Evde Kabızlık Tedavisi İçin Bilmeniz Gereken 7 Yöntem

E

Kabızlık tedavisi için edinmeye çalıştığınız bilgiler normalde arkadaşlarınızla konuştuğunuz şeyler olamasa da hemen herkesin hayatında karşısına çıkabilmektedir kabızlık. Can sıkıcı bir durum olmaktan acı verici ve çok ciddi sorunlara kadar çeşitlilik gösterebilmektedir. Kabızlığın ne ve neden olduğu, evde kabızlık tedavisi ile ilgili bilmeniz gerekenleri sizler için derledik.

evde kabizlik tedavisi

 1. Kabızlık Nedir?
 2. Kabızlık Belirtileri nelerdir?
 3. Evde Kabızlık Tedavisi, Kabızlığa ne iyi gelir?
  1. Su ve Soda
  2. Lifli Gıdalar
  3. Kafeinli kahve
  4. Doğal Müshil Sinemaki
  5. Prebiyotik gıdalar
  6. Magnezyum Sitrat
  7. Kuru Erik

Kabızlık Nedir?

Sindirim sistemi boyunca ilerleyen gıda, vücut tarafından emilebilmesi için sıvılaştırılır. Bu, tükettiğimiz besinlerin en iyi şekilde sindirilebilmesi ve besin kaynağı olarak depolanmasını sağlar. Ancak sindirim sistemimiz tükettiğimiz her şeyi sindiremez. Bunun bir sonucu olarak, sindiremediğimiz her şeyi dışkı olarak vücudumuzdan atarız.

Kabızlık, dışkıyı kalın bağırsaktan itmeye çalışan kasların performans göstermemesinden kaynaklanır, bu da dışkınızın sert, kuru ve zor geçmesine neden olacak şekilde düzensiz bağırsak hareketlerine neden olur.

Pek çok durumda önemli olmayan kabızlığa hemen herkes yakalanabilmektedir. Bağırsak hareketleri bünyeden bünyeye farklılık gösterir. Bazı kişilerde bu hareketler günde 3 kez gerçekleşirken bazı kişilerde hafta 3 kez gerçekleşiyor olabilir. Bağırsak kaslarının kasılmasıyla gerçekleşen bir hareket 3 günden daha üzün bir aralığa sahipse Amerikan Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü’ne (NIDDK) göre bu durum kabızlık olarak değerlendirilir. (kn1)

Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

 • Sert veya küçük dışkı
 • Şişkin göbek
 • Gaz çıkarmada zorlanma
 • Karın ağrısı
 • Haftada 3 kereden az tuvalete gitmek

Dışkının bağırsaklarda hareket etmesi için karna baskı uygulama ihtiyacı hissedilmesi kabızlığın en net belirtisidir.

Kabızlık Neden Olur?

İşlenmiş gıdalardan oluşan diyetler kabızlığa neden olur. Diyetin değiştirilmesi olumlu sonuçlar verecektir. İşlenmiş gıdalar kalori olarak zengin olsa da besin olarak son derece fakirdir. Sindirilmeleri zordur ve kalın bağırsak duvarını itme zorluğu nedeniyle inceltebilirler. Bu da kaslarınızın çalışmayı reddetmesiyle sonuçlanabilir ki bu, kabızlık denilen durumu doğurur. Bu durumda etkili bir kabızlık tedavisi uygulamak gerekir.

Kabızlığın başlıca nedenleri şunlardır;

 • Yetersiz sıvı alımı
 • Az lifli diyet
 • Hareketsiz yaşam tarzı
 • Aşırı müshil
 • İlaç yan etkileri

Evde Kabızlık Tedavisi, Kabızlığa ne iyi gelir?

Etkili bir kabızlık tedavisi için en etkili yöntem bol lifli gıdalar ve sıvı tüketmektir. Kabızlık yaşıyorsanız, dışarı çıkıp vücudunuzda sıkışıp kalmış şeylerden kurtulmak için en son müshilleri denemeniz gerekmez. Kabızlığı kolaylaştırmaya ve bağırsak hareketlerinin düzenli programına geri dönmesine yardımcı olacak çok sayıda doğal ilaç vardır. İnternet çeşitli tedavi yöntemleri ile dolu. Bu nedenle burada en iyi yöntemlerin özetleri bulunmaktadır. Herkesin biyolojisi farklıdır ve bu yöntemlerden biri ya da birkaçı işe yarayacaktır. Bağırsak kas hareketlerinin yeniden harekete geçmesi ve onu temiz tutmak için aşağıdakiler evde denenebilir.

 1. Daha fazla su için
  Düzenli olarak susuz kalmak sizi kabız hale getirebilir. (knig1,2,3,4) Bunu önlemek için yeterince su içmek ve nemlendirmek önemlidir. Kabız olduğunuzda, rehidrata (suyun vücutta sindirilmesi) ve bazı şeyleri tekrar hareket ettirmenize yardımcı olacak karbonatlı (soda) su içerek rahatlamayı deneyebilirsiniz. Bazı çalışmalar, kabızlığı gidermek için sodanın normal sudan daha etkili olduğunu bulmuştur. (knig5,6,7,8) Ancak, sağlığınız için kötü bir seçim olduğundan ve kabızlığınızı daha da kötüleştirebileceğinden, şekerli soda gibi daha gazlı içecekler tüketmemeye özen gösterin. (knig9,10)
 2. Daha fazla lif, özellikle çözünür, mayalanamaz lifler yiyin
  Kabızlığa yakalanan kişilere lif alımını arttırmaları tavsiye edilir. (knig11, 12) Bunun nedeni, artan lif alımının bağırsak hareketlerinin hacim ve kıvamını arttırdığı ve bu sayede bağırsaklardaki geçişi kolaylaştırdığı düşünülmektedir. (knig13)Birçok farklı diyet lifi vardır, ancak genelde iki kategoriye ayrılırlar:Çözünmeyen lifler: Buğday kepeği, sebze ve kepekli tahıllarda bulunur. Dışkılarınıza toplu katılırlar ve sindirim sisteminizden daha hızlı ve kolay geçmelerine yardımcı olurlar.

  Çözünebilir lifler: Yulaf kepeği, arpa, fındık, tohum, fasulye, mercimek ve bezelye ile bazı meyve ve sebzelerde bulunur. Suyu emer ve dışkınızı yumuşatıp kıvamı artıran jel benzeri bir macun oluştururlar.

  Çözülmeyen lifin kabızlık tedavisinde etkisini inceleyen çalışmalar sonuçsuz kalmıştır. (knig14) Bunun nedeni, çözünmeyen lifin, kronik idiopatik kabızlık gibi fonksiyonel barsak problemi olan bazı kişilerde problemi daha da kötüleştirebilmesidir. (knig15,16)

  Bazı mayalanabilir çözünür lifler, bağırsaktaki bakteriler tarafından fermente edildikleri ve su tutma kapasitelerini yitirdikleri için kabızlık tedavisinde de etkisiz olabilirler (knig17).

  Kabızlık olduğunda bir lif takviyesi için en iyi seçim, psilyum (knig18, knig19, knig20, knig21, knig22) gibi bir fermente edilemeyen çözünür liftir.

  Kabızlığı önlemek için, çözünebilir ve çözünmeyen liflerin bir karışımını tüketmeyi hedeflemelisiniz. Günlük önerilen toplam lif alımı kadınlar için 25 gram ve erkekler için 38 gramdır (knig23, knig24).

 3. Kahve için, özellikle kafeinli kahve
  Bazı insanlarda kahve tuvalete gitme isteğini uyandırabilir. Bunun nedeni, kahvenin sindirim sisteminizdeki kasları uyarmasıdır. (knig25, knig26).Nitekim bir çalışmada kafeinli kahvenin bağırsağınızı bir öğünün yapabildiği şekilde uyarabildiğini bulundu. Bu etki, içme suyundan % 60, kafeinsiz kahve içmekten % 23 daha güçlüdür (knig27).Kahve aynı zamanda bağırsak bakterilerinizin dengesini geliştirerek kabızlığı önlemeye yardımcı olan az miktarda çözünebilir lif içerebilir. (knig28).
 4. Bitkisel müshil sinemaki alın
  Bitkisel müshil sinemaki, kabızlığı rahatlatmak için yaygın olarak kullanılır. Ağızdan veya makattan alınabilir. (knig29)Sinemaki, bağırsaklarınızdaki sinirleri uyaran ve bağırsak hareketlerinizi hızlandıran glikozitler olarak adlandırılan bir dizi bitki bileşimi içerir (knig30).Genellikle yetişkinlerin sinemaki kullanması güvenli kabul edilir, ancak belirtileriniz birkaç gün sonra kaybolmazsa doktorunuza danışmalısınız. Hamile, emziren veya iltihaplı bağırsak hastalığı gibi belirli sağlık koşullarına sahip kişiler için önerilmemektedir.
 5. Prebiyotik gıdalar tüketin
  Diyet lifleri, her ikisi de bağırsak hareket sıklığını artırabilir, dışkı kıvamını ve yığınını artırır.Bazı liflerin kronik kabızlığı tedavi etmesine yardımcı olmasının bir başka yolu da sindirim sağlığınız üzerindeki etkilerinden geçer.Prebiyotik lifler bağırsaklarınızdaki dost bakterileri besleyerek sindirim sağlığını iyileştirir. Bu, bağırsak bakterilerinizin dengesini artırabilir (knig31).

  Aslında galakto-oligosakkaritler gibi prebiyotiklerin barsak hareketlerinin sıklığının artmasına yardımcı olduğu ve dışkıyı daha yumuşak hale getirdiği gösterilmiştir (knig32).

  Prebiyotik lifte yüksek olan yiyecekler arasında sarımsak, soğan ve muz bulunur.

 6. Magnezyum sitratı almayı deneyin
  Evde kabızlık tedavisi için yaygın bir ilaç da ogmotik müshil türü olan magnezyum sitrattır. (knig33)Orta derecede magnezyum takviyesi almak kabızlığı hafifletebilir. Ameliyattan veya diğer tıbbi prosedürlerden önce bağırsakları hazırlamak ve temizlemek için bazen daha yüksek dozlar kullanılır (knig34).
 7. Kuru Erik Yiyin
  Kuru erik ve kuru erik suyu, kabızlık için doğanın kabızlık için bulduğu çare olarak kabul edilir.Life ek olarak, erik, doğal müshil sorbitol içerir. Bu laksatif (müshil) etkisi olan bir şeker alkolüdür (knig35).Çalışmalar, kuru eriklerin liflerden daha etkili olabileceğini göstermiştir. Kabızlık tedavisi için kuru erikler mevcut en kolay doğal çözüm olabilir. (knig36).

  Etkili dozun günde iki kez 50 gram (yaklaşık 7 orta boy kuru erik) olduğu düşünülmektedir. Buna karşın IBS (bağırsak sendromu)’nuz varsa kuru üzümlerden uzak durmanız gerekebilir.

Sonuç

Bitkisel müshil Sinemaki, kabızlık için yaygın bir ilaçtır. Bağırsak hareketlerini hızlandırmak için bağırsağınızdaki sinirleri uyarabilir. Semptomlar evde kabızlık tedavisi ile ortadan kalkmazsa ya da ailede kalın bağırsak veya rektum kanseri geçmişi varsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Dışkıda ya da rektumda kanama görülüyorsa, anal acı hissediliyorsa, gaz çıkarmakta zorluk yaşanıyorsa ve karın ağrısı bu şikâyetlere eşlik ediyorsa mutlaka doktora görünmek gerekir.

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4, 5

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler