Azospermi Nedenleri Nelerdir?

A

Azospermi, erkelerde cinsel ilişki ile gelen meni içerisinde hiç sperm bulunmaması durumudur. Pek çok kısır erkeğin kısır olma nedenlerinden biri olan Azospermi nedenleri aynı olmadığı gibi farklı şekillerde tedavi edilebilir. Erkeklerin %1’i ve kısır erkeklerin %15’inde bu durum söz konusudur. Başka bir belirti yoksa ve kişi eşini hamile bırakamıyorsa Azospermi bunun nedeni olabilir. Azospermi iki geniş kategoriye ayrılabilir.

Erkeklerde kısırlık nedenleri ile ilgili geniş bilgi edinin.

Obstrüktif Azoospermi, spermin normal olarak testis içinde üretildiğini, ancak üreme tüpünde spermin dış dünyaya akmasını engelleyen tıkanma veya engelleme olduğunu gösterir.

Non-Obstrüktif Azoospermi, tüplerin açık olduğu anlamına gelir, fakat hiçbir spermin üretilmediği veya çok düşük bir sperm üretiminin olduğu bir sperm üretim problemi vardır. Bu seviye o kadar azdır ki, spermler hiçbir zaman testisden çıkmazlar ve sadece cerrahi sırasında testis içinde bulunurlar.

Obstrüktif Azospermi Nedenleri

Obstrüktif Azosperminin nedenleri genetik, konjenital veya edinilmiş olabilir.

  • Vazektomi, cerrahi bir prosedürdür. Hamileliğe karşı kalıcı olarak korunmak için kullanılan çok etkili bir yöntemdir. Sperm akışını engellemek için sperm kanalının kesilmesi şeklinde gerçekleşen operasyon Obstrüktif Azosperminin en sık görülen nedenidir.
  • Enfeksiyon, Obstrüktif Azospermi ayrıca testis, prostat veya üreme sistemi enfeksiyonları, örneğin epididimit / orşit, prostatit ve Chlamydia gibi zührevi hastalıklardan da kaynaklanabilir. Bunlar epididim veya ejakülatör kanalın küçük tübüllerinde tıkanmaya neden olabilir.
  • Konjenital Koşullar, Bazı erkekler vas deferenlerin bir bölümü eksik olarak doğarlar, ki bu aslında vazektomiye benzer bir genetik durumdur. Diğer erkekler, ejakülasyon kanallarını tıkayan prostatta bir kistle doğarlar.
  • Cerrahi Komplikasyonlar, Ürogenital organlarda veya fıtık onarımında uygulanan cerrahi prosedürler, tıkanmaya neden olan skar oluşumu ile sonuçlanabilir. Pediatrik hastalarda bu daha yaygındır çünkü çocuklarda üreme yolu çok küçüktür.

Non-Obstrüktif Azospermi Nedenleri

Non-Obstrüktif azoospermi, testis içindeki anormalliklerden veya sperm üretimini kontrol eden reprodüktif hormonlardan kaynaklanabilir. Nedenleri genetik, konjenital veya edinilmiş olabilir.

Bazı nedenler etkili bir şekilde tedavi edilebilir ve diğerleri, bir erkeğin IVF’li bir çocuğun babasına izin vermesi için atlanabilir. Bazı erkeklerin hipotalamik veya hipofiz hormonlarının üretimi ile ilgili bir problemi vardır ve bu, sperm üretimini teşvik etmek için eksik hormonların yerini alarak tedavi edilir.

Genetik Sebepler: Bunlar arasında kromozom sayısının olması gerektiği gibi olmadığı (anöploidi olarak adlandırılan) kromozom anormallikleri veya kromozom kollarının parçalarının kırıldığı ve yer değiştirdiği yerler (translokasyonlar olarak adlandırılır). Erkeklerde azospermiye neden olan en yaygın kromozomal problem, fazladan bir X kromozomunun bulunduğu bir durumdur. Buna Klinefelter Sendromu denir.

Azosperminin diğer bir genetik nedeni, Y kromozomundaki bazı genlerin silinmesidir. Y-kromozomu erkeklere “erkek” özelliklerini kazandırmaktan sorumludur. Sperm üretiminden sorumlu olan bu kromozomdaki bir veya daha fazla gen silinirse, azospermi ile sonuçlanabilir.

Azosperminin genetik nedenleri tedavi edilebilir değildir, ancak genetik sorunları olan erkeklerin çoğu, normal çocuklara babalar için kullanılabilen testislerde küçük miktarlarda sperm üretmektedir.

Varikosel: Bu tedavi edilebilen NOA nedeni, testis çevresindeki varisli damarlar ile karakterizedir. Bu durum erkek kısırlığının en yaygın nedenidir ve kolayca düzeltilebilir. Çoğu varikosel sadece küçük bir sperm sayısının azalmasına neden olur, ancak bazı durumlarda varikosel azospermi ile sonuçlanır. Varikosel ve varikosel onarımı hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Hipospermatogenez: Bu, testis içinde sperm üretimi olduğu, ancak normalden daha düşük miktarlarda olduğu ve rutin sperm analizinde spermin görülmesi için gerekli olduğu anlamına gelir. Bu biyopsi ile ilgili en yaygın bulgudur.

Olgunlaşma Arresti: Bu durumda, testiserin sadece prekürsör sperm ile dolmasına neden olan olgunlaşma evresinde sperm gelişiminde bir problem vardır. Gelişimdeki bu tutuklama, sperm olgunlaşma sürecinin erken veya geç aşamasında olabilir. Bu durumda olgun kullanılabilir sperm bulmak için % 50’ye yakın bir ihtimal vardır.

Sertoli-Hücre Sendromu (SCO) veya Germ Hücre Aplazisi (GCA): Bu tipik olarak NOA’nın en kötü durum senaryosudur. SCO veya GCA ile, bölünen ve sperm haline gelen germ hücreleri testislerden yoksundur. Fakat bu durumda bile, SCO’lu erkeklerin % 15-20’sinde testis içinde bir miktar düşük sperm üretimi olacaktır.

Son 20 yılda testisle ilgili öğrendiğimiz en önemli şeylerden biri, anormal durumdaki sperm üretiminin homojen olmaması, yani testisin tüm alanlarında aynı veya sabit olmamasıdır. Bu nedenle, bir alan SCO paterni ile skar tübüllerine sahip olabilirken, başka bir alan bazı mikrop hücrelerine ve bazı olgun spermlere sahip olabilir.

Bu fenomen, üreme cerrahının testislerin, özellikle seminifer tübüllerin bir mikroskop kullanılarak incelenmesini sağlayan mikrocerrahi sperm ekstraksiyon (çıkarma) tekniklerinin geliştirilmesine yol açmıştır. Bu, spermi olan ve biyolojik bir baba olma şansının daha yüksek olduğu bir alan bulma şansının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Testiküler Kanser: Bazen testis kanserinin veya üreme sisteminin diğer tümörlerinin ilk belirtisi azospermi veya çok düşük sperm sayımıdır. Bu, bir erkek üreme uzmanının anormal sperm sayısı olan birini incelemesinin en önemli nedenlerinden biridir. Tümörü erkenden tespit ederek, bir hastanın hayatını kurtarabilir.

Tıbbi Tedaviler: Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ve radyasyon tedavisi, geçici azoospermiye neden olabilen iki tip tıbbi tedavidir. Bu tedavilere giren erkeklerin çoğu, alınan tedavi tipine bağlı olarak, tedaviyi takip eden iki yıl içinde sperm üretimine devam edecektir.

Reçeteli İlaçlar: NOA’nın en büyük ilaçla ilişkili nedenleri arasında testosteron ve diğer anabolik steroidler vardır. Bunlar sterilizasyona neden olabilir ve azosperminin çok yaygın ve genellikle geri dönüşümlü bir sebebidir.

Oksidatif Stres Sperm Hasarına Neden Olabilir

Erkek kısırlığının birçok nedeni vardır, fakat nedeninin ne olduğuna bakılmaksızın, sperm hasarının en son ortak yolu (DNA fragmantasyonu) sperm üzerinde aşırı miktarda oksidatif strese yol açan serbest radikal peroksidasyonudur. İronik olarak, oksidatif stres normal sperm fonksiyonu için gereklidir ve sperm aslında serbest radikaller üretir, ancak daha fazla stres üretilebileceğinden daha fazla stres oluştuğunda, vücut sperm hücresi zarını ve sperm DNA’sını eninde sonunda yaralayan toksinleri nötralize edemez. Bu, sperm hücresinin fonksiyonel bozulmasına ve sonuçta infertiliteye (kısırlığa) yol açar.

Şu anda, hasarın meydana gelebileceği üreme sisteminde sperm hasar mekanizmalarının ve konumlarının daha iyi anlaşıldığından, problemleri tanımlamak için daha sofistike fonksiyonel testler geliştirilmiştir ve bilgiler hasta sonuçlarının istatistiksel olarak tahmin edilmesine uygulanabilir. Kısırlık nedenlerini tanımlamak pratik bir anlam taşır çünkü altta yatan sperm hasar kaynağı potansiyel olarak çıkarılabilir, tedavi edilebilir.

Azoospermi Nasıl Anlaşılır?

Partnerinizi hamile bırakma süreci beklenildiği gibi gitmiyorsa doktorunuz bu durum için sizi kontrol edebilir.

Öncelikle, sperminizin örneklerini vereceksiniz ve bir laboratuvar bunları yüksek güçlü bir mikroskopla inceleyecektir. Sonuçlar, sperminizde iki ayrı durumda sperm göstermiyorsa, azoospermi elde edersiniz.

Doktorunuz sorunun nedenini anlamaya çalışacaktır. Size tam bir fiziksel sınav verecek, tıbbi geçmişinizi soracak ve hormon seviyenizi ölçmek için kanınızı test edecektir.

Doktorunuz ayrıca anormal sperm bulgularını kontrol etmek için testislerinizin biri veya her ikisinde biyopsi yapmak isteyebilir. Bölgeyi uyuşturmak için ilaç verir, sonra skrotumunuzda küçük bir kesim yapıp mikroskop altında çalışmak için biraz doku alınır.

Vasografi, bir X-ray ve özel boya kullanarak bir görüntüleme testi ve azoospermiye neden olan bir tıkanıklık varsa diğer taramalar gösterebilir. Bazen, obstrüksiyonu (takanıklık) bulmanın tek yolu ameliyattır.

Kaynaklar: 1, 2, 3

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler