Fibromiyalji Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi

F

Fibromiyalji belirtileri kasları ve yumuşak dokuyu etkiler. Semptomlar arasında, kronik kas ağrısı, yorgunluk, uyku problemleri, ağrı verici hassas noktalar, ilaçlarla, yaşam tarzı değişikliklerinde ve stres yönetimiyle rahatlatılabilir.

Fibromiyalji Nedir ve Gerçek Mi?

Fibromiyalji uzun süreli veya kronik bir hastalıktır. Kaslar ve kemiklerdeki yaygın ağrı, hassas bölgeler ve genel yorgunluk ile ilişkilidir. Bunlar gibi semptomlar öznel olarak kabul edilir, yani testlerle belirlenemez veya ölçülemezler. Semptomları subjektif olduğundan ve bilinen bir nedeni olmadığından, fibromiyalji sıklıkla başka bir hastalık olarak yanlış teşhis edilir.

Bu bozukluğun tekrarlanabilir, objektif testleri olmaması, bazı doktorlarda bu bozukluğu tamamen sorgulayan bir rol oynar. Tıp çevrelerinde önceden olduğundan daha yaygın olarak kabul edilmesine rağmen, bazı doktorlar ve araştırmacılar fibromiyaljiyi gerçek bir durum olarak görmemektedir. Mayo Clinic’e göre bu, ağrılı semptomlar için mücadeleden kaynaklanan depresyon riskinizi artırabilir.

Araştırmacılar fibromiyaljiyi anlamaya oldukça yaklaştılar, bu yüzden bu durum ile ilgili gizem ortadan kalkmaya başladı. Geçmişte pek çok doktor, insanların bu tespit edilemeyen acıyı, reçeteli ağrı kesici ilaçlar almak için bir bahane olarak kullanabileceklerinden endişe ediyorlardı. Doktorlar artık yaşam tarzı değişikliklerinin bu durumun tedavisinde ve yönetiminde ilaçlardan daha iyi olabileceği görüşüne sahipler.

Doktorlar bu teşhisi kabul etmeye başladıkça, tıp camiasının fibromiyaljiyi tedavi etmenin etkili yollarını araştırması daha olasıdır.

Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

Fibromiyalji belirtileri genellikle tetik noktaları veya hassas noktalar olarak adlandırılan hassasiyet alanlarıyla ilişkilidir. Bunlar vücudunuzdaki hafif basıncın bile ağrıya neden olabileceği yerlerdir.

Bugün, bu noktalar fibromiyaljiyi teşhis etmek için nadiren kullanılmaktadır. Bunun yerine, doktorların olası teşhis listelerini daraltmaları için tek yol olarak kullanılabilirler. Doktorlar, bir nedeni tespit etmelerine yardımcı olmak için diğer tutarlı semptomların ve muhtemelen bazı tıbbi testlerin bir kombinasyonunu kullanırlar.

Bu tetik noktalarının neden olduğu ağrı, vücudunuzun birçok alanını etkileyen tutarlı bir donukluk olarak da tanımlanabilir. Bu acıyı en az üç ay boyunca yaşıyorsanız, doktorlar bunu bir fibromiyalji belirtisi olarak görebilirler.

Bu bozukluğu olan kişiler ayrıca aşağıdaki sorunları yaşayabilir:

 • Yorgunluk
 • Uyku problemi
 • Dinlenmeksizin uzun süre uyumak
 • Baş ağrısı
 • Depresyon
 • Kaygı
 • Odaklanamama ya da dikkat etme zorluğu
 • Alt karın bölgesinde ağrı veya mat ağrı

Fibromiyalji belirtileri, beyin ve sinirlerin yanlış yorumlanması veya normal ağrı sinyallerine aşırı tepki göstermesinin bir sonucu olabilir. Bu, beyindeki kimyasal bir dengesizliğe bağlı olabilir.

Tetikleyici Noktalar Nedir?

Kişide bilinen 18 tetik noktasının en az 11’inde yaygın ağrı ve hassasiyet olup olmadığı kontrol edilirdi. Doktorlar, bu noktalardan kaçının sıkıca bastırılarak acı verdiklerini kontrol ederdi.

Ortak tetikleme noktaları şunları içerir:

 • başın arkası
 • omuzların üstleri
 • üst göğüs
 • kalçalar
 • dizler
 • dış dirsekler

Tetik noktaları artık fibromiyalji için tanı odağı değildir. Bunun yerine, doktorlar üç aydan daha uzun bir süredir yaygın ağrılar bildirirseniz ve acıları açıklayabilecek tanı konabilecek herhangi bir medikal duruma sahip değilseniz, tanı koyabilirler.

Fibromiyaljiye Ne Sebep Olur?

Tıbbi araştırmacılar ve doktorlar fibromiyaljiye neyin neden olduğunu bilmezler. Ancak, onlarca yıllık araştırma sayesinde, birlikte çalışmak için birlikte çalışabilecek faktörleri anlamaya yakınlar.

Bu faktörler şunları içerir:

 • Enfeksiyonlar: Önceki hastalıklar fibromiyaljiyi tetikleyebilir veya durumun semptomlarını kötüleştirebilir.
 • Genetik: Fibromiyalji sıklıkla ailelerde çalışır. Bu durumdaki bir aile üyeniz varsa, bunu geliştirme riskiniz daha yüksektir. Araştırmacılar bazı genetik mutasyonların bu durumda rol oynayabileceğini düşünüyor. Bu genler henüz tespit edilmedi.
 • Travma: Fiziksel veya duygusal travma geçiren kişiler fibromiyalji geliştirebilir. Durum travma sonrası stres bozukluğu ile ilişkilendirilmiştir.
 • Stres: Travma gibi stres, vücudunuzun aylar ve yıllar boyunca uğraştığı uzun süreli etkiler yaratabilir. Stres, fibromiyaljiye katkıda bulunabilecek hormonal bozukluklarla ilişkilendirilmiştir.

Doktorlar ayrıca, insanların durumla ilişkili kronik yaygın ağrının yaşanmasına neden olan faktörleri tam olarak anlamadılar. Bazı teoriler, beynin ağrı eşiğini düşürdüğünü söyleyebilir. Bir zamanlar acı çekmeyen, zamanla çok acı veriyordu.

Başka bir teori, vücuttaki sinirlerin ve reseptörlerin uyarılmaya daha duyarlı olduğunu öne sürmektedir. Bu, ağrı sinyallerine aşırı tepki gösterebilecekleri ve gereksiz veya abartılı ağrıya neden olabileceği anlamına gelir.

fibromiyalji Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Nedeni bilinmemekle birlikte, fibromiyalji alevlenmeleri stres, fiziksel travma veya grip gibi ilişkisiz sistemik bir hastalığın sonucu olabilir. Beyin ve sinir sisteminin normal ağrı sinyallerini yanlış yorumlayabileceği veya aşırı tepki verebileceğine inanılmaktadır. Bu yanlış yorum, beyin kimyasallarındaki bir dengesizlikten kaynaklanabilir.

Fibromiyalji için diğer risk faktörleri şunlardır:

 • Cinsiyet: NIAMS’e göre, kadınlar tüm fibromiyalji vakalarının yüzde 80 ila 90’ını oluşturmaktadır. Bunun nedeni bilinmemektedir.
 • Aile geçmişi: Eğer bir aile öyküsüne sahipseniz, bunu geliştirmek için daha büyük bir risk altında olabilirsiniz.
 • Hastalık: Fibromiyalji bir artrit şekli olmasa da, lupus veya romatoid artrit gibi romatizmal bir hastalığa sahip olmanız da riskinizi artırabilir.

Fibromiyalji Nasıl Teşhis Edilir?

Güncellenmiş kılavuzlar, üç ay veya daha uzun süredir devam etmekte olan yaygın bir ağrıyla karşılaşırsanız teşhis yapılmasını tavsiye eder. Bu, başka herhangi bir koşulla ilgili tanımlanabilir bir nedeni olmayan acıyı da içerir.

Fibromiyaljiyi tespit edebilecek bir laboratuar testi yoktur. Bunun yerine, kronik ağrıların diğer olası nedenlerini dışlamak için kan testi kullanılabilir.

Fibromiyalji Tedavisi İçin Doğal ve Alternatif Yöntemler Var Mı?

İlaca ek olarak, bir kişisel bakım planı, fibromiyaljinin semptomlarıyla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Fibromiyalji için yaşam tarzı değişiklikleri ve alternatif ilaçlar ağrıyı azaltarak genel olarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Bu alternatif tedavilerin çoğu, stresi azaltmaya ve ağrıyı azaltmaya odaklanır. En çok tek başınıza veya ana tıbbi tedavilerle birlikte kullanabilirsiniz.

Fibromiyalji belirtileri tedavisi için çoğu alternatif tedavilerinin kapsamlı bir şekilde araştırılmamış olduğunu unutmamak önemlidir. Bugüne kadarki araştırmalar, etkinliklerini desteklemede başarısız. Alternatif tedavi ile birçok başarı raporu anekdottur.

Kaynaklar: 1,2

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler

x