Alerji Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

A

Alerji, bağışıklık sisteminin, normalde vücudunuz için zararlı olmayan bir yabancı maddeye karşı verdiği tepkidir. Bu yabancı maddelere alerjen denir. Alerji belirtileri farklı biçimlerde ortaya çıkar. Alerjenler inek sütü, yumurta gibi belirli yiyecekler, polen ya da evcil hayvanlar olabilirler.
Alerji Belirtileri Nedenleri ve Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bağışıklık sisteminin görevi, zararlı patojenlerle savaşarak sağlıklı kalmayı sağlamaktır. Bunu, vücudu tehlikeye atabileceğini düşündüğü herhangi bir şeye saldırmak suretiyle yapar. Alerji nedenine bağlı olarak, bu tepki, iltihap, kızarıklık, hapşırma veya başkaca belirtiler olabilir.

Bağışıklık sistemi kişinin bulunduğu ortama uyum sağlar. Vücut evcil hayvan tüyü, derisi ve benzeri gibi bir şeyle karşılaştığında, bunların zararsız olduğunu fark etmelidir. Alerjisi olan kişilerde bunlar bağışıklık sistemi tarafından bedeni tehdit eden ve ona saldıran bir dış istilacı olarak algılanır.

Alerji yaygındır ve bazı tedaviler belirtilerinden kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Alerji Belirtileri

Alerji belirtileri çeşitli faktörlerin sonucudur. Bunlar, sahip olunan alerji türünü ve alerjinin ne kadar şiddetli olduğu ile ilgilidir. Beklenen bir alerjik tepkiden önce bir ilaç kullanılsa dahi, semptomların bir kısmı yine de görülebilir.

Gıda alerjileri

Gıda alerjileri şişlik, kurdeşen, mide bulantısı, yorgunluk ve daha fazlasını tetikleyebilir. Bir kişinin bir gıda alerjisi olduğunu fark etmesi biraz zaman alabilir. Yemek yedikten sonra ciddi bir reaksiyonunuz varsa ve nedeninden emin değilseniz, hemen bir tıp uzmanına başvurun. Tepkinizin kesin nedenini bulabilir veya sizi bir uzmana yönlendirebilirler.

Süt alerjisi vücudun bağışıklık sistemi tarafından süt ve süt içeren ürünlere yapılan anormal bir tepkidir. Çocuklarda en yaygın gıda alerjilerinden biridir. İnek sütü, süt alerjisinin olağan nedenidir, ancak koyun, keçi, manda ve diğer memelilerin sütü de bir reaksiyona neden olabilir.

Yumurta alerjisi vücudun bağışıklık sistemi hassaslaştıkça, yumurta akı veya sarısında proteinlere aşırı tepki gösterdiğinde gelişir. Yumurta yendiğinde, vücut proteini yabancı bir istilacı olarak görür ve ona karşı savunmak için kimyasallar gönderir. Bu kimyasallar alerji belirtilerine neden olur.

Mevsimsel alerjiler

Saman nezlesi semptomları bir soğuk algınlığına benzeyebilir. Burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve şişmiş gözler belirtileridir. Çoğu zaman, bu belirtilerle evde kendi imkanlarınızla baş edebilirsiniz. Belirtilerden uzun süre kurtulamamışsanız doktorunuza başvurun.

Şiddetli alerjiler

Şiddetli alerjiler alerjik şoka (anaflaksi) neden olabilir. Bu, solunum zorluklarına, baş dönmesine ve bilinç kaybına yol açabilen hayatı tehdit eden bir acil durumdur. Olası bir alerjene temas ettikten sonra bu semptomları yaşıyorsanız, derhal tıbbi yardım alın.

Herkesin alerjik reaksiyon belirtileri farklıdır. Alerji belirtileri hakkında daha fazla bilgi edinin ve bunlara ne sebep olabilir öğrenin.

Deri Alerjisi

Kabarıklık, kaşıntı, kızarıklık ve diğer cilt rahatsızlıkları çok yaygın deri alerjisi örnekleridir ve nedenleri kolaylıkla tanımlanamayabilir. Deri döküntüleri, bitkiler (örneğin zehirli sarmaşık), bir ilaca veya yiyeceğe alerjik reaksiyonlar veya bir hastalık (örneğin kızamık veya suçiçeği) dahil birçok şeyden kaynaklanabilir. Alerjiyle ilgili olan egzama ve kurdeşen, en yaygın deri döküntülerindendir.

Alerjistlerin tedavi ettiği birçok farklı deri alerjisi reaksiyonu vardır.

Egzama

Egzama tipik olarak kuru ve hassas bir cilt ile sonuçlanır. Çocukların yüzde 10 ila 20’sini ve yetişkinlerin yüzde 1 ila 3’ünü etkiler. Yaygın egzama belirtileri kuru, kırmızı, tahriş olmuş ve kaşıntılı bir cilttir. Bazen, özellikle enfekte olduğunda, cilt, berrak veya sarımsı bir sıvıyı akıtan küçük, sıvı dolu şişliklere sahip olabilir. Egzama zaman içinde gelip geçebilir ve kızarıklıklar çatlayabilir, akıntı yapabilir ve kaşınabilir. Çok kaşıntılıdır ve hafif şiddetten (sadece kuru cilt) çok şiddetli (kırmızı, pullu, kalın, çatlaklı ve sızan cilt) seviyeye kadar değişkenlik gösterebilir. Egzamaya sahip kişilerde sıklıkla ailede alerji vardır.

Egzama tedavileri hakkında ve egzama potansiyel nedenlerini tanımlamak hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kurdeşen

Kurdeşen kaşınmaya neden olur. Tipik olarak, kabarıklıklar kırmızımsı görünür ve basıldığında merkezde beyazlaşır.

Kontakt Dermatit

Kontakt dermatit tipik olarak bir alerjene veya tahrişe maruz kalmadan kaynaklanır. Cildinizde kaşıntılı çatlaklar varsa, özellikle de bazı tahriş edici alerjenle temas ettiğinde, kontakt dermatite maruz kalmış olabilirsiniz.

Alerjiniz muayene edilebilir ve cilt tepkinizin nedenini belirlemeye yardımcı olmak için alerji testi yapabilir.

Alerji Neden Olur?

Araştırmacılar, bağışıklık sisteminin normalde zararsız bir yabancı maddenin vücuda girdiğinde neden alerji belirtileri ortaya çıktığından tam olarak emin değiller.

Alerjiler genetik bir bileşene sahiptir. Bu, ebeveynlerin onları çocuklarına aktaracağı anlamına gelir. Bununla birlikte, sadece genel alerjik reaksiyonlar genetik bir yatkınlık gösterir. Özel alerjiler genetik olarak geçmezler. Örneğin, annenizin kabuklu deniz hayvanlarına alerjisi varsa, bu da sizin de olacağınız anlamına gelmez.

Yaygın alerjen türleri şunlardır:

 • Hayvansal ürünler. Hayvan deri ve tüyleri, toz akarı atığı ve hamamböceği.
 • İlaçlar. Penisilin ve sülfa ilaçları yaygın tetikleyicidir.
 • Gıdalar. Buğday, fındık, süt, kabuklu deniz ürünleri ve yumurta alerjileri yaygındır.
 • Böcek sokmaları. Bunlar arı, eşek arısı ve sivrisinek içerir.
 • Küf. Küften havalanan sporlar alerjik bir reaksiyonu tetikleyebilir.
 • Bitkiler. Çimen, yabani otlardan ve ağaçlardan elde edilen polenlerin yanı sıra, zehirli sarmaşık ve zehirli meşe gibi bitkilerden elde edilen reçineler, çok yaygın bitki alerjenleridir.
 • Diğer alerjenler. Lateks eldivenler ve prezervatiflerde sıklıkla bulunan lateks ve nikel gibi metaller de yaygın alerjenlerdir.

Saman nezlesi olarak da bilinen mevsimsel alerjiler, en yaygın alerjilerden bazılarıdır. Bitkiler tarafından serbest bırakılan polenler

  • Kaşınan gözler
  • Sulu gözler
  • Burun akması
  • Öksürme

gibi belirtilere neden olur.

günümüzde gıda alerjileri giderek daha yaygın hale geliyor. En yaygın gıda alerjileri ve neden oldukları belirtiler hakkında bilgi edinin.

Alerji Tedavisi

Alerjileri önlemenin en iyi yolu, reaksiyonu tetikleyen her şeyden uzak durmaktır. Bu mümkün değilse, tedavi seçenekleri mevcuttur.

Alerji tedavisi, genellikle semptomları kontrol etmek için antihistaminikler gibi ilaçları içerir. İlaç reçeteli veya reçetesiz temin edilebilir. Doktorunuz, alerjilerinizin şiddetine bağlı olarak ilaç tavsiyesinde bulunacaktır.

İmmünoterapi

Birçok kişi immünoterapiyi tercih ediyor. Bu, vücudun alerjinize alışması için birkaç yıl boyunca birkaç enjeksiyon gerektirir. Başarılı immünoterapi, alerji semptomlarının geri dönmesini engelleyebilir.

Adrenalin

Ciddi, hayatı tehdit eden bir alerjiniz varsa, acil bir adrenalin çekimi yapın. Adrenalin, tıbbi yardım gelene kadar alerjik reaksiyonları karşılar. Bu tedavinin ortak markaları arasında EpiPen ve Twinject bulunur.

Bazı alerjik tepkiler tıbbi bir acil durumdur. Alerjik reaksiyon ilk yardımını bilerek bu acil durumlara hazırlanın.

Alerji Testleri

Pek çok dermotoloji laboratuarı alerji testleri gerekleştirebimektedir. Son zamanlarda oldukça yaygın bir hale gelen alerji testleri çeşitli sınıflara ayrılarak yapılmaktadır. Bu testler dünya genelinde oldukça büyük bir piyasaya sahipler ve doğrulukları tartışılmaktadır. Pek çok bilim insanı bu testlerin sonuçlarının doğruluğunu kabul etmemektedir. Deri alerjisi testi, besin alerjisi testi bebeklerde alerji testi, ilaç lerji gibi çeşitli testler mevcuttur. Acil durumlar için alerji testi yapan hastahanelerin listesini not etmekte fayda var.

Sonuç

Alerjiler bağışıklık sisteminin vücuda giren veya temas eden maddelere karşı aşırı tepkileridir. Çok yaygındır ve çoğu durumda hayati risk taşımazlar. Bildiğiniz ciddi bir alerjiniz varsa alerji belirtileri görünmeye başladığında ve acil durumlar için yanınızda mutlaka adrenalin bulundurunuz. Alerjiye neden olabilecek etkenlerden uzak durunuz.

Kaynaklar; 1, 2, 3

1 Yorum

By Tıpoloji

Kategoriler

Son Yazılar

Son Yorumlar

Arşivler