Düşükten Sonra Ne Zaman Hamile Kalınır? Süre ve Daha Fazlası

D

Bebeğiniz düşürdükten sonra, tekrar hamile kalmak konusunda karışık hisleriniz olabilir. Bu makalede düşükten sonra ne zaman hamile kalınır ve düşükten sonra gebe kalmak için ne kadar beklemek gerekir tüm yönleriyle değerlendireceğiz.

Vücudunuzun düşüklerden sonra gebe kalmak için için zamana ihtiyacı vardır. Yeniden hamile kalmaya çalışmadan önce nasıl beklemeniz gerektiği konusunda öncelikle doktorunuzla konuşmayı unutmayın.

Tekrar hamile kalmaya karar verirseniz, umutlu olun. Çünkü  aşağıda açıklayacağımız araştırma sonuçlarına göre bilenin aksine düşük yapmak çoğu zaman bir  sonraki hamilelikte sorun çıkacağı anlamına gelmez.

Düşükten Sonra Hamilelik Süresi

tekrar hamile kalmak konusunda karışık hisleriniz varsa?

Bebeğiniz hamilelik sırasında veya doğumdan sonra ölürse, tekrar hamile kalmak konusunda karışık duygular yaşayabilirsiniz. Özellikle tekrar hamile kalmak isteyebilir, bir süre beklemek isteyebilirsiniz üzgün hissedebilir veya bebeğini özleyebilirsin. Ölen bebeği unuttuğun için kendini suçlu hissedebilir ve endişelenebilirsin. Tekrar hamile kalırsan, yeni bebeğin de ölebileceğinden korkabilirsin. Tüm bu duyguları hissetmek son derece normaldir.

Düşükten sonara tekrar hamile kalmak ve sizin için neyin doğru olduğuna karar verebilecek tek kişi sizsiniz.

DAHA FAZLA BİLGİ

Düşük Belirtileri

Düşükten Sonra Tekrar hamile kalmaya çalışmadan önce ne kadar beklemelisin?

Çoğu kadın için, bir gebeliğin bitiminden en az doğumda 18 ay, düşükte 1 yıl beklemek hamile kalmadan önce (interpregnancy interval veya IPI denir) en iyisidir. Bu, vücudunuza bir sonraki hamilelikten önce iyileşmek için yeterli zaman verir. Bir sonraki hamileliğiniz için endişeleniyorsanız, bu süreler bu korkularınızı atlatıp daha sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmenizi sağlayacaktır.

Düşük yapmış veya ölü doğum yapmışsınızdır. Anne karnındaki bebek, düşükte gebeliğin 20 haftasından önce anne karnında ölür. Ölü doğum ise , 20 haftalık gebeliğin ardından bebeğin anne karnında öldüğü zamandır. Bebeğinizi  hamileliğinizin kaçıncı haftasında kaybettiğiniz düşükten sonra hamile kalmak için bekleme sürenizi 12 aydan daha aşağı düşürür bu noktada kişisel özellikleriniz değerlendirilmesi gerektiğinden 12 aydan önce hamile kalmayı düşünüyorsanız doktorunuz ile görüşün.

Düşükten Sonra Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalısın

 • Bir daha ki sefere sağlıklı bir hamileliğinize yardımcı olmak için yapabileceğiniz en iyi şey, kendinize iyi bakmanızdır. Sonraki hamileliğinizden önce sağlıklı olmanıza yardımcı olmak için neler yapabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:
 • Hamilelikten önce,  sağlıklı olduğunuzdan emin olmak için bir kadın doğum uzmanı ile görüşün.
 • Her gün 400 mikrogram folik asit ile bir multivitamin alın. Folik asit vücudunuzdaki her hücrenin sağlıklı büyüme ve gelişme için ihtiyaç duyduğu bir vitamindir. Hamilelikten önce ve hamileliğin erken döneminde alırsanız, bebeğinizin beyin ve omurganın doğumsal defektleri, nöral tüp defekti adı verilen ağrının doğum kusurları ve yarık dudak ve damak denilen doğum kusurları ve bazı kalp kusurlarından korunmasına yardımcı olabilir.
 • Kilonuzu kontrol edin. Sağlıklı yiyecekler yiyin ve her gün aktif bir şeyler yapın. Doktorunuz ile doğru kilonuz hakkında konuşun.
 • Sigara içmeyin, alkol kullanmayın veya zararlı ilaçlar kullanmayın..
 • Bir sonraki hamileliğinizi etkileyebilecek bir sağlık sorununuz var mı?
 • Bazı tıbbi durumlar hamilelik sırasında sorunlara neden olabilir.
 • Hamilelik geçmişiniz. Doktorunuzla önceki hamileliğinizde neler olduğunu anlatın. Doktorunuz, son bebeğinizin neden öldüğünü ve eğer tekrar meydana gelebileceğini size söyleyebilir. Bebeğinizi etkileyebilecek sorunları önlemek için doktorunuzun yapabileceği şeyler olabilir.
 • Aile sağlığı geçmişiniz. Bu sizin, eşinizin ve ailenizdeki herkesin sahip olduğu tüm sağlık koşullarının ve tedavilerinin bir kaydıdır. Bu sorunlardan bazıları hamileliğinizi etkileyebilir.
 • Depresyon, diyabet veya yüksek tansiyon gibi sağlık durumunuz. Depresyon, güçlü bir üzüntü duyusunun uzun süredir devam ettiği ve günlük yaşantınıza müdahale ettiği tıbbi bir durumdur.
 • Diyabet, kanınızda çok fazla şeker (kan şekeri veya glukoz) bulunduğundadır. Çok fazla kan şekeri, vücudunuzdaki kan damarları, sinirler, gözler ve böbrekler gibi organlara zarar verebilir.
 • Yüksek tansiyon (aynı zamanda hipertansiyon olarak da bilinir) kan damarlarınızın duvarlarına karşı kan kuvvetinin çok yüksek olduğu zamandır. Koşullar için tedavi almakunları hamile kalmadan önce daha sağlıklı bir hamilelik için yardımcı olabilir.
 • Doktorunuz hamilelik sırasında hangi ilaçların güvenli olduğunu size söyleyebilir. Reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar, takviyeler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere aldığınız ilaçlardan doktorunuza bahsedin.

DAHA FAZLA BİLGİ

Kanamasız Düşük

Düşükten Sonra Sağlıklı Hamilelik Şansını Arttırmak

Düşükten sonra hamilelik şansınızı artırmak istiyorsanız en önemli şey hayatınızdan stresi atmanızdır. Bebeğin ölümünün ardından tekrar hamile kalmaya çalışmak, sizin için gerçekten stresli olabilir. Bir sonraki bebeğin de öleceği konusunda endişeleniyor olabilirsin. Hazır olmadan önce tekrar hamile kalmak için baskı hissedebilirsiniz. Yine hamilelikten geçmeniz gerektiğine kızgın olabilirsiniz. Gebe kalmayla ilgili hissettiğiniz stresi yönetmeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

 • Eşiniz ve sizi önemseyen insanlarla konuşun. Ona tekrar hamile kalma konusunda nasıl hissettiğini anlatın.
 •  Her hamilelik ve bebeğin farklı olduğunu kendinize hatırlatın. Sadece bir bebeğin kaybı bir sonraki hamileliğin gerçekleşmeyeceği anlamına gelmez.
 •  Çalışıyorsanız, işyerinizdeki stresi azaltmak için patronunuzla konuşun.
 • Sağlıklı olduğunuzdan emin olmak için hamilelik öncesi kontrolünüze gidin..
 • Sağlıklı besinler yiyin, bol bol su için ve her gün aktif olun
 • Tam bir gece uykusu çekmeye çalışın.
 •  Sigara içmeyin, alkol içmeyin ya da zararlı ilaçlar kullanmayın.

Kaynak: 1

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler