Et Alerjisi Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

E

Eğer et yedikten sonra burnunuz tıkanır, mide bulantısı veya kaşıntı oluşursa, et alerjisi oluşmuş olabilir. Kuzu, keçi, hatta balina ve fok balığı gibi her türden memeli canlıların eti alerjik reaksiyona neden olabilir. Et alerjisinden etkilenen insan sayısını kesin olarak bilmemekle birlikte, bunun nadir olduğunu biliyoruz. Amerikan kenesi ısırığı, kırmızı ete alerji geliştirilmesine neden olabilir.

Kişi yaşamının herhangi bir döneminde et alerji geliştirebilir. Bir tür ete alerjiniz olması muhtemelen diğer tür etlere (tavuk, hindi, kaz ördek etlerine) de alerjiniz olduğu anlamına gelebilir.

Çalışmalar süt alerjisi olan çocukların çok küçük bir yüzdesinin de sığır etine alerjisi olduğunu bulmuştur.

Memeli hayvanların ve kümes hayvanlarının etlerini tüketmek en belirgin tetikleyicidir.

Et Alerjisi Belirtileri

Vücudun bağışıklık sistemi duyarlı hale geldiğinde ve çoğu insanda tipik olarak sorun yaratmayan bir çevreye aşırı tepki gösterdiğinde et alerjisi gelişir.

  • Kurdeşen veya deri döküntüsü
  • Mide bulantısı, mide krampları, hazımsızlık, kusma, ishal
  • Havasız burun akıntısı
  • Hapşırma
  • Baş ağrısı
  • Astım
  • Anafilaksi, solunum potansiyelini sınırlayan ciddi bir potansiyel ölümcül alerjik reaksiyon

Ete alerjiniz varsa, vücudunuz etin fiziksel bir tehdit olduğunu düşünür. Vücudunuz buna ilk kez tepki gösterdiğinde, bağışıklık sisteminiz tehdit ile savaşmak için spesifik immünoglobulin E (IgE) antikorları üretir. Bu antikorlar tüm vücut boyunca bağışıklık hücrelerine bağlıdır.

Et yediğiniz her zaman, alerjen IgE antikorlarına bağlanır ve sizi korumak için hücrelerin büyük miktarlarda histamin ve diğer kimyasalları salmasına neden olur.

Bu antikorların salındığı dokuya bağlı olarak, bu kimyasallar hafif ila şiddetli arasında değişebilen semptomlara sahip olmanıza neden olur. Ciddi bir alerjik reaksiyon, hemen tedavi edilmesi gereken potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir reaksiyon olan anafilaksi içerebilir.

Yalnız Yıldız kenesinin ısırması, insanların sığır eti ve domuz eti dahil kırmızı ete alerjisi geliştirmesine neden olabilir. Bu spesifik alerji, alfa-gal adı verilen bir karbonhidratla ilgilidir ve en iyi şekilde bir kan testi ile teşhis edilir. Gıdalara reaksiyonlar tipik olarak hemen gerçekleşse de, alfa-gal’e karşı alerjik reaksiyonlar söz konusu olduğunda, semptomların gelişmesi genellikle birkaç saat sürmektedir. Kırmızı et yeme ve alerjik reaksiyonun ortaya çıkışı arasındaki önemli gecikme nedeniyle, suçlu yiyecekleri semptomlara bağlamak zor olabilir. Bu nedenle, durumu bilen bir alerjistin uzman değerlendirmesi önerilir.

Et Alerjisi Tedavisi ve Yönetimi

Et alerjisi teşhis edildikten sonra, en iyi tedavi tetikleyiciden kaçınmaktır. Gıda ürünlerinin içerik etiketlerini dikkatlice kontrol edin ve kaçınmanız gereken şeylerin başka isimler tarafından bilinip bilinmediğini öğrenin.

Dışarıda yemek yaparken ekstra dikkat edin. Garsonlar (ve bazen mutfak personeli) menüdeki her yemeğin içeriğini her zaman bilmeyebilir. Hassasiyetinize bağlı olarak, bir mutfağa veya yiyeceklerin hazırlandığı bir yere yürümek bile alerjik bir reaksiyona neden olabilir.

Yiyecek alerjisi olan tüm hastalar, yediklerinde bazı değişiklikler yapmalıdır. Alerjistiniz sizi, yemek yapmayı planlamanıza yardımcı olabilecek özel yemek kitapları, hasta destek grupları ve kayıtlı diyetisyenler de dahil olmak üzere yararlı kaynaklara yönlendirebilir.

Epinefrin ile şiddetli besin reaksiyonunu yönetmek

Et alerjisi dahil olmak üzere bir gıda alerjisi, hafif ila hayatı tehdit eden belirtilere neden olabilir; Her reaksiyonun şiddeti tahmin edilemez. Daha önce sadece hafif semptomları olan kişiler aniden anafilaksi adı verilen yaşamı tehdit eden bir reaksiyon yaşayabilirler. ABD’de, gıda alerjisi, hastane ortamı dışındaki anafilaksinin önde gelen nedenidir.

Epinefrin, bir alerjene maruz kalmanın vücudunuzu şoka sokabilecek bir kimyasal madde selini tetiklemesiyle sonuçlanan, anafilaksi için ilk basamak tedavidir. Anafilaksi saniyeler veya dakikalar içinde meydana gelebilir, hızlı bir şekilde kötüleşebilir ve ölümcül olabilir.

Bir gıda alerjisi teşhisi konduğunda, alerjiniz muhtemelen bir epinefrin (adrenalin) oto-enjektörünü reçete edip nasıl kullanılacağını öğretir. Otomatik enjektörünüzün son kullanma tarihini kontrol edin, takviminizde sona erme tarihini not edin ve reçeteyle ilgili yenilemeler için hatırlatma servislerinden eczanenizi isteyin.

Şiddetli reaksiyon tekrar oluşabileceğinden, en az iki dozun mevcut olduğundan emin olun. Şiddetli reaksiyon geçmişiniz var ise, alerjiye neden olan bir yiyeceği yediğinizden şüphelendiğiniz andan itibaren epinefrin kullanın ya da bir tepki gelmekte olduğunu hissedin. Nefes darlığı, tekrarlayan öksürük, zayıf nabız, kovan, boğazda sıkışma, soluk alma veya yutma gibi ciddi semptomlar veya kovan, kızarıklık gibi farklı vücut bölgelerinden gelen semptomların kombinasyonu gibi durumlarda epinefrin hemen kullanılmalıdır. deride şişlik kusma, ishal veya karın ağrısı ile birleştiğinde. Tekrarlanan epinefrin dozları gerekli olabilir.

Bir reaksiyonun epinefrini garanti edip etmediğinden emin değilseniz bile, onu hemen kullanın; epinefrinin yararları, riskten çok daha ağır basmaktadır.

Epinefrinin ortak yan etkileri anksiyete, huzursuzluk, baş dönmesi ve uyuşukluk içerebilir. Nadiren, ilaç anormal kalp hızı veya ritim, kalp krizi, kan basıncında keskin artış ve akciğerlerde sıvı birikmesine yol açabilir. Eğer önceden var olan bazı koşullarınız varsa, epinefrin ile olumsuz etkilerde daha yüksek risk altında olabilirsiniz.

Alerjiniz, hangi ilaçların uygulanacağını ve ne zaman uygulanacağını belirten yazılı bir acil tedavi planı sağlayacaktır.

Bir kez epinefrin uygulandığında, hemen 911’i arayın ve dağıtıcıya epinefrin verildiğini ve daha fazla ihtiyaç duyulabileceğini bildiriniz.

Bir gıda alerjisinin semptomlarını tedavi etmek için başka ilaçlar da reçete edilebilir, ancak epinefrin için bir ikame olmadığının belirtilmesi önemlidir: Anafilaksinin hayatı tehdit eden semptomlarını tersine çevirebilen tek ilaçtır.

Çocuklarda Gıda Alerjilerini Yönetmek

Ölümcül ve yakın ölümcül gıda alerjisi reaksiyonları, diğer gıda alerjisi belirtileri gibi, bir çocuk ailesiyle birlikte olmadığında da gelişebilir, ebeveynlerin çocuklarının okulunun, günlük bakımının veya başka bir programın yazılı acil durum eylem planına sahip olduğundan emin olmaları gerekir. Kâr amacı gütmeyen bir grup olan Food Allergy Research & Education’ın sunduğu teklifler, okullar, ebeveynler ve öğrenciler için gıda alerjilerinin yönetiminde kullanılan bir kaynak listesine sahiptir.

Çocuğunuza otomatik enjektör reçete edilmişse, siz ve çocuğunuzu denetlemekten sorumlu olanların bunu nasıl kullanacağını anladığınızdan emin olun.

Kaynaklar: 1, 2

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler