Diyabet Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

D

Diyabet (şeker hastalığı), vücudunuzun kan şekerini (glukoz) nasıl kullandığını etkileyen bir grup hastalığa verilen isimdir. Glikoz sağlığınız için hayati önemdedir, çünkü kaslarınızı ve dokularınızı oluşturan hücreler için önemli bir enerji kaynağıdır. Aynı zamanda beyninizin ana yakıt kaynağıdır. Şeker hastalığının altta yatan nedeni, türe göre değişir. Ancak, ne tür bir diyabetiniz olursa olsun, kanınızda fazla şekere yol açar. Kanınızda çok fazla şeker ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Diyabet belirtileri ile ilgili bilgi sahibi olmak erken teşhis ve diyabet tedavisi için yararlı olacaktır.

Diyabet (Şeker Hastalığı) Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi

Kronik şeker hastalığı koşulları tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet olarak kategorize edilir. Potansiyel olarak tersinir diyabet hastaları arasında, gizli şeker ve hamilelik sırasında ortaya çıkan ancak bebeğin doğumundan sonra düzelebilen gebelik diyabetidir.

Gizli Şeker Nedir?

Kan şekeriniz normalden yüksekse, ancak diyabet olarak sınıflandırılmayacak kadar yüksek değilse bu durum gizli şeker olarak değerlendirilir.

Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Diyabet belirtileri, kan şekerinizin ne kadar yükseldiğine bağlı olarak değişir. Bazı insanlar, özellikle de gizli şeker veya tip 2 diyabetli olanlar başlangıçta belirtilere sahip olmayabilirler. Tip 1 diyabette belirtiler hızlı bir şekilde ortaya çıkar ve daha şiddetlidir.

Bazı Tip 1 ve tip 2 diyabet belirtileri şunlardır:

 • Artan susuzluk
 • Sık idrara çıkma
 • Aşırı açlık
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • İdrarda ketonların varlığı (ketonlar, yeterli insülin bulunmadığında meydana gelen kas ve yağ parçalanmasının bir yan ürünüdür)
 • Yorgunluk
 • Sinirlilik
 • Bulanık görüş
 • Yavaş iyileşen yaralar
 • Diş etleri veya cilt enfeksiyonları ve vajinal enfeksiyonlar gibi sık görülen enfeksiyonlar

Bu belirtiler şeker hastalığı başlangıcı olarak değerlendirilebilir.

Tip 1 diyabet her yaşta gelişebilir, ancak sıklıkla çocukluk veya ergenlik döneminde ortaya çıkar. Tip 2 diyabet, daha sık görülen tip, her yaşta gelişebilir, ancak 40 yaşından büyüklerde daha sık görülür.

Ne zaman Doktora Gitmeli?

 • Eğer sizde veya çocuğunuzda şeker hastalığı olabileceğinden şüpheleniyorsanız. herhangi bir diyabet semptomu fark ederseniz, doktorunuza başvurun. Durum daha erken teşhis edilirse, daha erken tedavi başlayabilir.
 • Zaten diyabet teşhisi konulduysa. Tanınızı aldıktan sonra, kan şekeri seviyeleriniz stabilize olana kadar yakın tıbbi takibe ihtiyacınız olacaktır.

Diyabet Nedenleri

Diyabeti anlamak için, öncelikle glikozun normal olarak vücutta nasıl işlendiğini anlamalısınız.

İnsülin nasıl çalışır?

İnsülin, midenin arkasında ve altında bulunan bir bezden (pankreastan) gelen bir hormondur.

 • Pankreas insülini kan dolaşımına salgılar.
 • İnsülin dolaşır ve şekerin hücrelerinize girmesini sağlar.
 • İnsülin kan dolaşımınızdaki şeker miktarını düşürür.
 • Kan şekeriniz düştüğü için, pankreasınızdan insülin salgılanır.

Glikozun rolü

Glikoz (şeker) kasları ve diğer dokuları oluşturan hücreler için bir enerji kaynağıdır.

 • Glikoz iki ana kaynaktan gelir: yiyecek ve karaciğeriniz.
 • Şeker, insülin yardımıyla hücrelere girdiği kan dolaşımına emilir.
 • Karaciğer glikoz üretir ve depolar.
 • Glikoz seviyeleriniz düşük olduğunda, örneğin bir süre yemediğiniz zaman, karaciğer, glukoz seviyenizi normal bir aralıkta tutmak için depolanmış glikojeni kullanır.

Tip 1 Diyabet Nedenleri

Tip 1 diyabetin kesin nedeni bilinmemektedir. Bilinen şey, bağışıklık sisteminizin pankreastaki insülin üreten hücrelere saldırıp yok etmesidir. Bu, vücutta çok az insülin bırakır ya da hiç bırakmaz. Bunun bir sonucu olarak şeker, hücrelerinize nakledilmek yerine, kan dolaşımınızda karışır.

Tip 1 diyabetin genetik duyarlılık ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklandığı düşünülmektedir, ancak bu faktörlerin tam olarak ne olduğu henüz tam olarak bilinmemektedir. Tip 1 diyabette kilonun bir faktör olduğu düşünülmüyor.

Gizli Şeker ve Tip 2 Diyabet Nedenleri

Gizli şeker ve tip 2 diyabette, hücreleriniz insülin etkisine dirençli olur ve pankreasınız bu direncin üstesinden gelmek için yeterli insülin yapamaz. Enerji için gerekli olan hücrelere gitmek yerine, kan dolaşımınızda şeker oluşur.

Tam olarak bunun neden olduğu belirsizdir, ancak genetik ve çevresel faktörlerin de tip 2 diyabetin gelişiminde rol oynadığına inanılmaktadır. Aşırı kilolu olmak, tip 2 diyabetin gelişimi ile yakından ilişkilidir, ancak tip 2 olan herkes fazla kilolu değildir.

Gebelik Diyabeti Nedenleri

Hamilelik sırasında, plasenta hamileliğinizi sürdürmek için hormonlar üretir. Bu hormonlar, hücrelerinizi insüline daha dayanıklı hale getirir.

Normalde, pankreasınız bu direncin üstesinden gelmek için yeterli miktarda ekstra insülin üreterek yanıt verir. Ancak bazen pankreasınız ayak uyduramaz. Bu olduğunda, çok az glikoz hücrelere girer ve kanınızda çok fazla kalır, bu da gestasyonel diyabet (gebelik diyabeti) ile sonuçlanır.

Risk Faktörleri

Diyabet için risk faktörleri diyabetin türüne bağlıdır.

Tip 1 diyabet için risk faktörleri

Tip 1 diyabetin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, artmış bir riski işaret eden faktörler şunlardır:

 • Aile Geçmişi. Ailenizde tip 1 diyabet varsa riskiniz artar.
 • Çevresel faktörler. Viral bir hastalığa maruz kalma gibi durumlar muhtemelen tip 1 diyabette rol oynayabilir.
 • Zarar verici bağışıklık sistemi hücrelerinin varlığı (otoantikorlar). Bazen tip 1 diyabetli kişilerin aile üyeleri diyabet otoantikorlarının varlığı için test edilir. Bu otoantikorlarınız varsa, tip 1 diyabet geliştirme riskiniz artar. Fakat bu otoantikorlara sahip olan herkes şeker hastası değildir.
 • Coğrafya. Finlandiya ve İsveç gibi bazı ülkeler daha yüksek tip 1 diyabet oranlarına sahiptir.

Gizli Şeker ve Tip 2 Diyabet İçin Risk Faktörleri

Araştırmacılar, bazı kişilerin neden gizli şeker ve tip 2 diyabet geliştirdiğini ve diğerlerinin neden olmadığını tam olarak anlamıyorlar. Bununla birlikte, belirli faktörlerin riski arttırdığı açıktır.

 • Ağırlık. Sahip olduğunuz daha fazla yağlı doku, hücrelerinize daha dirençli olan insüline dönüşür.
 • Hareketsizlik. Ne kadar az aktif olursanız, riskiniz o kadar artar. Fiziksel aktivite, kilonuzu kontrol etmenize, glikozu enerji olarak kullanmanıza ve hücrelerinizi insüline daha duyarlı hale getirmenize yardımcı olur.
 • Aile Geçmişi. Ailenizde tip 2 diyabet varsa riskiniz artar.
 • Irk. Nedeni bilinmemekle birlikte, siyah ırklar, İspanyollar, Amerikan Kızılderilileri ve Asyalı-Amerikalılar da dahil olmak üzere belirli ırkların insanları daha yüksek risk altındadır.
 • Yaş. Yaşlandıkça riskiniz artar. Bunun nedeni, daha az egzersiz yapma, kas kütlesini kaybetme ve yaşlandıkça kilo almanız olabilir. Ancak tip 2 diyabet, çocuklar, ergenler ve genç yetişkinler arasında da artmaktadır.
 • Gebelik Diyabeti. Gebelikte gestasyonel diyabet geliştirdiyseniz, gizli şeker ve tip 2 diyabet geliştirme riskiniz artar. Eğer ağırlığı 4 kilodan fazla olan bir bebeği doğurduysanız, aynı zamanda tip 2 diyabet riski altındasınız demektir.
 • Polikistik over sendromu. Kadınlar için, düzensiz adet dönemleri, aşırı saç büyümesi ve obezite ile karakterize edilen yaygın bir durum olan polikistik over sendromuna sahip olmak diyabet riskini artırır.
 • Yüksek tansiyon. 140/90 milimetrelik civa (mm Hg) üzerinde kan basıncına sahip olmak, tip 2 diyabetin artmış riskine bağlıdır.

Anormal kolesterol ve trigliserit düzeyleri. Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) veya “iyi” kolesterol düzeyiniz düşükse, tip 2 diyabet riskiniz daha yüksektir. Trigliseritler, kanda taşınan bir başka tip yağdır. Yüksek seviyelerde trigliserit bulunan kişilerde tip 2 diyabet riski artmıştır. Doktorunuz kolesterol ve trigliserit düzeyinizin ne olduğunu size bildirebilir.

Sonuç

Diyabetin uzun süreli komplikasyonları yavaş yavaş gelişir. Diyabetiniz ne kadar uzunsa ve kan şekeriniz ne kadar az kontrol edilirse komplikasyon riski o kadar yüksektir. Sonuç olarak, diyabet hayatı tehdit edici olabilir. Diyabet komplikasyonları hakkında bilgi edinin. Tip 1 diyabet önlenemez. Bununla birlikte, gizi şeker, tip 2 diyabet ve gebelik diyabeti tedavisine yardımcı olan sağlıklı yaşam tarzı tercihleri de bunları önlemeye yardımcı olabilir. Diyabet belirtileri hakkında bili sahibi olun. Bazen ilaç da bir seçenek. Metformin (Glucophage, Glumetza, diğerleri) gibi oral diyabet ilaçları tip 2 diyabet riskini azaltabilir, ancak sağlıklı yaşam tarzı tercihleri esastır. Tip 2 diyabet geliştirmediğinizi kontrol etmek için yılda en az bir kez kan şekerinizi kontrol ettirin.

Kaynak: 1, 2

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler