Astım Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

A

Nefes darlığı yaşarsanız veya nefes alırken göğsünüzde ıslık veya hırıltılı bir ses duyarsanız, bu astım olabilir. Astım belirtileri tahminen 4 milyon Türk vatandaşını etkilemektedir. Her 8 çocuktan 1’i astım belirtileri göstermektedir.

Çalışma ve okulda devamsızlığın önde gelen nedenlerinden biridir. Astım sıklıkla aile bireylerinde görülür. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, vakaların yaklaşık yarısı genetik yatkınlıktan ve yarısı da çevresel faktörlerden kaynaklanmaktadır. Astım için bir tedavi olmamasına rağmen, etkili tedaviler mevcuttur. Astım, bir alerjist gözetiminde en iyi şekilde yönetilebilir.

Astım Nedir? ASTIM Belirtileri Nelerdir

Astim-belirtileri

Astım, havanın akciğerlere girmesine ve çıkmasına izin veren bronşiyal tüplerin daralmasına ya da iltihaplanmasına neden olan kronik bir hastalıktır. Bu, nefes almayı zorlaştırabilir ve öksürüğü, hırıltıyı ve nefes darlığını tetikleyebilir. Astımlı kişiler hassas oldukları bir maddeye veya normal solunum düzenlerini değiştiren bir duruma maruz kalıyorsa, astım belirtileri daha şiddetli hale gelebilir.

Bazı insanlar için astım küçük bir rahatsızlıktır. Diğerleri için günlük aktivitelere müdahale eden ve yaşamı tehdit eden bir astım atağına yol açabilecek önemli bir sorun olabilir.

Astım tedavi edilemez, ancak semptomları kontrol edilebilir. Astım genellikle zamanla değiştiği için, belirtileri izlemek ve tedaviyi gerektiği gibi ayarlamak için doktorunuzla birlikte çalışmanız önemlidir.

Astım belirtileri kişiden kişiye değişir. Astım atakları nadir olabilir, sadece belirli zamanlarda semptomlarınız olabildiği gibi (egzersiz yaparken olduğu gibi) sürekli olabilir.

Astım belirtileri ve semptomları şunlardır:

 • Nefes darlığı
 • Göğüs sıkılığı veya ağrı
 • Nefes darlığına bağlı öksürük veya hışıltının neden olduğu uyku sorunu
 • Nefes verirken bir ıslık çalma veya hırıltı sesi (hırıltı, çocuklarda astımın ortak bir belirtisidir)
 • Soğuk algınlığı veya grip gibi solunum yolu virüsü tarafından kötüleşen öksürük veya hırıltılı ataklar
 • Astımınızın kötüleştiğini gösteren muhtemel işaretler şunlardır:
 • Astım belirtileri ve semptomları daha sık ve rahatsız edici
 • Artan nefes alma zorluğu (astım debimetresiyle ölçülebilir, akciğerlerin ne kadar iyi çalıştığını kontrol etmek için kullanılan bir cihaz)
 • Soluk alma cihazını daha sık kullanma ihtiyacı
 • Bazı insanlar için astım belirtileri ve semptomları bazı durumlarda şiddetlenir

Egzersiz kaynaklı astım, hava soğuk ve kuru olduğunda daha kötü olabilir.

Kimyasal dumanlar, gazlar veya toz gibi işyeri tahriş edici maddeler tarafından tetiklenen mesleki astım.

Polen, küf sporları, hamamböceği atıkları ya da deri parçacıkları ve evcil hayvanlar tarafından dökülen tükürük salya gibi hava kaynaklı maddeler tarafından tetiklenen alerji kaynaklı astım.

Astımı olan çocukların çoğunun 5 yaşına gelmeden önce belirtileri görülür. Çok küçük çocuklarda, ebeveynlerin ve hatta doktorların, belirtilerin astımdan kaynaklandığını tespit etmesi zor olabilir. Bebeklerde, küçük çocuklarda ve okul öncesi çocuklarda bronşiyal tüpler zaten küçük ve dardır. Baş soğuk algınlığı, göğüs soğuk algınlığı ve diğer hastalıklar bu havayollarını etkileyerek daha da küçülmelerine ve buna bağlı olarak daha rahatsız edici olmalarına neden olabilir.

Pediatrik astımın semptomları, günler veya haftalar boyunca ani ve korkutucu solunum acil durumlarına yol açan nagging öksürüğünden farklı olabilir.

Çocuklarda yaygın astım belirtileri şunlardır:

 • Öksürük, özellikle geceleri
 • Özellikle nefes verirken nefes alırken hırıltı veya ıslık sesi
 • Kaburga veya boynun etrafındaki cildin sıkıca çekilmesine neden olan nefes alma veya hızlı nefes alma sorunu
 • Göğse sık sık giren soğuk algınlığı

Çocuğunuz bu belirtilerden sadece birine veya birkaçına sahip olabilir. Sadece soğuk ya da bronşit olduğunu düşünebilirsiniz. Belirtilerin tekrarlanması, çocuğunuzun astımı olabileceği konusunda bir ipucudur. Ayrıca, çocuğunuz havadaki tahriş ediciler (örneğin duman veya kuvvetli kokular) veya polen, evcil hayvan kepeği ve toz akarları gibi alerjenler gibi astım tetikleyicileri olduğunda semptomlar daha da kötüleşebilir.

Astım belirtileri, bir alerjene (örneğin palamut, polen, hayvan kepeği veya toz akarları gibi), havadaki tahriş edici maddelere (duman, kimyasal dumanlar veya güçlü kokular) veya aşırı hava koşullarına maruz kalındığında tetiklenebilir. Egzersiz ya da hastalık (özellikle bir solunum yolu hastalığı ya da grip) sizi daha duyarlı hale getirebilir.

Normal nefes alma alışkanlıklarını etkileyen güçlü bir duygunun fiziksel gösterimi (bağırmak, ağlamak veya gülmek) astım tetikleyicisi olarak da işlev görebilir. Panik, astımı olan bir kişinin, bir astım krizi sırasında gerekli olan, rahatlama ve talimatları takip etmesini önleyebilir. Bilim insanları, güçlü duygularla ilişkili hızlı nefes almanın bronşiyal tüplerin büzülmesine, muhtemelen bir saldırıya neden olduğunu veya kötüleşmesine neden olabileceğini bulmuşlardır.

Astım belirtileri herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Hafif dönemler sadece birkaç dakika sürebilir ve kendiliğinden veya ilaçla çözülebilir; daha şiddetli bölümler saatler hatta günler sürebilir.

Astım hastası olanlar, herhangi bir kronik rahatsızlığı olanlar gibi, ciddi stres yaşayabilirler. İşe ve okula devamsızlığın önde gelen bir nedeni olduğundan, astım bir kişinin yaşamını, eğitimini ve duygusal esenliğini etkileyebilir. Astım tanısı konan insanların normal aktivitelere katılamadıklarına inanmaları halinde depresyon oluşabilir.

Günlük aktivitelerinizi etkileyecek ve yaşam kalitenizi azaltacak solunum güçlükleri yaşıyorsanız, bölgenizdeki bir astım taraması etkinliğini ziyaret edin ve tanı ve tedavi için bir alerjist ile görüşün. Bir alerjist, bir astım krizinin erken uyarı işaretlerini tanımanıza ve acil bir durumda başa çıkmanın yollarını araştırmanıza yardımcı olabilir.

Alınabilecek Önlemler

 1. Astımı önlemenin bir yolu yokken, birlikte çalışarak, siz ve doktorunuz, durumunuzla yaşamak ve astım krizlerini önlemek için adım adım bir plan tasarlayabilirsiniz.
 2. Astım eylem planınızı takip edin. Doktorunuz ve sağlık ekibinizle, ilaç almak ve astım krizini yönetmek için ayrıntılı bir plan yazın. Ardından planınızı takip ettiğinizden emin olun.
 3. Astım düzenli izleme ve tedavi gerektiren sürekli bir durumdur. Tedavinizin kontrolünü ele almak, hayatınızın genel olarak kontrolünü daha çok hissetmenizi sağlayabilir.
 4. Grip ve zatürre için aşı olun. Aşılar, grip ve zatürrenin astım tetiklenmesini önleyebilir.
 5. Astım tetikleyicileri tanımlayın ve önleyin. Polen ve küften soğuk havaya ve hava kirliliğine kadar değişen bir dizi açık alerjen ve tahriş edici madde astım krizlerini tetikleyebilir. Astımın nedenini veya neden kötüleştiğini öğrenin ve bu tetikleyicileri önlemek için adımlar atın.
 6. Nefesinizi izleyin. Hafif öksürme, hırıltılı solunum veya nefes darlığı gibi yaklaşan bir krizin uyarı işaretlerine dikkat etmeyi öğrenebilirsiniz. Ancak, akciğer fonksiyonunuz herhangi bir belirti veya semptom fark etmeden önce azalabileceğinden, en yoğun hava akışınızı düzenli olarak bir ev debimetresi ile ölçüp kaydedin.
 7. Kerizleri erken teşhis ve tedavi et. Çabuk hareket ederseniz, ciddi bir saldırı olasılığınız daha düşük olur. Ayrıca belirtilerinizi kontrol etmek için çok fazla ilaca ihtiyacınız olmaz.
 8. Cihaz ölçümleriniz azaldığında ve sizi yaklaşan bir krize karşı uyardığında, ilacınızı talimatlara göre alın ve krizi tetikleyebilecek her türlü faaliyeti derhal durdurun. Belirtileriniz geçmez ise, eylem planınızda belirtildiği şekilde tıbbi yardım alın.
 9. İlaçlarınızı reçete ile alın. Astımınız iyileşiyor gibi görünse bile, doktorunuzla konuşmadan bir şey değiştirmeyin. İlaçlarınızı her doktor ziyaretine getirmeniz iyi bir fikirdir, bu nedenle doktorunuz ilaçlarınızı doğru şekilde kullandığınızı ve doğru dozu aldığınızı iki kez kontrol edebilir.

Sonuç

Astım belirtileri, muhtemel bir krizin uyarıcısı niteliğinde olabilir. Astım tedavisi için belirlenen planı tatbik edebilecek deneyim ve biliye sahip olduğunuzdan emin olun. Acil durumlarda ne yapmanız gerektiğinden emin olmalısınız.

Yorum Ekle

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler