Gastrit Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

G

Gastrit nedir? Gastrit tedavisi, gastrite ne iyi gelir? Gastrit belirtileri nelerdir? Merak ettiğiniz ve bilmeniz gereken her şey bu makalede sizler için derlendi.

Gastrit Nedir?

Gastrit, mide zarının iltihaplanması, tahrişi veya aşınmasıdır. Aniden (akut) veya yavaş yavaş (kronik) olabilir. Gastrit iltihabı, çoğu zaman çoğu mide ülserine neden olan bakterinin yarattığı enfeksiyonun sonucudur. Belirli ağrı kesicilerin düzenli kullanımı ve çok fazla alkol alınması da gastrit oluşumunu hızlandırabilir.

Gastrit aniden ortaya çıkabilir (akut gastrit) veya zaman içinde yavaş yavaş ortaya çıkabilir (kronik gastrit). Gastrit bazı durumlarda, ülserlere ve mide kanserine yakalanma riskine yol açabilir. Ancak çoğu insan için gastrit ciddi değildir ve tedavi ile hızlı bir şekilde düzelir.

Gastrit Belirtileri Nelerdir?

Gastrit Belirtileri bireyler arasında değişir ve birçok insanda hiçbir belirti gözlemlenmez. Bununla birlikte, en yaygın belirtiler şunlardır:

 • Mide bulantısı veya tekrarlayan mide bozukluğu
 • Karın şişliği
 • Karın ağrısı
 • Kusma
 • Hazımsızlık
 • Midede yemek ya da gece yanan ya da kemiren bir his.
 • Hıçkırık
 • İştah kaybı
 • Kanlı ya da kahve gibi kusma
 • Siyah, katranımsı dışkı

Neredeyse herkes ömründe bir kez de olsa hazımsızlık ve mide tahrişi geçirir. Çoğu hazımsızlık vakası kısa ömürlüdür ve tıbbi bakım gerektirmez. Bir hafta veya daha uzun süreden beri süren gastrit belirtileri varsa doktorunuza görünün. Reçeteli veya reçetesiz satılan ilaçlardan, özellikle de aspirin veya diğer ağrı kesicilerden sonra mide rahatsızlığınız varsa doktorunuza söyleyin.

Kan kusuyorsanız, dışkınızda kan varsa veya siyah görünen dışkı varsa, nedenini belirlemek için hemen doktorunuza başvurun.

Gastrit Neden Olur?

Gastrit, mide astarının iltihaplanmasıdır. Mide duvarınızı koruyan mukustan korunmuş bariyerin zayıflığı veya zedelenmesi, sindirim sisteminizdeki suların zarar görmesine ve mide astarını etkilemesine yol açar. Bir dizi hastalık ve durum, Crohn hastalığı ve sarkoidoz dahil, gastrit riskinizi artırabilir; bu, vücutta iltihaplı hücrelerin toplanmasının geliştiği bir durumdur.

Mide astarınızdaki zayıflık, sindirim suyunun zedelenmesine ve şişmesine izin vererek gastritlere neden olur. İnce veya hasarlı bir mide astarına sahip olmak gastrit riskinizi arttırır.

Gastrointestinal (mide-bağırsak) bir bakteriyel enfeksiyon da gastrite neden olabilir. Buna neden olan en yaygın bakteriyel enfeksiyon Helicobacter Pylori’dir. Midenin kaplamasına bulaşan bir bu bakteri türünün neden olduğu enfeksiyon genellikle kişiden kişiye geçebilir, ancak kontamine yiyecek veya su yoluyla da bulaşabilir.

Bazı durumlar ve aktiviteler gastrit gelişme riskinizi artırabilir.

 • Aşırı alkol tüketimi
 • Ibuprofen ve aspirin gibi nonsteroidal iltihaplanma karşıtı ilaçların (NSAID) rutin kullanımı
 • Kokain kullanımı
 • Yaş, çünkü mide astarı zamanla doğal olarak incelir.
 • Tütün kullanımı
 • Bakteriyel enfeksiyon. Helicobacter Pylori adlı enfeksiyon, dünya çapında en sık görülen insan enfeksiyonları arasında olmasına rağmen, sadece enfeksiyonu olan bazı kişiler gastrit veya diğer üst gastrointestinal rahatsızlıkları geliştirir. Doktorlar, bakteriye karşı dirençsizliğin genlerle aktarılabileceğine veya sigara ve düzensiz yaşam tarzı seçimlerinden kaynaklanabileceğine inanıyorlar.
 • Ağrı kesicilerin düzenli kullanımı. Aspirin, İibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) ve Naproksen (Aleve, Anapaygın rox) gibi ağrı kesiciler, hem akut gastrit hem de kronik gastrite neden olabilir. Bu ağrı kesicilerin düzenli olarak kullanılması veya bu ilaçların çok fazla alınması, midenizin koruyucu kaplamasını korumaya yardımcı olan önemli bir maddeyi azaltabilir.
 • Yaşlılık. Daha yaşlı yetişkinlerde gastrit riski artmaktadır çünkü mide astarı yaşla birlikte incelme eğilimindedir ve yaşlı erişkinlerin genç insanlara göre Helicobacter Pylori enfeksiyonu veya otoimmün rahatsızlığı daha yüksektir.
 • Aşırı alkol kullanımı. Alkol, midenizi sindirebilir ve tahriş edebilir, bu da midenizi sindirim suyuna karşı daha hassas hale getirir. Aşırı alkol kullanımının akut gastritiye neden olma olasılığı daha yüksektir.
 • Stres. Büyük cerrahi, yaralanma, yanık veya ciddi enfeksiyonlara bağlı şiddetli stres akut gastrite neden olabilir.
 • Otoimmün gastrit. Vücudunuz mide astarını oluşturan hücrelere saldırdığında ortaya çıkar. Bu reaksiyon, midenizin koruyucu bariyerini aşındırabilir. Otoimmün gastrit, Hashimoto Hastalığı ve Tip 1 Diyabet dahil olmak üzere diğer otoimmün bozuklukları olan kişilerde daha yaygındır. Otoimmün gastrit de B12 vitaminin eksikliğiyle ilişkili olabilir.
 • Diğer hastalıklar ve durumlar. Gastrit, HIV / AIDS, Crohn hastalığı ve parazitik enfeksiyonlar dahil olmak üzere diğer tıbbi durumlarla ilişkili olabilir.

Diğer daha az risk faktörleri şunlardır:

 • Ağır yaralanma, hastalık veya ameliyattan kaynaklanan stres.
 • Otoimmün bozukluklar.
 • Crohn hastalığı gibi sindirim bozuklukları.
 • Viral enfeksiyonlar.

Gastrit TedAvisi ve Teşhisi

Gastrit şüphesi varsa, kesin nedeni tam olarak belirlemek için aşağıdaki testlerden bir veya daha fazlasını yaptırabilirsiniz.

Teşhis

Helicobacter Pylori için testler.

Doktorunuz, Helicobacter Pylori bakterisine sahip olup olmadığınızı belirlemek için bazı testler önerebilir. Yaptırdığınız test türü, durumunuza bağlıdır. Helicobacter Pylori bir kan testinde, bir dışkı testinde veya bir nefes testi ile tespit edilebilir.

Nefes testi için, radyoaktif karbon içeren küçük bir bardak temiz, tatsız sıvı içersiniz. Helicobacter Pylori bakterileri midenizdeki test sıvısını parçalar. Daha sonra, bir torbaya üflersiniz. Helicobacter Pylori enfeksiyonuna sahipseniz, nefes numuneniz radyoaktif karbon içerecektir.

Üst sindirim sisteminizi (endoskopi) incelemek için bir lens kullanmak.

Endoskopi sırasında doktorunuz yemek borunuzdan mide ve ince bağırsağınıza bir lens (endoskop) ile donatılmış esnek bir tüp geçirir. Endoskop kullanarak, doktorunuz iltihap belirtileri arar.

Şüpheli bir bölge bulunursa, doktorunuz laboratuvar incelemesi için küçük doku örneklerini (biyopsi) çıkarabilir. Bir biyopsi, mide astarınızdaki Helicobacter Pylori varlığını da belirleyebilir.

Üst sindirim sisteminizin röntgeni. 

Doktorunuz ayrıca, siz bir baryum solüsyonunu yuttuktan sonra, sindirim sisteminizin X-ışınlarını gözlemleyebilir ve bu da endişeli bölgeleri ayırt etmesine yardımcı olacaktır.

Tedavi

Gastrit tedavisi, gastrit belirtileri ve hastanın özel durumuna bağlıdır. Nonsteroidal (steroid olmayan) antienflamatuvar (itihaplanma önleyici) ilaçlar veya alkolün neden olduğu akut gastrit, bu maddelerin kullanılmasının durdurulmasıyla rahatlatılabilir.

Gastrit tedavisinde kullanılan ilaçlar şunlardır:

Helicobacter Pylori karşıtı antibiyotik ilaçlar.

Sindirim sisteminizdeki Helicobacter Pylori bakterisini öldürmek için doktorunuz Klaritromisin (Biaxin) ve Amoksisilin (Amoxil, Augmentin, diğerleri) veya Metronidazol (Flagyl) gibi bir antibiyotik kombinasyonunu önerebilir. Genellikle 7 ila 14 gün boyunca kullanabileceğiniz tam antibiyotik reçetesini aldığınızdan emin olun.

Asit üretimini engelleyen ve iyileşmeyi destekleyen ilaçlar.

Proton pompa inhibitörleri, asit üreten hücrelerin parçalarının etkisini engelleyerek asiti azaltır. Bu ilaçlar reçete ve reçetesiz ilaçlar Omeprazol (Prilosec), Lansoprazol (Prevacid), Rabeprazol (Aciphex), Esomeprazol (Nexium), Dexlansoprazol (Dexilant) ve Pantoprazol (Protonix) içerir.

Özellikle yüksek dozlarda proton pompa inhibitörlerinin uzun süreli kullanımı kalça, el bileği ve omurga kırığı riskinizi artırabilir. Doktorunuza bu riske karşı kalsiyum desteği alıp almamanız gerektiğini sorabilirsiniz.

Asit üretimini azaltmak için ilaçlar.

Asit blokerleri – aynı zamanda histamin (H-2) blokerleri olarak da adlandırılır – gastrit ağrısını hafifleten ve iyileşmeyi teşvik eden sindirim sisteminize verilen asit miktarını azaltır. Reçeteli veya reçetesiz olarak satılan asit blokörleri arasında ranitidin (Zantac), famotidin (Pepcid), simetidin (Tagamet HB) ve nizatidin (Axid AR) bulunur.

Mide asidini nötralize eden antasitler.

Doktorunuz gastrit ağrısının hızlı bir şekilde giderilmesi için antasitler kullanmanızı tavsiye edebilir. Bu ilaçlar midenizdeki asidi nötralize edebilir.

Bazı antasitler ishale veya kabızlığa neden olabilir, bu nedenle bu yan etkilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız doktorunuzla konuşun.

Kaynaklar: 1, 2, 3

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler