Balık Alerjisi Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

B

Balık alerjisi, genellikle diğer gıda alerjileri türlerinden daha az yaygın olsa da, kanatlı balık (finned fish) alerjisi, potansiyel olarak ölümcül görünen, nefes almayı engelleyen ve vücudu şoka sokabilen, yaşamı tehdit eden bir alerjik reaksiyon olan anaflaksinin sık görülen bir sebebidir. Balık alerjisi belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Gıda alerjisi belirtileri ve nedenleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tipik olarak bebeklerde ve küçük çocuklarda görülen diğer gıda alerjilerinden farklı olarak, yetişkinliğe kadar balık alerjisi belirgin olmayabilir; Bir çalışmada, balık alerjisi şikayeti olan insanların yüzde 40’ının, yetişkin olana kadar balıkla ilgili her hangi bir problem yaşamadıkları sonucu ortaya çıktı.

Kanatlı balıklara (ton balığı, halibut veya somon gibi) karşı alerjiniz olması, kabuklu deniz hayvanlarına (karides, yengeç ve ıstakoz) da alerjiniz olduğu anlamına gelmez. Bazı alerjistler, balık alerjisi olan bireylerin tüm balıkları yemekten kaçınmasını tavsiye etseler de, bir tür balığa alerjisi olan birisinin başka türlerde güvenle yemek yapması mümkün olabilir. Belirli bir balık türüne karşı alerjiniz varsa, alerjiniz diğer çeşitlerin yemede güvenli olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

Balık Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

  • Kurdeşen veya deri döküntüsü
  • Mide bulantısı, mide krampları, hazımsızlık, kusma ve / veya diyare
  • Tıkalı veya burun akıntısı ve / veya hapşırma
  • Baş ağrısı
  • Astım
  • Anafilaksi (daha az yaygın), nefes almayı engelleyen ve vücudun şoka girmesine neden olabilecek potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir reaksiyon

Diğer besin alerjilerinde olduğu gibi, balık alerjisinin semptomları hafif ila şiddetli arasında değişebilir.

Balık Alerjisi Tedavisi ve Alerjiden Kaçınma

Balık alerjisini yönetmek, alerjiniz olan balıklardan kesinlikle kaçınılmasını içerir. Doktorlar tipik olarak her türden kaçınmak için bir tür yüzgeçli balık alerjisi olan kişilere tavsiyede bulunur. Eğer belirli bir balığa alerjiniz varsa ve diyetinizde başka çeşit balıklara sahip olmaktan hoşlanıyorsanız, bu çeşitlerin test edilmesi konusunda doktorunuz ile konuşun. Diyetinizi alerjistiniz tarafından yönlendirilmeden değiştirmeyin.

Hazırlanan birçok gıda, bazı formlarda balık içerir. Ürünleri satın alırken içerdikleri malzemelere muhakkak göz atın. Yasal olarak üreticiler alerjiye neden olabilecek malzemeleri ürünlerin etiketlerine yazmak zorundadırlar.

Balıktan kaynaklı alerjilerde proteinden kaynaklı alerji çok yaygın olmakla birlikte, balık derisinden ve kemiklerden yapılan balık jelatini de alerjiye neden olabilmektedir. Balık alerjisi olan kişiler, balık yağı diyet takviyeleri almadan önce alerjilerine başvurmalıdır.

Eğer doktorunuz bazı balıkları yemeye devam edebileceğinizi söylerse, alerjik tepkiye neden olan balık türü ile temas eden balıkları yememek için fazladan önlem alın. Pek çok balık çeşidi, fileto olduktan sonra benzer şekilde göründüğünden, süpermarketlere karşı dürüst olmayan tedarikçiler konusunda sorun yaşayabilirsiniz.

Yanlış etiketlenmiş bir balık yeme olasılığını önlemek için, alerjiniz hakkında yemeyi planladığınız balıkların sofranıza nasıl ulaştığını araştırın.

Yiyecek hazırlama sırasında yüksek çapraz temas riski nedeniyle, balıktan başka bir şey sipariş etmeyi planlıyor olsanız bile, genel olarak deniz ürünleri restoranlarından kaçınmak en iyisidir. Balıkların pişirildiği bölgelerden uzak durun, çünkü yemek sırasında proteinler havaya karışabilir.

Balık alerjisi olan kişiler kabuklu deniz hayvanlarından kaçınmak zorunda değildir; Balık ve kabuklu deniz ürünleri alerjileri arasında bir ilişki olmadığı görülmektedir. Bununla birlikte, bir birey hem yumurtalara hem de yer fıstığına alerjisi olduğu gibi, balıklara ve kabuklu deniz hayvanlarına da alerjik olabilir.

Balık Alerjisi Tetikleyicileri

Balıklara karşı alerjik reaksiyonlar, esas olarak parvalbumin denilen belirli bir protein türünden kaynaklanır. Balvalbüminlerde balıkların beyaz kas dokusu özellikle kırmızı kas dokularından daha yüksektir. Bu, çoğunlukla kırmızı kas dokusuna sahip olan ton balığı gibi balık türlerinin, balıklara alerjisi olan kişilerce neden daha iyi tolere edildiğini açıklar.

Parvalbüminler nispeten ısıya dayanıklıdır. Bu, pişirme veya ızgara ile yok olmadıkları anlamına gelir. Hem çiğ hem de pişmiş balıklar alerji semptomlarını tetikleyebilir. Balık alerjisi olan çoğu insan birkaç balık türüne tepki gösterir. Monoallerjiler – bireysel balık türlerine alerjiler – ayrıca var.

Balık yendiğinde alerjik reaksiyon genellikle tetiklenirken, çok hassas kişiler sadece pişmiş balıktan gelen buharı solumak suretiyle alerji belirtileri geliştirirler. Bir balık alerjisi ayrıca, kurutulmuş balık partikülleri içeren tozların solunması veya örneğin balıkların işlenmesi sırasında balıkla cilt temasından kaynaklanabilir.

Ancak bir balık alerjisi, midye veya karides gibi deniz ürünlerinin de alerjik bir reaksiyonu tetikleyeceği anlamına gelmez. Surimi veya taklit yengeç eti, dikkatli bir şekilde yaklaşılmalıdır. Deniz ürünleri hazır yemeklerinde yaygın bir içeriktir ve doğranmış ve kalıp haline getirilmiş balıklardan yapılır.

Çocuklukta Balık Alerjisi

Balık alerjileri bebeklikte de ortaya çıkabilir. Avrupa’da tüm çocukların yüzde 0.1’den azının balıklara alerjisi olduğu varsayılmaktadır. Süt ve yumurtalara verilen gıda alerjileri genellikle zamanla azalırken, çalışmalar balık alerjilerinin genellikle yaşam boyunca devam ettiğini göstermektedir.

Sonuç

Balık alerjisi tedavisi, alerjiniz olan balıklardan kesinlikle kaçınılmasını içerir. Balıklar genellikle gıda kaynaklı anafilaksi vakalarında rol oynadığı için, alerji uzmanları balık alerjisi olan hastalara, doktorunuz tarafından reçete edilen ve oto-enjektörde uygulanan epinefrin (adrenalin) reaksiyonunun semptomlarını tedavi etmelerini önerir. Anafilaksi hızla gelişebilir ve epinefrin, semptomların geliştiğini fark ettiğiniz anda enjekte edilmediği sürece ölümcül olabilir.

Kaynaklar: 1, 2

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler