtabilir. Bunu yapmak da çok kolay. Sürtünürken gözlerinizi çizebilirsiniz. Doktorunuz size antibiyotik damlası verecektir. Daha fazla sorun yaşanmadan birkaç gün içinde iyileşmesi gerekir.

Korneal enfeksiyonlar (keratit): Bir iltihaplı veya enfekte kornea bazen bakteriyel veya viral bir enfeksiyondan kaynaklanır. Lenslerinizi bir gece çıkarmazsanız veya kirli lensler takıyorsanız, enfeksiyon kapma olasılığınız daha yüksek olabilir.

Yabancı cisimler: Gözünüzdeki kir gibi şekler tahrişe neden olabilir. Gözyaşları veya suyla durulamaya çalışın. Aksi durumda gözünüz çizilebilir.

Glokom: Gözünüzde sıvı birikmesine neden olabilecek bir durumdur. Bu optik sinirlerinize baskı uygular. Eğer tedavi edilmezse, görüş kaybı yaşanabilir. Çoğu zaman erken belirtiler yoktur. Ancak akut açı kapanması glokomu denilen bir tür, gözünüzün içindeki ani basınç artışına neden olur. Semptomlar arasında şiddetli göz ağrısı, bulantı ve kusma, baş ağrısı ve kötüleşen görme bulunur. Bu acil bir durumdur. Körlüğü önlemek için mümkün olduğunca çabuk tedavi gerekir.

Iritis veya üveit: Gözünüzün içinde, travma, enfeksiyon veya bağışıklık sisteminizdeki problemlerden kaynaklanan iltihaplanma. Semptomlar ağrı, kırmızı göz ve çoğu kez daha kötü görme içerir.

Optik nörit: Göz küresinin arkasından beyninize giden sinir iltihabı. Genellikle çoklu skleroz veya enfeksiyonlar ile suçlanır. Semptomlar, bir yandan diğerine baktığınızda görme kaybı ve bazen derin rahatsızlıktır.

Sinüzit: Sinüslerden birinde bir enfeksiyon. Basınç gözünüzün arkasında biriktiğinde, bir veya iki tarafta ağrıya neden olabilir.

Stye: Bu, göz kapağınızın kenarındaki hassas bir yumrudur. Bir yağ bezi, kirpik veya kıl folikülü enfekte veya iltihaplandığında oluşur. Bu durum da istenmeyen göz ağrısı ile sonuçlanabilir.

Göz Ağrısı Tedavisi

Sebepler değişebileceği gibi, tedaviler de değişir. Tedavi için doktorlar göz ağrısının spesifik nedenini hedef alırlar.

Konjonktivit: Antibakteriyel göz damlaları, bakteriyel konjunktiviti tedavi edebilir. Göz damlaları, bir hap veya bir şurup şeklinde antihistaminikler, alerjilerden konjunktiviti geliştirebilir.

Kornea sıyrıkları: Bunlar zamanla kendi kendine iyileşir. Doktorunuz antibiyotik merhem veya damla yazabilir.

Glokom: Göz damlası ve muhtemelen basıncı düşürmek için haplar alırsınız. İşe yramazsa , ameliyat gerekebilir.

Enfekte kornea: Antiviral veya antibakteriyel göz damlası gerekebilir.

Iritis: Doktor bunu steroid, antibiyotik veya antiviral göz damlaları ile tedavi edecektir.

Optik nörit: Kortikosteroidlerle tedavi edilir.

Styler: Birkaç gün boyunca evde sıcak kompresler kullanın.

Göz ağrısının nedenlerini belirlemenin ve doğru tedaviyi almanın tek yolu bir doktora görünmektir. Görüşünüz değerlidir. Göz ağrısını ciddiye alarak gözlerinizi koruyun.

Göz Hastalıkları ve Koşullarının Tespiti

İnsan nüfusu yaşlandıkça, göz hastalıklarından kaynaklanan görme kaybı daha da artıyor.

Ulusal Göz Enstitüsü (NEI) ve CDC’ye göre:

Yaklaşık 3,4 ila 4,1 milyon Amerikalı yaşları 40 yaş ve üstü kördür veya görme azlığı yaşamaktadır. Bu 28 kişide yaklaşık 1’dir. 2020’ye kadar, bu sayı %60’lık bir artışla 5,5 milyon olabilir. NEI, 40 yaşın üzerindeki insanlarda en yaygın göz hastalıklarını tespit etmiştir:

 • Yaşa bağlı makula dejenerasyonu
 • Katarakt
 • Diyabetik göz hastalığı
 • Glakom

Göz rahatsızlıklarını erken teşhis etmek ve görme kaybını önlemeye yardımcı olmak için 40 yaşındayken temel bir göz muayenesi yaptırmalısınız. Eğer bir göz sorunu için yüksek risk altındaysanız, yıllık ziyaretler tavsiye edilir. Herhangi bir sorun yoksa, doktorunuzu 54 yaşına gelene kadar 2 ila 4 yılda bir görmelisiniz. Daha sonra ziyaretler her 1-3 yılda bir olacak şekilde daha sık olmalıdır. 65 yaşına geldiğinizde 1 ilâ 2 yılda bir doktorunuz görünmelisiniz.

Gözleriniz ve Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu

Yaşa bağlı maküler dejenerasyon (aynı zamanda maküler dejenerasyon, AMD veya ARMD olarak da adlandırılır) görme keskinliğini kontrol eden gözün retinasının küçük merkezi alanı olan makulada bozulmadır.

Makula’nın sağlığı, okuma, yüzleri tanıma, araç ulanma, televizyon izleme, bilgisayar kullanma ve ince ayrıntıları görmemizi gerektiren herhangi bir görsel görevi yerine getirme yeteneğimizi belirler.

Makula dejenerasyonu, yaşlı insanlar arasında görme kaybının önde gelen nedenidir ve nüfusu yaşlı olan ülkelerde, AMD’den etkilenen insanların sayısının önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde artması beklenmektedir.

Göz Lekesi Nedir?

Göz lekeleri nadirdir, ancak melanom adı verilen bir kanser türüne dönüşebilirler.

İki tür göz çilli vardır. Biri teknik olarak nevus olarak bilinir. Cildinizdeki mollere benzerler.

Bu nevüslerin bazıları (nevüs çoğulluğu) kolayca tespit edilir. Ama diğerleri gözünüzün arkasına gizlenmiş durumda, göz doktorunuz hiç kimseyi görmeyecek. Nerede olduklarına bağlı olarak farklı isimler var:

 • Konjonktival nevüs: Gözünüzün yüzeyinde bulunur.
 • Iris nevus: Gözünüzün renkli kısmında bulunur.
 • Koroidal nevüs: Retinanızın altında (gözünüzün arkasında) bulunur.

Nevi sarı, kahverengi, gri veya renklerin bir kombinasyonu olabilir. Cildinize ve gözünüze renk veren melanositler adı verilen özel hücreler tarafından üretiliyorlar. Bu hücreler genellikle dağılır, ama eğer yeterince toplanırlarsa, bir nevüs oluştururlar.

Diğer göz lekerine iris çilleri denir. Bunlar gözünüzün renkli kısmında küçük lekelerdir. Onlar, cildinizdeki lekelerden ziyade çok daha fazla şey gibi gözüküyorlar. Sadece gözünüzün yüzeyinde ve şeklini etkilemiyorlar. Tüm insanların yaklaşık yarısı iris çillidir.

Doğumdan önceki bazı nevus tipleri, iris çillerinin yaşlı yetişkinlerde ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir.

Göz Lekeleri Neden Oluşur?

Doktorlar, bazı kişilerin neden göz lekelerine sahip olduğunu ve bazılarının neden olmadığını bilemyorlar, ancak birkaç şey şansınızı etkileyebilir:

 • Irk: Koroidal nevüs – gözünüzün arkasında – beyaz insanlarda siyah insanlardan çok daha yaygındır.
 • Güneşe maruz kalma: Güneşe maruz kalmak nevüs olasılığını artırabilir ve iris lekelerini güneşle ortaya çıkmaya bağlı olduğuna dair kanıtlar vardır. 2017 yılında yapılan bir çalışmada, güneşte daha fazla zaman harcayan insanların daha fazla iris lekesi olduğu bulunmuştur.

Göz çillerinin tedaviye ihtiyacı var mı?

Çoğu bunu yapmazlar – zararsızdırlar, tıpkı cildinizdeki çoğu ben ve çil gibi. görüşünüzü etkileme veya herhangi bir soruna neden olma olasılığı yoktur.

Göz lkeleri için tedaviye gereksinim duymanızın tek nedeni, doktorunuzun bir melanom olabileceğini düşünmesidir.

Kaynaklar: 1, 2, 3

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler