Diş Çürüğü Nedir? Nedenleri Nelerdir?

D

Diş çürüğü, asit dişlerinizde oluşan plaktan üretildiğinde oluşabilir. Plak birikmesine izin verilirse, diş çürükleri, diş eti hastalıkları veya diş apseleri gibi dişlerin sonunda veya diş etlerinde pus toplanması gibi başkaca sorunlara yol açabilir. Bu, ağrıya, enfeksiyona ve hatta diş kaybına neden olabilir.

Diş Çürüğü Belirtileri

Diş çürüğü herhangi bir acıya neden olmayabilir.  Herhangi belirgin bir neden olmadan ortaya çıkan diş ağrısı, aşağıdaki durumlara neden olabilir.

 • Diş Ağrısı. Açık bir neden olmadan sizi uyanık tutan sürekli veya arada keskin ağrı.
 • Diş hassasiyeti. Sıcak, soğuk veya tatlı bir şeyler yerken veya yudumlarken hassasiyet veya acı hissedebilirsiniz.
 • Dişlerinizde görünen gri, kahverengi veya siyah noktalar.
 • Ağız kokusu
 • Ağzınızda nahoş bir tat
 • Dişlerinizdeki görünür delikler veya çukurlar.
 • Isırıldığında ağrı

Diş Neden Çürür?

Diş plağı dişlerinizi örten net yapışkan bir filmdir. Çok fazla şeker ve nişasta yemekten ve dişlerini iyi temizlemekten kaynaklanıyor. Şekerler ve nişastalar dişlerinizden temizlenmediğinde, bakteriler hızla beslenmeye başlar ve plak oluştururlar. Dişlerinizde kalan plak, diş eti çizginizin altında veya üzerinde tartar (diş taşı) içine sertleşebilir. Tartar plağı daha zor çıkarır ve bakteri için bir kalkan oluşturur.

Plaktaki asitler, dişinizin sert, dış emayesindeki mineralleri uzaklaştırır. Bu erozyon, emayedeki ilk boşluklar olan minik açıklıklara veya deliklere neden olur. Emaye alanları aşındığında, bakteri ve asit dişlerinizin dentin adı verilen bir sonraki katmanına ulaşabilir. Bu tabaka, mineden daha yumuşaktır ve aside daha az dayanıklıdır. Dentin, dişin siniriyle direkt olarak iletişim kuran ve duyarlılığa neden olan küçük tüplere sahiptir.

Diş çürümesi geliştikçe, bakteri ve asit dişlerinizde ilerlemeye devam eder, sinir ve kan damarları içeren iç diş malzemesinin (pulpa) yanına doğru ilerler. Hamur şişirilir ve bakterilerden tahriş olur. Şişliğin bir dişin içinde genleşmesi için yer olmadığı için, sinir basılır ve ağrıya neden olur. Rahatsızlık diş kökünün dışına bile kemiğe kadar uzanabilir.

Risk Faktörleri

Dişleri olan herkes çürük riski taşır, ancak aşağıdaki faktörler riski artırabilir:

 • Diş Konumu. Çürüme çoğu zaman arka dişlerinizde ortaya çıkar. Bu dişler çok sayıda oluk, çukur ve gıda parçacıklarını toplayabilen çoklu köklere sahiptir. Sonuç olarak, pürüzsüz ve kolay ulaşılabilen ön dişlerden daha temiz tutmak zorlaşır.
 • Bazı yiyecekler ve içecekler. Süt, dondurma, bal, şeker, soda, kuru meyve, kek, kurabiye, şekerleme ve darphane, kuru tahıl ve patates kızartması gibi uzun bir süre dişinize yapışan besinler, gıdalardan daha az bozulmaya neden olur. Tükürük tarafından kolayca yıkanabilir.
 • Sık atıştırma. Şekerli içecekleri sürekli olarak yudumlarken, dişinize saldıran ve onları yıpranan asitler üretmek için ağız bakterilerine daha fazla yakıt verirsiniz. Gün boyunca soda ya da diğer asitli içecekleri yudumlarken, dişleriniz üzerinde sürekli bir asit banyosu oluşturmanıza yardımcı olur.
 • Yatmadan önce bebek besleme. Bebeklere, süt, formül, meyve suyu veya diğer şeker içeren sıvılarla dolu uyku zamanı şişeleri verildiğinde, bu içecekler dişlerini uyku sırasında saatlerce kalır ve çürümeye neden olan bakterileri beslerler. Buna genellikle biberon diş çürüğü denir. Bebekler bu içeceklerle dolu bir bardağı içerken etrafta dolaşırken benzer hasarlar meydana gelebilir.
 • Yetersiz fırçalama. Dişlerinizi yemekten ve içmeden hemen sonra temizlemezseniz, plak hızla oluşur ve çürümenin ilk aşamaları başlayabilir.
 • Yeterince florür almamak. Doğal olarak oluşan bir mineral olan florid, boşlukları önlemeye yardımcı olur ve hatta dişin en erken hasarlarını tersine çevirebilir. Dişler için sağladığı faydalardan dolayı, birçok kamu su kaynağına florür eklenir. (Türkiye’de klorür ekleniyor) Florür diş macunu ve ağız çalkalama sıvlarında bulunan yaygın bir maddedir. Ancak şişelenmiş su genellikle florür içermez.
 • Daha genç yaşta, çok küçük çocuklarda ve gençlerde çürükler yaygındır. Daha yaşlı yetişkinler de daha yüksek risk altındadır. Zamanla, dişler yıpranabilir ve diş etleri çürüyebilir, dişleri kök çürümesine karşı daha savunmasız hale getirebilir. Daha yaşlı yetişkinler, tükürük akışını azaltan ve diş çürümesi riskini artıran daha fazla ilaç kullanabilir.
 • Kuru ağız. Kuru ağız, tükürük eksikliğinden kaynaklanır, bu da diş ve çürümelerini dişlerden uzaklaştırarak diş çürümesinin önlenmesine yardımcı olur. Tükürükte bulunan maddeler ayrıca bakterilerin ürettiği aside karşı da yardımcı olurlar. Bazı ilaçlar, bazı tıbbi durumlar, başınıza veya boynunuza radyasyon ya da bazı kemoterapi ilaçları tükürük üretimini azaltarak boşluk riskinizi artırabilir.
 • Aşınmış dolgular veya diş cihazları. Yıllar boyunca, diş dolguları zayıflayabilir, kırılmaya veya pürüzlü kenarlar geliştirmeye başlar. Bu, plağın daha kolay bir şekilde birikmesine ve çıkarılmasının zorlaşmasına neden olur. Diş aygıtları, iyice oturmaya başlayabilir ve çürümenin altına girmesine izin verebilir.
 • Mide ekşimesi. Mide ekşimesi veya gastroözofageal reflü hastalığı (GERD), mide asidinin ağzınıza akmasına (reflü), dişlerin emayesini yıpranmasına ve önemli diş hasarlarına neden olabilir. Bu, dentinin bakteriler tarafından saldırılarak diş çürümesi yaratmasını sağlar. Diş hekiminiz mide reflüsünün çürüme nedeni olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışmanızı tavsiye edebilir.
 • Yeme bozuklukları. Anoreksiya ve bulimia önemli diş erozyon ve oyuklarına yol açabilir. Mide asidi tekrarlayan kusmadan (temizleme) dişlerin üzerinde yıkar ve emayeyi eritmeye başlar. Yeme bozuklukları da tükürük üretimine müdahale edebilir.

Komplikasyonlar

Diş çürüğü o kadar yaygındır ki onları ciddiye almazsınız. Ve çocukların bebek dişlerinde çürük oluşmasının bir önemi olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak, çürükler, henüz kalıcı dişleri olmayan çocuklar için bile ciddi ve kalıcı komplikasyonlara neden olabilir.

Diş çürüğü komplikasyonları şunları içerebilir:

 • Ağrı
 • Diş apsesi
 • Bir diş çevresinde şişlik veya irin
 • Hasar veya kırık dişler
 • Çiğneme problemleri
 • Diş kaybından sonra dişlerin kayması

Çürükler ve çürüme şiddetli olduğunda, şunlara sahip olabilirsiniz:

 • Günlük yaşamı engelleyen ağrı
 • Ağrılı veya zor beslenme veya çiğneme sonucu kilo kaybı veya beslenme sorunları
 • Görünüşünüzü etkileyebilecek diş kaybı, güveniniz ve benlik saygısı
 • Nadir durumlarda, diş apsesi – bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu irin – daha ciddi ve hatta yaşamı tehdit eden enfeksiyonlara yol açabilir.

Diş Çürüğünü Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

İyi ağız ve diş hijyeni diş çürümelerini önlemenize yardımcı olabilir. İşte boşlukları önlemeye yardımcı olacak bazı ipuçları. Diş hekiminize hangi tavsiyelerin sizin için en uygun olduğunu sorun.

 • Yedikten veya içtikten sonra florürlü diş macunu ile fırçalayın. Dişlerinizi günde en az iki kez ve her öğünden sonra, florür içeren diş macunu kullanarak fırçalayın. Dişlerinizi temizlemek, diş ipi kullanmak veya interdental temizleyici kullanmak için.
 • Ağzınızı çalkalayın. Diş hekiminiz, kavite geliştirme riskinizin yüksek olduğunu düşünüyorsanız, florürlü bir ağız durulama kullanmanızı tavsiye edebilir.
 • Diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret edin. Profesyonel diş temizliği ve düzenli sözlü sınavlar alın, bu da sorunları önlemeye veya erken teşhis etmenize yardımcı olabilir. Diş hekiminiz sizin için en uygun olanı önerebilir.
 • Diş sızdırmazlık maddelerini düşünün. Bir dolgu macunu, arka dişlerin çiğneme yüzeyine uygulanan koruyucu plastik bir kaplamadır. Diş minesini plak ve asitten koruyan yiyecek toplamaya eğilimli olukları ve krikoları kapatır. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tüm okul çağındaki çocuklar için dolgu macunları önerir. Sızdırmazlık maddeleri değiştirilmeden önce birkaç yıl sürebilir, ancak düzenli olarak kontrol edilmeleri gerekir.
 • Sık atıştırma ve yudumlamadan kaçının. Sudan başka içecek yediğinizde veya içtiğinizde, ağız bakterilerinizin diş minesini tahrip edebilecek asitler oluşturmasına yardımcı olursunuz. Gün boyunca atıştırır veya içerseniz, dişleriniz sürekli saldırı altındadır.
 • Diş-sağlıklı besinler yiyin. Bazı yiyecekler ve içecekler dişleriniz için diğerlerinden daha iyidir. Dişlerin oluklarına ve çukurlarına uzun süre tutunmuş yiyeceklerden kaçının ya da yemekten hemen sonra fırçalayın. Bununla birlikte, taze meyve ve sebze gibi gıdalar tükürük akışını artırır ve şekersiz kahve, çay ve şekersiz sakız yiyecek parçacıklarını yıkamasına yardımcı olur.
 • Florür tedavilerini düşünün. Diş hekiminiz, özellikle fluoridli içme suyu ve diğer kaynaklardan yeterince flor almıyorsanız, periyodik florid tedavileri önerebilir. Diş çürümesi riskiniz çok yüksekse, reçeteli florür uygulaması için dişlerinize uygun özel tepsiler de önerebilir.
 • Antibakteriyel tedaviler hakkında bilgi edinin. Diş çürümesi konusunda özellikle hassassanız – örneğin, tıbbi bir durumdan dolayı – diş hekiminiz ağızda zararlı bakterileri azaltmaya yardımcı olmak için özel antibakteriyel ağız çalkalama veya başka tedaviler önerebilir.
 • Kombine tedaviler. Reçine florür ve antibakteriyel durulama ile birlikte ksilitol bazlı sakız çiğnemek, kavite riskini azaltmaya yar
By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler