Çocuklarda Sedef Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Ç

Çocuklarda sedef hastalığı en çok damla tipi sedef hastalığıdır. Cildin geniş bölgelerinde küçük, kırmızı, pullu noktalar oluşur. Strep boğaz gibi bir boğaz enfeksiyonu başlangıcında genellikle çocuklarda ve gençlerde tetiklenir. Çocuğunuzun genleri, sedef hastalığı geliştirip geliştirmediği konusunda bir rol oynayabilir.

Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef hastalığı yaygın, bulaşıcı olmayan bir cilt hastalığıdır. Sedef hastalığının en sık görülen tipi plak sedef hastalığıdır. Cilt hücrelerinin normalden çok daha hızlı gelişmesine ve olması gerektiği gibi düşmemesine neden olur. Hücreler cildinizin yüzeyinde birikerek, kalın ve gümüşi kırmızı deriden plaklar olarak adlandırılan bölgelere neden olur. Plaklar genellikle kaşıntılıdır ve kalın beyazımsi simli ölçeklerle kaplıdır. Aşırı aktif bir bağışıklık sistemi bu süreç için sorumludur.

Plak sedef hastalığı vücudunuzda herhangi bir yerde görünebilir, ancak en çok diz, kafa derisi, dirsek ve gövde üzerinde görülür.

Sedef hastalığı nesilden nesile geçirilebilir. Ulusal Psoriasis Vakfı’na (NPF) (1) göre, siz veya çocuğunuzun diğer ebeveyninin sedef hastalığı varsa, çocuğunuzun da sahip olacağı ihtimal yaklaşık yüzde 10’dur. Hem siz hem de çocuğunuzun diğer ebeveyninin cilt durumu varsa, çocuğunuzun bunu geliştirme şansı yüzde 50’ye, hatta daha da yükselir.

Sedef hastalığı ile ilgili daha fazla bilgi edinin.

Çocuklarda Sedef Hastalığı Belirtileri

Birkaç çeşit sedef hastalığı vardır. Her türün kendine özgü belirtileri vardır. Sedef hastalığının en sık görülen semptomları şunlardır:

 • Sık sık kırmızı olan ve beyazımsı simli pullarla kaplı deride oluşan lekeler (genellikle bebeklerde kızarıklıklarla karıştırılır)
 • Kanaması kuru, çatlamış cilt
 • Cildin etkilenen bölgelerinde ve çevresinde kaşıntı, ağrı veya yanma hissi
 • Cilt kıvrımlarında kırmızı alanlar

Sedef hastalığı kronik bir durumdur. Bu muhtemelen asla tamamen ortadan kalkmayacağı anlamına gelir. Ayrıca, artan ve azalan faaliyet dönemleri arasında geçiş yapan bir durumdur. Etkin olduğu zamanlarda, çocuğunuzun daha fazla belirtisi olacaktır. Birkaç hafta veya birkaç ay içinde, semptomlar düzelebilir ve hatta kaybolabilir. Bu döngü zamanı genellikle tahmin edilemezdir. Bir döngü başladıktan sonra semptomların ne kadar şiddetli olacağını bilmek de çok zordur.

Sedef hastalığı belirtileri ile ilgili daha fazla bilgi edinin.

Sedef Hastalığı Tetikleyicileri

Kimse sedef hastalığına neyin neden olduğunu tam olarak bilemezken, hastalığı daha muhtemel hale getiren birkaç tetikleyici vardır. Bunlar şunları içerir:

 • Enfeksiyon
 • Cilt tahrişi
 • Stres
 • Şişmanlık
 • Soğuk hava

Bu tetikleyicilerden kaçınmak ya da yönetmenin bir yolunu bulmak, sedef hastalığı semptomlarının oluşumunu veya ciddiyetini azaltmaya yardımcı olabilir.

Çocuklarda Sedef Hastalığı Oranı

Çocuklarda sedef hastalığı oldukça yaygındır. NPF’ye göre (1), her yıl bu cilt durumuna göre 10 yaşın altındaki tahmini 20.000 Amerikan çocuğu teşhis edilmektedir. Bu en genç nüfusun yaklaşık yüzde 1’ine eşittir.

Çoğu insan ilk sedef hastalığını 15 ila 35 yaşları arasında deneyimliyor, ancak çocuklarda çok daha genç ve yetişkinlerde çok daha yaşlı gelişebilir. Bir çalışmada, sedef hastalığına sahip yetişkinlerin yüzde 40’ının, çocukken semptomlarının başladığını söyledikleri bulunmuştur.

Çocuklarda sedef hastalığı semptomları yaşlandıkça daha az şiddetli ve daha seyrek olabilir. Diğerleri yaşamları boyunca bu durumla başa çıkmaya devam edebilir.

Çocuklarda Sedef Hastalığı Tedavisi

Şu anda sedef hastalığı için tedavi yoktur. Tedavi, ortaya çıktıklarında semptomları hafifletmeye odaklanır ve alevlenmelerin şiddetini önlemeye veya azaltmaya yardımcı olur.

Sedef Hastalığında Topikal Tedaviler

Topikal tedaviler sedef hastalığı için en sık reçete edilen tedavidir. Hafif ila orta derecede sedef hastalığının semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilirler. İlaçların deriye uygulanması şeklindedir. Topikal tedaviler ilaçlı ve nemlendirici içerir:

 • merhem
 • losyonlar
 • kremler
 • çözeltiler

Bunlar çeşitli olabilir ve çocuğunuzun bunları günde bir defadan fazla uygulamasına ihtiyacı olabilir. Yine de çok etkili olabilirler ve diğer tedavilerden daha az yan etkilere neden olabilirler.

Çocuğunuzun, elektronik hatırlatıcılar ayarlayarak veya dalgalanmayan günlerde, örneğin yatmadan hemen önce ve uyanmadan hemen sonra programlayarak tedaviyi uygulamayı hatırlamanıza yardımcı olun.

Sedef Hastalığında Işık Tedavisi

Hem doğal hem de yapay ışıklar sedef hastalığının semptomlarını hafifletebilir. Özel ışıklar tarafından etkinleştirilen lazerler ve ilaçlar gibi birkaç yeni seçenek vardır. Çocuğunuzun doktoruna danışmadan ışık terapisi kullanmaya başlamamalısınız. Işığa çok fazla maruz kalmak aslında semptomları daha da kötüleştirebilir.

Doktorunuz doğal güneş ışığını öneriyorsa, çocuğunuzun bir aile olarak birlikte yürümesi ya da okuldan sonra arka bahçesinde oynayarak ekstra doz almasına yardımcı olun.

Oral veya Enjekte Edilen İlaçlar

Çocuklarda ılımlı ila şiddetli sedef vakaları için çocuğunuzun doktoru, hap, iğne veya intravenöz (IV, doğrudan damar yolu ile verilen) ilaçları reçete edebilir. Bu ilaçların bir kısmı ciddi yan etkilere neden olabilir, bu yüzden tedaviler başlamadan önce neleri karşılayabileceğinizi anlamak önemlidir. Muhtemel ciddi yan etkilerden dolayı, bu tür tedavi çocuğunuz daha yaşlı veya sadece kısa süreler boyunca kullanılıncaya kadar saklanabilir.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Tetikleyicileri yönetmek, çocuğunuzun sedef hastalığına karşı en iyi savunmalarından biri olabilir. Egzersiz yapmak, yeterli uyku almak ve dengeli bir diyet yapmak çocuğunuzun vücudunu sağlıklı tutmaya yardımcı olacaktır. Sağlıklı bir vücut daha az ve daha az şiddetli hastalık aktivitesine sahip olabilir. Buna ek olarak, çocuğunuzun cildini temiz ve nemlendirilmiş şekilde tutmak, sedef alevlenmelerini de azaltan cilt tahrişini azaltmaya yardımcı olabilir.

Arkadaş canlısı bir aile yarışması başlatarak çocuğunuzu ve ailenizdeki herkesi daha sağlıklı hale getirmeye teşvik edin. Her gün en fazla adımı tamamlayan kişinin kaydını tutun veya kilo kaybı söz konusuysa, zamanla kaybedilen kilo yüzdesini izleyin.

Çocuğunuzun Sedef Hastalığı ile Başa Çıkmasına Yardım Etmek

Sedef hastalığı olan bazı çocuklar için, sadece semptomlar göründüğünde ele alınması gereken küçük bir rahatsızlıktır. Diğer çocuklar için sedef hastalığı daha çok ilgili olabilir. Cildin yüzleri veya cinsel organları çevresinde hassas alanlarda gelişen plak veya plaklarla kaplı geniş cilt bölgeleri olan çocuklar utanç yaşayabilirler.

Salgının kapsamı küçük olsa da, çocuğunuzun benlik saygısına yapacağı zarar büyük olabilir. Utanç ve iğrenme duyguları sorunu bir araya getirebilir. Bu duyguları akranları tarafından yapılan yorumlarla birleştirirseniz, sedef hastalığı çocuğunuzun depresyon ve izolasyon duygularına maruz kalmasına neden olabilir.

Hastalığın varlığından kaynaklanan olumsuz duygusal ve psikolojik etkilere karşı koymak için çocuğunuzun doktoru ile birlikte çalışmanız önemlidir. Günümüz kültüründe, çocuklar açıklanamayan darbelere veya cildindeki lekeler gibi çok küçük sorunlardan ötürü zorbalıklara maruz kalabilirler. Bunun neden olduğu travma, çocuğunuzun tüm yaşamını etkileyecek etkileri olabilir.

Çocuğunuzun doktorundan çocuğunuzla cildinin görünümü hakkında konuşmasını isteyin. Sedef hastalığının duygusal etkisini kabul ederek, çocuğunuzun doktoru çocuğunuzun, yetişkinlerin refahını sağladığını anlamasına yardımcı olabilir. Çocuğunuzla, akranlarından gelen sorulara ve yorumlara uygun cevaplar hakkında konuşun.

Ayrıca, çocuğunuzun doktoruyla bir terapistle çalışma veya bir destek grubuna katılma hakkında konuşmak isteyebilirsiniz. Çocuğunuzun karşılaşabileceği duygusal sorunlarla başa çıkmasına yardımcı olabilecek birçok kaynak var.

Cilt durumunu tedavi etmek artık yeterli değil. Siz, çocuğunuz ve çocuğunuzun doktoru, sedef hastalığını bütünsel bir şekilde tedavi etmek için birlikte çalışmalısınız. Sedef hastalığından kaynaklanan komplikasyonların cildin yüzeyinden daha derin olduğunu anlamak önemlidir.

Kaynaklar: 1, 2

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler