Her Yönüyle Erkeklerde Kısırlık Belirtileri ve Nedenleri

H

Korumasız olarak uzun süre cinsel birleşme gerçekleşiyor olmasına rağmen çocuk yapamayan çiftler yüzde 15’lik bir orana sahip. Bu, bir yıl veya daha uzun bir süre boyunca sık sık korunmasız cinsel ilişkiye girmiş olsalar bile bir çocuğa gebe kalınamayacağı anlamına gelir. Çiftler içinde erkeklerde kısırlık oranı yarı yarıyadır. Erkeklerde kısırlık belirtileri tedavi süreci ve sorundan hızlıca kurtulmak için etkili işaretlerdir.
Erkeklerde Kısırlık Belirtileri ve Nedenleri

Erkeklerde Kısırlık Nedir?

Erkeklerde kısırlık, sperm üretiminden, anormal sperm fonksiyonundan veya spermin verilmesini engelleyen tıkanıklıklardan kaynaklanır. Hastalıklar, yaralanmalar, kronik sağlık sorunları, yaşam tarzı seçimleri ve diğer faktörler erkek kısırlığına neden olabilir.

Çocuk sahibi olamama, stresli ve sinir bozucu olabilir, ancak erkeklerde kısırlık tedavisi mevcuttur.

Erkeklerde Kısırlık Belirtileri

Erkeklerde kısırlık belirtileri arasında en belirli olanı, bir çocuk yapılamamasıdır. Başka belirgin belirtiler olmayabilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, kalıtsal bir bozukluk, hormonal dengesizlik, testis çevresindeki dilate damarlar veya spermin geçişini engelleyen bir durum gibi altta yatan bir problem, belirti ve semptomlara neden olur.

Kısır olan erkeklerin çoğu, gebeliğin gerçekleşmediği yönündeki belirtileri fark etmese de erkeklerde kısırlık belirtileri şunlardır:

 • Cinsel işlevle ilgili problemler. Örneğin, boşalmada zorluk ya da az miktarda semen, cinsel istek azalması veya ereksiyonun sürdürülmesinde zorluk (erektil disfonksiyon)
 • Testis bölgesinde ağrı, şişme veya yumru
 • Tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonları
 • Koku alamama
 • Anormal meme büyümesi (jinekomasti)
 • Azalmış yüz veya vücut kılı veya başka bir kromozomal veya hormonal anormallik belirtileri
 • Normalden daha düşük sperm sayısı (sperm mililitresi başına 15 milyondan az sperm veya ejakülat başına toplamda 39 milyondan az sperm sayısı)

Ne zaman doktora görünmeli

Bir yıldan uzun süre düzenli ve korumasız birleşmeden sonra gebe kalınmamışsa ya da daha önce aşağıdaki sorunlardan birini yaşamışsanız

 • Ereksiyon veya boşalma sorunları, düşük cinsel dürtü veya cinsel işlevli diğer problemler mevcut ise
 • Testis bölgesinde ağrı, rahatsızlık, şişlik veya şişme bulunuyorsa
 • Testis, prostat veya cinsel problemler geçmişi mevcut ise
 • Kasık, testis, penis veya skrotum ameliyatı geçirilmiş olması durumunda

doktora başvurunuz.

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

Erkek doğurganlığı karmaşık bir süreçtir. Eşinizin hamile kalması için aşağıdakiler gerçekleşmelidir:

 • Sağlıklı sperm üretilmeli. Başlangıçta, bu ergenlik döneminde erkek üreme organlarının büyümesini ve oluşumunu içerir. Testislerden en az birinin doğru çalışması gerekir ve vücudunuz sperm üretimini tetiklemek ve korumak için testosteron ve diğer hormonları üretmelidir.
 • Sperm, semen içine taşınmalıdır. Spermler testislerde üretildikten sonra, narin tüpler, semen ile karıştırılıncaya ve penisten dışarı çıkana kadar onları taşırlar.
 • Semende yeterli miktarda sperm bulunması gerekiyor. Semenizdeki sperm sayısı düşükse, sperminizden birinin eşinizin yumurtasını dölleyeceği ihtimali azalır. Düşük sperm sayısı mililitre başına 15 milyondan az sperm veya ejakülat başına 39 milyondan azdır.
 • Sperm fonksiyonel olmalı ve hareket edebilmelidir. Sperminizin hareketi (motilitesi) veya fonksiyonu anormal ise, sperm eşinizin yumurtasına ulaşamayabilir veya nüfuz edemeyebilir.

Tıbbi Nedenler

Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Varikosel. Varikosel, testisleri tahliye eden damarların şişmesidir. Erkeklerde kısırlığın en yaygın sebebidir. Varikosellerin kısırlığa neden olmasının kesin nedeni bilinmemekle birlikte, anormal testiküler sıcaklık regülasyonu ile ilişkili olabilir. Varikoseller, spermin kalitesinin azalmasına neden olur. Varikoseli tedavi etmek, sperm sayılarını ve fonksiyonlarını iyileştirebilir ve yardımcı üreme teknikleri kullanıldığında sonuçları potansiyel olarak iyileştirebilir.
 • Enfeksiyon. Bazı enfeksiyonlar sperm üretimini veya sperm sağlığını etkileyebilir veya spermin geçişini engelleyen skar oluşumuna neden olabilir. Bunlar, epididim (epididimit) veya testislerin (orşit) iltihaplanmasını ve gonore veya HIV dahil olmak üzere bazı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları içerir. Bazı enfeksiyonlar kalıcı testiküler hasara neden olabilir, ancak çoğu zaman sperm hala alınabilir.
 • Boşalma sorunları. Retrograd ejakülasyon, spermin penisin ucundan çıkması yerine orgazm sırasında mesaneye girmesiyle oluşur. Çeşitli sağlık durumları, diyabet, omurga yaralanmaları, ilaçlar ve mesane, prostat veya üretra cerrahisi de dahil olmak üzere retrograd ejakülasyona neden olabilir.
 • Omurilik yaralanmaları veya bazı hastalıkları olan erkekler sperm üretmelerine rağmen spermleri boşaltamazlar. Genellikle bu durumlarda yardımcı üreme tekniklerinde kullanılmak üzere sperm hala alınabilir.
 • Spermlere saldıran antikorlar. Anti-sperm antikorları, spermleri yanlışlıkla zararlı istilacılar olarak tanımlayan ve bunları ortadan kaldırmaya çalışan bağışıklık sistemi hücreleridir. Bu tür durumlarda erkeklerde kısırlık belirtileri ile karşılaşmak mümkündür.
 • Tümörler. Kanserler ve iyi huylu tümörler, doğrudan üreme organlarını, hipofiz bezi gibi üreme ile ilişkili hormonları salgılayan salgı bezleri yoluyla veya bilinmeyen nedenlerle etkileyebilirler. Bazı durumlarda, tümörleri tedavi etmek için cerrahi, radyasyon veya kemoterapi, erkeklere kısırlığı etkileyebilir.
 • İnmemiş testisler. Bazı erkeklerde, fetal gelişim sırasında, bir veya her iki testis, normal olarak testisleri (skrotum) içeren kese içine karın bölgesinden iner. Bu duruma sahip erkeklerde azalan doğurganlık daha olasıdır.
 • Hormon dengesizlikleri. Kısırlık, testislerin kendiliğinden ya da hipotalamus, hipofiz, tiroid ve adrenal bezler de dahil olmak üzere diğer hormonal sistemleri etkileyen bir anormallikten kaynaklanabilir. Düşük testosteron (erkek hipogonadizm) ve diğer hormonal problemlerin altta yatan olası nedenleri vardır.
 • Spermi taşıyan tübüllerin kusurları. Birçok farklı tüpler sperm taşırlar. Cerrahiden kasıtlı yaralanmaya, önceki enfeksiyonlar, travma veya anormal gelişim, örneğin kistik fibroz veya benzer kalıtsal durumlar gibi çeşitli nedenlerden dolayı bloke edilebilirler. Blokaj, testis dahil, testisleri drene eden tüplerde, epididimde, sperm kanalnda, ejakülatör kanalların yakınında veya üretrada yer alan herhangi bir seviyede oluşabilir.
 • Kromozom kusurları. Erkeğin iki X kromozomu ve bir Y kromozomu (bir X ve bir Y yerine) ile doğması nedeniyle oluşan Klinefelter Sendromu gibi kalıtsal bozukluklar, erkek üreme organlarının anormal gelişmesine neden olur. Kısırlık ile ilişkili diğer genetik sendromlar arasında Kistik Fibroz, Kallmann Sendromu ve Kartagener Sendromu yer alır.
 • Cinsel ilişki ile ilgili sorunlar. Bunlar arasında erken boşalma, ağrılı ilişki, penis altındaki üretral açıklık (hipospadias) gibi anatomik anormallikler veya cinsiyete müdahale eden psikolojik veya ilişki problemleri için yeterli bir ereksiyonun bulunması veya tutulması gibi sorunlar yer alabilir.
 • Çölyak hastalığı. Glüten, çölyak hastalığına duyarlılığın neden olduğu bir sindirim bozukluğu, erkeklerde kısırlığa neden olabilir. Glutensiz bir diyet uygulandıktan sonra doğurganlık gelişebilir.
 • Bazı ilaçlar. Testosteron replasman tedavisi, uzun süreli anabolik steroid kullanımı, kanser ilaçları (kemoterapi), bazı antifungal ilaçlar, bazı ülser ilaçları ve diğer bazı ilaçlar sperm üretimini bozabilir ve erkeklerde kısırlığa neden olabilir.
 • Önceki ameliyatlar. Bazı ameliyatlar, vazektomi, inguinal herni onarımı, skrotal veya testis cerrahisi, prostat ameliyatları ve testis ve rektal kanserler için yapılan büyük abdominal ameliyatlar dahil olmak üzere ejakülatınızda (boşalmada) sperm bulundurmanızı önleyebilir. Çoğu durumda, bu blokajı tersine çevirmek veya spermi doğrudan epididim ve testislerden almak için ameliyat yapılabilir.

Çevresel Nedenler

Belirli nedenler şunlardır:

 • Endüstriyel kimyasallar. Benzen, toluen, ksilen, pestisitler, herbisitler, organik çözücüler, boya maddeleri ve kurşuna uzun süre maruz kalma, düşük sperm sayımlarına katkıda bulunabilir.
 • Ağır metallere maruz kalma. Kurşun veya diğer ağır metallere maruz kalmak da kısırlığa neden olabilir.
 • Radyasyon veya X-ışınları. Radyasyona maruz kalmak sperm üretimini azaltabilir, ancak genellikle normale dönecektir. Yüksek dozda radyasyon ile, sperm üretimi kalıcı olarak azalabilir.
 • Testislerin aşırı ısınması. Yüksek sıcaklıklar sperm üretimini ve işlevini bozar. Çalışmalar sınırlı ve sonuçsuz olsa da sık sık sauna ya da sıcak küvet kullanımı sperm sayınızı geçici olarak bozabilir.
 • Uzun süreler boyunca oturmak, dar giysiler giymek veya uzun süreler boyunca dizüstü bilgisayar üzerinde çalışmak aynı zamanda skrotumdaki sıcaklığı da artırabilir ve sperm üretimini biraz azaltabilir.

Sonuç

Yukarıdaki paragraflarda bahsedildiği gibi erkeklerde kısırlık ile ilgili sorunlar bir dizi sağlık sorunu ve tıbbi tedaviden kaynaklanabilir. Isı, toksinler ve kimyasallar gibi bazı çevresel unsurlara aşırı maruz kalmak, sperm üretimini veya sperm fonksiyonunu azaltabilir.

Kaynaklar: 1, 2, 3

2 Yorum

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler