Erkeklerde Kısırlık Tedavisi

E

Erkeklerde kısırlık tedavisi hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri sizler için derledik. Kısırlık, geleneksel olarak kadının problemi olarak düşünülmüştür. Fakat gerçekler ortaya çıktıkça, erkekler o kadar kolay kurtulamıyor. Her üç kısırlık vakasından biri erkekten kaynaklanıyor.

Erkeklerde kısırlık tanısı, bir insanın karşılaşabileceği en zor durumlardan biri olabilir. Bazıları için yıkıcı olabilir. Çocuk sahibi olamamak, bir erkeğin en önemli sorumluluklarından birinde başarısız olduğunu hissettirebilir.

Ne yazık ki, bazı insanlar, kendi kısırlıklarıyla ilgili hiçbir şey yapamayacağı gerçeği ile başa çıkmak zorundadırlar. Fakat diğer erkekler için, erkeklerde kısırlık tedavisi gelişmeleri gerçek bir yardım sunar.

Erkek Kısırlığını Anlama

Spermler testislerde yapılır. Daha sonra her testisin üstünde yer alan epididimis denilen bölge içinde depolanırlar. Sperm, yol boyunca salgı bezleri tarafından yapılan meni tarafından beslenir. Büyü anı geldiğinde, yaklaşık 150 milyon sperm penisin içinden boşaltılır.

Bu sürecin tamamı, testosteron ve diğer hormonların uygun seviyelerde olmasının yanı sıra sinir sisteminin doğru sinyal vermesidir.

Kadınlar ayda bir kez yumurtlar. Bu menstruasyondan (reglden) yaklaşık 14 gün sonra gerçekleşir. Yumurtlamadan önceki beş günlük süre içinde herhangi bir zamanda yapılan cinsel ilişki hamileliğe neden olabilir. Bu süre içindeki diğer zamanlarda, yumurtlamanın ardından ertesi gün bile, hamilelik ile sonuçlanmaz.

12 ay boyunca korunmasız cinsel ilişkiden sonra gebe kalmayı başaramazlarsa, çiftlere doğurganlık değerlendirmeleri istemelerini tavsiye ediyoruz. Çiftlerin yaklaşık %85’i bu noktaya kadar hamileliğe sahip olacak.

Erkek Kısırlık Testleri: Mikroskop Altına Yolculuk

İnsanın kısırlığının nedenini tanımlamak, bir bilim olduğu kadar bir sanattır. “İlk adım, erkek kısırlığı konusunda uzmanlaşmış bir doktor tarafından yapılan bir değerlendirmedir” diyor, Kuzey Carolina Raleigh’deki erkek üreme tıbbında ve mikro cerrahide uzman bir ürolog olan Dr. Stephen Shaban. Uzmanlar yaklaşımlarında farklılık gösterir. Testlerden bazıları aşağıdaki gibidir.

 • Sperm ve semen analizi. Taze semen örneği veriliyor. Uzmanlar daha sonra sperm sayınızı, şekillerini, hareketlerini ve diğer değişkenlerini değerlendirirler. Shaban “Genel olarak, daha yüksek sayıda normal şekilli sperm, daha yüksek doğurganlık demektir” diyor. Ancak istisnalar yaygındır. Düşük sperm sayısı ya da anormal sperumu olan birçok erkek hala bereketlidir. Kısır erkeklerin yaklaşık %15’inde normal döl ve normal sperm bulunur. Şaşırtıcı bir şekilde, spermin tamamının yokluğu (azospermi olarak bilinen bir durum) iyi bir şey olabilir. Ross, ameliyatla düzeltilebilecek bir tıkanıklık olabileceğini söylüyor.
 • Fiziksel Muayene. Kapsamlı bir fizik muayene varikoseli tespit edebilir ve hormon problemlerine ipuçları verebilir. Bu ideal bir ürolog tarafından yapılmalıdır.
 • Hormon değerlendirmesi. Testosteron ve beyinde yapılan çoklu hormonlar sperm üretimini kontrol eder. Ancak, kısır erkeklerin % 97’sinde hormonlar temel sorun değildir.
 • Testiküler biyopsi. Bu, spermlerinde çok az veya hiç sperm bulunmayan erkekler için yapılır. Testiste iğne biyopsisi, bir erkeğin sağlıklı sperm yapıp yapmadığını gösterebilir. Testiste bol miktarda iyi sperm bulunursa, muhtemelen bir yerlerde tıkanıklık vardır.
 • Genetik test. Genetik testler, doğurganlığa özgü engelleri ve sperm problemlerini tanımlayabilir. Uzmanlar, genetik testler ne zaman yapılmalıdır.

Erkeklerde Kısırlık Tedavisi: Yeni tedaviler, Daha Fazla Hamilelik

Erkeklerde kısırlık tedavisi hamileliği gerçekleştirmek için yapılır. İdeal olarak, kısırlığın sebebi geri dönüşümlüdür. İşte bazı erkeklerde kısırlık tedavileri.

 • Varikoseller anormal damarları kapatmak için ameliyatla onarılır. Bu, bazı çalışmalarda aynı fikirde olmamasına rağmen, doğurganlıkta önemli bir iyileşme ile sonuçlanmaktadır.
 • Hormonal anormallikler bazen ilaç veya ameliyatla tedavi edilebilir.
 • Sperm taşıma kanalındaki engeller bazen cerrahi olarak düzeltilebilir.

Geçmişte, yukarıdaki yöntemler işe yaramadıysa, genellikle erkeğin yaşam boyu kısırlık yaşayacağı anlamına geliyordu. Bugün, yardımcı üreme teknikleri güçlü yeni seçenekler sunuyor.

Bu yüksek teknoloji ve pahalı erkek kısırlık tedavileri suni bir destek sağlar. Bu teknikler, çok düşük veya anormal spermli erkeklerde bile, başarıyı mümkün kılmıştır.

Bazı erkekler için hiçbir erkeklerde kısırlık tedavisi işe yaramamaktadır. Kısır olduğunuzu anlamak hoş olmayan bir sürpriz olabilir, en azından söylemek. Ross, “Birçok erkek, kısırlık tanısı ile duygusal stres hissediyor” diyor.

Ross, erkeklere “üreme ile ilgili çoğu problemin, erkek hormonları, cinsel işlevleri ya da hastalıklarını üretme yeteneklerini etkilemediğini” hatırlatıyor.

Erkeklerde Kısırlığın Yaygın Nedenleri Nelerdir?

“Erkek faktörü”, kısırlığın yaklaşık yarısında ve yaklaşık üçte birinin kısırlığına katkıda bulunur, bu da kısırlığın ana sebebidir. Çoğu zaman, sorun ya sperm yapımında ya da penisten dışarı atmada yatar.

Aşağıdakilerden herhangi biri bir erkeğin düşük sperm sayısına veya anormal spermlere sahip olmasına neden olabilir:

 • Varikosel – testisin üstündeki anormal şişkin venler topluluğu; Onlar düzeltilebilir erkek infertilitesinin en sık nedenidir ve vakaların% 38’ini oluştururlar.
 • Testiste (orşit), prostatta (prostatit) veya vücudun başka bir yerinde ateşe neden olan enfeksiyonlar
 • Kanser kemoterapisi
 • Anabolik steroidler veya anti-nöbet ilaçları gibi ilaçlar
 • Genetik anormallikler
 • Hormon sorunları

Bazı durumlarda, bu sorunlar tersine çevrilebilir, ancak diğer zamanlarda olmaz. Bir doktor tarafından yapılan bir değerlendirme, bunu düzeltmenin tek yoludur.

Bazen sperm üretmek sorun değildir. Bu tip kısırlığı olan erkeklerde testislerde normal sperm bulunur. Fakat spermada bulunan spermler anormal, sayıca çok az ya da hiç yoktur. Bu tür kısırlık nedenleri şunlardır:

 • Retrograd ejakülasyon. Bu durumda, semen penisin yerine mesaneye geriye doğru uzanır. Genellikle önceki ameliyat bu durumun sebebidir.
 • Vas deferens olarak bilinen ana sperm boru hattının yokluğu. Bu durum genetik bir problemdir.
 • Engel. Testisler ve penis arasındaki bölgenin herhangi bir yerinde bir tıkanıklık meydana gelebilir.
 • Anti-sperm antikorları. Antikorlar anormal bir şekilde bir erkeğin kendi spermine yumurtaya doğru giderken saldırabilir.

Kısır erkeklerin %25’i idiyopatik kısırlığa sahiptir. Bu, tanımlanabilir bir nedenden ötürü anormal veya düşük sperm sayısına sahip oldukları anlamına gelir.

Tüp Bebek Tedavisi İçin Sperm Hasadı

Sperm aspirasyonu, erkek üreme sisteminden canlı sperm elde etmek için kullanılan cerrahi prosedürler grubunu ifade eder. Toplanan spermler özellikle intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) ile kullanım için tasarlanmıştır. Bu, tek bir spermi doğrudan bir yumurtaya enjekte eden bir süreçtir.

Sıkça sorulan bir soru, bu tekniklerle hasat edilen sperm tohumlama için kullanılabilir mi? Sperm hasadında kullanılan tekniğe bakılmaksızın, intrauterin inseminasyon (IUI) yapmak için yeterli sperm bulunmuyor. Genellikle ICSI ve donma için yeterli miktarda sperm elde edilir, ancak IUI için normal morfolojiye sahip en az 5-8 milyon olgun (epididimden geçirilmiş) hareketli sperm gereklidir.

Azospermiyi Sperm Aspirasyon Prosedürleriyle Tedavi Etmek

Erkeklerde kısırlık tedavisi amacıyla sperm hasadı, ejakülat (azoospermi) veya sperm olmayan veya ölü (nekrozpermi) olmayan spermleri içermeyen en ciddi erkek kısırlığına sahip erkekler için ayrılmıştır.

Spermin menide (sperm aspirasyonunu gerektiren) bulunmamasının iki ana sebebi vardır. Obstrüktif azoospermi, erkek üreme sisteminde bir tıkanıklığın sonucudur. Testiste sperm üretimi normaldir, ancak sperm epididim içinde sıkışır. Non-Obstrüktif azospermi, ciddi şekilde bozulmuş veya mevcut olmayan sperm üretiminin sonucudur. Tam olarak, gebelik oluşturmak için ICSI gibi gelişmiş çoğaltma teknolojilerine ihtiyaç duyan bu durumlar söz konusudur.

Sperm hasadında dört farklı teknik kullanılabilir ve her birinin farklı bir ismi ve kısaltması vardır. Prosedürler açık ve kesin avantajlara ve dezavantajlara sahiptir ve hepsi her duruma uygulanabilir değildir.

Kaynaklar: 1, 2

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler