Böbrek Kanseri Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

B

Böbrek kanseri böbreklerde başlar. Böbrekleriniz her biri yumruğunuzun büyüklüğüne göre iki fasulye şeklindedir. Karın organlarının arkasında, omurganızın her bir tarafında birer böbrek yer alır.

Erişkinlerde karsinom en sık görülen böbrek kanseri tipidir. Kanserli tümörlerin yaklaşık % 90’ı. Diğer daha az görülen böbrek kanseri türleri ortaya çıkabilir. Küçük çocukların Wilms tümörü adı verilen bir tür böbrek kanseri geliştirmesi daha olasıdır.

Böbrek kanserinin arttığı gözlemlenmektedir. Bunun bir nedeni, bilgisayarlı tomografi taramaları gibi görüntüleme tekniklerinin daha sık kullanıldığı gerçeğidir. Bu testler, daha fazla böbrek kanserinin tesadüfi keşfine yol açabilir. Birçok durumda, tümörler küçük ve böbrek ile sınırlı olduğu zaman erken bir aşamada böbrek kanseri bulunur ve tedavi edilmesi kolaylaşır.

Böbrek Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Böbrek kanseri belirtileri kanserin erken evrelerinde nadiren gözlemlenir. Ve şu anda, semptomların yokluğunda böbrek kanserini taramak için rutin testler yoktur. Sonraki aşamalarda, böbrek kanseri belirtileri şunları olabilir:

 • Pembe, kırmızı veya kola renkli görünebilen idrarınızdaki kan
 • Sırtında ya da yanınızda olmayan ağrılar
 • İştah kaybı
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • Yorgunluk
 • Genellikle gelip giden ateş (aralıklı)

Böbrek Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Birkaç risk faktörü olmasına rağmen, böbrek kanseri en sık görülen şekli olan renal hücre kanserine neyin neden olduğu açık değildir.

Doktorlar böbrek kanserinin bazı böbrek hücrelerinin DNA’larında mutasyon geçirdiğinde başladığını biliyorlar. Mutasyonlar, hücrelerin hızla büyümesini ve bölünmesini söyler. Biriken anormal hücreler, böbreğin ötesine uzayabilen bir tümör oluşturur. Bazı hücreler parçalanabilir ve vücudun uzak bölgelerine yayılabilir (metastaz).

Risk Faktörleri

Böbrek kanseri riskini artırabilecek faktörler şunlardır:

 • Yaşlılık. Yaşlandıkça böbrek kanseri riskiniz artar.
 • Sigara içmek. Sigara içenler, içmeyenlerden daha fazla böbrek kanseri riskine sahiptir. Bıraktıktan sonra risk azalır.
 • Obezite. Obez insanlar, ortalama kilo olarak kabul edilenlere göre daha yüksek bir böbrek kanseri riskine sahiptir.
 • Yüksek tansiyon (hipertansiyon). Yüksek tansiyon, böbrek kanseri riskinizi artırır.
  Böbrek yetmezliği tedavisi. Kronik böbrek yetmezliğini tedavi etmek için uzun süreli diyaliz alan kişilerde, böbrek kanseri gelişme riski daha yüksektir.
 • Bazı kalıtsal sendromlar. Bazı kalıtsal sendromlar ile doğanlar, von Hippel-Lindau hastalığı, Birt-Hogg-Dube sendromu, yumrulu skleroz kompleksi, kalıtsal papiller renal hücre karsinomu veya ailesel böbrek kanseri olanlarda olduğu gibi, böbrek kanseri riskinde artışa neden olabilir.
 • Böbrek kanseri aile geçmişi. Kalıtsal bir sendromun yokluğunda bile, güçlü bir aile öyküsü olan kişilerde böbrek kanseri riski daha yüksektir.
 • İşyerinde belirli maddelere maruz kalma. Bu, örneğin kadmiyum veya spesifik herbisitlere maruz kalmayı içerebilir.

Böbrek Kanserini Önlemek için Neler Yapılabilir?

Sağlığınızı iyileştirmek için adımlar atmak, böbrek kanseri riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Riskinizi azaltmak için şunları deneyin:

 • Sigarayı bırakmak. Sigara içersen bırak. Destek programları, ilaçlar ve nikotin replasman ürünleri dahil olmak üzere birçok seçenek var. Doktorunuza söyle ve çıkmak istediğin seçenekleri anlat.
 • Sağlıklı bir kilo verin. Sağlıklı bir kiloyu korumak için çalışın. Aşırı kilolu veya obez iseniz, her gün tükettiğiniz kalori sayısını azaltın ve haftanın birçok günü fiziksel olarak aktif olmaya çalışın. Kilo vermenize yardımcı olmak için doktorunuza diğer sağlıklı stratejiler hakkında danışın.
 • Yüksek tansiyonu kontrol edin. Bir sonraki randevunuzda doktorunuza tansiyonunuzu kontrol etmesini isteyin. Kan basıncınız yüksekse, sayılarınızı düşürmek için seçenekleri tartışabilirsiniz. Egzersiz, kilo kaybı ve diyet değişiklikleri gibi yaşam tarzı önlemleri yardımcı olabilir. Bazı kişilerin tansiyonlarını düşürmek için ilaç eklemeleri gerekebilir. Seçeneklerinizi doktorunuzla tartışın.

Böbrek Kanseri Tanı ve Tedavisi

Böbrek kanserini teşhis etmek için kullanılan testler ve prosedürler şunlardır:

 • Kan ve idrar testleri. Kanınızın ve idrarınızın testleri, doktorunuza belirti ve semptomlarınıza neden olan şey hakkında ipuçları verebilir.
 • Görüntüleme testleri. Görüntüleme testleri doktorunuzun böbrek tümörünü veya anormalliği görselleştirmesini sağlar. Görüntüleme testleri bir ultrason, bilgisayarlı tomografi taraması veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) içerebilir.
 • Böbrek dokusunun bir örneğini çıkarma (biyopsi). Nadir durumlarda, doktorunuz böbreğinizin şüpheli bir bölgesinden küçük bir hücre örneğini (biyopsi) çıkarmak için bir prosedür önerebilir. Örnek, kanser belirtilerini araştırmak için laboratuarda test edilmiştir.

Böbrek Kanseri Evreleme

Doktorunuz böbrek kanseri olabilecek bir böbrek lezyonu belirlediğinde, bir sonraki adım kanserin kapsamını (evresini) belirlemektir. Böbrek kanseri için evreleme testleri, doktorunuzun uygun olduğunu düşündüğü ek tomografi taramaları veya diğer görüntüleme testlerini içerebilir.

Daha sonra doktorunuz kanserin aşamasını belirler. Böbrek kanseri aşamaları şunlardır:

 • Evre I. Bu aşamada, tümör çapı 2 3/4 inç (7 santimetre) kadar olabilir. Tümör böbrek ile sınırlıdır.
 • Aşama II. Bir evre II böbrek kanseri, bir evre I tümöründen daha büyüktür, ancak hala böbrek ile sınırlıdır.
 • Aşama III. Bu aşamada, tümör, böbreğin ötesinde çevre dokuya uzanır ve ayrıca yakın lenf düğümlerine de yayılabilir.
 • Aşama IV. Kanser, böbreğin dışına, çok sayıda lenf noduna veya kemikler, karaciğer veya akciğerler gibi vücudun uzak bölgelerine yayılır.

Böbrek Kanseri Tedavisi

Birlikte, siz ve tedavi ekibiniz böbrek kanseri tedavi seçeneklerinizi tartışabilirsiniz. Sizin için en iyi yaklaşım, genel sağlığınız, sahip olduğunuz böbrek kanseri türü, kanserin yayılıp yayılmadığı ve tedavi tercihleriniz dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlı olabilir.

Böbrek Kanseri Ameliyatı

Tümörün çıkarılması ve normal böbrek fonksiyonunun korunması amacı ile cerrahi, böbrek kanserlerinin çoğunluğu için ana tedavidir. Böbrek kanserini tedavi etmek için kullanılan cerrahi prosedürler şunları içerebilir:

 • Etkilenen böbreğin çıkarılması (nefrektomi). Tam (radikal) nefrektomi, tüm böbreği, sağlıklı bir doku sınırını ve bazen lenf nodları, böbreküstü bezleri veya diğer yapılar gibi yakınlardaki ek dokuları çıkarmayı içerir. Cerrah, karın ya da taraftaki tek bir insizyondan (açık nefrektomi) ya da batında bir dizi küçük insizyonla (laparoskopik veya robotik yardımlı laparoskopik nefrektomi) nefrektomi yapabilir.
 • Tümörü böbreklerden çıkarma (parsiyel nefrektomi). Ayrıca, böbrek koruyucu veya nefron koruyucu cerrahi olarak da adlandırılan cerrah, tüm böbreği değil, tümörü ve çevreleyen küçük bir sağlıklı doku payını ortadan kaldırır. Açık bir prosedür olarak veya laparoskopik olarak veya robot yardım ile yapılabilir. Böbrek koruyucu cerrahi, küçük böbrek kanserleri için yaygın bir tedavi yöntemidir ve sadece bir böbreğiniz varsa bir seçenek olabilir. Mümkünse böbrek koruyucu cerrahi genellikle böbrek fonksiyonunu korumak ve böbrek hastalığı ve diyaliz ihtiyacı gibi daha sonraki komplikasyonların riskini azaltmak için tam bir nefrektomi üzerinde tercih edilir.

Doktorunuzun önerdiği ameliyat türü, kanserinize ve safhasına ve sağlığınıza dayandırılacaktır. Cerrahi kanama ve enfeksiyon riski taşır.

Kanser böbrek ile sınırlı olduğunda, cerrahi genellikle gerekli olan tek tedavidir. İlaç veya radyasyon gerekli değildir. Rutin takip gerekli olan her şeydir.

Kaynaklar: 1, 2

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler