Bebeklerde Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

B

Bebeklerde alerji belirtileri nelerdir? Alerji mi soğuk algınlığı mı? Nasıl bir tedavi uygulanmalı?

Bebeklerde Alerji Nedir?

Ebeveynler genellikle burun akıntısı, döküntü, mide rahatsızlığı veya huysuzluk gibi belirtilerin bir alerjiye işaret ettiğini fark etmezler. Bunun yerine, bu şeyleri kronik soğuk algınlığı, bebek aknesi, hassas mide ya da sadece telaşlı bir bebeğe yorarlar. Çoğu zaman bu semptomlar – özellikle de kısa ömürlü olmaları durumunda – soğuk algınlığı veya başka bir rahatsızlığın sonucudur. Ancak, bazı durumlarda nedeni alerjidir.

Bebeğin alerjik reaksiyonu, bağışıklık sisteminin verdiği bir tepkinin sonucudur. Bağışıklık sistemi hastalıklarla mücadele etmek için programlanmıştır, ancak bazen, polen gibi zararsız bir maddeye, istilacı bir parazit, virüs veya bakteri gibi tepki verir. Savaşmak için, bağışıklık sistemi antikor adı verilen koruyucu proteinleri aşırı üretir. Bu aşırı üretim, dokuların şişmesine ve iltihaplanmasına neden olur. Bebeğinizin alerjik reaksiyonu, tetiklediği her şeye maruz kaldığında tekrarlayabilir.

Alerji alma eğilimi kalıtsaldır, fakat spesifik alerjiler öyle değildir. Örneğin, penisiline alerjiniz varsa, çocuğunuz penisilin alerjisi olmasa da alerji geliştirebilir.

Soğuk Algınlığı Mı Alerji Mi?

Soğuk algınlığı ve alerji arasındaki farkı söyleyebilir misiniz? Bu kolay değildir, çünkü belirtiler görünürde aynıdır. Bu belirtiler soğuk algınlığından bir alerjiyi ayırt etmenize yardımcı olacaktır:

 • Üst solunum yolu: Bulutlu burun akıntısı ve ateşi olan burun akıntısı muhtemelen soğuktur. Semptomlar bir hafta sonra gitmelidir. Ancak inatçı, ince, sulu burun akıntısı alerjiye işaret edebilir.

Anafilaksi adı verilen nadir ve ciddi bir alerjik reaksiyon, bebeğin solunum yollarının hızla şişmesine neden olur. Bu, bebeğin nefes almasını veya yutkunmasını önler. Bunun çocuğunuza olduğunu düşünüyorsanız, ambulansı arayın.

 • Alt solunum yolu: Bebeklerde ve küçük çocuklarda öksürük ve hırıltı (bebeğinizin ıslık sesi verdiği gürültülü solunum) yaygındır. Bebeklerin akciğerlerinde küçük ve hassas solunum yolları bulunur. Solunum yolu virüsü nedeniyle hava yolları şiştiğinde, bebekler öksürme veya hırıltılama eğilimindedir. Bazen öksürük ve hırıltılı solunum, astım sonucudur.

Alerjik bebekler solunum yolu virüslerine eğilimlidir ve öksürük ve soğuk algınlığı sorununu giderir. Alerjenlere ve virüslere yanıt olarak, bebeğin solunum yollarının kas spazmları şişer ve öksürüğe neden olur. Bu hırıltıya dönüşebilir.

Küçük bir çocukta hırıltı tehlikeli olabilir, çünkü çocuğun nefes almada zorlandığı bir işarettir. Çocuğunuzun hırıltı olabileceğini düşünüyorsanız, nefes alıp vermediğini, burun deliklerinden soluyarak nefes alıp vermediğini ve rahatsız olup olmadığını gözleyin. Çocuğunuzun bu belirtilerden herhangi birini gösterdiğini düşünüyorsanız, doktorunuzu hemen arayın.

 • Gözler: Konjonktivit veya pembe göz, hem alerjiler hem de virüslerin neden olduğu bir durumdur. Belirtileri, gözün kabuklanmasına neden olan kırmızı bir göz ve taburcu olur. Alerjik konjunktivit bir virüsün neden olduğu pembe gözlerden çok farklı görünmez, bu nedenle çocuğunuzun çocuk doktorunun tanı koyması gerekecektir.

Bununla birlikte, alerjiye bağlı pembe göze daha belirgin olan bazı şeyler vardır. Alerjisi olan bebekler sık ​​sık gözlerini ovuştururlar (alerjik gözler kaşıntılı olma eğilimindedir), aşırı gözyaşı, gözlerin altında koyu halkalar ve sinirli olabilirler.

 • Cilt: Yeni doğanlar kızarıklıklara eğilimlidir, ancak çoğu kızarıklık (bebek aknesi de dahil olmak üzere) 2 veya 3 aylık olarak ortadan kaybolur. Bu, alerjik döküntülerin ortaya çıkma zamanıdır. En sık görülen alerjik döküntü atopik dermatit veya egzamadır ve birçok bebekte alerjik eğilimlerin ilk uyarı belirtisidir. Egzama, bebeğin yanakları, gövdeleri, kolları ve bacaklarında kırmızı, pullu ve bazen de kızarıklık gösteren bir döküntüdür. Yeni yürümeye başlayan çocuklarda ve daha büyük çocuklarda, genellikle boyun, bilek ve ayak bileklerinde ve dirseklerin ve dizlerin kırışıklarında kalıcı kuru, kaşıntılı cilt lekeleri olarak görülür.

Kontakt dermatit, sabun, deterjan, yün giyim, zehirli sarmaşık ya da bebeğin vücuduna temas eden başka bir tahrişe neden olan bir reaksiyonun neden olduğu alerjik bir döküntüdür.

Klasik alerjik döküntü bebeklerde nispeten nadirdir ve ortaya çıktığı zaman, daha büyük çocuklara ve yetişkinlere göre daha küçük olma eğilimi gösterir.

 • Mide: Virüsler kusmaya, ishale, mide rahatsızlığına ve gazlılığa neden olabilir. Ancak bu semptomlar aynı zamanda alerjiden de kaynaklanabilir – sadece gıdaya değil. Çevresel alerjisi olan çocuklarda, mideyi tahriş edebilecek yutulan balgamın bir sonucu olarak mide rahatsızlıkları olabilir.
 • Davranış: Yeme, uyku veya sinirlilik ile ilgili sorunlar alerjiden kaynaklanabilir. Alerjik bebeğiniz telaşlı ve rahatsız olacaktır. Bu genellikle kronik tıkanıklığı, karın ağrısı veya kaşıntılı deri, göz veya burun nedeniyle olur.

Bir başka ip ucu ise belirtilerin ortaya çıkmasına bakmakta yatar. Soğuk algınlığı kış mevsiminde daha yaygındır, ancak tüm yıl boyunca iç mekan alerjileri (toz akarı alerjisi gibi) mevcut olabilir. Gıda alerjisi, rahatsız edici yiyecekler yenildikten sonra birkaç dakika ile birkaç saat arasında kendini gösterebilir. Mevsimsel saman nezlesi ilkbahar veya sonbaharda en yaygın olanıdır, ancak genellikle bebekleri etkilemez.

Bebek Alerji Olursa Ne Yapmalı?

Bebeğiniz alerji olmuşsa evde müdahale edebileceğiniz bazı genel tedaviler mevcuttur. Bebeklerde alerjiye ne iyi gelir hemen ona bakalım. Eğer bebeğiniz alerjiden şikayetçiyse, semptomlarını hafifletmek ve çevrelerinde değişiklik yaparak tekrarlama olasılığını en aza indirmek istersiniz. Bebeklerde alerji için genel tedaviler şunları içerir:

 • Egzema ve diğer alerjik döküntüler için cilt nemlendiriciler veya yüzde 1 hidrokortizon kremi.
 • Daha yaşlı bir bebeğin semptomlarının hızlı bir şekilde rahatlatılması için Benadryl gibi oral antihistaminikler

Alerjenlere maruziyet azalmazsa alerjiler genellikle kötüleşir. Bebeğin maruziyetini, en az altı aydır tepkisine neden olan şeyden uzaklaştırabilirseniz, bedeni bunu unutur. Bununla birlikte, alerjiye neyin neden olduğunu tanımlamak genellikle zordur. Semptomların ne zaman ortaya çıktığı konusunda dikkatli bir günlük tutmalısınız. Bu, alerjiye neden olan suçlu olarak evcil hayvanınıza, evcil hayvanınızın kıyafetine, yemeğine veya odasına girebilir.

Kan veya deri testi ile yapılan alerji testi, 2 aydan büyük çocuklarda yapılabilir, ancak test sonuçları, bu gencin çocuklarında yorumlanması daha zordur çünkü bağışıklık sistemi hala olgun değildir. Test etmeden önce bebeğin bazı yaygın alerjenlere maruziyetini en aza indirmeye çalışın:

 • Toz mite korumalı yatak örtüleri ve yastıklar
 • Kedinizin veya köpeğinizin bir hafta evden çıkması
 • Kuş tüyü yastıklar
 • Hipoalerjenik bir çamaşır deterjana geçme

Kaynaklar: 1, 2

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler