Boyun Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

B

Boyun ağrısı yaygın bir şikayettir. Boyun kasları, kötü bir duruştan zorlanabilir. Osteoartrit ayrıca boyun ağrısının yaygın bir nedenidir. Boyun ağrısına neden olan yaygın rahatsızlıklara örnek olarak dejeneratif disk hastalığı, boyun zorlanması, boyun zedelenmesi, bel fıtığı veya omurga incinmesi, sinir sıkışması verilebilir.

Boyun Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi. Boyun ağrısına ne iyi gelir?
Boyun Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Nadiren, boyun ağrısı daha ciddi bir sorunun belirtisi olabilir. Boyun ağrınız kollarınızda ya da ellerinizde uyuşukluk ya da güç kaybına ya da omzunuzda ya da kolunuzda bir ağrıya eşlik ediyorsa, tıbbi yardım alın.

Boyun Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Boyun ağrısı, boğazın virüs enfeksiyonu gibi yaygın enfeksiyonlardan, lenf bezi şişmesi gibi durumlardan kaynaklanabilir. Boyun ağrısı, boyun tüberkülozu, boyundaki omurga kemiklerinin enfeksiyonu ve menenjit (sıklıkla boyun sertliği ile birlikte) gibi nadir enfeksiyonlardan da kaynaklanabilir. Boyun ağrısı, aynı zamanda, fibromiyalji ve polimiyalji romatika gibi boyun kaslarını doğrudan etkileyen koşulların yanı sıra bir yastık üzerinde uyurken rahatsızlık vermeden de gelebilir. Boyun ağrısı da servikal ağrı olarak adlandırılır.

Boynunuz esnektir ve başınızın ağırlığını destekler, bu nedenle ağrıya ve hareketleri kısıtlayan yaralanmalara ve koşullara karşı savunmasız olabilir. Boyun ağrısı nedenleri şunlardır:

 • Kas gerilmeleri. Bilgisayarınızda veya akıllı telefonunuzda çok fazla saat gibi aşırı kullanım, kasları etkiler. Yatakta okumak veya dişlerinizi gıcırdatmak gibi küçük şeyler bile boyun kaslarını zorlayabilir.
 • Aşınmış eklemler. Vücudunuzdaki diğer eklemler gibi, boyun eklemleriniz de yaşla birlikte yıpranma eğilimindedir. Osteoartrit, kemikleriniz (omurlar) arasındaki tamponların (kıkırdak) bozulmasına neden olur. Vücudunuz daha sonra eklem hareketini etkileyen ve ağrıya neden olan kemik dikeni oluşturur.
 • Sinir sıkışması. Boynun omurgasındaki fıtık omurilikten çıkan sinirlere baskı uygulayabilir.
 • Yaralanmalar. Otomobillerde arkadan gelen çarpmalarda genellikle başın arkaya ve daha sonra ileriye doğru savrulmasında, boynun yumuşak dokularını zorlayarak ortaya çıkan kamçı yaralanmasıyla sonuçlanır.
 • Hastalıklar. Romatoid artrit, menenjit veya kanser gibi bazı hastalıklar boyun ağrısına neden olabilir.

Boyun Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

 • Bilgisayar başında çalışırken veya çalışırken, kafanızı uzun bir süre boyunca tek bir yerde tutarak daha da kötüleşen ağrı
 • Kas gerginliği ve spazmlar
 • Başınızın hareket kabiliyetinin azalması
 • Baş ağrısı

Ne Zaman Doktora Görünmeli

Çoğu boyun ağrısı ev tedavisi ile yavaş yavaş iyileşir. Aksi durumda, doktorunuza baş vurun.

Şiddetli boyun ağrısı, motorlu araç kazası, dalış kazası veya düşmesi gibi yaralanmalardan kaynaklanırsa derhal yardım alınız.

 • Şiddetli
 • Hafiflemeden birkaç gün devam eden.
 • Baş ağrısı, uyuşma, halsizlik veya karıncalanma eşlik eden

durumlarda doktora başvurun.

Boyun Ağrısını Önlemeye Yardımcı Tedbirler

Çoğu boyun ağrısı yaşla ilişkili yıpranma ve yıpranma ile birlikte kötü postür ile ilişkilidir. Boyun ağrısını önlemeye yardımcı olmak için başınızı omurganızın üzerinde ortalayın. Günlük rutininizdeki bazı basit değişiklikler yardımcı olabilir. Denemeyi düşünün:

 • Iyi bir duruş kullanın. Ayakta ve otururken, omuzlarınızın kalçalarınız üzerinde düz bir çizgide olduğundan ve kulaklarınızın doğrudan omuzlarınızın üzerinde olduğundan emin olun.
 • Sık sık ara verin. Uzun mesafeler kat ederseniz veya bilgisayarınızda uzun saatler çalışacaksanız, ayağa kalkın, etrafta dolaşın ve boynunuzu ve omuzlarınızı uzatın.
  Masa, sandalye ve bilgisayarı monitörünüzün göz hizasında olacak şekilde ayarlayın. Dizler kalçalardan biraz daha düşük olmalıdır. Sandalyenizin kolçaklarını kullanın.
  Konuştuğunuzda telefonu kulağınızın ve omuzunuzun arasında tutmayın. Bunun yerine bir kulaklık veya hoparlör kullanın.
 • Sigarayı bırakın. Sigara içmek daha fazla boyun ağrısı riski taşıyabilir.
 • Omuzunuzun üzerinden ağır çantaların kayışlarla taşınmasından kaçının. Ağırlık boynunuzu gerebilir.
 • İyi bir pozisyonda uyuyun. Başınız ve boynunuz vücudunuzla hizalanmalıdır. Boynunuzun altında küçük bir yastık kullanın. Omurganızı düzleştirecek olan yastıklar üzerindeki uyluklarınızla sırtınızda uyumayı deneyin.

Boyun Ağrısı Tedavisi

Hafif ve orta şiddette boyun ağrısının en sık görülen tipleri genellikle iki veya üç hafta içinde kendi kendine bakıma olumlu yanıt verir. Boyun ağrısı devam ederse, doktorunuz başka tedaviler önerebilir.

Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir?

Pek çoğumuz bilgisayarlara bakarken veya günümüzün akıllı telefonlarına baktığımızda, boyun ağrısı sorunu yaşamak hiç şaşırtıcı değil. Boyun tutulması tipik olarak kötü postür veya yanlış kullanımdan zamanla zayıflayan kasların bir sonucudur.

Tüm gün boyunca bilgisayar monitörünüze baktığımızda, boyun eklemlerinin etrafındaki kasların yorulmasına ve aşırı yüklenmesine neden olabilir. Uzun süreler boyunca araç sürmek veya akıllı telefonunuza bakmak aynı etkiyi yaratabilir. Buna günden güne devam ediyorsanız, boyun eklemlerinizi yerinden çıkarabilir.

Bilgisayar ekranını göz hizasına getirin, düz bir şekilde oturun. Bilgisayar başındayken başınızı aşağı ya da yana eğmekten ve eğilmekten kaçınmak, boyun ağrısını önlemenize yardımcı olabilir. Araç sürerken ya da akıllı telefonunuza bakarken sık sık ara verdiğinizden emin olun ve boynunuzu uzun süre öne doğru eğmeyin.

Boyun tutulmasından kurtulmanın anahtarı boyun kaslarınızı doğru bir şekilde germektir. İşte masanızda ya da arabanızda çalışabileceğiniz ve boyun tutulmasından  kurtulmanıza yardımcı olabilecek bazı tavsiyeler:

 • Omuzlarınızı 10 kez geriye ve aşağıya doğru döndürün
 • Kant kemiklerinizi 10 kez geriye doğru gerdirin
 • Başınızı geriye doğru ellerinize itin ve 30 saniye basılı tutun
 • Kulağınız omzunuza temas edecek şekilde her iki tarafta 10’ar kez başınızı hareket ettirin.

Boynunuz sizi rahatsız ediyorsa, uyku pozisyonlarına da dikkat etmelisiniz. Sadece yan ya da sırt üstü yatın asla karın üstüne yatmayın.

Boyun ağrısının yaygın nedenleri için şu basit ilaçları deneyin:

 • Ağrılı alana ısı veya buz uygulayın. İlk 48 ila 72 saat boyunca buz kullanın, daha sonra ısı kullanın. Isı sıcak duşlar, sıcak kompresler veya ısıtma yastığı ile uygulanabilir. Cilt yaralanmalarından kaçınmak için bir ısıtma yastığı veya buz torbası ile uyumadığınızdan emin olun.
 • Hareket etmeye devam edin, ancak mastürbasyon veya ağrılı aktivitelerden kaçının. Bu, semptomlarınızı sakinleştirmeye ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.
 • Yavaş hareket egzersizlerini, yukarı ve aşağı, sağa sola doğru yapın. Bu, boyun kaslarını hafifçe germeye yardımcı olur.
 • Ağrılı bölgelere hafifçe masaj yapın.
 • Yastık ya da özel boyun yastığı olmadan sert bir yatak üzerinde uyuyun.

İlaçlar

Doktorunuz, ağrı giderici için kas gevşetici ve trisiklik antidepresanların yanı sıra reçetesiz aldığınızdan daha güçlü ilaçlar verebilir.

Terapi

 • Fizik Tedavi. Fiziksel bir terapist size doğru duruş, hizalama ve boyun güçlendirici egzersizler öğretebilir ve ağrılarınızı hafifletmeye ve nüksü önlemek için ısı, buz, elektrik stimülasyonu ve diğer önlemleri kullanabilir.
 • Transkutanöz elektriksel sinir uyarımı (TENS). Ağrılı bölgelerin yakınındaki cildinize yerleştirilen elektrotlar, ağrıyı hafifletebilecek küçük elektrik impulsları sağlar.
 • Çekiş. Çekiş, boynunuzu hafifçe germek için ağırlıkları, kasnakları veya hava keselerini kullanır. Bu tedavi, bir tıp uzmanının ve fizyoterapistinin gözetiminde, bazı boyun ağrısının, özellikle de sinir kökü tahrişine bağlı ağrının giderilmesini sağlayabilir.
 • Kısa süreli immobilizasyon. Boynunuzu destekleyen yumuşak bir yaka, boynunuzdaki yapılardan baskı alarak ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bir seferde üç saatten fazla veya bir ila iki haftadan uzun bir süre boyunca kullanılıyorsa, bir yakalı iyiden daha fazla zarar verebilir.

Cerrahi ve Diğer Prosedürler

 • Steroid enjeksiyonları. Doktorunuz sinir köklerine yakın kortikosteroid ilaçları, servikal omurganın kemiklerindeki küçük faset eklemlerine veya boynunuzdaki ağrınıza yardımcı olmak için boyun kaslarına enjekte edebilir. Lidokain gibi uyuşturucu ilaçları da boyun ağrınızı hafifletmek için enjekte edilebilir.
 • Ameliyat. Boyun ağrısına nadiren ihtiyaç duyulduğunda, cerrahi sinir kökü veya omurilik sıkışmasının giderilmesi için bir seçenek olabilir.

Kaynaklar: 1, 2

 

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler